Gospodarka

Pawlak rozważa pomoc finansową dla korporacji

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

O sytuacji w angielskich fabrykach Cadbury już pisaliśmy na CIA. Mało, że firma chce zatrudniać Polaków by zaoszczędzić na kosztach pracy, ale teraz okazuje się, że czeka także na wsparcie finansowe od polskiego rządu.

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą w prawie, dzięki której Cadbury mogłoby liczyć na pomoc państwa. Minister Pawlak rozważa, czy podatnicy powinni fundować kolejnym korporacjom granty.

Słupsk: Prywatyzacja MZK

Kraj | Gospodarka

Wczoraj słupscy radni, w tym zjednoczone siły PiS i PO, opowiedzieli się za prywatyzacją Miejskiego Zakładu Komunikacji. I tak: do 31 marca 2008 r. w ratuszu ma powstać koncepcja prywatyzacji spółki; do 30 czerwca 2008 r. ma powstać Miejski Zarząd Komunikacji, który przejmie nadzór nad całą komunikacją w Słupsku; do 31 grudnia 2009 r. ma dojść do prywatyzacji MZK.

Związkowcy nie są zachwyceni. Solidarność'80 uznaje to za pochopną decyzję.

Ekwador: Akcja bezpośrednia ludności przeciw kompanii naftowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

Petroecuador - kompania naftowa z Ekwadoru poinformowała, że poniosła stratę około 5 tysięcy baryłek ropy w związku z ostatnim protestem, który zakłócił wydobycie - poinformowała we wtorek hiszpańska agencja EFE. Protest rozpoczął sie w niedzielę w Dayumie, miasteczku w prowincji Orellana w dorzeczu Amazonki, gdzie wieśniacy zablokowali tamtejszy most, uniemożliwiając jakikolwiek ruch. W tym samym czasie inna grupa przebiła się się do transformatorów zasilających Arca Sur domagając się wyłączenia prądu i zatrzymania produkcji. Żądań jednak nie spełniono. W poniedziałek nad ranem innej grupie protestujących udało się dostać do modułu Auca 61D zasilającego wielką pompę hydrauliczną. Moduł wysadzono za pomącą dynamitu, uniemożliwiając dalsze wydobycie.

Według El Mercurio, protestujący domagają się naprawy dróg zniszczonych przez ciężki sprzęt z Arca Sur, umożliwienia pobierania prądu z kupionej na potrzeby biznesu naftowego elektrowni. Zażądali też, by przestano zanieczyszczać środowisko, zagwarantowano zatrudnienie i odpowiednie warunki pracy miejscowej ludności. Według niektórych źródeł okupacja Arca Sur wciąż trwa (Houston Chronicle), wedle innych już się zakończyła (hiszpańska agencja EFE). W oświadczeniu firma Petroecuador nie podała liczby protestujących. Prawdopodobnie zniszczona pompa i ewentualna okupacja zwiększą straty podane w oświadczeniu.

Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn?

Kraj | Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Powołał się przy tym na artykuł mówiący o równości wszystkich obywateli wobec prawa.

Podkreślił również, że zrównanie wieku emerytalnego dla obu płci (do 65 lat) przyniesie korzyść kobietom, które w wyniku obowiązujących przepisów po przejściu na emeryturę otrzymają jedynie 66% kwoty jaką będzie pobierał mężczyzna otrzymujący, w wieku produkcyjnym, analogiczne wynagrodzenie.

Kolejny szpital likwidowany

Kraj | Gospodarka | Protesty

Tym razem w Łomży. Pod młotek ma pójść oddział zakaźny. W ciągu kilku dni zebrano 2000 podpisów przeciwko likwidacji placówki.

Korupcja w firmie Samsung

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy

Najsłynniejszy na świecie koreański producent elektroniki Samsung jest oskarżany w sprawie wypłacania przez koncern setek milionów dolarów na łapówki. Za pośrednictwem swoich spółek Samsung przelał na tajny fundusz ponad 200 mln dol., które wypłacano na łapówki dla prokuratorów i polityków. Sprawa nabrała rumieńców politycznych, bo oskarżyciele sugerują, iż nielegalne dotacje od Samsunga w czasie kampanii wyborczej w 2002 r. mógł dostać także prezydent Korei Roh Moo-hyun, którego kadencja upływa za trzy miesiące.

W 1996 r. szef koncernu Lee Kun-hee został skazany na dwa lata w zawieszeniu w procesie ośmiu największych koreańskich przedsiębiorców oskarżonych o korumpowanie byłego prezydenta Roh Tae-woo. Po kolejnej aferze w zeszłym roku koncern dał 800 mln dol. na cele charytatywne. W tym roku szef Hyundai Motor Chung Mong-koo został skazany za korumpowanie urzędników na trzy lata więzienia, ale wyrok zawieszono, bo sędzia uznał, że Chung ma za duże znaczenie dla gospodarki Korei, by trafić za kraty.

Kto zapłaci zasiłek chorobowy?

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Politycy PO chcą obniżyć koszty obowiązków pracodawców wobec pracowników. Obecnie, jeśli pracownik w ciągu jednego roku kalendarzowego choruje krócej niż 33 dni, wynagrodzenie (zmniejszone o 20 proc.) wypłaca mu pracodawca. Dopiero gdy choroba się przedłuża, zasiłek chorobowy finansuje ZUS. Politycy PO proponują, by zmniejszyć obciążenia dla pracodawców i zmniejszyć liczbę dni z 33 do 23. Nowe rozwiązanie mogłoby wejść w życie w 2009 roku.

Justyna Lubańska: Płonące francuskie przedmieścia. Na gospodarczym zakręcie

Świat | Dyskryminacja | Gospodarka | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ubóstwo

Francuskie przedmieścia płoną… A może płonęły już wcześniej? Pod koniec 2005 roku świat usłyszał szokujące informacje o zamieszkach wywołanych przez mieszkańców francuskich stref podmiejskich. Zewsząd padało pytanie: “dlaczego”? Tę pierwszą fazę można nazwać fazą zaskoczenia. Nastąpiła po niej druga. W mediach zaczęły pojawiać się informacje, że taki rozwój wydarzeń można było przewidzieć, a państwo francuskie zbagatelizowało sygnały ostrzegawcze. Ostatecznie odkryto, że problem jest bardziej złożony i nie można jednoznacznie osądzić kto jest winien. Rozpoczęła się faza trzecia, polegająca na dogłębnej analizie przyczyn wywołanych zamieszek.

Rybacy przeciwko Komisji Europejskiej

Kraj | Gospodarka | Protesty

Od 16 września Polscy rybacy mają zakaz połowu dorsza. Według inspektorów Polska trzykrotnie przekroczyła przyznaną na rok 2007 kwotę połową, wynoszącą 10,8 tys. ton. Wywołało to spór, który trwa do dziś.

Rybacy zamierzają jutro pikietować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli.

- Domagamy się jak najszybszego powołania niezależnej komisji, która oszacuje zasoby dorsza w Bałtyku - powiedział dla Głosu Pomorza, Jerzy Wysoczański ze Związku Rybaków Polskich. Jeśli pikieta nie przyniesie przełomu - zablokują porty.

Lubiewo: Bez podatku za psa

Kraj | Gospodarka

Jak podaje Gazeta Pomorska Radni Lubiewa znieśli podatek za posiadanie psa. Uznali, że wiele osób bojkotowało podatek i nie płaciło. W związku z tym zysk od garstki osób płacących, był niewielki. Radni uznali, że lepiej zrezygnować z ignorowanego przez mieszkańców podatku.

Nadchodzą drogie święta

Kraj | Gospodarka

W Polsce szaleje drożyzna podstawowych produktów spożywczych. Mąka pszenna podrożała w ciągu roku o 57 proc, mleko o 36 proc, a masło prawie o 30 proc. Podobnie w przypadku sera. Droższe są również owoce, ryby, mięso oraz słodycze.

- Mąka podrożała, bo tegoroczne zbiory były bardzo kiepskie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, np. w Portugalii i Australii, które są dużymi eksporterami - powiedziała gazecie "Dziennik" Magdalena Typalska z firmy Benus produkującej pieczywo.

Natomiast nie czekając na przyszły rok i formalne uwolnienie cen energii, dostawcy energii już przysyłają prognozowane wyższe rachunki za prąd, płatne jeszcze w tym roku. Niektóre rachunki są wyższe nawet o 20 zł.

Francis Fukuyama kolejny raz wieszczy tryumf kapitału

Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka

Francis Fukuyama wygłosił ostatnio w Warszawie wykład na temat korzyści płynących dla kapitalistów z mniej hierarchicznej organizacji zakładów pracy.

Francis Fukuyama jest znany przede wszystkim z chybionych przepowiedni o „końcu historii” – czyli ostatecznym zwycięstwie ideologii neoliberalnej – powiedział podczas wykładu: „Kapitał społeczny zastępuje formalną kontrolę i hierarchię w przemyśle i biznesie, pozwala więc na wdrażanie płaskiej struktury zarządzania sprzyjającej szybszemu podejmowaniu decyzji. W czasach, kiedy informacja kosztuje i szybkość jej przepływu jest sprawą kluczową dla każdej firmy, przedsiębiorcy powinni spłaszczać struktury firmy i cedować odpowiedzialność na szeregowych pracowników.”
To oczywiste, że niehierarchiczne struktury działają wydajniej niż hierarchiczne. Anarchiści wiedzieli o tym od dawna. Zresztą nawet struktury hierarchiczne są w stanie funkcjonować w dużej mierze dzięki nieformalnym strukturom poziomym, które spełniają wiele niezbędnych funkcji (np. przekazywanie wiedzy przez kolegów z pracy wtedy, gdy hierarchiczny system szkoleń jest tak niewydolny, jak to ma miejsce w większości firm).

Sypiące się pod własnym ciężarem korporacyjne molochy mogą zachować jako taką dynamikę tylko wtedy, gdy wykorzystają energię struktur niehierarchicznych. Fukuyama zdaje sobie sprawę, że sztywna organizacja góra-dół staje się coraz bardziej przestarzała i jest skazana na to, by przegrać konkurencję z organizacją typu sieciowego, gdzie nie ma mocno zarysowanej hierarchii. Rzecz w tym, że Fukuyama stara się znaleźć sposób, by struktury poziome ukształtować tak, by spełniały one oczekiwania kapitalistów. Chce on uświadomić przedsiębiorcom, że muszą oni działać z wyprzedzeniem. Jeśli tego nie zrobią, pracownicy mogą sprawić, że dla wszystkich stanie się oczywista całkowita bezużyteczność klasy przedsiębiorców.

Sposobem na to jest „upodmiotowienie” pracowników. Czyli spychanie na nich dodatkowej pracy, która do tej pory była wykonywana przez managerów. W ramach „płaskiej struktury zarządzania” pracownicy niskiego szczebla będą zarządzać budżetem, prowadzić rachunkowość i wykonywać dziesiątki czynności, które do tej pory wykonywały w firmie wyspecjalizowane działy. Dzięki temu, pracownicy będą „zyskiwali nowe doświadczenia” i „rozwijali się w pracy”. To nic, że aby zrealizować wszystkie powierzone im zadania będą musieli pracować 10-12 godzin na dobę. Upodmiotowieni na śmierć pracownicy, wykorzystujący w pełni swój „oddolny potencjał” zostaną wyzyskani do cna.

To nędzna karykatura samorządności pracowniczej. Oby Fukuyama kolejny raz okazał się fałszywym prorokiem.

Kryzys gospodarczy w Polsce. Pytanie: kiedy?

Kraj | Świat | Gospodarka

Piotr Krawczyński, główny analityk DK NOTUS, stwierdził dla Gazety Finansowej, że obecny wzrost gospodarczy w Polsce jest efektem globalnej koniunktury oraz wstąpieniem do Unii Europejskiej. Gospodarka jest światowa, toteż zmiany dotykają wszystkich. Obecny spadek gospodarczy na świecie dotknie też i Polskę. Podobnie stwierdza Katarzyna Siwek, kierownik działu analiz Expander, że jeśli Stany wpadną w kryzys nie ma możliwości by nie odbiło się to na Polsce.

Prywatyzacja przyspieszy

Kraj | Gospodarka

- Chcemy prywatyzację przyspieszyć. Myślę, że w następnych latach do budżetu państwa wpłyną z tego tytułu wyższe kwoty - powiedział nowy minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni będzie przygotowany czteroletni program prywatyzacji, zgodnie z ustaleniami z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Zdaniem nowego ministra skarbu, ostatnie dwa lata oznaczały "zastój w prywatyzacji". Obecnie nastąpi jej przyspieszenie, procedury będą uproszczone. Więcej spółek niż dotychczas będzie trafiać na giełdę.

Kanada: Protesty przeciwko podwyżkom czesnego

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Gospodarka | Protesty

Studenci Quebecu po wielu dniach strajków i blokad uniwersytetów, za przeprowadzeniem których głosowało 60.000 osób, zorganizowali masową demonstrację w Montrealu protestując przeciwko uwolnieniu i wzrostowi zamrożonych dotąd opłat za studia.

Studenci domagali się także zwiększenia przez tę prowincję nakładów na edukację wyższą i pomaturalną oraz uczynienia uniwersytetów wolnymi. Na początku tygodnia policja przeprowadziła brutalną pacyfikację strajku na Koledżu Vieux-Montréal, gdzie zostało zatrzymanych ok. 100 osób, które zabarykadowały się w jego wnętrzu.

Kanał XML