Gospodarka
Platforma - Straszenie podatkami
Czytelnik CIA, Pon, 2007-07-02 11:24 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaPlatforma Obywatelska wzięła pod uwagę żądania lekarzy i zapowiedzi rządu, że można je spełnić, jeśli najbogatszym Polakom podniesie się podatki.
Jak twierdzi PO, gdyby tak się stało, rząd musiałby trzykrotnie podnieść podatki dla Polaków wpadających w 30-procentowy i 40-procentowy próg podatkowy. Rząd musiałby podnieść podatki nawet do 120 procent - twierdzi Platforma.
PO w swojej symulacji za najbogatszych uznała podatników z dwóch ostatnich grup. Według jej wyliczeń, rząd - by pokryć zapotrzebowanie pracowników służby zdrowia - musiałby stawkę 30-procentową podwyższyć do 90 proc., a 40-procentową - do 120 proc. Od 1 stycznia 2009 roku, gdy obowiązywać będą dwie stawi PIT - 18 proc. (99 proc. podatników) i 32 proc.(1 proc. podatników), tę drugą stawkę trzeba będzie podnieść - według PO - aż do 300 proc!
Chiny: dalszy wyzysk pracowników przez zachodnie koncerny
Tomasso, Sob, 2007-06-30 19:11 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Tacy są politycyChiński parlament w Pekinie uchwalił wczoraj nowy kodeks pracy. Prace nad nowymi przepisami trwały 18 miesięcy, w czasie konsultacji napłynęło 19 tys. opinii nie tylko z Chin, ale też z zagranicy. Chińskie prawo pracy żywo interesuje bowiem Amerykanów i innych zachodnich inwestorów, którzy korzystają tam z niezwykle taniej siły roboczej.
Zagraniczne koncerny ostro lobbowały za złagodzeniem projektu, który początkowo przewidywał m.in. ograniczenie możliwości zatrudniania na umowę-zlecenie i utrudnienie zwolnień. Na wyrzucenie pracownika - co dziś pracodawca może zrobić w dowolnej chwili - musiałby się zgodzić związek zawodowy.Inwestorzy ostrzegali, że rząd musi się liczyć z przenoszeniem fabryk do innych, tańszych krajów Azji.
Kolonialna grabież ropy naftowej w Iraku
Tomasso, Pią, 2007-06-22 19:46 Świat | Gospodarka | Tacy są politycyIracki rząd i władze kurdyjskiej autonomii uzgodniły projekt ustawy o wydobyciu ropy naftowej, o którą od wielu miesięcy toczyły się spory. Amerykanie domagają się od rządu, by ustawa o wydobyciu ropy została uchwalona do końca czerwca. Trzy lata po obaleniu Saddama Irak wydobywa zaledwie 1,9 mln baryłek dziennie, czyli o 0,7 mln mniej niż w ostatnich latach jego rządów, kiedy wydobycie dodatkowo ograniczały sankcje ONZ.
Planowana ustawa o wydobyciu ropy wywołuje w Iraku ogromne spory. Po pierwsze, dotyczą one warunków, na na jakich do złóż dopuszczone zostaną zachodnie koncerny. Projekt przewiduje, że rząd iracki będzie się z nimi dzielił ropą, którą znajdą i będą wydobywać. Wielu irackich ekspertów alarmuje, że jest to kolonialna eksploatacja Irakijczyków przez zachodnie koncerny.
Kolejne manipulacje rządowe
Akai47, Pią, 2007-06-22 18:19 Kraj | GospodarkaPrzez wiele lat w Polsce prano ludziom mózgi, że "niskie podatki" pomagają w rozwoju ekonomii i że wysokie podatki dla bogatych są szczególnie szkodliwe. Teraz Jarosław Kaczyński proponuje kolejne referendum - chce "zapytać" społeczeństwo, czy jest ono "za zwiększeniem podatków", czy może za prywatyzacją szpitali.
"By zwiększyć dochody, trzeba zwiększyć podatki (...) w związku z tym trzeba zwrócić się do społeczeństwa - mówił Kaczyński na konferencji prasowej. Podkreślił, że rząd nie ma "moralnego ani politycznego prawa zwiększać podatki, jeżeli nie będzie wyraźnej woli społecznej".
W ocenie J. Kaczyńskiego, nie ma już możliwości oszczędności w aparacie państwowym. - Rząd jeździ starymi samochodami, lata samolotami, które nie powinny już istnieć (...) nie jest tak, że ktoś tu rozrzuca pieniądze - powiedział.
Wrocław: Relacja z klubu dyskusyjnego Recyklingu Idei
Tomasso, Wto, 2007-06-19 21:10 Kraj | Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika Klub dyskusyjny promujący nowy numer „Recyklingu Idei”
Wrocław, 19.VI 2007
Spotkanie zgromadziło pełną salę osób, co miło zaskoczyło. Zaproszeni goście mogli zaprezentować szerszemu gronu swoje poglądy dotyczące rynku pracy oraz neoliberalnego ładu społecznego. Na początek usłyszeć można było wypowiedzi Marty Trawinskiej, która opowiadała o pracy niepłatnej, wykonywanej przez kobiety w domu oraz o związkach między kapitalizmem a patriarchatem.
Nastepnie wystapil Michał Herer. Przytaczał rozbieżności między znaczeniami pojec walka klas, proletariat itp. we współczesnym świecie oraz w czasach, kiedy marksizm bardziej oddziaływał na masy społeczne.
Płaca minimalna w Unii
Czytelnik CIA, Pon, 2007-06-18 15:25 Świat | GospodarkaMiędzy krajami członkowskimi UE występują nawet 17-krotne różnice w wysokości płacy minimalnej - wynika z opublikowanego w poniedziałek najnowszego raportu Eurostatu. Najniższa płaca minimalna jest w Bułgarii, gdzie wyniosła w styczniu tego roku w przeliczeniu 92 euro. Na najwięcej może liczyć pracownik w Luksemburgu, gdzie ustawowo należy mu się co najmniej 1570 euro. W siedmiu państwach - Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii i na Cyprze - płaca minimalna w ogóle nie istnieje.
W sześciu krajach UE płaca minimalna wynosi ponad 1000 euro: w Luksemburgu, Irlandii (1403 euro) Wielkiej Brytanii (916 funtów, czyli 1361 euro), Holandii (1301 euro), Belgii (1259 euro) i Francji (1245 euro). Najniższa jest w Bułgarii (92 euro) i Rumunii (114 euro).
Tańszy Roaming: droższe rozmowy pozbawionych głosu
Yak, Nie, 2007-06-17 10:38 Świat | Gospodarka | Publicystyka | Tacy są politycyKomisja Europejska zaapelowała do ministrów telekomunikacji państw UE o zgodę na obniżenie cen roamingu rozmów telefonicznych, tak by już w wakacje europejscy turyści odczuli obniżkę.
Służyć ma temu ustanowienie tzw. taryfy ochrony konsumentów (consumer protection tariff), czyli maksymalnego poziomu stawek, jakie firmy telekomunikacyjne mogłyby pobierać w ramach usługi roamingu za wykonane i odebrane połączenia telefoniczna podczas zagranicznych wyjazdów w obrębie UE. Proponowana jest redukcja kosztów połączeń o 70%.
Technologia: telefony komórkowe a wojna w Kongu
Yak, Czw, 2007-06-14 08:09 Świat | Gospodarka | PublicystykaCo mają wspólnego telefony komórkowe i wojna w Kongu? W Kongu dobiegła końca dwuletnia wojna domowa, w której zginęło dotychczas 250 tys. ludzi, a milion stało się uchodźcami we wschodnim Kongu. Rząd Konga, kilka grup opozycyjnych i przynajmniej sześć innych państw afrykańskich walczyło ze sobą o kontrolę nad ważnym dla gospodarki światowej obszarem.
Tym razem nie chodziło o „krwawe diamenty” dla zaspokojenia apetytu społeczeństw konsumpcyjnych na kosztowną (w cenie i ludzkim cierpieniu) biżuterię. Powodem wojny były złoża rzadkiego metalu: tantalu, wykorzystywanego m.in. do produkcji kondensatorów używanych w zminiaturyzowanych urządzeniach elektronicznych takich, jak telefony komórkowe.
Za mało budowlańców
XaViER, Śro, 2007-06-13 20:19 Kraj | GospodarkaJak informuje IAR, w sektorze budownictwa mieszkaniowego brakuje już 200 tysięcy rąk do pracy. Tymczasem wkrótce kolejne kilkaset tysięcy będzie pilnie potrzebnych po rozpoczęciu rządowego programu budowy autostrad oraz inwestycji związanych z Euro 2012.
Firmy budowlane podkreślają, że obecnie największym problemem jest brak pracowników. Poprawia się natomiast sytuacja z materiałami budowlanymi. Po wiosennych kłopotach na półki sklepów i do magazynów powracają materiały budowlane.
Unia chce niskich pensji minimalnych
Akai47, Pon, 2007-06-11 19:42 Świat | GospodarkaW nowym raporcie Parlamentu Europejskiego pojawiły się propozycje wyrównania płacy minimalnej we wszystkich krajach członkowskich Unii. Dobrze - nie? Pomysłodawcy proponują, aby płaca we wszystkich państwach UE została przystosowana do średniej unijnej. W ponad połowie krajów Unii, minimalne płace są takie niskie, że to oznacza, że w innych, większych krajach, średnia unijna będzie o ponad połowę mniejsza niż obecnie.
Obecnie, średnia unijna, która jest kalkulowana według państw, wynosi 600 euro. (Jeśli minimlana płaca w Bulgarii (8 mln. mieszkańców) wynosi 82 euro, a w Wlk. Brytanii 1269 euro (60 mln. mieszkańców), to znaczy, według nich, że "średnia" wynosi 675 euro.)
Film i strajk zwracają uwagę na problemy służby zdrowia
Akai47, Wto, 2007-05-29 09:38 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | PublicystykaPodejrzanie mało mówi się o przyszłości systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zważywszy, że ma miejsce protest, który ma wpływ na życie większości ludzi. Powtarzane opinie wciąż powielają stare wymówki: „system opieki zdrowotnej jest zbyt ubogi, by zapewnić jednocześnie przyzwoitą pensję personelowi medycznemu i ‘darmową’ opiekę zdrowotną”. Nie pojawia się żadna głębsza analiza tego problemu.
Dziwnym zbiegiem okoliczności, gdy kwestia prywatyzacji opieki zdrowotnej jest przedmiotem dyskusji w Polsce, temat darmowej i dostępnej dla wszystkich opieki zdrowotnej powrócił w Stanach Zjednoczonych.
Koniec boomu budowlanego w USA
Andrzej, Nie, 2007-05-27 11:14 Świat | GospodarkaW ubiegłym roku pisaliśmy na CIA o analizach ekonomicznych dotyczących możliwości kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości w bieżącym roku.
Prognozy te zaczynają się potwierdzać. Według głównonurtowych mediów, ceny mieszkań w USA już spadły o 11%.
Wojna patentowa Micro$oftu z Linuksem
XaViER, Pią, 2007-05-18 10:54 Gospodarka | TechnikaZdaniem przedstawicieli Microsoftu Linux narusza 235 jej patentów, przy czym 42 patenty narusza samo jądro Linuksa - informuje Dziennik Internautów. 65 patentów, zdaniem Microsoftu naruszają interfejsy graficzne. 15 patentów naruszają programy do obsługi poczty elektronicznej. 45 patentów ma naruszać pakiet biurowy OpenOffice. Pozostałe patenty są podobno naruszane przez inne komponenty systemu.
Zarzuty te naturalnie wywołały burzę w społeczności linuksowej. Twórca jądra linuksa Linus Torvalds stwierdził, że Microsoft powinien konkretnie nazwać patenty, które są rzekomo naruszane. A jeśli są, to twórcy Linuksa będą mogli zastosować inne rozwiązania, nie odnoszące się do patentu. Torvalds stwierdził również, że trudno jest w czasie programowania omijać "każdą głupią rzecz, do której Microsoft ma roszczenia".
ŁÓDZKI TYDZIEŃ WEGE 2007 19-20 maja
r6mx, Śro, 2007-05-09 16:53 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Ruch anarchistyczny19 maja odbędzie się wykład prof. dr hab. Andrzej Elżanowskiego - "Sens i Etyka Doświadczeń na Zwierzętach". Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców i członek Krajowej Komisji Etycznej.
20 maja mgr Joanna Smulska, biotechnolog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, poprowadzi wykład "Zdrowa Dieta Wegetariańska". Mgr Paweł Zawiślak przedstawi ruch Straight Edge - w skrócie: życie świadome, zdrowe i bez używek, nieodłącznie związane ze sceną muzyczną hardcore.
Po każdym wykładzie wyemitowany zostanie film związany z tematem.
AnimAliA - http://www.animalia.prv.pl Zielona Łódź - http://www.zielonalodz.prv.pl
Polepszenie standardów socjalnych bez płacy minimalnej?
Akai47, Wto, 2007-05-08 07:14 Świat | GospodarkaMinistrowie pracy państw grupy G-8 widzą potrzebę "polepszenia standardów socjalnych na rynkach pracy" i podkreślają rosnącą odpowiedzialność pracodawców. Jednak niemieccy pracodawcy wciąż odrzucają postulat wprowadzenia płacy minimalnej.
Niemiecka prezydencja w grupie G8 chce zobowiązać jej członków do prowadzenia polityki bezpieczeństwa socjalnego. Niemiecki minister pracy Franz Muentefering wczoraj przed rozpoczęciem spotkania grupy G8 w Dreźnie podkreślał, że odpowiedzialność społeczna przedsiębiorców jest coraz większa, tak samo jak potrzeba wprowadzenia wspólnych socjalnych wymogów minimalnych.