Ekologia/Prawa zwierząt

Walka o Sołę

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Od dziesięciu lat ekolodzy z Towarzystwa na rzecz Ziemi walczą przeciwko regulacji rzeki Soły płynącej przez Śląsk i Małopolskę. Przeciwstawiają się miedzy innymi wycince istniejących lasów łęgowych, będących schronieniem dla zwierząt i naturalną ochroną przed podwodzią.

Protest przeciwko budowie radaru NATO na Suwalszczyznie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kwatera Glówna NATO postanowiła wybudować sześć supernowoczesnych radarów dalekiego zasięgu w Polsce; jeden ma być w turystycznej miejscowości Przejma Wielka nad jeziorem Szelment. Mieszkańcy okolicznych wsi i właściciele setek działek rekreacyjnych są przeciwko takiej lokalizacji radaru.

Miasto nie lubi rowerzystów, ale rowerzyści lubią miasto

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Władze miasta Warszawy nie dały zgody na Masę Krytyczną 26 maja ze względu na wizytę papieża. Jednak to może być tylko wygodny pretekst: Benedykt opuszcza miasto 2 godziny przed rozpoczęciem akcji.

W ten weekend odbędzie się dwudniowy BIKEPUNKFEST. Organizatorzy festiwalu będą próbować powtórzyć słynny projekt Provos z lat 60, który obecnie działa w różnych miastach USA i Europy: w newralgicznych miejscach Warszawy pojawią się charakterystyczne żółte rowery na które zawsze będzie można wsiąść i się przejechać.

Obywatele blokują ulice

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

24 maja około 200 osób blokowało trasę katowicką na wysokości Skrzynek koło Kórnika. Protestowali przeciwko planom budowy przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne linii wysokiego napięcia koło ich domów.

Walka mieszkańców trwa już od roku. Jak piszą w swojej petycji, w tym czasie protestujący wysłali wiele skarg, odbyli wiele zebrań mieszkańców z lokalnymi władzami, znaleźli uchybienia w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, wykryli przestępstwo (sfałszowanie tekstu uchwały Rady Miejskiej). Przedstawili też alternatywną drogę dla linii wysokiego napięcia.

Mieszkańcy kontra władze miasta

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Mieszkańcy Osowa w Szczecinie przeciwstawiają się projektowi budowy dwóch parkingów w okolicach Gubałówki oraz utworzeniu pętli autobusowej. Ma zostać zabetonowane 350 mkw. Uszczuplony zostałby też ciąg pieszy i rowerowy.

Rekordowe zanieczyszczenie powietrza nad Arktyką

Ekologia/Prawa zwierząt

Naukowcy zarejestrowali niespotykane dotąd stężenie zanieczyszczeń powietrza nad Arktyką - informuje niemiecki Instytut Badań Polarnych i Morskich Alfreda Wegenera w Bremenhaven.

Elektrownie atomowe w Polsce?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Głos Szczeciński (www.glosszczecinski.pl) informuje, powołując się na profesora Jerzego Wiktor Niewodniczańskiego, szefa Państwowej Agencji Atomistyki, że są plany wybudowania na terenie Polski dwóch elektrowni atomowych o mocy 1500-1600 megawatów. Mają one powstać do 2022 roku. Tak założono w dokumencie rządowym „Polityka energetyczna Polski do 2025 roku”.

Kanał XML