Ekologia/Prawa zwierząt

Druga Rospuda w Mikołajkach?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Jak podaje "Zycie Warszawy", jeden z wariantów przebudowy drogi nr 16 zakłada 850 metrowy most przez jezioro Tałty.

Czytamy w gazecie:

- Drogowcy chcą przez jezioro Tałty przerzucić estakadę, która będzie miała 350 metrów długości i 19 metrów wysokości. Raz na zawsze zniszczą to jezioro – ocenia Krzysztof Worobiec, ze stowarzyszenia "Sadyba", który od lat walczy o zachowanie charakteru kulturowego i krajobrazowego Mazur.

Ale to nie jedyny wariant przebiegu drogi krajowej nr 16. W innym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad proponuje, by droga przecięła jezioro Tałty 850 metrowym mostem!

Trasa przebiegać ma też przez jedno z największych skupisk żółwia błotnego w Polsce. - I minie o zaledwie 500 metrów Jezioro Łuknajno, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO - dodaje Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Ekolody twierdzą, że jeśli droga zostanie przebudowana tak to będziemy mieli do czynienia z większą tragedią niż ta, która mogła się wydarzyć w Rospudzie.

Giżycko - pikieta pod cyrkiem

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W niedzielę, pod cyrkiem "Arena" w Giżycku odbyła się skromna, 2-osobowa pikieta przeciwko zniewoleniu zwierząt cyrkowych i wykorzystywaniu ich dla potrzeb rozrywki. Dzień wcześniej zaprezentowano filmy odnoszące się do problemu przedmiotowego traktowania zwierząt w cyrkach i zoo. Pikietę odwiedziła miejscowa telewizja internetowa oraz przedstawicielka lokalnej gazety. Tego dnia pikietujący rozdali 200 ulotek.

Protest przed KWB Konin

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

18 lipca odbyła się pikieta przed budynkiem Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie. Mieszkańcy Kruszwicy, Strzelna, Gniezna oraz gmin leżących nad jeziorami Budzisławskim, Wilczyńskim i Powidzkim protestują przeciwko znikającej wodzie z akwenów. Mieszkańcy chcą również zablokować otwarcie nowej odkrywki Tomisławice, która ma powstać w pobliżu Gopła. Pikietujący domagali się, aby kopalnia nie zabierała wody z jezior, nad którymi mieszkają. Alarmują, że w wyniku działalności przedsiębiorstwa, akweny mogą z zniknąć.

Gmina Kleczew: stop ekspansji kopalni!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" w drastyczny sposób obniża poziom wód gruntowych co skutkuje wysychaniem jezior (zniknęły już dwa jeziora), usychaniem lasów i drzew w parkach oraz zanikaniem stawów. Szkody spowodowane przez eksportację węgla w rejonie Kleczewa odczuwają zarówno turyści, którzy zamiast jezior muszą kąpać się w błotnistych bajorach, jak i leśnicy czy rolnicy.

Stowarzyszenie "Przyjezierze" oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego organizują 18 lipca 2008 o godz. 11.55 demonstrację "IDZIEMY PO WODĘ". Miejsce: przed Urzędem Miasta i Gminy Kleczew. Protest organizuje stowarzyszenie Przyjezierze oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Celem demonstracji jest zablokowanie ekspansji kopalni oraz przymuszenie kopalni do naprawy wyrządzonych szkód ekologicznych. Organizatorzy proszą zabranie pustych wiader - będą symbolem braku wody. Ich hasłem będzie: Woda dla jezior, odszkodowania dla rolników!

Żródło: ekoAlert

Rosja: planowany obóz antyatomowy w sierpniu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Ruch anarchistyczny

W dniach od 5 do 15 sierpnia w okolicach Niżnego Nowogrodu odbędzie się ekologiczny obóz antynuklearny zorganizowany przez ruch antyatomowy, Akcję Autonomiczną (Awtonomne Dejstwie), oraz Rainbow Keepers.

Plany związane z budową elektrowni atomowej w regionie Niżnego Nowogrodu są częścią ogólnego planu rozwoju energetyki jądrowej w Rosji. W ramach planów, ma powstać 36 nowych reaktorów jądrowych. Władze regionu Niżnego Nowogrodu wyraziły zgodę na budowę w kwietniu 2007 r. Elektrownia ma zostać uruchomiona w 2016 r.

Według badań opinii publicznej, od 62% do 66% mieszkańców regionu jest przeciwnych budowie. Choć szef państwowej korporacji ROSATOM twierdzi, że agencja nie zamierza budować elektrowni atomowych tam, gdzie większość społeczeństwa sprzeciwia się takim inicjatywom, ROSATOM nie wycofuje się z planów dotyczących Niżnego Nowogrodu.

Obóz będzie polegał na serii wykładów, szkoleń, projekcji filmów, akcji protestacyjnych i koncertu.

Rosja: Demonstracja przeciw fabryce chemicznej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Pomimo napadu na obóz ekologiczny, dziś odbyła się demonstracja przeciw budowie fabryki, która ma produkować fenol i formaldehyd, toksyczne chemikalia, będące półproduktami do wyrobu tworzyw sztucznych w Sasowie (Niżne Malcewo). Ok. 700 osób brało udział w manifestacji. Roseknadzor, rosyjska agencja ekologicznej kontroli, nie dała zezwolenie na budowę fabryki, ponieważ firma "Nowoe", właściciel fabryki, nie miała planów, aby zainstalować wymagane filtry.

Firma "Nowoe" chce uruchomić produkcję w już istniejącej fabryce farb. W lokalnym referendum, ponad 90% mieszkańców regionu głosowało przeciw otwarciu fabryki.

Rospuda: Samowola budowlana drogowców

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Już bez decyzji o przebiegu trasy obwodnicy Augustowa, drogowcy budują tę część obwodnicy Augustowa, która determinuje jej przebieg przez chronione bagna Rospudy. W styczniu, podczas styczniowych obrad okrągłego stołu ekolodzy, ministrowie infrastruktury i środowiska, wybrano trzy warianty drogi: drogowców i dwa inne omijające torfowiska. Dopiero po porównaniu ich wpływu na przyrodę miano zdecydować, którędy ostatecznie pobiegnie obwodnica. Do tego czasu prace budowlane miały trwać wyłącznie na czterokilometrowym fragmencie wspólnym dla wszystkich trzech propozycji, na przedmieściach Augustowa. Zadeklarował to osobiście minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i ówczesny szef dyrekcji dróg i autostrad Janusz Koper.

Tymczasem buduje się głównie tam, gdzie prac w ogóle miało nie być.

AlterKino.org: Behind the Mask : Historia Ludzi, którzy ryzykują wszystko aby ratować zwierzęta

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Behind the Mask : Historia Ludzi, którzy ryzykują wszystko aby ratować zwierzęta - Reżyserką filmu jest prawniczka, zajmująca się prawami zwierząt - Shannon Keith. Dokument ten (którego tworzenie trwało 3 lata) powstał jako odpowiedź na zakłamany przekaz mediów mainstream'owych na temat ruchu praw zwierząt.

Film opowiada o aktywistach i aktywistkach włamujących się do laboratoriów i innych okrutnych miejsc, gdzie wykorzystywane są zwierzęta. Kim są Ci ludzie i dlacego wierzą, że łamanie prawa jest najskuteczniejsza i najlepszą drogą do wyzwolenia zwierząt? Co ich inspiruje ich do kwestionowania statusu quo? Behind The Mask przedstawia nie pokazywaną wcześniej pełnometrażową historię mówiącą o tym, co kieruje poszczególnymi ludźmi aby poświęcać swoje życia dla ratowania życia zwierząt. Ludzie w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, z całego świata - opowiadają historie wyzwolenia, o własnym oddaniu dla ratowania czyjegoś życia, o aresztowaniach, o pobycie w więzieniu oraz o własnej determinacji.

http://www.alterkino.org

Skutki zmian klimatu - ponure prognozy amerykańskich służb

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Militaryzm | Ubóstwo

25 czerwca czołowy think tank amerykańskich służb informacyjnych (National Intelligence Council) wydał raport pt. "Wpływ zmian klimatu na narodowe bezpieczeństwo do roku 2030". Thomas Fingar, przewodniczący NIC odpowiedzialnego przed rządem za analizy położenia USA, upublicznił najważniejsze wnioski z częściowo utajnionego raportu. Oczekuje destabilizacji politycznej w skali globalnej.

Na przestrzeni 20 lat Fingar przewiduje dezintegrację państw i społeczeństw trzeciego świata, masowy wzrost liczby uchodźców, eskalację "terroryzmu", i wojen o energię - zwłaszcza o wodę. "Przewidujemy, że zmiana klimatu stanie się dodatkowym powodem dla migracji ekonomicznych, przebiegających zarówno wewnątrz państw, jak i w kierunku państw bogatych". Według raportu w regionie subsaharyjskim do roku 2020 plony i zbiory mają się skurczyć o 50%, a w południowo wschodniej Azji (z powodu susz i powodzi) spadną o 10%. Liczba ludzi dotkniętych głodem ma wzrosnąć o 50 milionów. Szacuje się, że w samej Azji dla 120 milionów/1,2 milarda ludzi problem stanie się dostęp do wody. Według Fingara tendencje te mogą okazać się "zbytnim przeciążeniem" dla sił zbrojonych USA.

Przepychanki pod Cyrkiem Warszawa

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W Nakle n. Notecią odbyła się dziś o godz. 15.00 dwuosobowa pikieta Cyrkiem Warszawa. Po dwóch minutach od rozwinięcia transparentu, z cyrku wyszło kilku pracowników cyrku, w tym kierownik, i zaczęło przepychać pikietujących oraz grozić pobiciem. Próbowali podrzeć transparent. Krzyczeli do aktywistów: „odprowadzimy was na miasto i dostaniecie wpier....l”, „zaraz ci napier...limy to zmądrzejesz” itd.

Transparent Greenpeace na Ministerstwo Gospodarki

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

27 czerwca wczesnym popołudniem aktywiści Greenpeace wspięli się na ministerstwo gospodarki w Warszawie i rozwiesili transparent „Premierze, nie hamuj postępu. Czysta energia teraz!”. Przed budynkiem pojawiło się kilka niesionych przez aktywistów ruchomych wiatraków, symbolizujących energię przyjazną środowisku. Greenpeace domaga się, aby polski rząd przestał torpedować unijne wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i postawił jak najszybciej na odnawialne źródła energii.

Apel z Bamako

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Kultura | Militaryzm | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy | Technika | Ubóstwo

Dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy antykolonialnej konferencji przywódców krajów Azji i Afryki, która odbyła się w 1955 roku w Bandungu w Indonezji, 18 stycznia 2006 roku zorganizowano w afrykańskim mieście Bamako w Mali spotkanie zatytułowane „Konferencja ludów Bandungu — Odbudowa sojuszy Południa”. Autorami tego pomysłu byli egipsko-francuski socjolog i ekonomista Samir Amin z organizacji Forum Trzeciego Świata oraz belgijski socjolog François Houtart ze Światowego Forum na rzecz Alternatyw. Konferencja odbyła się na dzień przed rozpoczęciem Policentrycznego Światowego Forum Społecznego w Bamako, a jej efektem było opracowanie poniższego dokumentu, nazwanego Apelem z Bamako (ang. Bamako Appeal, franc. Appel de Bamako; zob. http://www.forumtiersmonde.net ). Zaprezentowano go podczas Forum w Bamako, a następnie w Caracas, gdzie został przyjęty 29 stycznia 2006 roku przez Zgromadzenie Ruchów Społecznych w ramach Policentrycznego Światowego Forum Społecznego.

Uwaga od redakcji: redakcja CIA nie identyfikuje się z treścią apelu, ale chętnie rozpocznie polemikę na ten temat - wkrótce opublikujemy pierwsze teksty polemiczne.

Warszawa: Pokaz filmu "Grizzly Man"

Ekologia/Prawa zwierząt
2008-06-19 20:00

czwartek 19 Czerwca

Kwas zaprasza: Grizzly Man
r. Werner Herzog, USA, 2005

Śmierć Timothy'ego Treadwella była równie sensacyjna jak jego życie: zakładając, że można żyć bezpiecznie pośród niedźwiedzi grizzly na alaskijskim odludziu, słynny obrońca niedźwiedzi, razem ze swą partnerką, Amie, został zabity i zmasakrowany przez zwierzęta, którym poświęcił lata życia i badań.
Grizzly man to dokumentalny dramat ukazujący życie i śmierć tej niezwykłej postaci. Werner Herzog zyskał dostęp do ponad stu godzin materiału filmowego nakręconego przez Treadwell'a i stworzył swój film, będący przejmującym obrazem człowieka rozczarowanego cywilizacją i bezgranicznie oddanego swojej pasji.
Wspaniały obraz przyrody, aktywizmu, obsesji i potencjalnego szaleństwa, który można zaliczyć do szczytowych osiągnięć Wernera Herzoga

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=AKfWippJeHM

___

Pokaz odbędzie się w skłocie Elba przy ulicy Elbląskiej 9/11 w Warszawie.

Więcej informacji: http://elba.bzzz.net/

IKEA - potop plastiku

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Temat toreb ekologicznych i wycofywania plastikowych reklamówek jest ostatnio promowany przez najróżniejsze sieci sklepów, m.in. Carrefour i IKEA. Jest to świetna okazja do zwiększenia zarobków. IKEA, jako jedna z pierwszych sieci przestała rozdawać przy kasach plastikowe torebki zastępując je PŁATNYMI torebkami papierowymi. W zależności od wielkości papierówki kosztują: 60gr lub 90gr.

Jednocześnie jednak kolejny folder reklamowy marketu, który zaśmieca skrzynki na listy mieszkańców Warszawy, pakowany jest plastikowe torebki.

Źródło: EkoAlert.pl

Białorusini z rejonu Goreckiego nie chcą elektrowni jądrowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Mieszkańcy rejonu Goreckiego nie chcą u siebie elektrowni jądrowej. To w tym rejonie Białorusi najprawdopodobniej zostaną wybudowane reaktory atomowe. Pod apelem o zaniechanie budowy podpisało się kilka tysięcy osób.

Mieszkańcy rejonu Goreckiego zaapelowali do prezydenta i parlamentu o wycofanie się z budowy reaktorów. Przeciwko budowie elektrowni jądrowej wystąpili również białoruscy naukowcy. Domagają się oni, aby Białoruś pozostała strefą bezatomową, w której nie ma zarówno reaktorów jądrowych jak i wysypisk odpadków radioaktywnych.

Kanał XML