Ekologia/Prawa zwierząt

Nuklearne niebezpieczeństwo w Szwecji

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Gdy w zeszłym tygodniu nastąpiła ogólna awaria prądu w Sztokholmie, elektrownia atomowa Forsmark, 75 kilometrów od Sztokholmu, musiała przejść na zasilanie z generatorów. Problem polegał na tym, że tylko 2 z 4 generatorów działały, a bez prądu nie można było schłodzić reaktora. Dlatego wyłączono reaktor, a po nim jeszcze kolejne cztery.

Szwecja i tak zamierza zamknąć wszystkie elektrownie atomowe na swoim terytorium w ciągu najbliszszych lat. Ale ta potencjalna awaria znów spowodowała debatę o nuklearnym niebezpieczeństwie w Europie. Niemcy i Belgia zamierzają także zamknąć swoje elektrownie atomowe – natomiast w Polsce rząd zamierza budować nowe.

Auta zakorkowały dojazd do Morskiego Oka

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Z powodu zbyt dużej liczby zmotoryzowanych turystów jadących w góry na kilka godzin w czwartek po południu zakorkowana została droga prowadząca w kierunku Morskiego Oka i do przejścia granicznego na Łysej Polanie w Tatrach.

W szczycie natężenia ruchu zdarza się, że parking na Palenicy Białczańskiej, gdzie turyści wyruszający do Morskiego Oka muszą pozostawić samochody, przepełnia się.

Aktywiści uwolnili ponad 10 tys. myszy, szczurów i chomików

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

2 lipca pod Moskwą, ALF, czyli Front Wyzwolenia Zwierząt, przeprowadził największą akcję tego rodzaju w Rosji. Celem akcji była hodowla gryzoni dla laboratoriów. Aktywistom udało się uciec z ponad 10 tys. zwierząt! Skradli także dokumenty i zniszczyli sprzęt. Władze poszukują sprawców i szacują, że firma straciła ponad 200 mln. rubli – ponad 23 mln. złotych.

W obronie Rospudy

Ekologia/Prawa zwierząt

Dziś o 15.00 pod Pałacem Prezydenckim około 100 osób protestowało przeciw decyzji ministra środowiska Jana Szyszki, który wyraził zgodę na na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Demonstranci domagali się przeprowadzenia trasy okrężną drogą, aby ochronić najcenniejsze przyrodniczo tereny.

Białowieża - ostatni naturalny kompleks leśny w Europie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Urzędnicy gminy Białowieża przedstawili projekt zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nim możliwa byłaby rozbudowa wsi, która doprowadzi do zniszczenia łąk.

[Poznań] Protest w sprawie trasy Via Baltica

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Ruch anarchistyczny
2006-07-27 15:00
2006-07-27 16:00

Salut,

W czwartek 27 lipca o godz.15.00 pod pomnikiem Starego Marycha w Poznaniu (róg Półwiejska/Strzelecka) odbędzie się pikieta protestacyjna w sprawie obwodnicy Augustowa (trasa Via Baltica),która zniszczy jeden z najcenniejszych skarbów dzikiej przyrody w Europie - Dolinę Rospudy.
Tylko powszechny i zdecydowany społeczny sprzeciw może zapobiec tej niewątpliwej katastrofie ekologicznej.
Apelujemy o aktywny udział w pikiecie,zabranie gwizdków,trąbek, itp. "przeszkadzajek".

Dołącz się do protestu!Potem będzie za późno..

Ruch Ekologiczny Zielona Alternatywa
kontakt: tel. 603 78-24-78 (marcin)

więcej info na ten temat:
Dolina Rospsudy - Pracownia na Rzecz Wszelkich Istot

Ocieplenie klimatu trwa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Fale upałów i długotrwałe okresy suszy to bardzo prawdopodobne scenariusze na najbliższe lata. WWF, międzynarodowa organizacja ekologiczna ostrzega, że na skutek zmian klimatu takie zjawiska będą nam towarzyszyć coraz częściej.

Naukowcy przewidują że nadmierna emisja gazów powodujących efekt cieplarniany, wskutek działalności człowieka, potęguje ryzyko ekstremalnej fały upałów, jak np. tych z 2003 roku, w wyniku których zmarło 25 000 Europejczyków. Szacuje się, że temperatury z roku 2003 staną się normą dla okresów letnich w drugiej połowie naszego stulecia. Należy też pamiętać, że zjawiska powodowane zmianami klimatycznymi, dotykają tego lata nie tylko kraje europejskie. Bangladesz, Indie i Chiny doświadczyły poważnych powodzi, które zniszczyły duże obszary w tych krajach.

Stężenie ozonu przekroczyło normę

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W rejonie aglomeracji górnośląskiej odnotowano przekroczenie dopuszczalnego stężenia ozonu. Powodem tego stanu jest zanieczyszczenie powietrza oraz upalna, bezwietrzna pogoda.

Lekarze apelują o unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, zwłaszcza połączonego z dużym wysiłkiem fizycznym i w pobliżu ruchliwych ulic. Sytuacja ta może pogorszyć stan zdrowia osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia, w szczególności osoby starsze, a także dzieci i osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu.

Kasa dla szefów - azbest dla pracowników

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika

10 lipca, urząd morski nakazał armatorowi Rotterdam, by natomiast opuścila polskie wody terytorialne. Ale nie zrobił tego i odwołał do ministra kibica Wiecheckiego. Ten pozwałał na to, by statek zatruwał Wybrzeże, mieszkańców i pracowników Stoczni Gdańskiej.

Mieszkańcy Gdańsku i ekolodzy z całego kraju protestują przeciwko remontowi Rotterdamu ponieważ statek jest azbestową bombą. Statek nosi śmieci azbestowe.

Wyrok śmierci na Dolinę Rospudy

Ekologia/Prawa zwierząt

Dolinę Rospudy w Puszczy Augustowskiej przetnie autostrada - ogłosił wczoraj minister środowiska Jan Szyszko z PiS podczas konferencji na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Ekolodzy od dłuższego już czasu ostrzegają, że takie rozwiązanie będzie wyrokiem śmierci dla jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo zakątków Polski.

- Kiedy przed wyborami pytaliśmy partie o plany dotyczące przebiegu drogi Via Baltica, PiS zapewnił, że ominie ona najcenniejsze przyrodniczo tereny. Widać jednak PiS za nic ma swoje obietnice - mówi Maciej Muskat, działacz Greenpeace.

PiS is the (az)best!

Kraj | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Zawsze skory do obrony "interesów narodowych" PiS chce zafundować mieszkańcom Pomorza nie lada gratkę: darmowe inhalacje azbestu z remontowanego statku pasażerskiego "Rotterdam". Kontrakt na remont trującego statku podpisał pełnomocnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. przemysłu stoczniowego Andrzej Jaworski. Ta sytuacja dobrze obrazuje dwulicowość polityków z jednej strony afiszujących się ze swoimi poglądami "patriotycznymi" w nic nie znaczących gestach w rodzaju afery z "polskim kartoflem", a z drugiej strony mających za nic zdrowie i życie mieszkańców kraju. W wyniku remontu "Rotterdamu" wyniknie więcej problemów zdrowotnych dla mieszkańców kraju, niż tylko bolący brzuszek prezydenta.

USA: Czas na akcje bezpośrednią w obronie środowiska!

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

10 lipca aktywiści radykalnego ekologicznego ruchu Earth First! zablokowała wejście do American Electric Power's (AEP), która używa węgiel. „Wszyscy jesteśmy ofiarami uzyskiwania energii z węgla – mówili – Węgiel to zanieczyszczone powietrze, to ocieplenie klimatu, to zdewastowane góry i wspólnoty… Czas podjąć akcje bezpośrednią w obronie naszego pięknego świata.”

Działacze wezwali do natychmiastowego zaprzestania usuwania gór i innym fatalnym skutkom kopalni odkrywkowych. Nawoływali też do stosowania czystych źródeł energii.

Przeciwko spalarni śmieci

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy zabrzańskich Mikulczyc protestują przeciwko budowie spalarni śmieci. Protest zorganizowała Rada Dzielnicy, która o budowie dowiedziała się przez przypadek. Nikt nie konsultował z nimi pomysłu. Chciano obiekt zbudować „po cichu”, w dodatku tuż obok przedszkola i postawić mieszkańców przed faktem dokonanym.

Protest mieszkańców gmin Kórnik i Mosina trwa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Wciąż protestują mieszkańcy przeciwko przeprowadzeniu linii wysokiego napięcia w pobliżu ich domów. Na swojej stronie wzywają do akcji solidarnościowych i wsparcia ludzi w nierównej walce.

Pierwsza akcja przeciwko szczytowi

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś Władimir Putin spotkał się z przedstawicielami NGOsów w Moskwie. Po raz pierwszy w historii G8 odbyło się takie spotkanie z prezydentem i NGOsami z całago świata. W czasie spotakania «Гражданская Восьмерка», czyli Obywatelski G8, aktywiści z organizacji "Экозащита", czyli EkoObrona protestowali przeciwko budowie elektrowni jądrowych. Rosja planuje budowę 40 nowych elektrowni jądrowych.

Kanał XML