Ekologia/Prawa zwierząt

Polski minister: Zabijać niepotrzebne psy

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

Polski minister finansów każe zabijać psy, które (wycofane ze służby) nie znajdą nowych właścicieli. Wydał już specjalne rozporządzenie.

Chociaż eksperci ostrzegali, że zarządzenie ministra finansów jest niezgodne z przepisami, nowa regulacja weszła w życie. O jakie czworonogi chodzi? O psy, które z różnych powodów nie mogą już pełnić służby - podaje Polskie Radio. Jak dowiedzieli się dziennikarze, zarządzenie ministra finansów z 23 listopada w sprawie szkolenia psów przewodników, psów służbowych i psów w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, które nie są już wykorzystywane do pracy. W przypadku, gdy nie ma chętnych do objęcia opieki nad takim czworonogiem, nakazuje uśpienie go w klinice weterynaryjnej.

Katowice: festiwal "Stop GMO"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2011-12-12 18:00
2011-12-12 21:00

Dnia 12 grudnia w Katowicach odbędzie się festiwal "Stop GMO"

W programie: pokaz trzech filmów o globalizacji i GMO, spotkanie z ekologiem- doradcą rolniczym, koncert zespołu "TREKS", poczęstunek.

Klub "Gugalander", godz. 18:00
ul. Jagiellońska 17a, Katowice

Gdansk: Konferencja prasowa Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej i innych organizacji ekologicznych

Ekologia/Prawa zwierząt
2011-12-07 11:30
2011-12-07 12:33

Zapraszamy na konferencję prasową Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej i innych organizacji ekologicznych poświęconą zagrożeniom związanym z planami budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Konferencja odbędzie się w środę 7.12 br. o godz. 11:30 w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przy ul. Straganiarskiej 43/46 w Gdańsku.
Więcej informacji: pian11@o2.pl.

Komunikat prasowy w sprawie blokady konferencji SHALE GAS WORLD EUROPE 2011

Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka

Zrobimy wszystko, żeby protesty społeczne nie powstrzymały wydobycia gazu łupkowego w Polsce - Bernard Błaszczyk, Wiceminister Środowiska.

W poniedziałek, 28 listopada, w Warszawie rozpoczęła się konferencja przedstawicieli największych międzynarodowych korporacji. Prezesi oraz reprezentanci Halliburtona, Talisman Energy, Dow Chemical itd., wraz z członkami Komisji Europejskiej oraz przedstawicielami polskich władz, spotkali się za zamkniętymi drzwiami i z dala od opini publicznej w centrum miasta w hotelu InterContinental (najtańsze, "srebrne" zaproszenie kosztowało 12 tys. pln). Uczestnicy konferencji pragnęli nakreślić perspektywy przyszłych dochodów z inwestycji w wydobycie gazu łupkowego.

Tuż przed inauguracyjną przemową uwagę hotelowej ochrony rozproszyła samba oraz niespodziewani goście. Z poręczy na drugim piętrze zrzucony został wielki banner ze środkowym palcem wzniesionym na wzór wieży wiertniczej. Na bannerze napis: "Frack you! Nie zniszczycie naszej ziemi" oraz lista regionów, w których ludzie skutecznie protestują przeciwko wydobyciu gazu ich kosztem. Wśród zamieszania, innej grupie udało się wejść do głównej auli na drugim piętrze. Blokując inaugurującą przemowę, ludzie ci zorganizowali alternatywną konferencję w solidarności z mieszkańcami Polski, którzy śmiało opierają się zagrożeniom związanym z wydobyciem gazu z łupków.

Najpierw ludzie

Na Pomorzu i Lubelszczyźnie, podobnie jak w Ardeche i Filadelfii, mieszkańców terenów, na których toczą się prace wydobywcze, łączy wspólne doświadczenie wywłaszczeń z ziemi i degradacji środowiska. Ignorowanym przez media głównego nurtu oraz władze (tak, jakby woda ze studni w Rogowie została zanieczyszczona, a ściany domów popękały przez "strach i brak świadomości"), ludziom tym pozostaje tylko wziąć sprawy w swoje ręce. I tak, w zeszłym tygodniu mieszkańcy Stężycy oraz Sulęczyna zadeklarowali, że w obliczu bezprawia tolerowanego przez władze, będą sami blokować drogi prowadzące do odwiertów. W Opolu Starym, Kraśnikach i Kostrach, pozbawieni prawa głosu lokalni mieszkańcy zaczęli sabotować odwierty jednocześnie usuwając kable sejsmiczne oraz akumulatory zasilające aparaturę do poszukiwań gazu łupkowego.

Motywowani inicjatywą ludzi pozbawionych złudzeń do stanu demokracji w Polsce, postanowiliśmy zakłócić warszawską konferencję, na którą po staremu zapomniano o mieszkańcach. Zajmując czas przeznaczony na korporacyjną fetę, wysłaliśmy międynarodowej śmietance jasny przekaz: „najpierw ludzie, potem zyski”.

Gaz łupkowy narusza mir domowy

Po 2 godzinach blokowania przemowy grupę siłą usunęła policja. Wszyscy zostaliśmy oskarżeni o "naruszenie miru domowego", grozi nam pozbawienie wolności do roku. Zarzut ten jest iście absurdalny: nasze zakłócenie konferencji dla prezesów koncernów w ekskluzywnym hotelu, jest bowiem niczym wobec bezkarnych działań korporacji, które siłą i bez zgody ludzi wchodzą na ich ziemie, wiercą pod ich domami, wywołując wstrząsy sejsmiczne i zatruwają ich źródła wody. Najbardziej radykalnej, a zarazem bezkarnej, formy naruszenia miru domowego, poddane są lokalne społeczności w Polsce. wywłaszczenie ich z ziemi w imię zysków koncernów wydobywczych. Te praktyki zostały formalnie zalegalizowanie w nowej ustawie o prawie geologicznym i górniczym, według którego lokalne samorządy i społeczności mają być wyłączone z procesu decyzyjnego odnośnie poszukiwań i wydobycia.

Poczucie bezsilności, z jakim zmagali się mieszkańcy Niezabyszewa i Stężycy w proteście przeciw zakłócaniu ich miru, wobec bezzwłocznej akcji Policji w obronie miru hotelu w Warszawie – ten oto obraz w pełnym świetle ukazuje dzisiejszy charakter naszego państwa, którego pałkarze bynajmniej nie chronią prawa – chronią miru bogatszych. Oto wymarzone przez władze El Dorado: Polska Delta Nigru.

Nie jesteśmy bezsilni

Wobec coraz węższej gamy instrumentów prawnych, zagrożeni przez korporacje i pozostawieni przez władze, ludzie w Polsce, tak jak wcześniej w innych krajach, zmuszeni są do przejęcia inicjatywy. Mimo absurdalnych szykan o "działanie wbrew interesom narodu", do tej pory okazuje się to jedyną szansą na zatrzymanie lokalnych tragedii. To dlatego protestów społecznych najbardziej obawiają się władze pokroju wiceministra Błaszczyka, a także międzynarodowe koncerny. Solidarność naszą bronią.

Warszawa, 5.12.2011

Kontakt: stop_szczelinowaniu@riseup.net
http://alterkino.org/gasland

Japonia: Fukushima nie daje o sobie zapomnieć

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Z elektrowni atomowej Fukushima w Japonii, która ucierpiała w wyniku marcowego tsunami, wyciekło w weekend 45 ton wysoce radioaktywnej wody. Niewielka część cieczy mogła przedostać się do Pacyfiku - podał w poniedziałek operator elektrowni spółka TEPCO. Do wycieku doszło w pobliżu systemu odkażania wody elektrowni Fukushima I - sprecyzował operator.

Wyciek radioaktywnej wody stwierdzono w niedzielę ok. południa. Po wyłączeniu systemu odkażania wyciek najprawdopodobniej został zatrzymany. Pracownicy znaleźli później rysę w betonowej zaporze, którędy mógł nastąpić wyciek. Do kanału prowadzącego do oceanu mogło przedostać się ok. 300 litrów wody - poinformował przedstawiciel TEPCO. Eksperci sprawdzają, czy woda dostała się do oceanu.

Pomiar radioaktywności wody zebranej wokół systemu odkażania w niedzielę wykazał, że zawartość cezu 134 i cezu 137 przekroczyła rządowe normy bezpieczeństwa odpowiednio 270 razy i 322 razy - podał obywatelski ośrodek informacji nuklearnej w Tokio. (PAP)

"Polska Delta Nigru" - zablokowana konferencja "Shale Gas World Europe 2011"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na przełomie listopada i grudnia 2011, prezesi największych spośród koncernów wydobywczych, przybyli do hotelu Intercontinental w Warszawie na konferencję "Shale Gas World Europe 2011". Grupa ludzi sprzeciwiających się działalności koncernów łupkowych przerwała fetę, skutecznie blokując inauguracyjną przemowę konferencji.

Poniższy film nie chce być jedynie dokumentacją zdarzenia- wolą autorek jest zainspirowanie ludzi do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec erozji demokracji w kraju.

Zobacz też: Oświadczenie prasowe | Relacja uczestnika | Opowieść jednej z zatrzymanych | Archiwalna relacja na żywo

Wydobycie gazu łupkowego ("szczelinowanie"), zostało zakazane w wielu regionach wobec szkód społecznych i środowiskowych, jakie przynosi. Moratorium na szczelinowanie ogłoszono m.in. w Quebecu (Kanada), amerykańskich stanach Nowy Jork, Maryland, New Jersey, Delaware, a także we Francji, RPA, itd.

RPA: Dziesiątki tysięcy demonstruje na rzecz sprawiedliwości klimatycznej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Wielka demonstracja klimatyczna w RPA Ponad 20 tys manifestantów demonstrowało w mieście Durban znajdującym się w Republice Południowej Afryki w Światowym Dniu Akcji Klimatycznej w celu podjęcia natychmiastowych działań stawiających czoła światowemu ociepleniu.

Marsz odbywał się w czasie konferencji klimatycznej ONZ, która tradycyjnie nic nie ustaliła. Demonstranci głosili m.in. następujące hasła:

„Nadszedł czas na sprawiedliwość klimatyczną”, „Zmiana klimatu nas zabija”, „Nie dla energii jądrowej”, „Zaprzestańcie zabijać Ziemię”, „Natychmiast zróbcie coś z zanieczyszczającymi”.

Szczecin: Aukcja dla Tary

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2011-12-10 14:00
2011-12-10 16:00

W sobotę 10 grudnia o godzinie 14.00 w Restauracji Amar w Szczecinie (ul. Śląska 9) odbędzie się aukcja, której celem jest pomoc finansowa dla Schroniska dla Koni prowadzonego przez Fundację Tara w Piskorzynie, w okolicach Wrocławia. W przedświątecznej atmosferze będzie można znaleźć prezent gwiazdkowy dla bliskich: książkę, płytę, koszulkę, a tym samym wspomóc działania na rzecz zwierząt. Wśród naszych propozycji znajdą się również materiały o kulturze Tybetu, czy obrazki malowane specjalnie na tę okazję przez ludzi, którym zależy na losie Tary; smakoszy zaś będą kusić wegańskie smakołyki. Akcję będzie można również wspomóc, przekazując na sprzedaż niepotrzebne przedmioty. Organizatorem aukcji jest BASTA! Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

Co roku w Polsce 90 tysięcy chorych bądź starych koni, które przestają być przydatne człowiekowi, traktującemu te piękne zwierzęta jako siłę pociągową i roboczą, transportowanych jest w okropnych warunkach do włoskich rzeźni, gdzie kończą swoje smutne, wypełnione niewolniczą pracą życie. Od lat powstają jednak w Polsce miejsca, w których uratowane przed tak bezsensowną śmiercią zwierzęta mogą doczekać spokojnie starości, otoczone opieką i miłością. Ale jedno z takich miejsc jest właśnie zagrożone.

W 2009 roku przez Schronisko dla Koni w Piskorzynie, prowadzone przez Fundację Tara, przeszło tornado, niszcząc dachy budynków. Fundacja zmuszona była zaciągnąć na ich remont roczny kredyt w wysokości 200.000 złotych, którego zastawem stała się część budynków. W wyniku wielu niezależnych przyczyn Fundacja miała problemy ze spłaceniem kredytu. Sytuacja była dramatyczna, ale na szczęście w ostatniej chwili udało się zdobyć potrzebną kwotę - przede wszystkim dzięki pomocy ludzi, którym nie był obojętny los zwierząt, dla których Tara stała się jedynym schronieniem. Niemniej, Schronisko wciąż boryka się z problemami finansowymi.

Tara jest obecnie domem dla 101 koni - jest miejscem, w którym te piękne zwierzęta traktuje się z szacunkiem, na jaki zasługują, w którym dożywają swoich dni ciesząc się słońcem, jakiego nie widziałyby stłoczone w ciężarówkach wiozących je na rzeź. Schronisko zamieszkuje również około stu innych lokatorów - wśród nich są między innymi psy, koty, kury, owce, kozy, krowy i świnie. Uczestnicząc w naszej aukcji można wspomóc tę niesamowitą inicjatywę, która łamie bariery między ludźmi i zwierzętami, tworząc miejsce, gdzie człowiek może wynagrodzić zwierzętom cierpienia, na które je skazał.

Organizator:
BASTA! Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt
wege-szczecin@wp.pl
www.facebook.com/pages/BASTA...Inicjatywa.../272629199455204

Więcej informacji o sytuacji Tary:
www.fundacjatara.info

Więcej o transporcie koni na rzeź:
www.ratujkonie.pl

 1

Warszawa: Protest przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Są zatrzymania

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Aktualizacja, godz. 16:45: Ostatnia zatrzymana osoba została zwolniona. Będzie odpowiadać z wolnej stopy. Przyczyną zatrzymania w areszcie na 24h była "groźba matactwa".

Aktualizacja, 30 listopada godz. 14:30: Zatrzymana została przewieziona do sądu w Śródmieściu, gdzie zostanie podjęta decyzja o ewentualnym dalszym zatrzymaniu.

Aktualizacja, 21.00: Jedna osoba jest nadal zatrzymana. Najprawdopodobniej usłyszy zarzut o naruszenie nietykalności policjanta. Aktywiści zbierają dokumentację dowodzącą brutalnej akcji policji.

Aktualizacja, 18.20: Policja zaczyna wypuszczać zatrzymanych.

Dzisiaj w warszawskim hotelu Intercontinental odbyć się miała konferencja ws. wydobycia gazu łupkowego. Konferencja miała być zamknięta dla publiczności za której plecami korporacje z całego świata zainteresowane eksploatacją gazu miały lobbować władze. Imprezy w tajemnicy jednak się utrzymać nie udało.

Przeczytaj też: relację uczestnika zdarzenia.

Aktywiści z Inicjatywy Stop Szczelinowaniu, ZSP, FA oraz innych organizacji wkroczyli do hotelowego hallu, gdzie część zaczęła grać na bębnach, a inni rozwiesili transparent "Frack you! Nie zniszczycie naszej ziemi". Po jakimś czasie rozpoczęła się okupacja sali na której miała rozpocząć się konferencja. Aktywiści blokowali ją przez dwie godziny uniemożliwiając wejście uczestnikom. W końcu pojawiła się policja, która bardzo brutalnie usunęła pokojowo okupujących. Dwanaście osób zostało aresztowanych i przewiezionych na komendę policji przy ul. Wilczej. Został im przedstawiony zarzut "naruszenia miru", za co grozi do roku pozbawienia wolności.

Peru: Blokada przeciwko górnictwu złota

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Mieszkańcy protestują przeciwko osuszaniu lagun Mieszkańcy miasta Cajamarca na północy kraju zablokowali dostęp do swego miasta ze wszystkich stron w ramach protestu przeciwko planom budowy ośrodków ekstrakcji złota przez jedną z korporacji amerykańskich.

Obecnie nawet nie można się tam dostać z powietrza, ponieważ port lotniczy zawiesił czasowo swoją działalność. Stało się to z powodu zablokowania, go przez mieszkańców. Protest odbywa się przeciwko wysuszaniu czterech lagun naturalnych w celu ekstrakcji złota.

Protest doprowadził już do dymisji wiceministra środowiska José de Echave. Protestujący jednak domagają się przyjazdu do miasta prezydenta kraju. Prezydent Peru Ollanta Humala obiecywał w kampanii wyborczej politykę prospołeczną, więc teraz protestujący domagają się jej realizacji. (Telesur)

Szczecin: Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura
2011-12-10 17:00
2011-12-10 21:00

10 grudnia 2011 (sobota), godzina 17.00, wstęp wolny
Społeczny Infopunkt Alert, ul. Śląska 34, Szczecin

Basta! - Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt zaprasza na grudniowe spotkanie z weganizmem pod hasłem: "Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych".

Program wydarzenia:

Godzina 17.00
Zapraszamy na wegański poczęstunek oraz wymianę poglądów w miłym towarzystwie. Gorąco zachęcamy do współtworzenia spotkania, poprzez przyniesienie wegańskich potraw i smakołyków. Podczas spotkania będzie można wesprzeć działania na rzecz zwierząt i promocję weganizmu.
*wszystkie potrawy muszą być wegańskie: nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego: mięsa (również mięsa ryb), tłuszczu zwierzęcego (masło, niektóre margaryny, smalec), mleka i jego przetworów, jajek, żelatyny, lecytyny, laktozy i konserwantów pochodzenia zwierzęcego.

Godzina 18.00
"Cyrki, futra i weganizm - o sensowności kampanii jednotematycznych"
spotkanie poprowadzą Katarzyna Biernacka i Darek Gzyra z Empatii (http://empatia.pl)

Wszyscy znamy akcje w rodzaju "Cyrk bez zwierząt", "Dzień bez futra" czy protesty przeciwko corridzie lub foie gras. Kampanie jednotematyczne, poświęcone określonemu sposobowi wykorzystywania zwierząt lub wybranym zwierzętom, są najczęściej wykorzystywaną strategią działania na rzecz zwierząt. Ostatnimi laty wzmaga się jednak krytyka takiego formułowania treści i celów akcji prozwierzęcych. Na spotkaniu podamy przykłady różnych kampanii jednotematycznych. Zastanowimy się czym się różnią, czy są skuteczne i czy są wykorzystywane również przez inne ruchy społeczne. Podamy argumenty za i przeciw. Zadamy przekorne pytanie, czy weganizm jest lub może być formą kampanii jednotematycznej.

Spotkanie składać się będzie z dwóch prezentacji po ok. 40 min., rozdzielonych przerwą. Będzie mu towarzyszył konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Empatia. Po prezentacjach zapraszamy na dyskusję.

Katarzyna Biernacka - weganka, prezeska Empatii
Dariusz Gzyra - weganin, jeden z założycieli Stowarzyszenia Empatia

Organizatorzy:
Basta! - Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt wege-szczecin@wp.pl
Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie www.facebook.com/infopunktalert

Patronat medialny: www.empatia.pl

 1

Niemcy: Gwałtowne protesty przeciw transportowi odpadów nuklearnych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W sobotę niemiecka policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego by rozproszyć ok 300 demonstrantów, którzy zaatakowali oddziały mundurowych kamieniami i fajerwerkami, podczas przerwanej próby fizycznego zablokowania trasy transportu odpadów nuklearnych przez teren północnych Niemiec.

Wcześniej przeszło 50 aktywistów starało się sabotować torowisko, którym w ten weekend planowany jest przejazd transportu odpadów radioaktywnych do magazynu w pobliżu miasta Gorleben. Z kolei w mieście Dannenber (położonego nieopodal Gorleben) ok 20 tys. demonstrantów przeprowadziło pokojowy protest przeciwko temu transportowi.

W trakcie trwania pokojowego wiecu, na północny-wschód od Dannenber grupa blisko 2 tys. osób przedarła się przez policyjne linie i wykorzystując otaczający teren gęsty las, utrudniający działania policji, rozpoczęła okupację torowiska.

Dzień wcześniej, w piątek, grupa ok 200 protestantów starła się z policją, w wyniku zajść 20 funkcjonariuszy zostało rannych.

Izrael, Tel Awiw: Dzień Bez Kupowania oraz Jedzenie Zamiast Bomb

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Ruch anarchistyczny

W zeszły piątek 25 listopada, anarchiści i anarchistki połączyli akcję "Jedzenia Zamiast Bomb" z Dniem Bez Kupowania. Przez kilka godzin trwały przemowienia dotyczące konsumeryzmu, świadomego kupowania, sprzeciwu wobec okupacji Palestyny przez Izrael, cięciach socjalnych i antyspołecznej polityce rządu. Alternatywą dla bezmyślnego kupowania jest świadomy wybór, jak i wpływ na rzeczywistość poprzez solidarność międzyludzką, dzielenie sie z innymi dobrami, jak i wegańskim jedzeniem.

Aktywiści stworzyli tzw. free shop, czyli darmowy punkt z odzieżą, książkami, płytami muzycznymi. W międzyczasie, przez reaktywowany kolektyw "Jedzenie Zamiast Bomb" aktywnie wspierający wszelkie akcje społeczno-polityczne, rozdawane były urozmaicone posiłki wegańskie.

Warszawa: Fretka to nie ubranie

Ekologia/Prawa zwierząt
2011-11-26 10:00
2011-11-26 14:00

26 listopada, odbędzie się Dzień Bez Futra. Podobnie jak w ubiegłych latach członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek zgromadzą się przy ul. Chmielnej 5 w Warszawie (w godzinach 10-14), żeby głosić hasło dnia "Fretka to nie ubranie!".

Będzie nas widać z daleka - będą plakaty, roll up'y oraz oczywiście nasze fretki. Będzie można dowiedzieć się wiele na temat ferm futrzarskich, zwierząt futerkowych i argumentów przemawiających przeciw produkcji futer naturalnych.

Serdecznie zapraszamy chętnych i głodnych wiedzy!

Zaproszenie ze strony: http://fretek.org/akcje/1021-qdzie-bez-futraq

Szczecin: Szczecin Bez Futra

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura | Protesty
2011-11-25 16:30
2011-11-26 21:00

"Szczecin Bez Futra"

Co roku w Polsce przemysł futrzarski zabija około 800 tysięcy norek, 250 tysięcy lisów i 20 tysięcy szynszyli, przy czym największe fermy znajdują się w północno-zachodniej Polsce, a więc tuż pod naszym nosem. Zwierzęta, które spędzają całe swoje życie w ciasnych klatkach wbrew naturalnej potrzebie ruchu i wolności, są następnie w brutalny sposób uśmiercane prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych czy złamaniem kręgosłupa po to, aby ich futro mogło posłużyć zaspokojeniu ludzkiej próżności i umiłowania wątpliwego luksusu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że produkt, który stał się wyrazem mody, jest efektem wyjątkowego okrucieństwa.

Dlatego właśnie 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Bez Futra ulicami Szczecina przejdzie Marsz Próżności, korowód smutnych postaci zwierząt, ofiar przemysłu futrzarskiego. Happening rozpocznie się o godzinie 16.30 pod rektoratem ZUT jako protest przeciwko Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych. Dalej uczestnicy marszu udadzą się w kierunku sklepów, w których sprzedawane są futra bądź dodatki futrzane, zapalając u ich progów symboliczne znicze i wzywając przechodniów do zastanowienia się nad losem zwierząt, które cierpią w imię ludzkiej próżności. Jednym z punktów marszu będzie również były punkt wyborczy Ruchu Poparcia Palikota, w którego szeregach działa między innymi hodowca norek.

Dopełnieniem akcji będzie pokaz filmów, który rozpocznie się 26 listopada o godzinie 18 w Klubie 13 Muz. W repertuarze "Skin Trade" oraz "Kłamstwa przemysłu futrzarskiego", a po projekcji dyskusja i wegański poczęstunek. Wstęp na pokaz filmów jest bezpłatny, chętni będą mogli przeznaczyć datki na pomoc dla Kajetana - srebrnego lisa, który uciekł z fermy, unikając losu setek tysięcy innych zwierząt w Polsce.

Organizatorem wydarzeń jest BASTA! Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt, rozpoczynająca kampanię "Szczecin Bez Futra", której celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości szczecinian na temat produkcji futer oraz przybliżenie kulisów przemysłu futrzarskiego w województwie zachodniopomorskim. Jednym z dążeń inicjatywy jest zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na problem mającej powstać w gminie Nowogard kolejnej hodowli norek, przeciwko której już od ponad pół roku protestują mieszkańcy wsi Sąpolnica, Ostrzyca i Korytowo, nie zgadzając się na bliskość ferm powodujących smród i zanieczyszczenie środowiska oraz stanowiących zagrożenie dla agroturystyki i rolnictwa.

BASTA!
Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt

 1

Kanał XML