Ekologia/Prawa zwierząt

Akcja antycyrkowa (pokojowa) w Łodzi

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt

W minioną sobotę odbyła się drobna akcja pod cyrkiem Korona, który przyjechał do Łodzi. Rozdaliśmy kilka setek ulotek (dorośli) oraz kolorowanki i kredki dla dzieciaków. Pojawili się dziennikarze Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego, Cyrk nie robił problemów, policjanci przyjechali tylko aby kupić sobie bilet. Troche nas media obsmarowały.

Warszawa: prascy rowerzyści walczą o ścieżki rowerowe

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Aktywiści rowerowi z Praskiej Grupy Rowerowej, działającej na warszawskiej Pradze, doprowadzili do powstania ścieżki rowerowej na ulicy Fieldorfa w wyniku konsekwentnego prezentowania swoich racji miejskim urzędnikom. W 2007 r. PGR zorganizowała ankietę na najbardziej potrzebną ścieżkę rowerową.

W ankiecie wzięło udział wielu praskich rowerzystów. Na pierwszym miejscu uplasowała się wówczas aleja Waszyngtona, drugie miejsce zajęła właśnie ul. Fieldorfa, a na trzecim ulica Grochowska.

Decyzja władz miejskich o wyborze ul. Fieldorfa zapadła dlatego, że ten wariant wymagał najmniejszych nakładów finansowych.

Hamburg: Trwa Oboz Antyrasistowski /Klimatyczny

Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Juz od czwartku (14.08.2008) w Hamburgu trwa oboz antyrasistowski polaczony z obozem klimatycznym. Oboz zbliza sie ku koncowi, wiec przedstawiamy krotkie sprawozdanie z czesci wydarzen, ktore w zwiazku z nim wstrzasnely Hamburgiem i okolica.

Wtorek - Lübeck
Wtorek byl dniem wyjazdu do Lubeki, gdzie znajduje sie centrum szkoleniowe policji zwiazkowej (Bundespolizei), w ktory odbywaja sie rowniez szkolenia FRONTEX - strazy granicznej Unii Europejskiej. Cala demonstracja odbyla sie pokojowo.

Pińczów: myśliwi regulują własne pogłowie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W nocy ze środy na czwartek, kiedy to trzej myśliwi z pińczowskiego koła łowieckiego wybrali się na polowanie, jeden z nich został pomylony z dzikiem i postrzelony.

Około godziny 23 jeden z łowców oddał strzał przekonany, że strzela do dzika, tymczasem celem okazał się jego brat. Myśliwy zmarł.

Biedni wykazują większą świadomość ekologiczną

Ekologia/Prawa zwierząt | Ubóstwo

Amerykański socjolog, Riley E. Dunlap obalił tezę, jakoby wraz ze wzrostem zamożności ludzie wykazywali coraz większą świadomość ekologiczną. Co więcej, jego badania wykazały, że o los naszej planety bardziej troszczą się ludzie z krajów biedniejszych.

W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, jakoby największą ekologiczną świadomość wykazywali ludzie zamożni, pochodzący z sytych zachodnich społeczeństw. Ów przekonanie jest zazwyczaj umacniane przez socjologów, którzy podkreślają, że dbałość jednostki o środowisko należy rozpatrywać w kategorii „podporządkowania się postmaterialnym wartościom”. Jeżeli jednak nie zostają zaspokojone podstawowe potrzeby materialne – jak jest w przypadku osób ubogich – taka osoba nie hołduje postmaterialnym wartościom.

Takie przekonania i tezy obalił swoimi dwukrotnie przeprowadzonymi badaniami Riley E. Dunlap. Wyprowadził z nich własny wniosek: "Świadomość potrzeby ochrony środowiska nie zależą od bogactwa bądź też jakichś szczególnych wartości, którym hołdują poszczególni ludzie."

USA: Eko-sabotażysta Michael Sykes skazany

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje | Ruch anarchistyczny

Sąd w Monroe County skazał 17-letniego eko-sabotarzystę, Michaela Sykesa na karę 4 do 10 lat więzienia za podpalenia i umyślne niszczenie własności. Oskarżony będzie musiał również zapłacić odszkodowanie swoim ofiarom, które sąd wstępnie wycenił na 200 tysięcy do 400 tysięcy dolarów.

Michael został ujęty w marcu b.r. przez tajniaków, gdy rzekomo podkładał ogień pod gazociąg prowadzący do terenów, na których powstawało nowe osiedle z typu „na łonie natury”. Przyznał się do podpalenia dwóch domów budowanych na dzikich terenach – jeden na budowanym osiedlu „Crystal Waters Villas”, drugi – również w budowie - w Brentridge Lane. Zapytany przez sędziego o cel podpalenia domów Michael odpowiedział, że „nie mógł patrzeć, jak pod budowę niszczony jest las”.

Bomba ekologiczna w Górach Kaczawskich?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Mieszkańcy Dobkowa, niewielkiej wsi w Górach Kaczawskich, chętnie angażują się w lokalne inicjatywy zmierzające do podniesienia walorów turystycznych swojej miejscowości. Plan budowy fermy norek może zaprzepaścić ich osiągnięcia.

Dobków jest wioską położoną w wyjątkowo malowniczym zakątku Gór Kaczawskich. Słynie z kapliczek, z których najstarsze pochodzą już z XVIII wieku. Zamieszkująca Dobków niewielka społeczność, licząca niecałe trzysta osób, jest bardzo dobrze zorganizowana, istnieje nawet Stowarzyszenie Dobków. Dzięki inicjatywom lokalnym realizowane są tu projekty mające podnieść atrakcyjność turystyczną tego mikroregionu, na przykład w zeszłym roku zasadzona została Aleja Drzew Miododajnych, planuje się też stworzenie Ekomuzeum Rzemiosła.

Francja: BIC nakręca kulturę konsumpcji i degradacji środowiska

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

BIC, znany producent jednorazowych długopisów, zapalniczek i jednoczęściowych maszynek do golenia wprowadził do punktów sprzedaży „jednorazowy telefon”.

Telefon jest dystrybuowany we Francji w sieci Orange i kosztuje 49 Euro z naładowaną baterią i 60 minutami na karcie. Wielu obserwatorów obawia się, że konsumenci nie będą we właściwy sposób recyklować jednorazowych telefonów i że zwiększy się w ten sposób ilość niebezpiecznych odpadów w środowisku.

Produkcją telefonu dla BIC zajmie się Alcatel. Operator Orange ma nadzieję, że telefon pomoże dotrzeć do „konsumentów doświadczających trudności finansowych”.

Rosja: Obóz przeciw elektrowni atomowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Dziś mija czwarty dzień obózu ekologicznego w okolicach Niżnego Nowogrodu. Plany związane z budową elektrowni atomowej w regionie Niżnego Nowogrodu są częścią ogólnego planu rozwoju energetyki jądrowej w Rosji. W ramach planów, ma powstać 36 nowych reaktorów jądrowych. Władze regionu Niżnego Nowogrodu wyraziły zgodę na budowę w kwietniu 2007 r. Elektrownia ma zostać uruchomiona w 2016 r.

7 sierpnia odbyła się pikieta w Niżnym Nowogrodzie. Policja próbowała wieczorem zamknąc obóz ale w końcu wymiękła.

Kolejne protesty są zaplanowane 9-10 sierpnia.

Podczas obozu odbywają się wykłady, treningi i inne akcje.

Według badań opinii publicznej, od 62% do 66% mieszkańców regionu jest przeciwnych budowie. Choć szef państwowej korporacji ROSATOM twierdzi, że agencja nie zamierza budować elektrowni atomowych tam, gdzie większość społeczeństwa sprzeciwia się takim inicjatywom, ROSATOM nie wycofuje się z planów dotyczących Niżnego Nowogrodu.

http://www.antiatom-nn.org/

Kleczew: konflikt ekologów i związków zawodowych wokół klopalni

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika

W Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie zawiązał się Międzyzwiązkowy Komitet Obrony Miejsc Pracy. Komitet będą tworzyć wszystkie funkcjonujące w firmie związki zawodowe.

Ma to być odpowiedź pracowników kopalni na zapowiadaną przez Stowarzyszenie "Przyjezierze" oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego kontynuację protestów dotyczących działalności kopalni.

Organizacje ekologiczne oskarżają kopalnię głównie o powodowanie ubytku wody w okolicznych jeziorach. Chcą wstrzymania uruchomienia nowych odkrywek. Jesienią mają być organizowane protesty przeciwko działalności kopalni.

O planowanych protestach ekologów pisaliśmy już tutaj.

Austria: Awaria w elektrowni atomowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W nocy z soboty na niedzielę w podwiedeńskim Seibersdorfie doszło do incydentu w elektrowni atomowej. Rozsadziło probówkę i wydostał się z niej pluton. Wydarzenia w Seibersdorfie to nie pierwszy w ostatnich tygodniach przypadek awarii atomowej, która odbija się w Europie szerokim echem. Na początku czerwca do wycieku doszło w elektrowni atomowej w słoweńskim Prsku. W lipcu w elektrowni w prowansalskim Tricastin dwa razy pękła rura, z której zaczął wydobywać się radioaktywny pył. Pojawiły się też obawy o skażenie wód gruntowych.

Łódź: Walka o ul. Strykowską

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Jeszcze żaden remont drogi w Łodzi nie wywołał takich protestów jak ten, który planowany jest na ul. Strykowskiej. W kłótniach o przebieg drogi ścierają się dwie grupy mieszkańców - blisko 2000 ludzi. Obie przekonują do swoich racji. Obie nie chcą ulicy pod swoimi oknami.

Saving Iceland protestuje przeciwko rozbudowie elektrowni

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Aktywiści z Saving Iceland od dłuższego czasu protestują przeciwko rozbudowie elektrowni Hellisheiðarvirkjunar. Uważają, że będzie to miało fatalny skutek dla przyrody, a „zysk” czerpać będzie jedynie przemysł zbrojeniowy. Przeprowadzono szereg akcji, kilka osób zostało aresztowanych.

28 lipca ekolodzy zablokowali nowe odwierty. Protestujące osoby wspinały się na wiertła do borowania otworów oraz przypinały się łańcuchami do maszyn budowlanych. Interweniowała policja. Siedem osób trafiło do aresztu.

Rekiny zagrożone okrucieństwem człowieka

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Organizacja „Oceana” opublikowała w lipcu raport o zagrożeniach związanych ze spadkiem populacji rekinów. Fakty są przerażające. Nawet 73 miliony rekinów rocznie jest zabijanych dla płetw, które uchodzą za kulinarny specjał (przede wszystkim w Azji).

Rekiny stanowią największą grupę na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych (World Conservation Union’s Red List of Threatened Species). Człowiek zabija około 100 milionów rekinów rocznie. W ciągu dwóch ostatnich wieków najbardziej ucierpiały żarłacze błękitne oraz niektóre gatunki młotowatych i lamnokształtnych. Jeśli natychmiast nie zostanie zahamowany spadek populacji rekinów, niektóre gatunki znikną bezpowrotnie.

Szczecin: Transport paliwa jądrowego

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

20 lipca do portu w Szczecinie przybił statek "Atlantic Osprey", na pokładzie którego znajdował się transport paliwa jądrowego dla czeskiej elektrowni atomowej Temelin. Paliwo przeładowano na wagony i koleją pojechało do Czech. Transport 25 ton uranu dotarł do elektrowni 21 lipca.

"Atlantic Osprey" przewoził już paliwo jądrowe z USA do Szczecina, w latach 2001-2004. Za każdym razem miejscem przeznaczenia była elektrownia Temelin. Władze Niemiec nie zgodziły się na transport przez swoje terytorium obawiając się protestów działaczy na rzecz środowiska. Władze Polski ukrywają te wydarzenia przed opinią publiczną jak tylko się da. Sam prezydent Szczecina podobno dowiedział się o wszystkim na dzień przez przybiciem statku.

Kanał XML