Gospodarka

Protest przeciwko wysokim cenom makaronu we Włoszech

Świat | Gospodarka | Protesty

We Włoszech odbył się jednodniowy bojkot makaronu. W ten sposób obywatele wyrazili sprzeciw wobec rosnących cen żywności, a w szczególności najchętniej spożywanego przez Włochów makaronu. Według niektórych szacunków, niedługo ceny makaronu mogą wzrosnąć o 20%.

Bojkot dotyczył kupowania makaronu, a nie jedzenia go, tak więc pod parlamentem w Rzymie rozdawano przechodniom darmowe posiłki z makaronem. W strajku uczestniczyli też więźniowie w zakładzie karnym Rebibbia, odmawiając kupowania makaronu w więziennym sklepiku.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy koszt pszenicy durum używanej do produkcji makaronu wzrósł z 30 do 50 eurocentów za kilogram.

Rośnie liczba ofiar konsumpcyjnego boomu

Świat | Gospodarka

1,7 mln Brytyjczyków zwracało się w minionym roku finansowym o radę do bezpłatnych ośrodków pomocy prawnej - Biur Porad Obywatelskich (CAB) w związku z trudnościami finansowymi, o 20% więcej niż w poprzednich 12 miesiącach - wynika z opublikowanych we wtorek danych CAB.

Sydney: Protesty przeciwko APEC

Świat | Gospodarka | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w Sydney miała miejsce demonstracja przeciwko szczytowi APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation). APEC to „luźny układ integracyjny dotyczący współpracy gospodarczej krajów Azji i obrzeży Pacyfiku”. Obecnie zrzesza takie potęgi jak USA, Rosja, czy Chiny. Ludzie sprzeciwiają się temu ekonomicznemu szczytowi twierdząc, że jest on organizowany w interesie wielkich, ponadnarodowych korporacji, a najbardziej pobudzana przezeń gałąź gospodarki to przemysł zbrojeniowy. Fala protestów przeciw szczytowi wynika również z faktu, że przywódcy uczestniczący w forum okupują inne kraje, prowadząc w nich krwawe wojny – USA Irak, Rosja Czeczenię, Chiny Tybet.

Koalicja „Zatrzymać Busha” która zorganizowała wczorajszy marsz twierdzi, że uczestniczyło w nim ponad 10,000 ludzi. Według szacunków policji ok. 5,000. Wielu ludzi zebrało się pod urzędem miasta, po jakimś czasie dołączyło do nich ok. 500 studentów maszerując z Belmore Park. Przybyło również ok. 500 związkowców z „Morskiego Związku Australii” zrzeszającego marynarzy, pracowników portowych i wszystkich ludzi związanych z pracą na morzu.

Kłopoty gospodarcze USA

Świat | Gospodarka

W sierpniu w USA ubyło 4 tys. miejsc pracy, poinformował Departament Pracy USA. Analitycy przewidywali, że w sierpniu przybędzie ich 110 tysięcy, więc ta sytuacja kompletnie ich zaskoczyła.

Ponadto szef Rezerwy Federalnej Alan Greenspan powiedział Wall Street Journal, że zachowania rynków w ostatnich siedmiu tygodniach są w wielu aspektach identyczne z tymi, które można było zaobserwować w czasie kryzysów giełdowego w 1987 roku i 1998 roku.

Biopaliwa – krytyczne spojrzenie

Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Publicystyka

Entuzjazm wobec tzw. biopaliw jako alternatywy dla paliw kopalnych powinny nieco ostudzić pewne fakty, które wskazują na to, że paliwa produkowane z biomasy uprawianej w ogromnych monokulturach niszczą różnorodność gatunkową i napędzają łamanie praw człowieka. Przemysł biopaliwowy rozwija intensywne przemysłowe rolnictwo i stanowi kanał dystrybucji roślin genetycznie modyfikowanych. Stanowi ponadto zagrożenie dla upraw roślin przeznaczonych na pożywienie. Argument sugerujący, że tzw. biopaliwa doprowadzą do ograniczenia skutków globalnego ocieplenia nie został udowodniony. Możliwe jest też, że zniszczenie lasów tropikalnych, torfowisk i innych ekosystemów przez plantację biopaliw wręcz przyspieszy efekt cieplarniany.

Prywatyzacja Stoczni Gdańsk

Kraj | Gospodarka

W ciągu trzech miesięcy rozstrzygnie się, jaka firma dokona prywatyzacji Stoczni Gdańsk - poinformował w poniedziałek prezes spółki, Andrzej Jaworski.

Jaworski wyjaśnił, że zainteresowanie prywatyzacją stoczni potwierdziły, jak na razie, dwie zagraniczne firmy: ISD (zarejestrowana w Polsce spółka, której większościowym właścicielem jest ukraiński Donbas) oraz włoska FVH (spółka ta jest m.in. właścicielem we Włoszech jednej stoczni oraz gazoportu na Morzu Śródziemnym)

Więcej prywatyzacji szpitali

Kraj | Gospodarka

Samorządy chcą przekształcać szpitale w spółki. Będą dwie kategorie pacjentów: placówki nadal będą przyjmować za darmo pacjentów, ale będą też mogły pobierać pieniądze od tych, którzy "chcą się leczyć prywatnie". To jest np. bez kolejek, lub może nawet po prostu w ludzkich warunkach. Samorządy chcą przekształcać akurat te szpitale, które są w niezłej sytuacji finansowej.

Rozmowa z Ruchem na rzecz Praw Zwierząt 'AnimAliA' (dziś! godz20-22!)

Kraj | Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Kultura | Protesty | Ruch anarchistyczny

Animalia w Gadce Szmatce
01.08.2007

W dzisiejszej 'Gadce Szmatce' (20.00 – 22.00) zaprezentujemy Wam krótką rozmowę z Romkiem z Ruchu na rzecz Praw Zwierząt 'AnimAliA' (www.animalia.prv.pl). Posłuchamy także nagrań łódzkiej grupy Envisage, która świeżo dołączyła do grona kapel promowanych przez Radio Positive. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do słuchania.
Autor: małe

www.radiopositive.pl

Polarny imperializm Rosji

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Rasizm/Nacjonalizm

Rosja zamierza przyłączyć Biegun Północny do swego terytorium, rozpoczynając od zatknięcia tam swojej flagi. Tymczasem według konwencji międzynarodowych zarówno Arktyka, jak i Antarktyka są obszarami neutralnymi, do których żadne państwo nie powinno wysuwać roszczeń terytorialnych.

Obszar wokół Bieguna Północnego stanowi Morze Arktyczne, będące częścią Oceanu Atlantyckiego, przez cały rok pokryte warstwą śniegu i lodu. Rosyjscy "naukowcy" pragną udowodnić, że warstwa ta ma takie same cechy, jak warstwa śniegu i lodu nad północną Syberią, a więc że jest częścią rosyjskiego lądu.

Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy nie chcą pracować w Polsce

Kraj | Gospodarka

Mimo, że Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini nie potrzebują już zezwoleń na prace w Polsce na okres 3 miesięcy to zainteresowanie zmianą w przepisach nie okazało się duże. Nasi wschodni sąsiedzi nie chcą przyjeżdżać do Polski pracować, ponieważ okres przewidziany na pracę bez zezwolenia jest zbyt krótki oraz płace w branży budowlanej na Białorusi są wyższe niż w Polsce. Ze zmiany w prawie skorzystało jedynie kilkunastu chętnych.

Pensje w Škodzie: stracona szansa

Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka

„Zwycięstwo jest nasze” ogłosił szef związków Povšík zaraz po zakończeniu negocjacji zbiorowych 18 kwietnia.

Rzeczywiście jest co świętować?
Dwa miesiące po „związkowym zwycięstwie”, kiedy wyniki przeniosły się na wypłaty, czas streścić fakty:

Podczas negocjacji, związki cały czas twierdziły, że ich kluczowym postulatem jest zawarcie umowy na jeden rok (przy tym zaczęły negocjować 17–procentowy wzrost taryf). Rezultat? Umowa ma obowiązywać 21 miesięcy - tylko o trzy miesiące mniej, niż chciała firma. Innymi słowy to, co było kluczowym postulatem, stało się kluczowym ustępstwem: to w rezultacie oznacza, że taryfy wzrosną tylko o niewiele więcej niż 5 procent. Co więcej, w przyszłym roku nie będą zwiększone nawet o koszt inflacji – zamiast tego pracownicy dostaną jedynie jednorazowy bonus 2 500 koron, który u najliczniejszej I klasy oczekiwaną inflację pokryje ledwo w jednej trzeciej. Niemal czterech tysięcy pracowników zatrudnionych przez agencje nie dotyczą nijak nawet te ubogie liczby.

Kolektywne gospodarstwa rolne wrócą

Kraj | Świat | Gospodarka

Niestety, im większa firma, tym taniej może produkować. Dlatego coraz więcej polskich rolników łączy się w grupy. Rolnicy wspólnie sprzedają swoje produkty. Farmerzy starej Unii łączą się jeszcze szybciej i tam ten proces trwa od 30 lat. Według najnowszych danych mamy 202 grupy producenckie. Dla krajów Unii, to stosunkowo mało.

Emerytura małżeńska nie zawsze będzie korzystna

Kraj | Gospodarka

Rząd niedawno postanowił, że będą trzy sposoby wypłat emerytur z II filaru: indywidualna dożywotnia, gwarantowana na 10 lat oraz emerytury małżeńskie. Emerytura małżeńska jest korzystna dla kobiet niepracujących ale zsumowane świadczenia (emerytura kobiety plus emerytura mężczyzny), będą niższe od kwoty, którą otrzymywałby mężczyzna w formie indywidualnej emerytury dożywotniej.

Do OFE trafia 7,3 proc. wynagrodzenia, więc tylko kilka procent mężczyzn zbierze wystarczające środki, by móc sfinansować również emeryturę żony. Eksperci ostrzegają, że rząd próbuje rozbudzać w kobietach oczekiwań, że wystarczy, iż mąż będzie pracował i odkładał na emeryturę. Kobiety muszą wiedzieć, że nowy system emerytalny działa na zasadzie: tyle dostaniesz, ile uzbierasz w okresie aktywności zawodowej.

Novell płaci haracz Microsoftowi: kolejna runda walki z wolnym oprogramowaniem

Świat | Gospodarka | Publicystyka | Technika

Zwolennicy wolnego oprogramowania bardzo się ucieszyli na wiadomość o decyzji włoskiego parlamentu o zainstalowaniu systemu operacyjnego SUSE Linux na 3,5 tys. komputerów używanych w tej instytucji. Ta decyzja była kolejną taką decyzją, po przejściu w lutym b.r. parlamentu francuskiego na system Ubuntu (1145 komputerów).

Oczywiście należy się cieszyć, że parlamenty tych krajów zmarnują mniej publicznych pieniędzy rezygnując z płacenia podatku dla Microsoft wraz z każdym zakupionym komputerem. Zanim jednak popadniemy w zbytni zachwyt, warto przyjrzeć się działaniom firmy Novell, która w 2003 r. przejęła SuSE Linux. Przy bliższym przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że używając SuSE, włoscy parlamentarzyści nadal pozostają pośrednio powiązani z firmą Microsoft.

Od piątku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie nie potrzebują zezwoleń na pracę

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Od piątku Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini mogą pracować w Polsce legalnie bez zezwolenia na pracę, przez 3 miesiące, następnie muszą wyjechać na pół roku i po przerwie znów mogą wrócić na 3 miesiące. Wymagana jest jedynie wiza i pisemne oświadczenie od polskiego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia.

Kanał XML