Ekologia/Prawa zwierząt

ONZ twierdzi, że produkcja biopaliw to zbrodnia przeciw ludzkości

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Ubóstwo

ONZ ostro krytykuje wykorzystywanie roślin uprawnych do produkcji biopaliw. Zdaniem jednego z ekspertów Narodów Zjednoczonych konsekwencją rosnącej popularności biopaliw może być głód. Wytwarzanie paliwa z kukurydzy czy cukru podbija ceny żywności do rekordowych poziomów. A to wielu społecznościom grozi niedożywieniem.

Przedstawiciele przemysłu energetycznego bronią się przed tymi oskarżeniami i przypominają, że biopaliwa są mniej szkodliwe dla środowiska niż paliwa kopalne, a poza tym pomagają krajom zachodnim, głównie USA, uniezależnić się od importu ropy z regionów niestabilnych politycznie. ONZ-owski sprawozdawca wzywa też do wprowadzenia pięcioletniego zakazu przeznaczania kolejnych terenów rolnych na potrzeby przemysłu biopaliwowego.

Warszawa idzie śladem Łodzi?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Radni chcą wprowadzić zakaz plastikowych torebek w sklepach w Warszawie. W stolicy codziennie wydaje się ok. miliona plastikowych reklamówek. Uchwały może nie zatwierdzić wojewoda. Decyzję podejmie urzędnik z rządu PO.

Dni weganizmu 2007

Ekologia/Prawa zwierząt
2007-10-31 19:00
2007-11-01 19:00

No Mercy (Bema 65): 31.10, start 19.00:
Wegan dżem

Fandrejzer na Szak - dżam seszyn w klimacie fanki/disko!

Zapraszamy wszystkich, najlepiej z własnymi instrumentami! Wolny mikrofon!

Wstęp 5zł, w przebraniu lub z domowym wegańskim żarciem za fri.

Konkurs na najlepsze przebranie. Wegańska szama do kupienia (dochód na
Szak).

SHAC - Stop Huntingdon Animal Cruelty (www.shac.net) międzynarodowa
organizacja, trzymająca na celowniku największe europejskie laboratorium
testujące na zwierzętach - Huntingdon LIfe Sciences. Właśnie stawia
pierwsze kroki w polsce. kontakt: shac.polska@gmail.com

Czarna Emilka (Emilii Plater 15): 1.11, 12-19:
Dzień Weganizmu

Warsztaty, dyskusje i wykłady oraz pokazy filmów. Tematyka: miód i
pszczoły, akcje bezpośrednie, ziołolecznictwo, przemysłowa produkcja
żywności itd.

Wstęp za fri.

Warsaw Vegans zapraszają serdelecznie!

British Petroleum zapłaci 50 milionów dolarów kary

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rząd Stanów Zjednoczonych nałożył karę w wysokości 50 milionów dolarów na firmę British Petroleum za doprowadzenie do katastrofy w Texas City w 2005 r., w której zginęło 15 robotników. Ponadto, BP będzie musiało zapłacić 303 miliony dolarów grzywny za ustawianie cen na amerykańskim rynku propanu w 2004 r.

Przeciwko firmie toczy się również postępowanie w związku ze skażeniem środowiska w wyniku przecieku ropociągu w Zatoce Prudhoe na Alasce w 2006 r. Rok wcześniej, BP musiała zapłacić nowojorskiej giełdzie kary w wysokości 2,5 miliona USD za łamanie zasad handlu ropą.

Łódź zakazuje torebek foliowych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Łódzcy radni zadecydowali, ze od czerwca przyszłego roku w Łodzi kupcy nie będą mogli dawać klientom jednorazowych toreb foliowych. Handlowcy zamiast jednorazowych torebek foliowych będą musieli wydawać klientom torebki papierowe. Zakaz dotyczyć ma torebek o grubości mniejszej niż 0,1 milimetra. Taka torebka rozkłada się nawet 400 lat.

Tatry - turyści zabili małego niedźwiedzia

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Sześciu turystów zabiło połtorarocznego niedźwiedzia. Niedźwiedź był karmiony kanapkami po czym turyści obrzucili go kamieniami i wrzucili do potoku. Zwłoki niedźwiedzia znaleźli leśnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści zgłosili się do szpitala twierdząc, że zaatakował ich niedźwiedź i utopili go w obronie własnej. Obrażenia nie wskazują na to, że bronili się przed groźnym napastnikiem.
Na zamordowanie niedźwiadka wskazuje też wizja lokalna przeprowadzona przez Straż Parku Narodowego. Na ciele niedźwiedzia były ślady uderzeń kamieniami, w miejscu zdarzenia znaleziono też resztki kanapek i słodyczy.
Policja ustaliła dane czterech turystów, dwóch jest poszukiwanych, sprawa zostanie skierowana do prokuratury, mówi aspirant zakopiańskiej policji.

Zabijali wilki i sprzedawali ich skóry

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o odstrzał wilków i handel skórami. Zatrzymani to 38 letni mieszkaniec woj. Lubelskiego i 45 letni mieszkaniec Podkarpacia, odstrzału dokonywali w lasach janowskich (powiat janowski, woj. lubelskie). Podczas przeszukania posesji 38 latka policja znalazła cztery skóry gotowe do sprzedaży, broń i amunicję posiadaną bez zezwolenia. Policja znalazła również martwą czaplę białą, która jest gatunkiem chronionym. Podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Nikaragua: Pracownicy plantacji protestują przeciw pestycydom

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika | Protesty

9 października odbył się protest pracowników plantacji w Nikaragui. Pracownicy domagają się odszkodowania za utratę zdrowia i nawet życia wynikająca z użycia pestycydów na plantacji.

Producenci bananów stosują wielkie ilości pestycydów, m.in. DBCP (Nemagon), którego użycia zakazano w USA już w r. 1979. W krajach bogatych zużywa się średnio 2,7 kg pestycydów na hektar rocznie; na plantacjach bananów w Kostaryce lub w Nikaragui, aż 44 kg. Opryskuje się je nawet 50 razy w roku. Pracownicy rolni zwykle pracują bez odzieży ochronnej i są narażeni na działanie pestycydów.

Mity Energii Jadrowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

11 października 2007 odbyła się w Warszawie konferencja pt Ekonomika Energetyki Jądrowej
Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia i Fundacje im Heinricha Bolla. Każdy z uczestników otrzymał publikację książkową Energia jądrowa mit i rzeczywistość
Publikacja dostępna jest na stronach:
www.boell.pl
www.boell.de/nuclear
www.boell.org.za

Białoruś buduje elektrownię atomową

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Budowa pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi zacznie się w 2008 roku. Dwa bloki elektrowni, o łącznej mocy dwóch tys. megawatów, zostaną oddane do użytku w 2014 i 2016 roku. Obiekt powstanie prawdopodobnie w obwodzie mohylewskim. Nie wyklucza się jednak budowy w obwodzie grodzieńskim, w pobliżu granicy z Litwą.

Akcje bezpośrednie zwracają uwagę na okrucieństwo chowu bateryjnego kur

Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Grupa Christchurch Open Rescue dokonała w ostatnim czasie kilku nalotów na kurze fermy w regionie Canterbury w Nowej Zelandii. Kury były trzymane w klatkach zbyt małych, żeby ptaki mogły rozpostrzeć skrzydła i pełnych odchodów i były pozbawione stałego dostępu do wody. Po uwolnieniu, kury zostały przewiezione do otwartego gospodarstwa, gdzie mogą swobodnie się poruszać, kąpać się w piasku i jeść świeżą trawę. W najbliższym czasie grupa zamierza dokonać kolejnych uwolnień. Christchurch Open Rescue działa całkowicie jawnie i nie obawia się represji ze strony władz. Cała akcja została sfilmowana.

Nagroda Nobla za męczenie myszy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Technika

Tegoroczna Nagroda Nobla została wręczona grupie naukowców, którzy wymyślili sposób produkowania genetycznie chorych myszy. Kalekie myszy mają pomóc badaczom w patentowaniu nowych leków na raka, cukrzycę i inne choroby na które wpływ mają geny. Metoda wymyślona przez naukowców polega na wyłączaniu lub zastępowaniu dowolnego genu w komórkach macierzystych myszy.

Do tej pory stworzono ponad 500 „modeli” chorych myszy, które cierpią na sztucznie wywołane choroby, które mają być leczone u ludzi: od nadciśnienia, do choroby Alzheimera.

W wyniku wzmożonego zainteresowania uszkodzonymi myszami, firmy takie jak Charles River Laboratories Inc. i The Jackson Laboratory zamierzają uruchomić seryjną produkcję takich zwierząt. Narodowy Fundusz Zdrowia zainwestuje w tą technologię 50 milionów dolarów w ciągu 5 lat. Już dziś firma Regeneron Pharmaceuticals Inc. intensywnie ją wykorzystuje.

Łotwa: protesty przeciwko elektrowni atomowej na Litwie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na Łotwie nie ustają protesty przeciwko budowie elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie. Organizacja "Zielona Wolność" opracowała plan, zakładający, że Łotwa będzie wolna od energii jądrowej. Wkrótce projekt ten zostanie przedstawiony parlamentowi.

Protest mieszkańców w obronie drzew

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Białołęki bronią dziewięciu hektarów zieleni przed deweloperem. Między ulicami Modlińską, Sąsiedzką i Podróżniczą jest ok. dziewięciu hektarów dzikiego terenu. Znajduje się tam kilkadziesiąt potężnych dębów (wiele z nich to pomniki przyrody), brzozy i wiele innych drzew oraz gniazda ptaków, siedliska zwierząt. W planach zagospodarowania przestrzennego obowiązujących do 2002 r. był to teren leśno-parkowy ale teraz w Warszawie wiele miejsc nie ma nowego planu. Mieszkańcy złożyli wniosek z żądaniem wstrzymania wydania decyzji o zabudowie do czasu uchwalenia miejscowego planu.

Dzień Wege w Szczecinku

Ekologia/Prawa zwierząt
2007-10-06 18:00
2007-10-06 20:20

Ponieważ Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu wypadł w tygodniu, postanowiliśmy zrobić imprezę w sobotę :)

18.00 - projekcja filmu "Meet your meat"
18.20 - projekcja filmu "Wyobraź to sobie"
18.35 - wegetariańskie przekąski za złotówkę
19.00 - koncert zespołu Mr. Idol ze Słupska

Impreza pierwsza w tym stylu w Szczecinku, więc organizatorom brak doświadczenia, ale zapału mają dużo :)

Kanał XML