Ekologia/Prawa zwierząt
Powidzkie jeziora wysychają
XaViER, Czw, 2006-08-31 12:05 Kraj | Ekologia/Prawa zwierzątJeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego wysychają, informuje Gazeta Wyborcza. W ciągu ostatnich dwóch lat plaża nad jeziorem Niedzięgiel powiększyła się trzykrotnie. Na Jeziorze Suszewskim pojawiły się dwie wyspy. Widać już rurę z pompowni deszczówki, która znajdowała się 187 cm pod wodą. Małe jezioro Anastazewo prawie zanikło.
Winę ponosi Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin", która podchodzi z odkrywkami coraz bliżej jezior - uważa prof. Piotr Ilnicki z poznańskiej Akademii Rolniczej. W czasie wydobywania węgla pojawia się woda, którą kopalnia odpompowuje Strugą Biskupią do Jeziora Gosławskiego i wykorzystuje do chłodzenia elektrowni Konin i Pątnów. Częścią wody kopalnia zalewa też zbiorniki powstałe po odkrywkach.
Blokada brytyjskiej elektrowni atomowej
XaViER, Wto, 2006-08-29 15:21 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyDziś rano została zablokowana brama wjazdowa do elektrowni atomowej Hartlepool. Dziewięciu aktywistów z organizacji Reclaim Power przykuło się do bramy oraz wzajemnie za pomocą metalowych rur, pozostali stanowili grupę wsparcia. Pojawiła się policja i media. Aresztowano 20 osób, w tym osoby nie uczestniczące w blokadzie.
Ekolodzy protestują przeciwko zapowiedziom brytyjskiego rządu o otwarciu kolejnych elektrowni atomowych. - To prawda, że elektrownie atomowe nie odpowiadaja za emisję gazów cieplarnianych, tak jak tradycyjne elektrownie, ale za to produkują odpady, które pozostają radioaktywne przez tysiące lat. - powiedział jeden z protestujących. - Przemysł nuklearny miał 50 lat na znalezienie rozwiązania problemu odpadów nuklearnych, bez powodzenia. Czas z tym skończyć.
Polska - zabójca Bałtyku
XaViER, Wto, 2006-08-29 12:35 Ekologia/Prawa zwierząt"Jeśli polskie rolnictwo nie przestawi się na ekologiczne tory, Polska zabije Bałtyk!" - rosyjska gazeta "Nowyje Izwiestija" cytuje opinię Lasse Gustavssona z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
Z danych WWF wynika, że Polska zrzuca do Bałtyku 25 proc. wszystkich trafiających tam substancji zawierających azot i 37 proc. - fosfor.
Kwaśne deszcze: skutki chińskiego cudu
Czytelnik CIA, Wto, 2006-08-29 07:23 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątWedług oficjalnego raportu jedna trzecia terytorium kraju nawiedzana jest przez kwaśne deszcze i w niektórych regionach w ogóle już nie pada normalny deszcz.
Chiny stały się największym na świecie producentem szkodliwego dwutlenku siarki. Jego emisja do atmosfery wzrosła od 2000 roku i wynosi obecnie 25,5 miliona ton rocznie. To właśnie dwutlenek siarki przyczynia się do powstawania kwaśnych deszczy.
Także w jednej trzeciej punktów monitorujących jakość wody stwierdzono ogromne zanieczyszczenia. Wiele przedsiębiorstw w ogóle nie posiada oczyszczalni ścieków i zrzuca nieczystości prosto do rzek. Aż w 278 z 661 większych chińskich miast też nie ma odpowiednich oczyszczalni.
Ekonomia partycypacyjna a samowyzwolenie klasy robotniczej
Czytelnik CIA, Wto, 2006-08-29 06:45 Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika | Publicystyka | Ruch anarchistycznyPopularnymi wśród paru syndykalistów, anarchistów i marksistów, były słowa Flory Tristan z 1843 r.:
"Wyzwolenie klasy robotniczej musi być dziełem samych robotników."
To hasło opiera się na przekonaniu, że klasa robotnicza, poprzez kolektywne działanie, może stworzyć system gospodarczy, w którym robotnicy nie będą już podporządkowaną i wyzyskiwaną klasą. Przez klasy powinno się tutaj rozumieć podział powodowany przez istnienie stosunków władzy nad systemem produkcji społecznej. Przez produkcję społeczną rozumiem system, w którym ludzie wytwarzają dobra i dostarczaj usług sobie wzajemnie. "Samowyzwolenie klasy robotniczej" zakłada więc, że bezklasowe społeczeństwo jest możliwe.
W jaki sposób? Moje podejście do ekonomii uczestniczącej jest takie, że jest ona próbą określenia, w postaci programu ekonomicznego, jakie są warunki konieczne dla osiągnięcia trwałego systemu gospodarczego, w którym robotnicy nie będą już wyzyskiwaną, podporządkowaną klasą, tzn. ekonomia uczestnicząca jest próbą określenia struktury bezklasowego systemu ekonomicznego, a zatem programu ekonomicznego dla "samowyzwolenia klasy robotniczej."
Czym jest klasa?
Z punktu widzenia radykalnej ekonomii politycznej rozsądna ocena funkcjonowania kapitalizmu wymaga tego, żebyśmy przyjrzeli się różnym sposobom, na jakie różne grupy sprawują władzę nad produkcją i alokacją w gospodarce. Podstawowa hipoteza wyjaśniająca mówi więc, że w społeczeństwie istnieje podział na klasy, oparty na podstawowych różnicach we władzy sprawowanej nad produkcją społeczną. Larry Ellison nie ma takiej samej władzy w Oracle jak portier czy administrator systemu.
Jaki rodzaj władzy jest jednak podstawą podziału klasowego? Tutaj właśnie ekonomia uczestnicząca różni się od Marksa. Marks twierdził, że antagonizm klasowy w kapitalizmie opiera się na własności środków produkcji. To doprowadziło Marksa do uznania, że w rozwiniętym kapitalizmie są tylko dwie główne klasy. Ludzie, którzy posiadaj środki produkcji to klasa kapitalistów czy inwestorów. Proletariat lub klasa robotnicza to ci, którzy są zmuszeni sprzedawać swoją siłę roboczą kapitalistom, ponieważ nie posiadaj środków produkcji, żeby zdobyć na rynku środki do życia.
Ofiary konsumpcjonizmu
Tomasso, Śro, 2006-08-23 12:23 Ekologia/Prawa zwierząt | GospodarkaWedług danych ONZ obecnie na świecie 2,6 miliarda ludzi konsumuje wodę z niebezpiecznych i zanieczyszczonych źródeł. Jednocześnie ogromne jej ilości marnowane są przez przemysł.
Waterwise, brytyjska organizacja pozarządowa zajmująca się promocją oszczędzania wody, informuje, że aż 75 litrów jest potrzebne, by wyprodukować jeden chip komputerowy, a przy produkcji litra soku owocowego zużywa się jej aż 780 litrów. Z kolei fabryka producenta samochodów w miejscowości Southampton zużywa 6 tysięcy litrów wody przy produkcji pojedynczego Forda Transita, wliczając lakierowanie i ostateczne złożenie pojazdu. To niestety nie koniec: jeżeli uwzględnić produkcję części, z których składany jest samochód dostawczy, liczba ta jest znacznie wyższa - szacowana na nawet 150 tysięcy litrów wody!
Dezynfekcja torunia
szczym, Pon, 2006-08-21 16:04 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | WideoReportaż - teledysk z dezynfekcji torunia
http://video.indymedia.org/download/%5BIndymedia%5D_%282006-04-16%29_tor...
Zabronione Coca Cola i Pepsi
Akai47, Nie, 2006-08-20 18:28 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątIndie: Liczący prawie 32 milionów mieszkańców stan Kerala wprowadził całkowity zakaz sprzedaży i produkcji Coca-Coli i Pepsi. Ponadto już w pięciu innych stanach w Indiach (n.p. Radżastan, Pendżab, Madhja Pradesz i Gudżarat) zabroniona jest sprzedaż Coca-Coli i Pepsi w szkołach, na uczelniach i w szpitalach.
Zakaz jest wynikiem raportu, który ujawnia, że w Pepsi i Coca Coli znajdują się pestycydy. Po przebadaniu 57 butelek 12 napojów wyprodukowanych w Indiach przez oba koncerny uczeni doszli do wniosku, że zawierały one „mieszankę trzech, a nawet pięciu różnych pestycydów”. Stężenie szkodliwych substancji było 24 razy wyższe od dopuszczalnego przez Unię Europejską i normy ustanowionej przez indyjski ośrodek rządowy Bureau of India Standards (BIS) zajmujący się kontrolą jakości.
Katastrofa ekologiczna na Filipinach
Yak, Śro, 2006-08-16 21:36 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątW zeszły piątek u wybrzeży Filipin zatonął tankowiec na pokładzie którego znajdowało się 2 miliony litrów paliwa. W wyniku katastrofy środkowe wybrzeże Filipin zostało skażone, a tysiące mieszkańców wybrzeża uzależnionych od rybołówstwa straciło jedyne źródło utrzymania.
Skażona została strefa morska znajdująca się pod ochroną na południowym krańcu wyspy Guimaras, co może oznaczać zagładę fauny morskiej, raf koralowych i gęstych lasów mangrowców.
Smrodliwy biznes senatora Stokłosy
Yak, Wto, 2006-08-15 17:03 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyW Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu rozpoczęło głodówkę 9 osób, które przyjechały z okolic Śmiłowa w Pilskiem. W ich miejscowości mieści się zakład utylizacji padliny należący do byłego senatora Henryka Stokłosy. Wedle mieszkańców, odór wydzielany przez zakład jest tak nieznośny, że nie mogą już tego dłużej wytrzymać. Dotychczasowe starania mieszkańców spełzły na niczym. Protestujący mają transparenty z napisami: "Stowarzyszenie Przeciwko Bezradności Społecznej".
Rowerzyści to wandale!
Czytelnik CIA, Czw, 2006-08-10 07:22 Kraj | Ekologia/Prawa zwierzątNie ma już szlaku rowerowego, który od lat prowadził skarpą od Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w stronę Młocin. Okazuje się, że poza jednym odcinkiem w Powsinie na rowerze nie można wjeżdżać także do Lasu Kabackiego, który tak jak Bielański jest rezerwatem. Zielone Mazowsze wytyka miejskim służbom, że represjonują rowerzystów, a jednocześnie pozwalają w rezerwatach na hałaśliwe koncerty podczas juwenaliów czy na puszczanie psów bez smyczy.
Ministerstwo Środowiska, które chce zniszczyć Rospudę
Akai47, Śro, 2006-08-09 07:09 Kraj | Ekologia/Prawa zwierzątMinister Środowiska Jan Szyszko uważa, że Natura 2000 nie sprawdza się w Polsce i w ogóle w nowych krajach UE. To on przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że Natura 2000 jest problemem dla rozwoju Polski. Kaczyński stwierdził, że resort środowiska powinien dążyć do zmniejszenia powierzchni kraju objętej unijnym programem ochrony przyrody Natura 2000. "Ta Natura tak się rozszerzyła, że praktycznie rzecz biorąc, nic zbudować nie można" - mówił. Argumentował, że takich obszarów jest u nas znacznie więcej niż w innych krajach UE.
Wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej Michael Mann odpowiedział na deklarację premiera.
"Pan premier przedstawił swoją opinię. My przedstawimy fakty. Obszary Natury 2000 zajmują 18 proc. powierzchni "starej" piętnastki UE. Wzorem dla Polski może być Hiszpania, która chroni ponad 20 proc. i świetnie rozwija infrastrukturę z pomocą środków unijnych. Tymczasem Natura 2000 w Polsce to ledwie dziewięć procent. Pod względem ochrony roślin i zwierząt (zgodnej z tzw. dyrektywą siedliskową) jesteście na ostatnim miejscu w UE, z ochroną ptaków jest niewiele lepiej."
Rospuda - ekolodzy proponowali nowy wariant
Czytelnik CIA, Pon, 2006-08-07 19:11 Kraj | Ekologia/Prawa zwierzątBudowę 41-kilometrowej drogi omijającej Augustów i Suwałki (Podlaskie) zaproponowali ekolodzy, którzy sprzeciwiają się budowie obwodnicy, która ma przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy.
Przedstawiciele organizacji ekologicznych spotkali się w Urzędzie Miejskim w Suwałkach i zaproponowali władzom miasta, by wsparły nowy wariant opracowany przez Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji Siskom. Zakłada on wybudowanie jednej 41-kilometrowej drogi zamiast samodzielnych obwodnic Augustowa i Suwałk. Droga ta ominęłaby Dolinę Rospudy, którą według planów ma przebiegać obwodnica Augustowa.
Budowa tamy w Kurdystanie
Yak, Sob, 2006-08-05 17:40 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątDziś turecki premier Recep Tayyip Erdogan uczestniczy w ceremonii położenia kamienia węgielnego pod budowę tamy Flisu na rzece Tygrys na terytorium Kurdystanu. Budowa tamy ma kosztować 1,5 mld. dolarów.
Dzięki tamie Turcja będzie mogła kontrolować przepływ wody na rzece Tygrys, bardzo ważnej dla Syrii i Iraku.
W wyniku budowy tamy Ilisu zostaną całkowicie zalane 52 wioski i 15 miasteczka w Kurdystanie, a wiele innych zostanie częściowo zalanych. Szacuje się, że od 15 tys. do 20 tys. ludzi straci domy. Uchodźcy dołączą do 3 milionów Kurdów, którzy już zostali wygnani ze swoich domów przez wojnę toczoną przez armię turecką.
Walka z żywnością modyfikowaną genetycznie
Yak, Sob, 2006-08-05 10:40 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | GospodarkaGreenpeace Polska zbiera podpisy pod petycją do Komisji Europejskiej, aby wprowadzić nakaz znakowania mięsa, jajek i mleka zwierząt karmionych paszą zawierającą genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO).
W Polsce nie wolno uprawiać genetycznie zmodyfikowanych roślin. Prawo UE nakazuje znakować wszystkie produkty spożywcze wyprodukowane z organizmów zmodyfikowanych genetycznie, nie trzeba jednak znakować produktów ze zwierząt, które były karmione GMO.