Ekologia/Prawa zwierząt

Przegłosowano zakaz handlu produktami z fok

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Parlament Europejski zagłosował dziś za przyjęciem uzgodnionego wcześniej z państwami członkowskimi rozporządzenia, na mocy którego wprowadzony został zakaz handlu produktami z fok. Od wyników głosowania zależało, czy barbarzyński proceder polowań na foki m.in. w Kanadzie będzie nadal opłacalny. Europosłowie opowiadając się za zakazem importu, handlu i tranzytu wyrobów z fok na terenie Unii stanęli więc bezpośrednio w obronie 300 tysięcy foczych istot zabijanych każdego roku.

Każdego roku w marcu u wybrzeży Kanady zaczynają się bestialskie polowania na foki. Łupem myśliwych uzbrojonych zazwyczaj w pałki pada w sezonie polowań blisko 300 tys. zwierząt, co sprawia, że jest to największa rzeź ssaków morskich na świecie. Niemal 95% z nich to bezbronne focze szczenięta, nie starsze niż 3 miesiące. Zabijane są w wyjątkowo okrutny sposób. Młode, nawet trzytygodniowe, foki giną od uderzenia pałką lub harpunu. Inne, postrzelone na otwartej wodzie dusza się pod lodem. Udowodniono, że wiele z nich wciąż jest świadoma i doświadcza niewyobrażalnego cierpienia gdy zdziera się z nich futro.

Egipskie władze chciały zabić wszystkie świnie - w Kairze wybuchły zamieszki

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

WHO zaleciło zaprzestanie używania nazwy świńska grypa ponieważ nie można zarazić się wirusem A/H1N1 jedząc wieprzowinę. Jednak Egipskie władze boją się, że świnie mogą roznosić wirusa i kazały wyrżnąć wszystkie świnie.

Gdy do jednej z dzielnic Kairu wtargnęła policja, by wyegzekwować zarządzenie władz, doszło do zamieszek. Około 300 -400 mieszkańców dzielnicy Manczijet Nasri obrzuciło policjantów kamieniami i butelkami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i gumowymi kulami. W końcu zabrali wszystkie świnie siłą.

Białoruś: Na czarnobylskim szlaku

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na demonstracji upamiętniającej ofiary tragedii w Czarnobylu, tzw. „Czarnobylskim szlaku”, zebrało się w tym roku około 1000 osób. Demonstracja weszła już do tradycji i jest jedną z niewielu demonstracji opozycyjnych, które odbywają się za zgodą białoruskich władz. Jednak dodatkowym bodźcem do protestów są postępujące przygotowania do budowy elektrowni atomowej na Białorusi. Na początku 2009 r. władze wybrały okolice Grodna jako lokalizację planowanej elektrowni atomowej. Są również rozważane dwa warianty alternatywne w okolicach Mohylewa.

W demonstracji uczestniczył blok stu kilkudziesięciu anarchistów pod czarno-czerwonymi i czarno-zielonymi flagami, z transparentami: „Istnieje alternatywa!”, "Nasz wybór, samorządność!", oraz „Sprzeciw wobec atomu”.

Czarny blok był cały czas obstawiony przez oddziały OMONU, a policyjanci w cywilu starali się dokonywać prowokacji. Za: belarus.avtonom.org

Henningsvær: Aktywiści zatapiają norweski statek wielorybniczy

Ekologia/Prawa zwierząt

W Norwegii zaczyna się teraz sezon okrucieństwa, połowów i morderstwa wielorybów, których mięso jest później sprzedawane po wysokich cenach w Tokyo. Mimo to, wielu aktywistów zatopiło jeszcze raz statek należący do jednego z największych przemysłów wielorybniczych na ziemi-Norwegi. Japonia, Norwegia i Islandia, to jedyne kraje na świecie zaparcie zabijające wieloryby. Od 1992 roku, jest to szósta jednostka wielorybnicza norwegi, przeciwko której dokonano akcję bezpośrednią.

W nocy 23 kwietnia, aktywiści wdarli się na pokład norweskiego statku wielorybniczego, który przygotowywał się do odpłynięcia na sezon połowów w 2009 roku przy wyspach Lofoten w Henningsvær. Aby opóźnić odpłynięcie tej jednostki i zaprotestować przeciwko nielegalnemu eksportowi wielorybiego mięsa do Japoni, zniszczyli oni zawór na pokładzie i w całości zalali maszynownię. Niestety strażacy przybyli szybko, ale nie zdołali oni zapobiec aby statek napełnił się wodą morską.

Olsztyn: Pikieta antywiwisekcyjna

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt
2009-04-27 14:00
2009-04-27 23:00

Olsztyńska grupa prozwierzęca Vege Act!ve zaprasza w poniedziałek(27.04.09) na pikietę antywiwisekcyjną,która odbędzie w Olsztynie się o 14:30 pod Wysoką Bramą.
Następnie zapraszamy na projekcję filmu w Planecie 11(ul.Piłsudskiego 38)
-godz.17:00-"Niewłaściwy lek - ludzki koszt badań na zwierzętach ".

www.biblioteka.warmia.net

Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Yerbaciarnia (mp3)

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Ubóstwo

W audycji rozmawiano o idei Sprawiedliwego Handlu. Nasi goście opowiadali o Światowym Dniu Fair Trade (9-10 maja) oraz II Edycji Festiwalu Fair Trade "WychowaNIE Złe", które odbędą się w Klubo-kawiarni "Falanster". Hasła festiwalu to alterglobalizm, sprawiedliwy handel, ekonomia alternatywna, demokracja uczestnicząca, świadomy konsument, prawa pracownicze, współczesne niewolnictwo, wolna kultura, niezależne media. Idei przyświecają: Le Monde Diplomatique, Recykling Idei, Alterkino, Wrocławska Sekcja Alternatywna.

Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Herbaciarnia (mp3)

W studiu gościła Aneta, Wojtek i Mariusz - organizatorzy festiwalu, a także pracownicy sklepu Fair Trade i przyszłej kawiarni Falanster na Św. Antoniego. Rozmawiano również z Agnieszką, która prowadzi we Wrocławiu Yerbaciarnie Szczypta Świata.

Więcej o inicjatywie Sprawiedliwy Handel tutaj.

Ponadto w Altergodzinie usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

Wielka Brytania: Urzędnicy państwowi przekazywali koncernowi E.ON dane z inwigilacji aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Jak podaje dziś gazeta „The Guardian”, funkcjonariusze służb państwowych przekazali w zeszłym roku koncernowi E.ON informacje dochodzeniowe dotyczące planowanych pokojowych działań przeciwko rozbudowie elektrowni węglowej w Kingsnorth w Wielkiej Brytanii.

Informacje uzyskane od służb policyjnych dotyczyły przemieszczania się aktywistów ich liczebności i miejsc ich spotkań.

Jak stwierdziła Shami Chakrabarti ze stowarzyszenia Liberty, wymiana informacji pomiędzy urzędnikami państwowymi, a prywatnym koncernem stanowi poważne nadużycie władzy - „funkcjonariusze policji zostali sprowadzeni do roli bramkarzy i ochroniarzy wielkiego biznesu” - powiedziała.

Pomimo inwigilacji, której padli ofiarą, aktywiści z powodzeniem przeprowadzili akcję dywersyjną w elektrowni.

Niemcy zakazują uprawy kukurydzy GMO

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rząd w Berlinie wprowadził zakaz uprawy w kraju genetycznie zmodyfikowanej odmiany kukurydzy MON 810. Minister rolnictwa Ilse Aigner powiedziała dziś (14.04.), powołując się na opracowania naukowe, że MON 810 - produkt amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto - stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Firma Monsanto rozważa natomiast możliwość zaskarżenia przed sądem zakazu stosowania tego materiału siewnego w Niemczech. Firma wystąpiła wcześniej na drogę sądową przeciwko rządowi Francji, która również zakazała uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.

W Unii Europejskiej komercyjna uprawa genetycznie zmodyfikowanych roślin jest od roku 1998 dozwolona. Z uwagi na nieustalone konsekwencje ekologiczne kilka krajów UE zdecydowały się jednak wprowadzić zakaz uprawy kukurydzy MON 810.

Wielka Brytania: Nalot i areszty aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

114 osób zostało aresztowanych wczoraj w Nottingham kiedy policja zrobiła nalot na centrum, gdzie aktywiści zaplanowali protest przeciw elektrownii firmy EON, w Ratcliffe-on-Soar która jest wielkim źródłem emisji CO2.

Policja przyjechała o godz. 02:00, kiedy większość aktywistów spała. Policja przeszukała także domy kilku aktywistów kiedy byli oni już zatrzymani. Skonfiskowano komputery, prasę oraz papiery. Postawiono zarzuty m.in. o "zmowę o nielegalne wkroczenie na teren prywatny"

Radny PiS tropi słonia homoseksualistę

Kraj | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt

Podczas posiedzenia sesji Rady Miasta, radny Michał Grześ (PiS) podjął temat słonia Ninio, nowego nabytku poznańskiego ZOO. Według radnego zwierzę ma bez wątpienia "inną" orientację seksualną - podał portal epoznan.pl.

Zwierzę do Poznania trafiło z Warszawy Radny Grześ twierdzi, że w stolicy słoń "interesował się nie samicami lecz samcami".

Aktywiści Greenpeace szpiegowani przez francuski koncern EDF

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Francuskie media podały 31 kwietnia, że koncern energetyczny EDF szpiegował członków Greenpeace. Dwóm wysoko postawionym przedstawicielom EDF zostały postawione zarzuty w tej sprawie.

Jest to kolejny przykład tego, że przemysł nuklearny nie jest w stanie podjąć otwartej i demokratycznej debaty. W zamian stosuje wobec organizacji pozarządowych taktyki znane z czasów zimnej wojny.

Warszawa: Demonstracja antyatomowa

Ekologia/Prawa zwierząt
2009-04-26 14:00
2009-04-26 17:00

POLSKA WOLNA OD ATOMU!
DEMONSTRACJA
W 23 ROCZNICĘ KATASTROFY CZERNOBYLSKIEJ
PRZECIWKO PLANOM BUDOWY W POLSCE ELEKTROWNI ATOMOWEJ
niedziela, 26 kwietnia 2009
PLAC ZAMKOWY
godz. 14:00

Budowa elektrowni atomowej w Polsce oznacza:

  • Narażenie na radioaktywne skażenia podczas zdarzających się licznych awarii
  • Niebezpieczeństwo ataku terrorystycznego lub nieobliczalnej w skutkach katastrofy
  • Konieczność długotrwałego składowania radiotoksycznych odpadów
  • Przyrost zachorowań na nowotwory wśród okolicznych mieszkańców
  • Obarczenie przyszłych pokoleń koniecznością spłaty miliardowych kredytów, demontażu i wieloletniego zabezpieczenia elektrowni po jej wyłączeniu
  • Scentralizowany, podatny na zakłócenia, generujący ogromne straty przesyłowe system energetyczny
  • Zmarnowanie środków mogących posłużyć rozwojowi tańszych i mniej niebezpiecznych źródeł energii
  • Dalsze uzależnienie od dostaw zagranicznych surowców
  • Ograniczanie wolności i swobód obywatelskich w imię bezpieczeństwa

WIĘCEJ INFORMACJI: www.ian.abc.pl
INICJATYWA ANTYNUKLEARNA

Ile zapłacimy za elektrownię?

Blog | Ekologia/Prawa zwierząt

Czy społeczeństwo polskie, którego nie stać na zbudowanie porządnej sieci metra, może pozwolić sobie na uruchomienie coraz droższych elektrowni jądrowych?

Zainteresowanie polityków energią atomową wzrasta. Co chwila słyszymy, że nie ma dla niej alternatywy. Można uznać, że klasa polityczna pała do elektrowni atomowych niekłamaną miłością. Wprawdzie na świecie działa coraz mniej reaktorów, ale atomowy boom istnieje, jeśli nie naprawdę, to przynajmniej w sferze medialnej.

„Rzeczpospolita” podała, że za elektrownię jądrową zapłacimy nawet 90 mld złotych. Prof. Krzysztof Żmijewski twierdzi, że koszt budowy jednego MW mocy w elektrowni jądrowej w Europie osiągnie poziom ponad 4 mln euro. Dla przypomnienia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2009 roku zamierza wydać na badania i wdrażanie nowych technologii zaledwie 3 mld złotych.

Reaktory są budowane przez Chiny (11), Indie (6), Rosję (8) i sąsiadującą z nami Białoruś… W Unii Europejskiej sytuacja wygląda inaczej. Elektrownię atomową budują tylko Finlandia (1), Francja (1) i Bułgaria (2). Mało? Nie ma w tym nic dziwnego. Na świecie działa dziś 436 reaktorów, w 2005 roku było ich 443. Większość tych, które działają wybudowano przed Czarnobylem, mają zatem po kilkadziesiąt lat.

Jeśli będziemy spieszyć się z budową elektrowni, a temat nie zostanie przeanalizowany w kontekście czystych technologii węglowych, geotermii i energii wiatrowej, może okazać się, że płacimy za zwykłą fanaberię polityków i lekkomyślnych dziennikarzy. Warto przypomnieć, że we Francji i Finlandii rzeczywiste wydatki na budowę elektrowni jądrowej znacznie przekroczyły przewidywany budżet.

I jeszcze jedna sprawa. W USA od 1998 roku wciąż działa taka sama liczba reaktorów. Ostatnio jednak pojawiło się sporo chętnych do inwestycji. Czy to zwiastun osławionego boomu, o którym ostatnio tak dużo się mówi? Możliwe, ale warto przypomnieć dlaczego nagle zgłosili się chętni do budowy. Amerykański rząd po prostu sypnął kasą, organizując system dopłat. To przyciągnęło inwestorów. Przeciwnicy OZE zwykli mawiać, że czysta energia jest nieekonomiczna i wymaga nadmiernego wsparcia. Widać jak na dłoni, że ponadstandardowej pomocy potrzebuje także energetyka jądrowa.

Malvin Gordon

http://www.elektrownieatomowe.info

Internetowa mapa cyrków - wciąż potrzebna jest Wasza pomoc!

Ekologia/Prawa zwierząt

Jakiś czas temu apelowałem do Was o pomoc w tworzeniu mapy cyrków: Powstała internetowa mapa cyrków - potrzebna jest Wasza pomoc!
Pomysł spodobał się wielu osobom, dostałem na maila sporo informacji, które okazały się bardzo przydatne. Niestety, w ostatnim czasie przysyłacie coraz mniej maili, a mapka pustoszeje. Apeluję więc do Was ponownie: rozglądajcie się za wszelkimi plakatami, a jeśli już dowiedzie się o przyjeździe cyrku do jakiegoś miasta - poinformujcie mnie o tym, pisząc na maila zglos.cyrk@gmail.com. Proszę o przesłanie jak najwięcej szczegółów. Nazwa, miejsce i data występu cyrku to absolutne minimum, mile widziana jest też informacja o ewentualnej planowanej przez Was akcji.

Film: Atak policji na pokojowy protest na Obozie Klimatycznym

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Poniżej nagranie przedstawiające atak policji na pokojowy protest w ramach Obozu Klimatycznego podczas antyszczytu G20 w Londynie 1 kwietnia 2009.

Na filmie wyraźnie widać, że protestujący są pokojowi, wznoszą ręce, żeby pokazać, że nie chcą walki. Policja mimo to pcha i bije ludzi. Ludzie krzyczą "To nie są zamieszki!". Ktoś krzyczy "Moje dziecko" (na obozie były też rodziny z dziećmi. W nocy policja przypuściła ostateczny szturm, niszcząc namioty i raniąc ludzi. W obozie brało udział tysiące osób.

Kanał XML