Ekologia/Prawa zwierząt

Ekolodzy wstrzymali budowę elektrowni atomowych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Ekolodzy skłonili dwa banki (UniCredit i Deutsche Bank) do wycofania się z finansowania budowy elektrowni atomowych w Bułgarii. W zeszłym tygodniu ekolodzy z 23 grup urządzili pikiety pod siedzibami banków w Niemczech, zasypywali ich skrzynki mailowe protestami i apelami.

7 października w jedynej z bułgarskich siłowni jądrowych, w Kozłoduju, doszło do niebezpiecznej awarii - do instalacji doprowadzającej wodę do turbin prądotwórczych dostała się skażona, radioaktywna ciecz. Niestety incydent został wykryty dopiero dzień później, dzięki rutynowemu badaniu promieniowania w obrębie elektrowni. Tydzień póżniej pracownicy znaleźli skażony cylinder niedaleko elektrowni.

Elektrownia atomowa w Kozłoduju nie spełnia unijnych norm bezpieczeństwa. Podpisana w 1999 roku pomiędzy UE a rządem Bułgarii umowa przewiduje zamknięcie starych reaktorów siłowni do końca 2006 roku.

Wojewoda: Droga nie zaszkodzi Rospudzie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Wojewoda podlaski Jan Dobrzyński wydał decyzję, że obwodnica Augustowa poprowadzona przez Dolinę Rospudy nie zaszkodzi środowisku. Na początku przyszłego roku nad Rospudą mogą pojawić się spychacze. Na pierwszy ogień pójdzie 20 tysięcy drzew. Pod piłami drwali padną również gniazda ginących w Polsce ptaków, m.in. orlika krzykliwego.

Akcje przeciw Shell w Irlandii i Anglii

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

11 października, anarchiści i inni aktywiści okupowali siedzibę Shella w Dublinie. Akcja ta jest częścią długiej kampanii przeciw budowie niebezpecznego rurociągu w zachodniej Irlandii. Około 100 demonstrantów blokowało też drogę do teminalu Corrib w Mayo. W Cork aktywiści blokowali terminal Shell na tamtejszym lotnisku. Inne akcje miały miejsce w Irlandii północnej i Anglii.

Już od ponad roku lokalna społeczeność walczy z korporacją Shell organizując wiele akcji bezpośrednich. Anarchiści i inni działacze popierali akcję mieszkańców i organizowali obóz solidarnościowy, gdzie ludzie mieszkają i próbują kontrolować działania koporacji Shell, aby ta nie niszczyła środowiska i nie budowała swoich instalacji wbrew woli mieszkańców.

Wszyscy jesteśmy dłużnikami Ziemi

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Naukowcy z Global Footprint Network w Stanach Zjednoczonych promują koncepcję długu ekologicznego, który zaciągamy u naszej planety. Symboliczna data 9 października oznacza, że do tego dnia łączne roczne zapotrzebowanie człowieka na różnego rodzaju zasoby przewyższyło zdolności regeneracyjne Ziemi.

Rosnąca konsumpcja, rabunkowa gospodarka naturalnych zasobów Ziemi, krótkowzroczność – to wszystko przyczynia się do coraz większej degradacji planety. Tegoroczny dług ekologiczny będzie spłacony dopiero po upływie 15 miesięcy, tyle bowiem potrzeba na regenerację zasobów.

Mieszkańcy Kwieciszowic protestują przeciwko kopalni

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy wsi Kwieciszowice koło Mirska na Dolnym Śląsku będą po południu protestować przeciwko powstaniu w ich miejscowości kopalni kamienia, która bedzie powodawać w ich okolicy zanieczyszczenie środowiska. Budowa takiego obiektu będzie sprzeczna z planem rozwoju gminy, nastawionym na turystykę. Na obszarze przeznaczonym do eksploatacji istnieją sztolnie pouranowe, a planowana inwestycja odsłoni złoża uranu i w bezpośredni sposób może zagrozić zdrowiu.

Ogromna plama ropy na Dunaju zagraża elektrowni atomowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Długa na ponad 70 km i szeroka na ok. 400 metrów plama ropy na Dunaju stwarza poważne ekologiczne zagrożenie dla bułgarskiego odcinka Dunaju i może zagrozić bezpieczeństwu elektrowni atomowej w Kozłoduju, poinformowała prywatna telewizja BTV.

Plama, pochodzenie której nie jest wiadome, dotarła z Serbii do bułgarskiego odcinka Dunaju w poniedziałek rano. Koncentracja szkodliwych olejów w wodzie przewyższa stukrotnie dopuszczalne normy. Z Serbii nadal napływa zabrudzona woda.

Jangcy zamienia się w ściek

Ekologia/Prawa zwierząt

Jak informuje chińska agencja prasowa Xinhua, testy jakości wody z najdłuższej chińskiej rzeki, Jangcy, wykazały, że ponad jedna czwarta jest tak skażona, że nawet po oczyszczeniu woda nie nadaje się do picia.

Raport Komisji ds. zasobów wodnych Jangcy stwierdza, że woda z 27,5 procent próbek pobranych z tej rzeki nie nadaje się nawet po oczyszczeniu do picia, w porównaniu w 20 procentami w roku 1998. W zeszłym roku do tej rzeki trafiło około 30 mld ton zanieczyszczonej wody - o 50 procent więcej niż w 1998 roku.

Wzdłuż Jangcy i jej dopływów żyją miliony ludzi, a jej dorzecze obejmuje jedną piątą powierzchni Chin.

O tym jak bogaty Zachód zatruwa biedne kraje

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Odpady z Europy, m.in. Brytyjskie - opakowania jednorazowe, torebki nylonowe i tacki trafiają do Chin, zabijając ludzi i zatruwając środowisko, informuje brytyjski dziennik "Mail on Sunday".

Zamiast, posegregowane wcześniej przez obywateli Europy Zachodniej odpady trafić do ponownego użytku, trafiają m.in. na chińskie wysypisko pod Kantonem.

Dzieci jedzą za dużo fast-foodów

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt

"Dziennik Łódzki" informuje o badaniach naukowych dzieci i młodzieży pod kątem nadciśnienia tętniczego, nadwagi i otyłości. Naukowcy z łódzkiego Uniwesytetu Medycznego zbadali 27,5 tys. uczniów 111 łódzkich szkół. Nadwagę i otyłość stwierdzili aż u 15%. Z powodu nadciśnienia skierowania do szpitali otrzymało 22 młodych pacjentów.

40 specjalnie przeszkolonych pielęgniarek przez cały ubiegły rok szkolny ważyło i mierzyło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Dzieci, u których stwierdzono wysokie ciśnienie, a także otyłość lub nadwagę, kierowano na konsultacje i dalsze leczenie do klinik Uniwersytetu Medycznego.

Kalifornia pozywa koncerny

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Stan Kalifornia skierował do sądu cywilny pozew przeciwko sześciu amerykańskim i japońskim koncernom samochodowym (Chrysler, General Motors, Ford, Toyota Motor North America, Honda North America i Nissan North America). Władze stanu zarzucają im, że produkowane przez nie samochody przyczyniają się do ocieplenia światowego klimatu.

Greenpeace przerwał konferencję Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego

Ekologia/Prawa zwierząt

Aktywiści organizacji ekologicznej Greenpeace przerwali 18 września rano konferencję zorganizowaną przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, odbywającą się w hotelu Holiday Inn w Warszawie. Na spotkanie pod hasłem „Odpowiedzialność i Troska” zjechali przedstawiciele firm chemicznych oraz członkowie organizacji przemysłu chemicznego z całej Europy.

Ok. 9.00, 15 aktywistów Greenpeace z 4 krajów europejskich, ucharakteryzowanych na ciężko chorych, rozwinęło transparent „Konferencja: nieodpowiedzialność i beztroska”.

Mobilizacja przeciwko szczytowi G8+5 w Meksyku

Ekologia/Prawa zwierząt

3 października w Meksyku odbędzie się szczyt ministrów ochrony środowiska G8+5. Obrady będą dotyczyły działań po 2012 roku, kiedy wygaśnie Protokół z Kioto.

Trwa mobilizacja organizacji społecznych przeciwko szczytowi państw odpowiedzialnych za globalny chaos klimatyczny, korporacyjną globalizację, wojny i kryminalizację ruchów migracyjnych. Powstała strona intenretowa poświęcona temu wydarzeniu: http://contrag8.revolt.org

Francuzi przeciwko GMO

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Francuski dziennik "Le Parisien" przedstawił wyniki sondażu z którego wynika, że aż 86 procent Francuzów opowiada się za zakazem stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

28 procent badanych opowiada się za całkowitym zakazem produkcji GMO i wprowadzenia ich do konsumpcji, a 56 procent popiera tymczasowy zakaz, umożliwiający ocenę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska ma wprowadzenie GMO do upraw i konsumpcji. Sondaż CSA-Greenpeace przeprowadzono telefonicznie 13-14 września na reprezentatywnej próbie 950 osób w wieku od 18 lat metodą kwotową.

Pod koniec roku egzekucja Rospudy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Minister transportu Jerzy Polaczek zapowiedział, że nie będzie zmian przebiegu obwodnicy Augustowa, która ma przeciąć dolinę Rospudy. Minister planuje, że jej budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

"Mówimy o inwestycji, która ma ustalone wszystkie procedury i harmonogramy. Były również terminy odwołań, które też były wszystkie wykorzystane. Obecnie tę inwestycję trzeba po prostu rozpocząć" - powiedział Polaczek. W połowie lipca minister środowiska Jan Szyszko wydał decyzję na budowę obwodnicy Augustowa, w której dał inwestorowi do wyboru - poprowadzenie drogi w tunelu pod doliną albo estakadą nad Rospudą.

Przeciwnikami tej lokalizacji są ekolodzy, bo dolina jest jednym z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Polsce.

Kanał XML