Ekologia/Prawa zwierząt

[Łódź] Marsz Antyfutrzarski

Ekologia/Prawa zwierząt

Dokładnie o 16.00 ulicą Piotrkowską ruszył marsz przeciwników futer. Blisko 80 osobowa grupa skandowała hasła antyfutrzarskie, rozdawała ulotki i paliła znicze pod napotkanymi sklepami futrzarskimi. Po wiecu uczestnicy wraz z zainteresowanymi osobami udali się na projekcje filmów prozwierzęcych do jednego z łódzkich pubów. W czasie akcji rozdano blisko 1000 ulotek i plakatów. Organizatorem było lokalne stowarzyszenie Animalia.

Solidarność z Zachodnią Papuą

Świat | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Na dzień 1 grudnia przypada międzynarodowy dzień solidarności z Zachodnią Papuą. Z tego powodu na całym świecie są organizowane różne akcje.

Zachodnia Papua to dawna kolonia holenderska, która w r. 1963 przy wsparciu ZSRR i milczącej zgodzie wspólnoty międzynarodowej została wcielona do Indonezji.

Eurodeputowani zbadają sprawę doliny Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Do Polski pojedzie delegacja eurodeputowanych, by na miejscu zająć się skargami obrońców środowiska na kontrowersyjną budowę obwodnicy Augustowa w dolinie rzeki Rospudy. Delegacja z Komisji Petycji zajmowała się sprawą innej kontrowersyjnej inwestycji - budowy portu Granadilla na Wyspach Kanaryjskich, gdzie także zagrożona była cenna fauna i flora. Nastąpiła zmiana projektu.

Dolina Rospudy jest obszarem chronionym w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Polska sama wpisała dolinę Rospudy na listę tzw. obszarów specjalnej ochrony ptaków, jako część Ostoi Puszcza Augustowska. Komisja Europejska nie zajęła jeszcze stanowiska w sprawie kontrowersyjnej inwestycji. Komisja Petycji ma wrócić do tematu w styczniu, jeszcze przed wizytą eurodeputowanych w Polsce.

Prascy rowerzyści oplakatowali al. Zieleniecką, tuż przed jej otwarciem

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

"Na drzewach i latarniach zawisły plakaty z hasłami "Gdzie jest ścieżka?!", "al. Zieleniecka dla rowerzystów!" itp. - łącznie kilkanaście sztuk formatu A3. Sprawcy plakatowania nie są znani"

FOTO : http://beatboxer.fotosik.pl/albumy/87816.html
Strona, na której jest pełny opis sytuacji : Zjazd Planetarny - http://zjazd.waw.pl

Puszcza Białowieska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Podpisz się pod apelem do Premiera i Prezydenta RP w sprawie powiększenia Parku Narodowego na obszar całej polskiej części Puszczy Białowieskiej www.wwf.pl/puszczasos

Przyroda Puszczy Białowieskiej jest zagrożona! Tylko 17% tego najstarszego w Polsce lasu jest objęte ochroną jako park narodowy. W pozostałej części Puszczy nadal wycina się ponadstuletnie drzewa! Na puszczańskich drogach rośnie ruch samochodowy, w tym transport materiałów niebezpiecznych. Ratujmy Puszczę!

Akcja w obronie Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś osbyła się akcja protestacyjna w obronie doliny Rospudy, jednej z najcenniejszych przyrodniczo rejonów kraju. O planach zniszczenia jej przez technokratów pisaliśmy już na CIA. Drogowcy zapowiadają rozpoczęcie budowy przecinającej ją drogi jeszcze w tym roku. Tymczasem pod apelami w sprawie ochrony Rospudy podpisało się prawie 200.000 obywateli.

Relacjonowaliśmy poniżej przebieg wydarzeń.

18.00 - Po godzinie 17 zakończyła się akcja i protestujący skierowali się w kierunku dworca kolejowego.

Kierowcy samochodów chcą się przesiąść do autobusów!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak wynika z sondażu PBS DGA przeprowadzonego dla "Metra", ponad połowa (56 proc) kierowców samochodów chętnie przesiadłaby się do komunikacji miejskiej, gdyby ta lepiej działała.

- W dużych miastach co najmniej połowa samochodów wjeżdżających do centrum jest zarejestrowana w gminach ościennych. Gdyby ich mieszkańcy mieli szybki i łatwy transport do centrum, większość z nich przesiadłaby się, zamiast tkwić w korkach, jestem o tym przekonany - mówi psycholog transportu Andrzej Markowski.

Największym problemem dużych miast jest kiepska sieć komunikacji miejskiej. Wymaga zagęszczenia - twierdzi aż 32% respondentów. Podobna liczba badanych ma zastrzeżenia do punktualności autobusów i tramwajów oraz zbyt małej liczby kursów. Dlatego autobusami, tramwajami, trolejbusami jeżdżą głównie ci, którzy nie mają innego wyjścia.

Tymczasem specjaliści twierdzą, że idealne miasto z idealną siecią komunikacji przyjmowałoby o 30-50% samochodów osobowych mniej! W tej chwili w całej Polsce jeździ ich już 12 mln, każdego roku przybywa 300-500 tys. kolejnych. Większość zarejestrowana jest w dużych miastach.

Protesty przeciw "Castorowi"

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

12 listopada Cały dzień trwają protesty. Aktywiści zablokowali tory. Poniżej zamieszczamy więcej zdjęć.

11.11 Około 8000 osób i 200 traktorów protestowało przeciw transportowi Castora (pociąg z radioaktywnymi materiałami). Pociąg nie mógł ruszyć przez wiele godzin. Policja pobiła demonstrantów, w tym 12-letnią dziewczynę, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

W piątek wieczorem, pociąg ruszył z fabryki plutonu w Hadze.

W piątek 10 listopada ok. 20 tys. policjantów zostało zmobilizowanych w Niemczech, aby chronić transport radioaktywnych materiałów do miasteczka Gorleben. Transporty te są zwykle powodem ostrych protestów. W tym roku odbędą się protesty w Niemczech i we Francji wzdłuż drogi transportu. Największy protest jest zaplanowany na 12 listopada.

Toksyczne odpady na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Władze Wybrzeża Kości Słoniowej zwróciły do francuskiego portu Le Havre statek zawierający 3 tys. ton sześciennych toksycznych odpadów, które spowodowały śmierć 10 osób w Abidżanie, a u ponad 100 tys. wywołały wymioty i problemy z oddychaniem.

Ładunek na statku należał do holenderskiej firmy Trafigura. Firma nie przyznała się do odpowiedzialności za wywóz toksycznych odpadów do Wybrzeża Kości Słoniowej mówiąc, że wynajęła miejscową firmę w celu pozbycia się odpadów.

Polska elektrownia atomowa na Litwie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Polska chce uczestniczyć w budowie nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie na Litwie jako jej współwłaściciel - zapowiedział wczoraj w Wilnie Lech Kaczyński.

Koniec bezkarnego trucia

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pozwali zakłady chemiczne. Uważają, że doprowadziły one do zatrucia środowiska oraz pogorszenia się stanu zdrowia mieszkańców. Oskarżonych zostało pięć firm: Zakłady Azotowe "Kędzierzyn", Petrochemia Blachownia, Rutgers, spółka Węglopochodne, a także Koksownia Zdzieszowice. Mieszkańcy żądają odszkodowania w wysokości 4 milionów złotych. Wynika badań jakości powietrza przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska są zatrważające. Stężenie ozonu, pyłów i benzenu przekracza dopuszczalne normy.

Właściciele tych zakładów nie mieszkają w Kędzierzynie-Koźlu i nie muszą się truć, tak jak my. Od niedawna moja żona ma problemy z płucami. Mnie też ciężko oddychać na balkonie. Nie możemy tego tak zostawić - powiedział dla NTO Tadeusz Głaz. Przez kilkadziesiąt lat nas truli i nikt nie zwracał na to uwagi. W końcu nadszedł czas, żeby za to zapłacili. - wtóruje Alojzy Kirchniawy, lokalny działacz społeczny.

Ekoterroryzm?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Trwa spór między ekologami a biznesmenami i popierającymi przedsiębiorcę urzędnikami w Szczecinie. Sprawa dotyczy budowy domków jednorodzinnych na terenie koło Doliny 7 Młynów.

Ekolodzy zarzucają, że budowa odbywa się na chronionym terenie, że dochodzi do zanieczyszczenia wody oraz wycina się wiele drzew. Budowa w takim miejscu to skandal! Musi być samowolą, bo nie wyobrażam sobie, by ktoś wydał pozwolenie na stawianie domów na źródlisku, czyli na tzw. pływającym, wyjątkowo niestabilnym gruncie – powiedzieli ekolodzy dla Kuriera Szczecińskiego.

Dolina rospudy - Spotkanie organizacyjne [Warszawa]

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2006-10-30 16:30
2006-10-30 18:00

Uwaga! Poszukujemy osób chętnych do pomocy organizacyjnej w związku z wyjazdem do
Augustowa. Chodzi o wykonywanie czynności takich jak telefonowanie, załatwianie
spraw itp. w godzinach funkcjonowania biura, czyli 9:00 - 17:00. Zainteresowanych zapraszamy w najbliższy poniedziałek (30.10) o godz. 16:30 na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w naszej siedzibie (adres poniżej).

Równocześnie informujemy, iż w sprawach takich jak plakaowanie, malowanie
transparentów itp. organizowane będzie kolejne spotkanie, w późniejszym
terminie.

Licencja na zabijanie wielorybów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Islandia złamała obowiązujące od 1986 r. globalne moratorium na komercyjny połów wielorybów. Po raz pierwszy od lat 80tych zabito finwala na północnym Atlantyku, około 200 mil od wybrzeży Islandii. W zeszłym tygodniu Islandia oświadczyła, że zamierza wznowić komercyjny połów wielorybów. Minister rybołówstwa Islandii oświadczył, że do sierpnia 2007 zostaną wydane licencje na zabicie 9 finwalów i 30 płetwali karłowatych.

Idiotyczny pomysł Warszawy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie planuje wycinkę 10 000 drzew nad Wisłą, by chronić Warszawę przed powodzią. Zdaniem ekologów planowane wycięcie tak dużej liczby drzew absurd. Mówią, że drzewa powodują spiętrzenie wody maksymalnie do 10 cm, i to przy dużej fali. O wycince mówią krótko: masakra.

Ekolodzy przyszli na brzeg Wisły, aby protestować.

Kanał XML