Ekologia/Prawa zwierząt

Sopot: Demonstracja antynuklearna "WOLNOŚĆ OD ATOMU PRAWEM CZŁOWIEKA"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2013-12-17 15:00
2013-12-17 16:30

 PlakatW ramach odbywającego się Forum Energetycznego, cytuje za stroną Forum, "o problemach bezpieczeństwa i roli energetyki jądrowej w gospodarce będą dyskutować goście debaty "Energia jądrowa a bezpieczeństwo energetyczne. Perspektywy rozwoju i zagrożenia". W dyskusji udział zapowiedzieli m.in. Jacques Regaldo Saint Blacard, Przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych (WANO), Jean André Barbosa, Dyrektor AREVY na Polskę, Eugenijus Uspuras, Dyrektor Litewskiego Instytutu Energetyki, Aleksander Grad, Prezes Zarządu PGE EJ 1 Sp. z o.o, Nicola Cotugno, Wiceprezes Zarządu Slovenské elektrárne i Ziemowit Iwański, Dyrektor Regionalny, GE Hitachi Nuclear Energy."

Organizując demonstrację podczas Forum Energetycznego w Sopocie wyrazimy swoje stanowisko w sprawie przyszłości energetycznej Polski! Demonstracja odbędzie w czasie trwania panelu dotyczącego energii jądrowej.
Wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec zakusów korporacji atomowych na nasz kraj!
Odnawialne źródła energii to bezpieczeństwo, niższe rachunki i wyższa jakość życia w czystym środowisku. To również droga do zwiększenia zysków z rolnictwa i turystyki. To szansa na zrównoważony rozwój naszego i przyszłych pokoleń oraz niezależność energetyczną naszego kraju.

Rozwój technologii opartych na odnawialnych źródłach energii to tysiące nowych miejsc pracy i odciążenie kieszeni milionów Polaków.

Elektrownie atomowe to ryzyko skażenia sąsiadujących z nimi terenów na setki lat, niebezpieczne warunki pracy dla tysięcy ludzi, zagrożenie nowotworami dla okolicznych mieszkańców i groźba nieodwracalnych zniszczeń w środowisku naturalnym. To nierozwiązywalny problem śmiertelnie trujących odpadów radioaktywnych. To również pewność wielomiliardowych długów, które będą musiały spłacać przyszłe pokolenia.
W imieniu Inicjatywy Antynuklearnej, Małgorzata Wyrwicz
tel. 513 072 983

Lista organizacji tworzących Koalicję Antyatomową:

http://atomstop.pl/koalicjaantyatomowa.php

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/614194558641119/?ref_newsfeed_story_type...

Książka „Mity energii jądrowej”:

http://www.pl.boell.org/downloads/Mity_energetyki_jadrowej.pdf

Zachęcam do odwiedzenia strony http://atomstop.pl/, a szczególnie do zapoznania się z tym oświadczeniem:

http://atomstop.pl/index.php?post=44

Mam nadzieję, że do zobaczenia 17.12 o 15:00 !!!

Rumunia: Protestujący rolnicy po raz kolejny zatrzymali Chevron

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

7 grudnia amerykański koncern naftowy Chevron po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy, wstrzymał poszukiwania gazu łupkowego w północno-wschodniej Rumunii. Stało się tak z powodu akcji protestacyjnej przeciwników kontrowersyjnej metody szczelinowania hydraulicznego, za pomocą której gaz łupkowy jest wydobywany.

Uczestnicy akcji protestacyjnej przedarli się przez ogrodzenie z drutu kolczastego, zabezpieczające miejsce koło miasteczka Pungesti, gdzie Chevron szuka gazu łupkowego. Około 300 policjantów z oddziałów prewencji próbowało zapobiec przedostaniu się podobnej liczby demonstrantów na teren wierceń, ale pewnej liczbie przeciwników gazu łupkowego udało się sforsować ogrodzenie. Wściekli mieszkańcy okolicznych terenów zniszczyli grodzące teren płoty. Kilkadziesiąt osób starło się z będącą na miejscu policją. Demonstranci skandowali "Powstrzymać Chevron!" i nieśli transparenty z napisem "Wiercenia niedozwolone!". Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób, również kilkoro z protestujących odniosło obrażenia i wymagało pomocy medycznej.

W ostatnich miesiącach protesty przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego gromadzą w Rumunii tysiące ludzi. Zgodę na eksploracyjne odwierty koło Pungesti Chevron uzyskał w październiku, ale szybko musiał przerwać tam prace, gdy okoliczni mieszkańcy zablokowali drogę dojazdową. Wiercenia wznowiono 2 grudnia.

Amazonia: Chevron zapłaci 8,5 mld dolarów za zatruwanie lasów deszczowych

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Ekwadorski wymiar sprawiedliwości nakazał wypłatę odszkodowania na wniosek Indian, mieszkających na skażonym terenie.

Śledztwo wykazało, że Texaco (obecnie część firmy Chevron) prawie przez 30 lat dokonywał bezprawnych wyrębów lasów wokół terenów wierceń. Toksyczne odpadki procesu wydobycia i wstępnego przetworzenia ropy naftowej zatruły ziemię i wodę w regionie. Skażeniu uległo ok. 1,5 tys. mil kw. lasów. Indianie zamieszkujący obszar Lago Agrio w Ekwadorze zeznali, że pozdychały im zwierzęta, a oni sami zaczęli chorować na raka.

Sprawa ciągnęła się 20 lat, zarówno w sądach w Ekwadorze, jak i na arenie międzynarodowej. Amerykański gigant nazwał ostateczny wyrok sądu "oszukańczym i nieuczciwym". Poszkodowani mieszkańcy Amazonii komentują, że choć wynik procesu nie cofnie wyrządzonych szkód, daje jasno do zrozumienia, że "kto zatruwa, ten słono płaci". Ekwadorski rząd nie zajął w tej sprawie stanowiska.

Chevron pozywa mieszkańców Żurawlowa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

W czwartek w Hrubieszowie ruszył proces korporacji Chevron przeciw oponentom gazu łupkowego, o tzw. "zabezpieczenie posiadania". Pozwanych jest 13 osób z Żurawlowa i okolic.

Mieszkańcy protestują przeciw akcjom korporacji Chevron. Obawiają się zatrucia środowiska, skażenia wody itd. Protestują od czerwca. Urządzili obozowisko na działce sąsiadującej z polem wydzierżawionym przez amerykański koncern. Nie chcą u siebie wiertni, więc blokują dojazd do firmowej działki.

Rosja: Działacze ekologiczni, w tym z Polski, w areszcie oczekują wyroku

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Na wodach międzynarodowych niedaleko wybrzeża Federacji Rosyjskiej, zatrzymano aktywistów ekologicznych po bezpośredniej, pokojowej akcji przeciw odwiertom i platformom naftowym na Arktyce. Grupa komandosów wdarła się na statek Greenpeace, oddając 11 strzałów z ostrej amunicji w powietrze. Jeden z pograniczników groził nożem.

Wszyscy z 30 aktywistów i aktywistek zostali aresztowani i będą przetrzymywani w areszcie przez 2 miesiące, aż do ogłoszenia wyroku. Zarzut postawiony ekologom jest poważny. Oskarżono ich o terroryzm oraz piractwo, za co grozi w Rosji do 20 lat pozbawienia wolności!

Żurawlów: Trzeci miesiąc protestu przeciw wydobyciu gazu łupkowego

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa na Zamojszczyźnie już dwa miesiące protestują przeciwko działaniom amerykańskiej firmy Chevron. Blokują wstęp na pole, wydzierżawione przez koncern. Jak mówią – nie zrezygnują, dopóki firma nie opuści ich okolicy.

Po jednej stronie drogi namiot z protestującymi, po drugiej samochód z pracownikami firmy ochroniarskiej. Tak od początku czerwca wygląda sytuacja w Żurawlowie. Protest wybuchł, kiedy Chevron chciał ogrodzić wydzierżawioną działkę.

– Pisaliśmy do starosty dowodząc, że firma nie ma na to stosownych dokumentów – mówi Barbara Siegieńczuk, jedna z inicjatorek pikiety. – Chevron nie dopełnił niezbędnych formalności. Na odpowiedź czekamy od 24 czerwca.

Protestujący ślą listy i apele do władz na wszystkich szczeblach. Bez efektu, który by ich zadowolił.

Japonia: Nowe wycieki radioaktywnej wody w Fukushimie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Z terenów wokół uszkodzonej po tsunami w Japonii elektrowni atomowej Fukushima wyciekają do oceanu "silnie radioaktywne" wody gruntowe - alarmuje japońska rządowa agencja kontroli atomowej NRA. Operator elektrowni Tepco nie radzi sobie z zabezpieczeniem tego zagrożenia - pisze "Guardian".

Skażone wody gruntowe przełamały podziemną barierę blokującą ujście do morza - informuje "Guardian". A ilość wody, jaka przedostaje się do morza, przekracza tzw. dozwolone limity zrzutu - ostrzega cytowany przez "Guardiana" Shinji Kinjo, szef japońskiej agencji kontroli atomowej NRA. Co więcej, według niego działania zabezpieczające stosowane przez operatora elektrowni, firmę Tepco, mają wyłącznie tymczasowe zastosowanie.

- Mamy sytuację awaryjną. Zrozumienie kryzysu w Tepco jest słabe. Nie można pozostawić sytuacji wyłącznie w ich gestii - podkreślił Kinjo.

Wielka Brytania: Blokada odwiertu gazu łupkowego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Od czwartku trwa w Balcombe protest przeciwko przygotowaniom do rozpoczęcia odwiertu gazu łupkowego prowadzonego przez firmę Cuadrilla.

Prawie 100 protestujących zablokowało drogę dojazdową, chcąc tym samym uniemożliwić wjazd sprzętu niezbędnego do prowadzenia prac podziemnych. Zgromadzona na miejscu policja po kilkunastu godzinach siłą usuneła blokadę oraz aresztowała 16 osób.

Protestujący obawiają się, że technologia szczelinowania w sposób nieodwaracalny zatruje podziemne złoża wody. Cuadrilla (podobnie jak Chevron w Polsce) całkowicie ignoruje opinie publiczną oraz twierdzi, że posiada wszystkie niezbędne pozwolenia.

24h w klatce!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2013-07-31 07:00
2013-08-01 07:00

 24h w klatce!

31 lipca (środa) o godzinie 7:00 aktywista Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! zamknie się w klatce na 24 godziny przed Urzędem Miasta, protestując w ten sposób przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach i bagatelizowaniu tego problemu przez Władze Miasta.

Zapraszamy wszystkich, którzy są przeciwko cyrkom ze zwierzętami przed Urząd Miasta na Plac Armii Krajowej o godzinie 7:00. W ciągu dnia na miejscu obecne będzie również stoisko informacyjne Kampanii Cyrk Bez Zwierząt, przy którym będzie możliwość podpisania ogólnopolskiej petycji w tej sprawie. Zapraszamy na protest przez cały dzień i noc!

Po wielu pismach do Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka i Przewodniczącego Rady Miasta Szczecin Jana Stopyry, oraz po uzyskaniu nieprzychylnej odpowiedzi w sprawie złożonej przez nas obywatelskiej uchwały (Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza) dotyczącej zajęcia sprawiedliwego wobec zwierząt stanowiska w sprawie wydzierżawiania nieruchomości na terenie Gminy Miasto Szczecin na rzecz podmiotów prowadzących cyrki z udziałem zwierząt, stwierdzamy, że Władze Miasta Szczecin bagatelizują problem cierpiących zwierząt, wykorzystywanych na potrzeby nieetycznej rozrywki. Będziemy pokazywać mieszkańcom Szczecina, jak ważny to problem, którym Władze Miasta powinny się zająć. Jednocześnie apelujemy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie całej Polski.

https://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/
http://basta.szczecin.pl/

Monsanto rezygnuje z części swojej działalności w Europie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Amerykański gigant biotechnologiczny Monsanto rezygnuje z części swojej działalności w Europie, z powodu kiepskich "perspektyw handlowych".

Monsanto wycofa prawdopodobnie 10 wniosków, złożonych w Komisji Europejskiej o zezwolenie na genetycznie zmodyfikowane uprawy kukurydzy, soi i buraków cukrowych. Powtórnie złożony zostanie jednak wniosek o zgodę na tylko jedną uprawę – genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę typu MON810. To na razie jedyna genetycznie modyfikowana roślina na której hodowlę zgodziła się KE.

Warszawa: Protest mieszkańców Żurawlowa przed Ministerstwem Środowiska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kilkadziesiąt osób zebrało się w poniedziałek przed Ministerstwem Środowiska by wziąć udział w pikiecie solidarnościowej z trwającym już 7 tygodni protestem w Żurawlowie. Protestujący przekazali do Ministerstwa kolejny wniosek o cofnięcie koncesji firmy Chevron na poszukiwanie gazu łupkowego. Przekazali również wodę ze studni w Rogowie, zanieczyszczoną po badaniach sejsmicznych. Sześć osób spośród zgromadzonych spotkało sie z v-ce Ministrem Środowiska Piotrem Woźniakiem (pełni on również funkcję Głównego Geolog Kraju). Podczas trwającego półtorej godziny spotkania niestety nie padła żadna deklaracja ze strony rządowej.

Czteroosobowa delegacja udała się też na spotkanie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeuszem Nalewajkiem. Wyraził on zdziwienie, że wydane koncesje obejmują tak żyzne tereny. Zobowiązał się do przekazania tych informacji Ministrowi Rolnictwa, Stanisławowi Kalembie.

Sejm nie zgodził się na ubój rytualny w Polsce

Ekologia/Prawa zwierząt

 Ubój rytualny Większość posłów odrzuciła we wczorajszym głosowaniu rządową poprawkę przywracającą możliwości uboju rytualnego w Polsce. Ten barbarzyński obyczaj sprowadza się do poderżnięcia gardła zwierzęciu bez wcześniejszego jego ogłuszenia i pozwolenie na wykrwawienie się w straszliwych męczarniach.
Minister rolnictwa Kalemba przekonywał od wielu miesięcy, że zakaz ten doprowadza do utraty setek miejsc pracy i przyniesie wielomilionowe straty. Tymczasem, gdy od stycznia po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że ten rodzaj uboju jest niezgodny z polskim prawem, nie spadła ilość zatrudnienia w rzeźniach , a całościowy export mięsa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jeszcze się zwiększył. Rząd próbował ratować jeszcze twarz, tłumacząc się troską o mniejszości religijne w Polsce. Tymczasem mieszkający w Polsce Żydzi i Muzułmanie tylko w minimalnym procencie spożywają mięso z rytualnego uboju. Nie jest tajemnicą, że posłowie PSL są właścicielami rzeźni stosujących taki ubój i eksportują mięso do krajów arabskich i Izraela. To oni wymuszali na koalicjancie z PO przygotowanie zmian w ustawie.
Mimo nie wprowadzania dyscypliny w klubie PO i możliwości głosowania „z własnym sumieniem” zdecydowana jej większość razem z Joanną Muchą (byłą przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt) głosowała za ubojem rytualnym. Gdy w grę wchodzą pieniądze, wszelka moralność schodzi na drugi plan.
Zwolennicy uboju rytualnego, którzy czerpią z tego procederu zyski, nie zapowiadają jednak złożenia broni i już teraz podejmują dalszą walkę min. zaskarżając decyzję do Trybunału Konstytucyjnego jako zamach na wolność wyznania w Polsce.

Żurawlów: Czy umowy między Chevron a Gminą Miączyn są legalne?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Kilka miesięcy temu przedstawiciele firmy Chevron zawarli umowę z Gminą Miączyn, w której koncern zobowiązał się do przebudowania lokalnej drogi dojazdowej prowadzącej do miejsca, w którym ma dokonywać odwiertów we wsi Ministrówka. Dotychczas była to droga polna, która służyła rolnikom za dojazd do okolicznych pól i gospodarstw i nie była przystosowana do obsługi ciężkiego transportu i intesywnego użytkowania. 

Jak dotąd umowa z dnia 12 kwietnia 2013r. była tajna: Wójt Gminy Miączyn, pan Józef Długosz odmawiał pokazania jej nawet radnym Gminy. Dziś, na stronie www.occupychevron.tumblr.com publikujemy całą treść umowy. Warto zwrócić uwagę na dwa punkty, które są wyjątkowo bulwersujące.

Rolnicy z Ziemi Zamojskiej protestowali w Lublinie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Żurawlów, Rogów, Szczelatyn i Siedlisko to zamojskie wsie, należące do gminy Grabowiec. Wsie zagrożone od niedawna wydobyciem gazu łupkowego. Rolnicy protestują na swojej ziemi, choć ich poświęcenie prasa oficjalna zbywa nieomal milczeniem (jako osobę odpowiedzialną za taki stan rzeczy goście z gminy Grabowiec wskazywali marszałka województwa lubelskiego, polityka PSL – Krzysztofa Hetmana).

By zwrócić uwagę opinii publicznej – przybyli do stolicy województwa. Wyludniony w sobotę i upalny Lublin raczej planom gości nie sprzyjał. Podobnie wytresowana przez ćwierć wieku bierność mieszkańców Koziego Grodu. Były ulotki, przemówienia i… muzyka.

Lublin: Occupy Chevron; STOP WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty
2013-07-06 14:00
2013-07-06 16:00

 OCCUPY CHEVRON LUBLINSTOP WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO!
Wspieramy protest mieszkańców Żurawlowa i okolic

6 lipca 2013 roku o godz. 14.00 odbędzie się w Lublinie solidarnościowy protest z mieszkańcami Żurawlowa na Zamojszczyźnie, przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporację Chevron.

Wspieramy mieszkańców, którzy już ponad miesiąc, w liczbie ponad 150 osób, blokują teren, na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego. Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko.
Protest w Żurawlowie to nie tylko walka mieszkańców o ich domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją- jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.

Chcemy, by Ministerstwo Środowiska, na wniosek mieszkańców Żurawlowa, poparło delegalizację koncesji firmy Chevron na poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.

Stosowana przez Chevron technologia szczelinowania hydraulicznego jest niebezpieczna dla środowiska, prowadzi do:
- zużycia dużych ilości wody
- produkcji toksycznych ścieków
- zanieczyszczenia powietrza
Ponadto, działania firmy Chevron na świecie wskazują na lekceważenie przez nich praw człowieka.

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Żurawlowa i okolic 6 lipca (sobota) o godz. 14:00 na Placu Litewskim w Lublinie.
Podczas pikiety wystąpi zespół samby „Wschodni Sambastion”, a także będziemy tworzyć fotopetycję: Każdy/a będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z tabliczką wyrażającą sprzeciw wobec działań koncernu Chevron w Żurawlowie oraz solidarność z mieszkańcami gminy Grabowiec na Lubelszczyźnie.
Zdjęcia w formie fotopetycji opublikowane zostaną na stroniehttp://occupychevron.tumblr.com/

Bądźcie z nami!
Tylko solidarność daje nam szansę na zwycięstwo!

Więcej informacji o proteście: http://occupychevron.tumblr.com/ PRZECIWKO WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO

Kanał XML