Ekologia/Prawa zwierząt
Szczecin: Tradycja a prawa zwierząt
mtn, Sob, 2011-03-26 09:46 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura21 kwietnia 2011 (czwartek), godzina 17.00, wstęp wolny
Społeczny Infopunkt Alert, ul. Śląska 34, Szczecin
Szczecińska Inicjatywa Wegańska zaprasza na wykład „Tradycja a prawa zwierząt”, zorganizowany w ramach comiesięcznego cyklu „Spotkania z weganizmem”, który wygłosi Marta Kluszczyńska z poznańskiej grupy VegeOn!.
Program wydarzenia
Godzina 17.00
Zapraszamy na ciepłe napoje i wegański poczęstunek oraz wymianę poglądów w miłym towarzystwie. Gorąco zachęcamy do współtworzenia spotkania, poprzez przyniesienie wegańskich potraw, napojów, smakołyków. Podczas spotkania będzie można wesprzeć działania na rzecz zwierząt i promocję weganizmu.
*wszystkie potrawy muszą być wegańskie: nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego: mięsa (również mięsa ryb), tłuszczu zwierzęcego (masło, niektóre margaryny, smalec), mleka i jego przetworów, jajek, żelatyny, lecytyny, laktozy i konserwantów pochodzenia zwierzęcego.
Godzina 18.00
Wykład Marty Kluszczyńskiej o kulturze i tradycji, które kształtują nasz stosunek do zwierząt. Dlaczego jedne kochamy, drugie zjadamy, a z trzecich się śmiejemy? Co sprawia, że niektóre zwierzęta traktujemy lepiej, a inne gorzej? Skąd biorą się tabu pokarmowe i czy można zmienić zwyczaje, które wydają się niemożliwe do zmiany? Czy da się pogodzić tradycję z walką o prawa zwierząt? Na te pytania będziemy próbowali odpowiedzieć w trakcie wykładu „Tradycja a prawa zwierząt".
Marta Kluszczyńska – weganka, studentka etnologii i antropologii kulturowej, działaczka poznańskiej grupy VegeON! (www.vegeon.bo.pl).
Organizatorzy:
Szczecińska Inicjatywa Wegańska wege-szczecin@wp.pl
Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie www.facebook.com/infopunktalert
Patronat medialny: Empatia www.empatia.pl
WikiLeaks ujawnia porzucenie przez Włochy kryteriów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych
Tomasso, Śro, 2011-03-23 07:33 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycyTygodnik L’Espresso publikuje serię przecieków z amerykańskiej korespondencji dyplomatycznej ujawniających „scenariusz, za którego sprawą działania korupcyjne zdecydowały o przyszłości włoskiej energetyki”. Uzyskane przez WikiLeaks dokumenty mogą świadczyć, że w latach 2005–2008 Stany Zjednoczone zamierzały popchnąć Włochy ku energetyce jądrowej, by ograniczyć ich zależność w dziedzinie energii od Rosji i od wpływów partnerstwa włoskiego koncernu ENI z rosyjskim Gazpromem.
W tym celu Waszyngton podjął długotrwałą rywalizację z francuskim EDF-Areva, któremu sprzyjały uprzywilejowane stosunki z wieloma przedsiębiorstwami włoskimi. Na koniec lobbyści amerykańscy zdołali przekonać Rzym do porzucenia ustalonych przez Unię Europejską kryteriów bezpieczeństwa nowych elektrowni jądrowych na rzecz bardziej elastycznych norm Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ODCE). Było to zwycięstwo amerykańskiego przedsięwzięcia „odniesione kosztem bezpieczeństwa Włochów”.
Gdansk: cyrk bez zwierzat
Vegan, Śro, 2011-03-23 04:27 Ekologia/Prawa zwierzątW sobotę 26 marca w godzinach 14:00 i 17:00 oraz w niedzielę 27 marca w
godzinach 12:00 i 16:00, odbędzie się, przy ul. Wita Stwosza, przy
stadionie za Halą Olivia, przedstawienie cyrku Zalewski pod hasłem:
"Afryka".
Pikiety przeciw Zalewskiemu ok godzine przed kazdym przedstawieniem.
Modelki Playboya rozebrały się dla organizacji praw zwierząt PETA
Tomasso, Wto, 2011-03-22 22:09 Świat | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyW samym centrum Londynu, wśród setek gapiów, kąpiel wzięły Victoria Eisermann i Monica Harris. Modelki poparły w ten sposób kampanię organizacji PETA (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt), która przekonywała podczas Światowego Dnia Wody, że najlepszym sposobem na efektywne jej oszczędzanie jest rezygnacja z jedzenia mięsa.
Eisermann i Harris siedząc w stylowej wannie, w samych majtkach i z tabliczkami "50 kąpieli = 1 stek" zachęcały do przejścia na wegetarianizm. - Więcej wody można zaoszczędzić nie jedząc pół kilo wołowiny, niż rezygnując przez cały rok z prysznica. Wegetarianizm jest więc najskuteczniejszą formą oszczędzania wody – przekonuje Logan Scherer z PETA. Modelki należą do gorących zwolenniczek działań organizacji i już niejednokrotnie wspierały ją uczestnicząc w happeningach organizowanych przez PETA. Nietypowa kąpiel miała miejsce na Trafalgar Square.
Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony przez ONZ w 1992 r. Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
GDAŃSK: Demonstracja antyatomowa
Vegan, Nie, 2011-03-20 22:19 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyPomorska Inicjatywa Antynuklearna
Dziś, 20 III 2011, odbyła się w Gdańsku pierwsza demonstracja organizowana przez Pomorską Inicjatywę Antynuklearną, nową grupę skupiającą przeciwników planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej nie tylko na szereg niebezpieczeństw i kosztów związanych z funkcjonowaniem elektrowni atomowych, ale również na brak debaty społecznej na tak istotny temat, pomijanie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu taki istotnej decyzji i przekłamania w przedstawianiu opinii publicznej zagadnienia energetyki jądrowej.
Demonstrację rozpoczęto przy Złotej Bramie, gdzie przemawiał Janusz Waluszko, czynny uczestnik protestów przeciw budowie EJ Żarnowiec w latach 1988-89. Zwrócił on uwagę na analogię w podchodzeniu do energetyki jądrowej przez władze komunistyczne oraz neoliberalne, zarówno w latach PRL jak i dziś: podejmowanie decyzji ponad głowami społeczeństwa, poświęcanie ogromnych nakładów finansowych na inwestycje wątpliwe ekonomicznie, lekceważenie zagrożeń, które niesie z sobą energetyka jądrowa. Następnie, przy rytmach trójmiejskiej Samby uczestnicy przemaszerowali ulicą Długą i Długim Targiem rozdając ulotki, skandując, oraz zbierając podpisy od przeciwników rozwoju EJ w Polsce (petycje brane były też przez przechodniów, którzy deklarowali, że będą zbierać samodzielnie podpisy w swoim kręgu znajomych). Demonstranci, w nawiązaniu do święta Pierwszego Dnia Wiosny, przygotowali marzannę będącą w tym przypadku symbolem "złej energii" - zła, którego chcą się pozbyć.
Gdańsk: Protest antyatomowy
Vegan, Czw, 2011-03-17 16:58 Ekologia/Prawa zwierzątProtest przeciwko budowie elektrowni jadrowej w Polsce
20 marca 2011 Niedziela, godz 12:00, Zbiorka pod Zlota Brama, Gdansk Glowny
Pomorska Inicjatywa Antynuklearna
Kanada: Wyciek z elektrowni atomowej
XaViER, Czw, 2011-03-17 07:21 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątJaponia walczy z największą katastrofą w elektrowni atomowej w historii tego kraju, tymczasem w Kanadzie w poniedziałek doszło do wycieku z elektrowni atomowej Pickering niedaleko Toronto - dowiedział się dziennikarz CBC. Do jeziora Ontario wyciekło 73 tys. litrów wody z elektrowni atomowej.
Według przedstawicieli energetyki w Ontario, cytowanych przez CBC, ryzyko wynikające z poniedziałkowego wycieku jest minimalne, jednak do takiego wycieku będącego skutkiem awarii pomp w ogóle nie powinno dojść. Kanadyjski urząd ds. bezpieczeństwa nuklearnego – Canadian Nuclear Safety Commission – podał, że zagrożenie radiologiczne dla środowiska i zdrowia ludzkiego jest "pomijalne". Niemniej Canadian Nuclear Safety Commission monitoruje sytuację.
Warszawa: Pikieta przeciwników atomu podczas konferencji lobbystów
Inicjatywa Anty..., Śro, 2011-03-16 20:19 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyDnia 15 marca 2011 o godzinie 11, na Placu Politechniki Warszawskiej, odbyła się spontaniczna pikieta protestacyjna przeciwko planom budowy elektrowni jądrowej w Polsce. W tym samym czasie w gmachu Politechniki Warszawskiej miała miejsce konferencja promocyjna francuskiego koncernu EDF - Électricité de France i Francuskiej Agencji Atomowej. Protestujący prezentowali hasła "Atom nie jest zielony", "Radioaktywny wiatr rozwieje wątpliwości", "Państwo atomowe - cenzura i dezinformacja", "Europa odchodzi od atomu".
Władze uczelni próbowały bezskutecznie usunąć pikietę z Placu Politechniki, grożono użyciem przemocy wobec protestujących, jeden z profesorów nie stronił od inwektyw wobec uczestnika protestu.
Tragiczne wydarzenia w Japonii dowiodły, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna energetyka jądrowa. Wbrew zapewnieniom "ekspertów" reaktory wodne mogą eksplodować i nie jest możliwe ich natychmiastowe wyłączenie w przypadku uszkodzenia systemu chłodzenia. Jak pokazały wypadki w elektrowni Fukushima może też dojść do pożaru składowanych w każdej elektrowni jądrowej odpadów radioaktywnych.
Japonia: Zaniedbania korporacji i rządu przyczyniły się do katastrofy
Yak, Śro, 2011-03-16 18:58 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątRosyjski specjalista od awarii elektrowni atomowych Julij Andrejew, który 25 lat temu kierował sowiecką agencją Specatom i jej pracami nad usuwaniem skutków awarii w Czarnobylu, ostro skrytykował Międzynarodową Agencję Atomistyki i prywatne korporacje za to, że nie nauczyły się niczego po katastrofie w Czarnobylu. W wywiadzie dla agencji prasowej Reuters, powiedział:
“Po Czernobylu, wszystkie siły przemysłu jądrowego zostały skierowane na ukrycie skutków tego wydarzenia, by uniknąć nadszarpnięcia reputacji branży. Doświadczenia z Czarnobyla nie zostały poważnie przestudiowane przez branżę atomową, a kto inny ma pieniądze, by przeprowadzić takie studia?”
Dr Andrejew stwierdził, że sekwencja wydarzeń w Fukushimie wskazuje na to, że właścicielowi elektrowni, Tokyo Electric Power Company (TEPCO), bardziej zależało na zyskach, a nie na bezpieczeństwie. Pożar, który we wtorek ogarnął skład zużytego paliwa w reaktorze nr. 4 był spowodowany oszczędnością miejsca i pieniędzy.
Japończycy okazali się bardzo chciwi. Chcieli wykorzystać każdy cal przestrzeni. Ale gdy odpady jądrowe rozmieści się tak blisko siebie w basenie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru, jeśli z basenu zostanie usunięta woda.
W przeszłości, TEPCO było ostro krytykowane za fałszowanie dokumentacji bezpieczeństwa w Fukushimie. Jak podaje Wall Street Journal, w 2002 r., TEPCO przyznało się Przemysłowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego, że sfałszowało testy zabezpieczeń reaktora nr. 1.
Projekt reaktora Mark 1 używanego w Fukushimie został uznany za wadliwy 35 lat temu
Yak, Śro, 2011-03-16 18:28 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątTrzydzieści pięć lat temu, Dale G. Bridenbaugh wraz z dwoma kolegami pracującymi w General Electric zrezygnowało z pracy, gdy utwierdzili się w przekonaniu, że recenzowany przez nich projekt reaktora Mark 1 był tak wadliwy, że mógł prowadzić do katastrofalnego w skutkach wypadku.
Przez dziesięciolecia podważano zdolność reaktora Mark 1 do wytrzymania ogromnych ciśnień, które pojawiłyby się, gdyby reaktor stracił możliwość chłodzenia. Dziś, ten właśnie projekt przechodzi test w Fukushimie. Pięć z sześciu reaktorów w Fukushima Daiichi, to właśnie General Electric Mark 1.
Dale Bridenbaugh powiedział w wywiadzie dla ABC News:
„Problemy, które wykryliśmy w 1975 r. podczas analizy kontenera zabezpieczającego przekonały nas, że projekt nie brał pod uwagę ciśnień, które mogły powstać przy utracie chłodziwa. Ciśnienie, które powstaje przy bardzo szybkim uwalnianiu energii może rozsadzić kontener i doprowadzić do niekontrolowanego uwolnienia cząstek radioaktywnych”.
General Electric w ciągu lat nieco usprawnił konstrukcję reaktorów Mark 1, jednak w stopniu niewystarczającym, by zapobiec eksplozji w sytuacji utraty chłodziwa.
W samych Stanach Zjednoczonych, 23 reaktory w 16 lokalizacjach nadal są oparte na takim samym projekcie Mark 1.
ALTERGODZINA - o katastrofie atomowej w Japonii i Forach Społecznych
gosposia_samosia, Śro, 2011-03-16 13:19 Ekologia/Prawa zwierzątALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6 FM
Gościem dzisiejszej ALTERGODZINY będzie Jarema Dubiel – działacz Inicjatywy AntyNuklearnej (www.ian.org.pl). Będziemy rozmawiać o społecznych i środowiskowych konsekwencjach niedawnych wybuchów w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii, oraz o polskim stanowisku wobec energetyki jądrowej. W rejonach elektrowni ogłoszono ewakuacje lokalnej społeczności w promieniu 10 km, większość pracowników elektrowni także opuściła miejsce pracy, zostali nieliczni i jest ich zbyt mało, by ratować krytyczna sytuację (pracując tam narażają życie i zdrowie). Niezależni eksperci oceniają tę katastrofę jako dużo groźniejszą niż ukazuje to stanowisko japońskich władz.
Łódź: protest antyatomowy
Renegade, Śro, 2011-03-16 09:24 Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistycznyŁódzkie środowiska anarchistyczne zapraszają na pikietę przeciwko rozwojowi polskiego programu nuklearnego i budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Protest rozpocznie się w najbliższą sobotę, 19 marca o godzinie 15:00 w łódzkim Pasażu Schillera.
Katastrofa w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, do jakiej doszło po piątkowym trzęsieniu ziemi stanowi kolejny, tragiczny dowód na to, że nie istnieje w pełni bezpieczna technologia nuklearna, zaś skutki ewentualnej katastrofy atomowej są w stanie zagrozić nawet krajowi o tak wielkim potencjale technologiczny i finansowym jak Japonia.
Przez ćwierć wieku, jakie upłynęło od katastrofy w Czarnobylu naukowcy związani z lobby atomowym przekonywali opinię publiczną, że świat wyciągnął wnioski z tamtej tragedii, a stosowana w krajach zachodnich technologia nuklearna, w odróżnieniu od rozwiązań radzieckich, zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Jeszcze w sobotę, gdy ekipy ratownicze w Fukushimie przegrywały walkę o utrzymanie kontroli nad uszkodzonymi reaktorami ci sami naukowcy przekonywali nas, że sytuacja jest opanowana zaś systemy bezpieczeństwa elektrowni są w stanie zapobiec katastrofie. Dziś twierdzą oni, że elektrownia w Fukushimie oparta była na przestarzałej technologii, za to planowany w Polsce zakład dzięki reaktorom nowej generacji będzie w pełni bezpieczny.
Rządy na całym świecie na wieść o katastrofie w Fukushimie nakazały przegląd procedur bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych. Władze Szwajcarii całkowicie rezygnują z programu atomowego, rząd Niemiec, jaki zebrał się na kryzysowym spotkaniu zaraz po wybuchu w Japonii podjął decyzję o zamknięciu 7 najstarszych elektrowni atomowych i zawiesił plany modernizacji pozostałych.
Rząd Polski nabrał wody w usta. Na kilka miesięcy przed podpisaniem kontraktu na budowę pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej władze robią wszystko, by uniknąć publicznej debaty nad bezpieczeństwem energetyki nuklearnej i alternatywami dla budowy elektrowni atomowej. Wobec niepewnego wyniku nadchodzących wyborów polski program atomowy został napisany w pośpiechu i w pośpiechu przeszedł wszystkie szczeble rządowych konsultacji tak, by przed październikiem tego roku możliwe było podpisanie kontraktu na budowę elektrowni. Wtedy na jakąkolwiek publiczną debatę będzie już za późno.
Nie możemy się na to zgodzić.
Uważamy, że ryzyko związane z działaniem elektrowni atomowych jest zbyt wielkie, i niewspółmierne do potencjalnych korzyści dla ludzi i środowiska.
Jesteśmy przekonani, że władze, których zainteresowanie przyszłością kraju sięga nie dalej niż kres ich kadencji nie mają prawa podejmować decyzji, której konsekwencje spadną na wiele pokoleń mieszkańców Polski.
Domagamy się wstrzymania polskiego programu atomowego.
Domagamy się publicznej debaty nad przyszłością polskiej energetyki, w której wszystkie strony będą miały równą możliwość przedstawienia swych argumentów.
Domagamy się referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.
Łódzkie środowiska anarchistyczne
Protest przeciwko budowie elektrowni atomowych
Łódź, Pasaż Schillera
Sobota, 19 marca 2011
Godzina 15:00
Niemcy: moratorium atomowe po awarii nuklearnej w Japonii
Jaromir, Pon, 2011-03-14 22:17 Świat | Ekologia/Prawa zwierzątKanclerz Niemiec- Angela Merkel, zapowiedziała dziś, że Niemcy zawieszą na trzy miesiące realizację ustawy dotyczącej wydłużenia okresu eksploatacji 17 lokalnych elektrowni jądrowych. Cel- wyciągnięcie wniosków z, wciąż nie zażegnanej, awarii nuklearnej w Japonii.
"Wydarzenia w Japonii uczą, że możliwe jest to, co wydaje się nieprawdopodobne z naukowego punktu widzenia. To cezura dla całego świata. Nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego"
- powiedziała na dzisiejszej konferencji prasowej Merkel.
Według zapowiedzi Merkel, w trakcie moratorium przeprowadzona zostanie analiza dotycząca bezpieczeństwa elektrowni atomowych, oraz debata na temat przyszłości polityki energetycznej Niemiec.
Niemcy: Protest przeciwko elektrowniom atomowym
capitalism_sucks, Nie, 2011-03-13 15:12 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyTysiące aktywistów sprzeciwiających się energetyce atomowej zebrało się 12 marca w południowo-zachodnich Niemczech, by wyrazić swój sprzeciw wobec przedłużenia życia niektórym elektrowniom atomowym.
Przeciwnicy energii atomowej uformowali 45 kilometrowy łańcuch ludzkich rąk, wiodący z elektrowni atomowej w Neckarwestheim, aż do Sttutgartu. Ludzie trzymali flagi z hasłami: "Energia atomowa? Nie, dziękuję".
Rząd niemiecki wcześniej zadecydował o zamknięciu elektrowni nuklearnych do 2021 roku, jednak w październiku 2010 roku postanowił o przedłużeniu życia 17 elektrowniom o dalsze 12 lat.
Niemieccy aktywiści zapowiadają kolejne protesty.
Szczecin: Abolicjonizm - radykalizm czy rozsądna droga do wyzwolenia zwierząt?
mtn, Sob, 2011-03-12 23:14 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura19 marca 2011 (sobota), godzina 17.00, wstęp wolny
Społeczny Infopunkt Alert, ul. Śląska 34, Szczecin
Szczecińska Inicjatywa Wegańska zaprasza na kolejne spotkanie z weganizmem zatytułowane "Abolicjonizm - radykalizm, czy rozsądna droga do wyzwolenia zwierząt?".
Godzina 17.00
Zapraszamy na ciepłe napoje i wegański poczęstunek oraz wymianę poglądów w miłym towarzystwie. Gorąco zachęcamy do współtworzenia spotkania poprzez przyniesienie wegańskich potraw, napojów, smakołyków. Podczas spotkania będzie można wesprzeć działania dla zwierząt i promocję weganizmu.
Godzina 18.00
Spotkanie rozpocznie Urszula Zarosa (Zakład Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, redaktorka portalu www.etykapraktyczna.pl) krótkim wstępem na temat filozofii Gary'ego Francione w prezentacji "Abolicjonizm - radykalna filozofia, czy efektywne narzędzie na drodze do wyzwolenia zwierząt?", poruszającej temat nurtu etyki praw zwierząt, który poprzez pokojowe środki (promowanie weganizmu, sprzeciw wobec wszystkich testów na zwierzętach, używania zwierząt w rozrywce, nauce, sztuce) dąży do całkowitego zniesienia wykorzystywania zwierząt przez człowieka.
Drugim gościem wieczoru będzie Dariusz Gzyra, założyciel Stowarzyszenia Empatia, który opowie nam o działaniach, najważniejszych akcjach i promocji weganizmu. Tym samym dowiemy się jak skutecznie można wcielać w życie idee abolicjonizmu poprzez umiejętną współpracę i wspólne działania.
Organizator:
Szczecińska Inicjatywa Wegańska wege-szczecin@wp.pl
Partner projektu:
Społeczny Infopunkt Alert w Szczecinie www.facebook.com/infopunktalert
Patronat medialny: Empatia.pl www.empatia.pl
Wydarzenie na portalu Facebook
http://www.facebook.com/event.php?eid=127943150610290