Gospodarka
Microsoft chce przejąć Yahoo
Yak, Wto, 2008-02-05 21:37 Świat | Gospodarka | TechnikaFirma Microsoft wystosowała do Yahoo ofertę kupna w wysokości 44 miliardów dolarów. Microsoft chce w ten sposób uzyskać dostęp do 130 milionów internautów odwiedzających miesięcznie portal Yahoo. Portal wyszukiwania MSN Search, który miał konkurować z Google, nigdy nie osiągnął dobrych wyników pod względem dochodów z reklam, ani pod względem popularności wśród użytkowników.
Korporacja Yahoo wchłonęła w ciągu ostatnich 10 lat wiele popularnych usługodawców internetowych wraz z ich bazą użytkowników, w tym: GeoCities, eGroups, Inktomi, Konfabulator, AltaVista, AlltheWeb, a w 2005 r. również flagowe serwisy tzw. „Web 2.0”: Flickr (serwis umożliwiający wgrywanie fotografii i oznaczanie ich kategoriami („tagami”) i del.icio.us, pionierski serwis wykorzystujący dane użytkowników kategoryzujących na własną rękę zasoby sieci.
Rząd zwiększył strefy ekonomiczne
roberto, Wto, 2008-02-05 16:28 Kraj | GospodarkaZwiększenie wielkości specjalnych stref ekonomicznych, uściślenie warunków zezwolenia na działalność gospodarczą - to jedne z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który we wtorek przyjął rząd.
Nowe przepisy mają znieść dotychczasowy limit obszarów stref, który został prawie w całości rozdysponowany. Obecnie ich łączny obszar wynosi 12 tys. ha. Po wprowadzeniu zmian ma nie przekroczyć 20 tys. ha - zakłada Ministerstwo Gospodarki. Zmiana granic strefy będzie wymagała decyzji Rady Ministrów.
Niemcy: W Berlinie także zamierzają walczyć o kapitalizm z ludzką twarzą
Tomasso, Pią, 2008-02-01 02:28 Świat | Gospodarka | Prawa pracownikaWidmo paraliżu komunikacyjnego stoi nad niemiecką stolicą. W piątek mogą stanąć autobusy, tramwaje i metro - z powodu strajku ostrzegawczego transportowców. Z berlińskiego transportu miejskiego, korzysta codzienni około 2,4 mln pasażerów. Strajk rozpocznie się o północy w nocy z czwartku na piątek i ma potrwać do godz. 15 w sobotę.
Strajkujący domagają się podwyżki sięgającej 12 proc. Pracodawca zaproponował jednak jednorazowe wypłacenie po 200 euro oraz podwyżkę o 4 proc, co niezadawala transportowców.
Niewidzialna wojna
Vino, Pią, 2008-02-01 02:02 Świat | Gospodarka | Publicystyka | UbóstwoJest to najkrwawszy konflikt od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Ponad 5 milionów ludzi zginęło w ciągu ostatniej dekady, jednakże nie zostało to odnotowane czy zrelacjonowane w amerykańskich mediach. To konflikt w Demokratycznej Republice Konga w centralnej Afryce. W sercu kraju znajdują się bogate złoża surowców i infrastruktura należąca do wydobywających je, ponadnarodowych korporacji. Perspektywy na pokój zapewniono tylko w nieznacznym stopniu - traktat pokojowy został właśnie podpisany we wschodnich prowincjach Kivu. Ale bez pełnej prawdy, procesu pojednawczego dla całego kraju i renegocjacji wszystkich kontraktów wydobywczych, cierpienia będą niewątpliwie trwać nadal.
W ostatnim raporcie dotyczącym śmiertelności Międzynarodowy Komitet Ratunkowy stwierdza, że od 1998 roku w Kongo miała miejsce uderzająca liczba 5,4 miliona zgonów z nienaturalnych przyczyn. Innymi słowy, to tak jakby do zamachów 11 września dochodziło co drugi dzień od 10 lat w kraju o populacji sześciokrotnie niższej niż USA.
Uszkodzono podmorski nerw globalnego kapitalizmu
Yak, Czw, 2008-01-31 21:09 Świat | GospodarkaW środę uszkodzeniu uległy dwa telekomunikacyjne kable podmorskie łączące Indie i Bliski Wschód z Europą i USA. Przyczyną uszkodzenia była prawdopodobnie kotwica jednego ze statków płynących do Aleksandrii w Egipcie.
Uszkodzenie spowodowało spadek przepustowości łączy telekomunikacyjnych o 70%. Odbiło się to szczególnie boleśnie na firmach Indyjskich oferujących usługi dla klientów w USA (Call Center, usługi IT, telemarketing, itp.). W ostatnich latach setki tysięcy miejsc pracy zostały przeniesione z USA do Indii w celu maksymalizacji zysków wielkich korporacji. Stało się to możliwe głównie dzięki sprawnym łączom telekomunikacyjnym pomiędzy Indiami a USA.
Organizacja TechsUnite! skupiająca specjalistów z branży IT w USA prowadzi na swojej stronie statystyki liczby miejsc pracy utraconych przez pracowników tej branży w USA: http://www.techsunite.org/offshore/
AlterKino.org: The Take - Przejmowanie fabryk
Tomasso, Czw, 2008-01-31 11:02 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Tacy są politycy | UbóstwoAlterKino.org udostępnia w tym tygodniu dla Was film Avi Lewisa oraz Naomi Klen - The Take (Przejmowanie fabryk). Opowiada on o próbie przejęcia przez pracowników upadłych fabryk po krachu finansowym w Argentynie.
W wyniku krachu gospodarczego w Argentynie w 2001 roku, najlepiej prosperująca klasa średnia stanęła przed faktem opuszczonych i nierentownych fabryk oraz masowego bezrobocia. Winą za to autorzy filmu i jego bohaterowie obarczają bezwzględną ekspansję globalnego rynku. Na przedmieściach Buenos Aires trzydziestu niezatrudnionych pracowników kieruje się w stronę ich dawnej, obecnie - pustej fabryki. Żądają ponownego uruchomienia maszyn i prawa do pracy. Są oni częścią odważnego nowego ruchu pracowniczego.
Okupują zbankrutowane przedsiębiorstwa i tworzą miejsca pracy na ruinach upadłego systemu. Lecz przewodniczący i działacze tego ruchu wiedzą, że ich sukces jest jeszcze daleko. Muszą rzucać rękawicę sędziom, policjantom i politykom, którzy mogą ich projektowi zapewnić legalną protekcję lub gwałtownie eksmitować z fabryki.
Nie dla kapitalistycznego konsensusu
Tomasso, Śro, 2008-01-30 22:12 Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy- Nie ustąpimy przed nierealnymi żądaniami płacowymi - deklaruje premier Donald Tusk, pytany o falę protestów w Polsce. Tusk uważa, że dla wszystkich powinno być już jasne, że rząd nie będzie ustępował pod naciskiem tej czy innej grupy. Dodał także, że "nikt nie skłoni rządu ani do nieracjonalnej twardości ani do nieracjonalnego ustępowania".
Z dnia na dzień przybywa tych, którzy strajkiem walczą o podwyżki. Najgłośniej protestują celnicy. Walczą o 1500 złotych podwyżki i nowe uprawnienia emerytalne. Spełnienie ich postulatów może rocznie kosztować 300 milionów złotych. O wiele więcej, bo około 3 miliardów złotych, mają kosztować podwyżki dla nauczycieli. Dziś trudno oszacować skutki wzrostu płac, o jakie walczą lekarze i pielęgniarki. To na pewno kolejne miliardy. Poza tym o swoje upominają się górnicy i kolejarze. Coraz częściej słychać też o niezadowoleniu policjantów, sędziów, a w ostatnich dniach swoje nowe żądania przedstawiają także pracownicy skarbówki. Hasło wyborcze PO "By żyło się lepiej" stało się więc jej przekleństwem.
Wolno, wolno, coraz wolniej
Kara, Wto, 2008-01-29 16:14 GospodarkaBank Światowy ogłosił raport, z którego wynika iż pęd rozwoju polskiej gospodarki, w porównaniu z innymi nowymi dziesięcioma krajami wchodzącymi w skład UE znacząco słabnie. Pomimo niezbyt szybkiego wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej nowe kraje członkowskie radzą sobie całkiem dobrze.
Eksperci Banku Światowego twierdzą, że głównymi hamulcami polskiej gospodarki są słaby popyt inwestycyjny, oraz fakt, że wzrost gospodarczy w Polsce nie przekształcił się w proces tworzenia nowych miejsc pracy.
Polska rozwija się głównie dzięki eksportowi, z popytem wewnętrznym jest natomiast gorzej. Z tych powodów tempo tegorocznego wzrostu nie osiągnie poziomu prognozowanego na początku roku i przekroczy poziom ponad 3% tylko w niewielkim stopniu.
Kędzierzyn - Koźle: Wszystko dla kapitału
oski, Sob, 2008-01-26 18:34 Kraj | GospodarkaMiasto chce wejść do katowickiej strefy ekonomicznej, tym samym 76 hektarów ziemi zostałoby sprzedane po korzystnych cenach kapitalistom. Ma to stworzyć nowe miejsca pracy. Gmina, by skusić wielkie firmy, zobowiązała się do wyremontowania drogi dojazdowej do pola południowego, w rejonie stacji kolejowej Sławięcice.
"Czas na cenzurę internetu"
Renegade, Sob, 2008-01-26 17:09 GospodarkaIFPI opublikowała raport dotyczący kondycji rynku muzycznego. W informacji prasowej, która go dotyczy czytamy, że rok 2007 był rokiem, kiedy "odpowiedzialność dostawców usług internetowych stała się akceptowaną zasadą". Rok 2008 ma według IFPI (międzynarodowa federacja przemysłu muzycznego) stać się tym rokiem, kiedy ta zasada "zostanie zrealizowana" (czyt. dostawcy zaczną cenzurować internet).
Szczecin: Protest rodziców przeciwko likwidacji szkoły
oski, Czw, 2008-01-24 20:18 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | ProtestySzkoła Podstawowa 54 w Szczecinie ma zostać zlikwidowana. Nie wiadomo za bardzo co powstanie na jej miejscu. Na razie władzy przeszkadza istnienie szkoły, bo przez to nie mogą wyciągnąć kasy na renowacje budynku.
AlterKino.org: Orwell przewraca się w grobie & Pieniądze jako Dług
Tomasso, Czw, 2008-01-24 02:29 Świat | Gospodarka | TechnikaAlterKino.org przedstawia 2 nowe pozycje filmowe do obejrzenia.
Orwell przewraca się w grobie - krytyczne i pełne oskarżeń spojrzenie na dzisiejsze media w USA, które kiedyś uważano za bastion amerykańskiej demokracji.
Pieniądze jako Dług - animowany film dokumentalno - edukacyjny, traktujący o współczesnym systemie ekonomiczno-bankowym współczesnego świata. Ukazujący jego mechanizmy i nature, która okazuje się zaskakująca i tak naprawde NIEWOLNICZA.
Przypominamy: Filmy, które udostępniamy są w formacie RMVB. Jak je odtworzyć napisane jest w naszym FAQ na stronie.
Przekroczmy liberalizm (rec. Samir Amin "Wirus liberalizmu")
oski, Śro, 2008-01-23 19:59 Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo | WyboryKolejna pozycja z serii biblioteki Le Monde diplomatique jest drugą książką Samir`a Amin`a na rynku polskim. Przy czym produkt ten nie jest neutralny, nie roztapia się w masowej produkcji tresująco-rozrywkowej, jak również nie zajmuje szlachetnego miejsca na próchniejącej i zakurzonej półce z towarami luksusowymi. Nie jest to książka wyniośle usprawiedliwiająca statut quo, czy nawet poddająca stabilizującej krytyce jak wytwory J. E. Stiglitz`a. Nie, jest to książka stająca w zróżnicowanym szeregu bezwzględnych kontestatorów, w szeregu rewolucyjnych intelektualistów. Jest jednym z partyzantów na ideologicznym froncie walki z hegemonią liberalizmu.
Nie zamkną Cukrowni Lublin
wyksztalcioch, Śro, 2008-01-23 16:45 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | ProtestyJest na to szansa. Wczoraj ministerstwo skarbu zapowiedziało zmiany w zarządzie Krajowej Spółki Cukrowej. To rodzi nadzieję, na to, że do likwidacji zakładu przy Krochmalne nie dojdzie.
Decyzja przyszła w sama porę. Po 40 dniach strajku, do okupujących fabrykę pracowników dołączyli plantatorzy buraka cukrowego. Cukrownicy rozpoczęli protest w połowie grudnia po tym jak krajowa spółka cukrowa ogłosiła projekt restrukturyzacji i między innymi likwidacji cukrowni. Pracownicy postanowili ze nie dopuszcza do tego. Dwa tygodnie temu rozpoczęli okupacje zakładu. Jak długo jeszcze potrwa? W tej sprawie spotkają się dziś związkowcy.
Źródło: Centrum.fm (http://www.centrum.fm/donosy/984454)
Nadchodzą czasy głodu i niedożywienia?
Renegade, Śro, 2008-01-23 14:03 Świat | GospodarkaBadania brytyjskiej firmy konsultingowej Bidwells Agribusiness dowodzą, że wzrosty cen żywności mogą potrwać dłużej, niż sądzą eksperci. Przyczyną są niedobory wody i ziemi uprawnej, a także niewielki postęp w ekonomice rolnej - donosi "Financial Times".
Do tej pory wzrost cen był stymulowany przez rosnącą konsumpcję w krajach rozwijających się (zwłaszcza w Chinach i Indiach) oraz dynamiczny rozwój sektora biopaliwowego. Dziś na ceny wpływa także niedostateczna podaż. Zdaniem ekspertów światowa produkcja rolna zmaleje o 16% do roku 2020.