Ekologia/Prawa zwierząt

Akcja z portretami zwierząt - KATOWICE ("Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć")

Ekologia/Prawa zwierząt
2012-10-13 12:00
2012-10-13 14:00

"Zapraszamy na kolejną akcję uliczną - tym razem w Katowicach! - w ramach której pokazujemy przechodniom portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Chcemy przypomnieć, że zwierzęta nie są rzeczami, a nasze codziennie wybory (np. pożywienia, ubioru, rozrywki) mogą być dla nich wyrokiem.

Akcja organizowana jest przez niezależną grupę działającą na rzecz zwierząt przy wsparciu i według pomysłu Empatii. Możesz stanąć razem z nami na ulicy i pokazać, że nie godzisz się na wykorzystywanie zwierząt!

Miejsce: Katowice, ul. Stawowa
Czas: 13 października (sobota) w godz. 12:00-14:30

Znajdź czas na empatię, przyprowadź znajomych, pomóż.

Kilkadziesiąt osób stojących w milczeniu, trzymających plakaty z portretami różnych zwierząt. W symboliczny sposób zwracamy im osobowości, biografie, zabrane przez mechanizm ich wykorzystywania, często przybierający formę przemysłu. Chcemy zaznaczyć, że nie są jedynie numerami, liczbami w statystykach. Każde z nich jest unikalną, czującą jednostką. Są traktowane jak narzędzie, towar, surowiec, rzecz. Zachęcamy: dołącz do nas.

Poprzednie akcje z portretami, które miały miejsce w Warszawie i Gdańsku, udały się znakomicie właśnie dlatego, że było na nich tak wiele osób. Mnóstwo przechodniów robiło sobie zdjęcia na tle stojących z portretami ludzi, odbyło się wiele ciekawych rozmów.

Galerię ponad stu zdjęć z tamtych wydarzeń, tzw. podwójnych portretów (portret osoby, która trzyma portret wybranego zwierzęcia), możecie obejrzeć na stronie https://www.facebook.com/EmpatiaPL/photos

Podczas akcji będziemy rozdawać ulotki o weganizmie i prawach zwierząt. Weganizm jest sposobem życia, w ramach którego staramy się minimalizować własny wkład w wykorzystywanie zwierząt. Do podpisania będą petycje antycyrkowe, przeciwko rzezi fok i przeciwko hodowli zwierząt dla futer. Będzie można porozmawiać na temat zdrowotnych, ekologicznych i etycznych kwestii diety roślinnej.

Dziękujemy za dołączenie do wydarzenia na Facebooku i pomoc w jego promowaniu!

Możesz zorganizować podobną akcję również w swoim mieście. Zainteresowanych prosimy o kontakt: info@empatia.pl lub telefonicznie 503 195 601

Informacje o kolejnych akcjach znajdziecie m.in. na stronie http://empatia.pl/ i na profilu Empatii na Facebooku: https://www.facebook.com/EmpatiaPL

Patronem akcji jest ogólnopolski tygodnik Gazeta-Student http://gazeta-student.pl/"

Reaktory jądrowe w Europie nie stosują się do norm bezpieczeństwa

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Zgodnie z wynikami stress testów którym poddano 145 reaktorów atomowych poddanych kontroli (w UE plus Ukraina i Szwajcaria) w 54 reaktorach nie są stosowane obowiązujące normy kalkulacji ryzyka trzęsienia ziemi, a w przypadku 62 reaktorów - ryzyka powodzi. Kalkulacja ryzyka powinna opierać się na okresie 10 tys. lat, a nie na stosowanych czasami krótszych okresach.

Ponadto nie wszystkie elektrownie są zadowalająco wyposażone w przyrządy do pomiaru aktywności sejsmicznej, braki wykryto w 121 reaktorach. Wskazano też, że obudowy 32 reaktorów nie mają zaopatrzonych w filtry zaworów umożliwiających w razie awarii bezpieczną dekompresję wnętrza. W przypadku 81 rektorów sprzęt do walki z poważnymi wypadkami nie był odpowiednio zabezpieczony, a w 24 reaktorach zabrakło rezerwowego pomieszczenia kontrolnego.

Przeciwnicy gazu łupkowego są podsłuchiwani. Rząd wie i nie reaguje

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Koncerny inwestujące w gaz łupkowy w Polsce inwigilują społeczności lokalne, które obawiają się wpływu wydobycia surowca na środowisko. Dziennik Gazeta Prawna ma raport jednej z takich firm. Trafił on do wiceminister spraw zagranicznych, która po dodaniu swojego stanowiska przesłała go do szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz szefa ABW i wiceministra spraw wewnętrznych nadzorującego policję.

Fragment rządowy podpisany jest przez podsekretarz stanu Beatę Stelmach. „MSZ otrzymało od jednego z koncernów energetycznych, prowadzących poszukiwania gazu ze skał łupkowych, kopię zapisu z przebiegu dyskusji stowarzyszeń »antyłupkowych«, (...) treść załączonej informacji wskazuje na znaczną radykalizację stanowisk organizacji pozarządowych w odniesieniu do gazu z łupków” – napisała Stelmach.

Włochy: Sprzedano więcej rowerów niż samochodów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

We Włoszech, po raz pierwszy w czasach powojennych, sprzedano w zeszłym roku więcej rowerów niż samochodów. 1 750 000 rowerów i 1 748 143 samochodów – te wyniki sprzedaży za zeszły rok wyznaczają według dziennika „La Repubblica” przełom i „pozytywną rewolucję”. To, jak się ocenia, ekologiczna odpowiedź Włochów na kryzys.

Podczas gdy na rynku samochodowym zanotowano prawdziwe załamanie, a liczba transakcji zakupu aut spadła do poziomu z 1964 roku, Włosi masowo kupują rowery bądź naprawiają i modernizują te, trzymane od lat w piwnicy. Do 2700 warsztatów w całym kraju trafiło w zeszłym roku w tym właśnie celu 200 tysięcy pojazdów.

Polski atom przyspiesza

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Tacy są politycy

PGE Energia Jądrowa, zaprezentowała nową strategię budowy pierwszej w naszym kraju "atomówki" - pisze polskatimes.pl. Pierwszy blok jądrowy zacznie działać najpóźniej w 2024 r. Nowa strategia budowy zakłada zintegrowanie poszukiwań firm, które będą współpracować przy inwestycji. Odbędzie się tylko jeden przetarg - zapowiada Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa.

USA: Okupacja centrum dystrybucji nasion GMO należących do Monsanto

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

W dniu 12 września, aktywiści związani z grupą o nazwie Genetic Crimes Unit zablokowali dostęp do zakładu dystrybucji nasion w Oxnard w Kalifornii, należącego do firmy Monsanto. Dystrybucja nasion modyfikowanych genetycznie została zablokowana na cały dzień.

Wszystkie trzy wjazdy dla transportu zostały zablokowane, m.in. za pomocą samochodu, na dachu którego zamontowano wielką „rybo-kukurydzę”. Podczas happeningu użyto też repliki celi więziennej z siedzącym w niej prezesem Monsanto, Hugh Grantem. Aktywiści byli ubrani w stroje ochronne przeciw zagrożeniom chemicznym. Gdy minęło ponad pięć godzin, wezwano straż pożarną, a 9 aktywistów zostało aresztowanych i oskarżonych o „wejście na teren prywatny”.

Belgia: Pękł reaktor atomowy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W powłoce reaktora atomowego powstały pęknięcia - poinformowała Belgijska Agencja Atomowa. Belgijski dostawca energii Electrabel potwierdził, że w reaktorze w Tihange2 są "potencjalne pęknięcia" podaje - AP. Chodzi o anomalie, które wykryto w reaktorze w Doel3 i które mogą dotyczyć 21 innych elektrowni atomowych na świecie, budowanych przez tę samą holenderską firmę.

Oficjalnie nie ma jeszcze informacji ani o wielkości ani o liczbie pęknięć. Jednak eksperci twierdzą, że Belgia obawia się, że mrozy mogą spowodować przerwy w dostawie elektryczności. Jak podaje agencja Belgia posiada obecnie siedem reaktorów atomowych w dwóch elektrowniach (Doel, Tihange). Do 2015 r. mają zostać zamknięte trzy najstarsze.

Indie: Pacyfikacja protestu antynuklearnego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

4000 demonstrantów zostało pobitych przez policję podczas demonstracji pod elektrownią jądrową w Tamil Nadu. Nie oszczędzono nawet dziennikarzy. Ucierpiał między innymi sprzęt nagrywający.

Sprawa toczyła się wokół umowy rządu z rosyjskim właścicielem elektrowni, który domagał się aby w razie katastrofy nie musiał ponosić konsekwencji finansowych. Policja otoczyła protest w godzinach porannych i domagała się powrotu protestujących do domów. Apel nie został wysłuchany.

Mieszkańcy okolicznych wiosek zaczęli również blokować drogi. Rzecznik prasowy policji powiedział, że protestujących usiłowano spacyfikować, ale nie udało się gdyż nie chcieli się słuchać. Odnotowano wiele zranień. Obecnie policja poluje na organizatorów i "agitatorów".

Oświadczenie niektórych oskarżonych w sprawie Barchem 4

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Represje

 norkiTe słowa są skierowane do każdego, kto kiedykolwiek czuł się bezradny w obliczu tysiąc razy silniejszego wroga.

W ciągu ostatnich lat wzrastały represje wobec każdej walki o wyzwolenie. W różnych krajach uwaga władz skupiała się na różnych ruchach, ale zasada jest ta sama: rząd chroni wykorzystujących, a nie wykorzystywanych. Chroni sprawców, nie ofiary. Chroni tych, którzy gwałcą, zabijają i zniewalają, a nie tych, którzy kwestionują istnienie klatek. Aby tego dokonać, używają nowych przepisów, specjalnych jednostek policji, oraz coraz lepszych technik inwigilacji.

W jednej z ostatnich spraw skierowanych przeciwko ruchowi wyzwolenia zwierząt, osoby piszące te słowa są oskarżone o przestępstwo: rzekome wypuszczenie na wolność około 5000 norek, które w przeciwnym razie cierpiałyby w klatkach z powodu strachu i niewoli w holenderskiej wiosce Barchem, a następnie zostałyby przerobione na futra.

Z tego powodu staniemy przed sądem w Holandii 25go i 27go września.

Nie będziemy więcej pisać o tym konkretnym wydarzeniu, szczególnie, że proces dopiero się odbędzie, ale chcielibyśmy podzielić się naszymi refleksjami na temat ruchu, na temat sposobu w jaki działają represje i na temat tego co represje dla nas oznaczają.

Represjom należy stawiać czoła. Należy się ich spodziewać, być na nie przygotowanym i gotowym zaakceptować konsekwencje kwestionowania zaistniałego stanu rzeczy. Bez tej świadomości będziemy żyć w strachu zamiast podejmować skuteczną walkę. Represje rodzą się z naszej skuteczności. Każdej akcji towarzyszy reakcja i dlatego rząd i policja wkraczają, aby uniemożliwić nam skuteczne osiąganie naszych celów. Gdybyśmy nie działali skutecznie, nie robiono by nic aby nas powstrzymać, ponieważ władze nie przejmowałyby się nami.

Jeśli chcemy podjąć walkę, która będzie w stanie cokolwiek zmienić, musimy zaakceptować ideę represji. Represje i zmiany to praktycznie dwie strony tego samego medalu. Najgorszą reakcją na represje jest ucieczka w popłochu. To daje im siłę. Jako ruch decydujemy o naszej reakcji na represje, i tym, czy pozwolimy im wpływać na nas, czy nie. Kontynuowanie naszych kampanii to najlepszy sposób na rzucenie wyzwania represjom i walkę z nimi. Wróćmy silniejsi, lepsi, bardziej zorganizowani i lepiej przygotowani. Oczekujmy represji i radźmy sobie z nimi, aby zminimalizować ich wpływ. Uczmy się na błędach innych i ulepszajmy nasze strategie. W przeciwnym razie pokażemy władzom jak można zdeptać również każdy inny rodzaj oporu, czy inny ruch społeczny.

Tak właśnie działają: uderzają w jednostkę, aby dać nauczkę tysiącom. Taki jest cel aresztowań i obław, izolacji i więzień. To ich największa broń: zasiać strach w naszych głowach, abyśmy byli bezbronni, aby nas uciszyć.

Z tego powodu, kiedy będziemy stawać przed sądem, chcemy żebyście pamiętali, że my również mamy broń. Ta broń jest silniejsza niż ich, ponieważ zbudowana jest ze współczucia i gniewu, opiera się na poświęceniu i szczerości ludzi, których łączy to samo poczucie potrzeby działania: ta broń to solidarność.

Solidarność oznacza nie tylko wspieranie się w trudnych chwilach, ale również kontynuowanie walki i nie pozwalanie, aby strach przejął kontrolę nad naszym życiem albo sprawił, że przestaniemy działać skutecznie. Oznacza działanie razem, jako ruch, ze wszystkimi naszymi atutami i umiejętnościami. Oznacza też zjednoczenie się dla osiągnięcia naszego głównego celu – zakończenia bezlitosnej eksploatacji innych żywych istot, oraz planety, na której wszyscy żyjemy.

Solidarność to klucz do utrzymania przy życiu każdej walki i stworzenia ruchu, którego nigdy nie będą w stanie złamać.

Ponieważ nikt nie jest wolny, dopóki WSZYSCY nie będą wolni.

Niektórzy oskarżeni w sprawie Barchem 4.

Więcej informacji: http://www.svat.nl/barchem4/en/index.html

Szczecin: Kino pmyśli się pod hasłem "Wrzuć coś na ząb!"

Antyfaszyzm | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura
2012-09-05 19:00
2012-09-05 22:00

Społeczny Infopunkt Alert oraz Basta! Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt zapraszają w środę, 5 września 2012, na wydarzenie w ramach cyklu Kino POMYŚLI SIĘ pod hasłem "Wrzuć coś na ząb!". Podczas wieczoru odbędą się dwie projekcje: 19.00 "Wypalony", 19.30 "Życie przemyślane". Wstęp bezpłatny.

Wrzuć coś na ząb! - benefit na aktywistę
Tego wieczoru radzimy przyjść o pustym żołądku, bo szykuje się iście wegańska uczta! Wydarzenie benefitowe wspomoże naszego kolegę, który został zaatakowany i wybito mu k
ilka zębów. Chcemy uzbierać sporą kwotę, żeby z nowymi zębami znalazł dziewczynę i robotę! Zapraszamy na wegańskie pyszności oraz zrzutkę do puszki.

Wypalony
reżyseria: Anna Więckowska
czas trwania: 28 min
rok produkcji: 2007
Stanisław Farion jest emerytowanym magistrem archeologii. Ale mało kto domyśliłby się tego, widząc drobnego staruszka, czarnego od węglowego pyłu i sadzy, drepczącego po skrawku ziemi nad wodą, wokół wysokiego pieca, gdzie pan Stanisław i dwaj jego koledzy: Władysław Dyk oraz Kazimierz Błądek od 10 lat zajmują się wypalaniem węgla. Ciężka to praca, nie najlepiej płatna, a już na pewno nie dla dyplomowanego archeologa. A jednak Staś, jak nazywają go koledzy, zrezygnował z wygód i pokus cywilizowanego świata, by odnaleźć się właśnie w tej fizycznej harówce. - Człowiek jest niewolnikiem swojego stanu posiadania - powiada Staś filozoficznie.

Życie przemyślane (Examined life)
reżyseria: Astra Taylor
czas trwania: 88 minuty
rok produkcji: 2008
"Życie nieprzemyślane nie jest warte przeżycia" - mawiał Sokrates. Dokument kanadyjskiej reżyserki Astry Taylor wyprowadza filozofię z akademickich murów z powrotem na miejskie ulice. Towarzysząc czołowym myślicielom świata w wędrówce po ich ulubionych miejscach, poszukuje odpowiedzi na pytania, które latami nie dawały im spokoju. Peter Singer opowiada o etyce konsumpcji stojąc naprzeciwko eleganckich butików nowojorskiej Piątej Alei. Slavoj Žižek stawia pytania o nasze poglądy na temat środowiska, przedzierając się przez sterty śmieci na wielkim wysypisku. Micheal Hardt głowi się nad naturą rewolucji, otoczony symbolami bogactwa i komfortu. Judith Butler przemierza San Francisco, zapytując o rolę indywidualizmu w naszej kulturze. Tymczasem Cornel West porównuje filozofię do jazzu, jeżdżąc samochodem po Manhattanie.
W trakcie tych niezwykłych wędrówek u boku najbardziej wpływowych intelektualistów naszych czasów dowiadujemy się, jak siła myślenia zmienia świat, w jakim żyjemy i nasze wyobrażenie o relacji z nim.

Po filmach dyskusja dotycząca tematów poruszonych w filmach i nie tylko.

Greenpeace zajął platformę wiertniczą Gazpromu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Grupa aktywistów Greenpeace rozpoczęła dziś rano okupację należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazlomnaja na Morzu Peczorskim, niedaleko północno – wschodniego wybrzeża Rosji. Akcja ta jest częścią kampanii, mającej na celu powstrzymanie tzw. krajów arktycznych i międzynarodowych koncernów paliwowych przed eksploatacją zasobów Arktyki (głównie ropy i gazu). Greenpeace domaga się by m.in. firma Gazprom, porzuciła plany prowadzenia odwiertów w tym regionie.

O 4-tej nad ranem lokalnego czasu, aktywiści przypłynęli na platformę w łodziach motorowych spuszczonych ze znajdującego się nieopodal statku Arctic Sunrise. Wspięli się na nią po linach cumowniczych. Sześciu z nich zajęło pozycje uniemożliwiające funkcjonowanie platformy. Mają zapasy na kilka dni

Belgia: Zamknięcie kolejnych reaktorów atomowych

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Belgijskie władze rozważają możliwość zamknięcia już drugiego z siedmiu reaktorów jądrowych w kraju ze względów bezpieczeństwa. Agencja France-Presse powołuje się na oficjalny dokument ACFN, organizacji kontrolującej rynek energii atomowej w Belgii, w którym stwierdza się "możliwość istnienia pęknięć" jednego z reaktorów. Na polecenie regulatora reaktor zamknięto do inspekcji, teraz inżynierowie myślą nad wyłączeniem drugiego, bliźniaczego.

Pierwszy wyłączony reaktor pozostanie nieaktywny aż do końca sierpnia. Potwierdził to już jego francuski operator, GDF Suez SA. Reaktor ma zostać ostatecznie wyłączony w 2022 roku.

Megakoncerny znów testują kosmetyki na zwierzętach

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Mary Kay, Avon i Estee Lauder zaczęły płacić w Chinach za państwowe testy swoich produktów na zwierzętach. To wymóg miejscowego prawa, bez którego kosmetyki nie mogą być sprzedawane. Równocześnie straciły prawo posługiwania się w Europie certyfikatem Humane Cosmetics Standard i określeniem "nie testowano na zwierzętach" - donosi "The Daily Mail".

Prawo posługiwania się symbolem skaczącego królika został z tego powodu odebrany lub nigdy nie przyznany firmom jak L'Occitane, Yves Rocher, Caudalie, Revlon, Garnier, L'Oreal, Chanel, Johnson & Johnson, FCUK, Clinique, Christian Dior, Givenchy, Yves Saint Laurent, Lancome, Virgin Vie, Yardley i Coty.

Nie chcą one tracić udziału w rynku gdzie roczny wzrost sprzedaży wynosi blisko 20 proc. a wartość ponad 52 mld zł. Część firm pozostaje jednak w zgodzie z zasadami określanymi przez organizację Cruelty Free International i pozbawiając chińskich konsumentów swoich towarów liczy na zmianę prawa pod wpływem społecznego nacisku - dodaje gazeta.

Są wśród nich takie marki jak Paul Mitchell, Urban Decay, Sainbury's, Marks & Spencer czy Dermalogica.

Warszawa: Odbyła się sprawa karna warszawskiego aktywisty

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

W dniu dzisiejszym odbyła się sprawa karna warszawskiego aktywisty działającego w inicjatywie "Stop Szczelinowaniu". Został on oskarżony o naruszenie miru domowego w hotelu Intercontinental.

Sąd odrzucił wniosek obrony o umorzenie sprawy z uwagi na działanie dla dobra społecznego przez oskarżonego i wyznaczył termin następnej rozprawy na 20 września.

O sprawie więcej tutaj.

PETA: maszyna do zabijania zwierząt

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rocznie PETA usypia od 85% do 95% wszystkich zwierząt, które do nich trafiają. W Stanach nie ma żadnego schroniska, które mogłoby “pochwalić się” tak wysokim procentem. Dla porównania: Norfolk SPCA (Stowarzyszenie Prewencji Okrucieństwa Wobec Zwierząt) znalazło nowy dom 73% zwierząt. I to przy tym, że schroniska oraz lokalne organizacje nie mają dużych pieniędzy, a roczny budżet PETA w 2011 roku wyniósł 37.4 miliony dolarów. Ile z tych pieniędzy poszło na opiekę na zwierzętami? Chyba nie dużo, ponieważ w 2011 roku zabili rekordową ilość zwierząt – ponad 95%…

Kanał XML