Gospodarka

Dodatkowe opłaty za wypłaty z bankomatu

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Ministerstwo Finansów chce, żebyśmy za wypłatę gotówki z bankomatu uiszczali dodatkową opłatę - surcharge - pisze "Gazeta Wyborcza". Projektując nowe przepisy, rząd poszedł na rękę Pracodawcom RP. Należy do nich m.in. Euronet, którego bankomaty znajdują się w całej Polsce.

Zarobione dzięki nowej opłacie pieniądze mają być przeznaczone na rozwój sieci bankomatów. Jednak zdaniem specjalistów to tylko przykrywka, bo liczba bankomatów rośnie nawet przy niższych prowizjach od wypłat.

To pokazuje, że argument o nierentowności tego biznesu jest chybiony - mówi Cezary Kocik z BRE Banku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zaniżone wynagrodzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Ok. 460 przyjętych w tym roku do pracy nowych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej miało nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia; rekordziści mogli na tym stracić nawet 2 tys. zł miesięcznie - ustaliła Państwowa Inspekcja Pracy i zawiadomiła prokuraturę.

Zaniżanie płac nowo zatrudnianych pracowników i utrudnianie kontroli zarzuca Jastrzębskiej Spółce Węglowej Państwowa Inspekcja Pracy. Według PIP przez nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia niektóre osoby mogły stracić nawet 2 tys. zł miesięcznie. Z szacunków PIP wynika, że nieprawidłowości dotyczą ok. 460 pracowników, zatrudnionych po 14 lutego tego roku.

Co trzecia polska rodzina żyje w nędzy

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

W polsce już 28 proc. rodzin jest dotkniętych różnymi formami ubóstwa - donosi rmf24.pl, powołując się na najnowsze dane GUS.

Polska bieda ma trzy twarze. Pierwsza to twarz dłużnika, który co miesiąc nie jest w stanie zbilansować domowego budżetu i regularnie zalega z opłatami. Nie ma albo na czynsz albo na prąd czy spłatę kredytu w banku. Dotyczy to 16 procent gospodarstw domowych.

Inny rodzaj ubóstwa to po prostu pusty portfel, wynikający z bardzo niskich dochodów. Taka bieda zagląda w oczy zwykle na wsi i ludziom na emeryturze. To problem 15 proc. gospodarstw domowych.

Twarz trzecia jest jednocześnie najbardziej przykra - upodlające warunki życia. Aż 13,5 procent polskich rodzin nie ma w domu prądu, pralki, odkurzacza, telewizora albo pieniędzy na żywność czy leki, czyli - wydawałoby się - podstawowych rzeczy. Co gorsza, te trzy formy ubóstwa łączy niemal 5 procent polskich rodzin - wylicza portal.

Wrocław: Akcja uliczna Koalicji Na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty

25 listopada wrocławska grupa stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Ekostraż zorganizowały uliczną akcję informacyjną z okazji ogólnopolskiego Dnia Bez Futra. Podczas happeningu przechodnie mogli zapoznać się z warunkami panującymi na fermach zwierząt futerkowych zarówno wizualnie - oglądając standardowe klatki przeznaczone dla hodowli lisów oraz zdjęcia ofiar polskiego przemysłu futrzarskiego, jak i przez instalację dźwiękową składającą się z odgłosów takiej fermy. W trakcie akcji zbierano podpisy pod petycją wspierającą zakaz hodowli zwierząt na futro, umieszczony w projekcie obywatelskiej ustawy o ochronie zwierząt - popartej 200 tysiącami podpisów i oczekującej w Sejmie na dalsze prace.

Akcja miała związek z najnowszymi publikacjami dochodzeń przeprowadzanych na fermach futrzarskich w całym kraju, nagłośnionymi przez stowarzyszenie Otwarte Klatki, dostępnymi na stronie internetowej Stowarzyszenia. Materiały zgromadzone na ponad 50 fermach w całej Polsce (z 800 istniejących) ujawniają tragiczny stan zwierząt - między innymi obrażenia ciała spowodowane agresją lub autoagresją, zaburzenia zachowania wynikające z braku bodźców (apatia i stereotypia), rażące zaniedbania sanitarne (składowanie odchodów i oskalpowanych zwłok poza fermą).

Bangladesz: Pożar w fabryce Tazreen Fashion

Świat | Gospodarka

W dziewięciokondygnacyjnym budynku fabryki odzieży Tazreen Fashion na przedmieściach stolicy kraju wybuchł pożar. Co najmniej 120 osób zginęło - informuje bbc.co.uk.

Pożar wybuchł w sobotę wieczorem na drugiej kondygnacji budynku. Odciął drogę ucieczki tym, którzy pracowali na wyższych piętrach. Ludzie próbowali ratować się przed ogniem skacząc z okien.

W fabryce Tazreen Fashion szyto ubrania na eksport do krajów zachodnich, m.in. dla holenderskiej firmy C&A - powiedział właściciel zakładu Delwar Hossain.

Pożary w dużych firmach produkujących odzież na eksport do krajów zachodnich zdarzają się w Bangladeszu często. To efekt braku standardów bezpieczeństwa, wadliwej instalacji elektrycznej i ogromnej liczby osób pracujących w ciasnych pomieszczeniach.

Rewolucja Hiszpańska - ziemia i wolność

Gospodarka | Historia | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Durutti nie musiał mówić chłopom, żeby przejmowali ziemię. Próbowali to robić od momentu ustanowienia republiki. W rzeczywistości pierwszy rząd republikański przed 1936 rokiem wysyłał wojsko przeciwko chłopom, którzy przejmowali ziemię.

W pierwszych dwóch latach republiki zostało zabitych 109 chłopów. To właśnie na wsi rewolucja hiszpańska była najbardziej zaawansowana. Anarchistyczną filozofię uznawały za własną szerokie rzesze chłopów poniewieranych przez lata. W 1936r. zjazd CNT szczegółowo rozważał, jak będzie wyglądać anarchistyczne społeczeństwo.

Chłopi skorzystali z okazji, żeby zrealizować w praktyce te pomysły.

Mazowsze bankrutuje

Kraj | Gospodarka

Województwo mazowieckie boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Pieniędzy brakuje dosłownie na wszystko, nie ma na wypłaty dla urzędników, szkoły i służbę zdrowia, nie mówiąc już o inwestycjach. Aby dotrwać finansowo do końca roku, urząd marszałkowski musi wziąć 50 mln złotych kredytu - informuje portal tvnwarszawa.pl.

Na piątkowym posiedzeniu sejmik ma zdecydować o zaciągnięciu dużej pożyczki przez województwo. Pękający w szwach budżet będzie znowelizowany po raz 14. w tym roku. Planowane oszczędności mają wynieść 150 mln złotych. Pieniądze będą pochodzić z zaplanowanych, ale nie rozpoczętych inwestycji, które zostaną przesunięte na przyszły rok.

Słowenia: 30 000 osób przeciwko pakietowi oszczędnościowemu

Świat | Gospodarka | Protesty

Po przyjęciu waluty euro przez Słowenię wzrosło zadłużenie kraju. Konsekwencją zadłużenia są cięcia przeciwko którym protestują Słoweńcy. Głównymi postulatami protestów jest sprzeciw wobec obniżkom emerytur oraz cięciom w edukacji.

Tylko w tym roku pensje w sektorze publicznym obniżono o 3 %. W przyszłym roku planowana jest kolejna obniżka, tym razem o 5 %.

Rząd planuje także podniesienie od stycznia wieku emerytalnego, wprowadzenie zmian umożliwiających bardziej elastyczne zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz zredukowanie zasiłków dla bezrobotnych.

Ruch Palikota chce przerzucić na państwo koszty zwolnień chorobowych

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Ruch Palikota chce obciążyć ZUS odpłatnością za zwolnienie lekarskie pracownika już od pierwszego dnia. Partia złożyła już do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Pretekstem ma być rzekomy "brak możliwości kontrolowania podwładnych" przez pracodawców i rzekoma "lepsza kontrola" ze strony ZUS.

Faktycznie chodzi o przerzucenie kosztów zwolnienia lekarskiego z przedsiębiorców na państwo, czyli upaństwowienie części kosztów prowadzenia przedsiębiorstw. W tej chwili pracodawca płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego. Później koszty te przerzucane są na ZUS.

Warszawa: Demonstracja NIE DLA GMO

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty
2012-11-08 10:30
2012-11-08 16:30

MANIFESTACJA – wydarzenie edukacyjno - informacyjne , 8 listopada.

Z A P R O S Z E N I E

Podczas posiedzenia Sejmu w dniach 7-8-9 listopada posłowie będą
głosować nowy projekt ustawy o nasiennictwie, w którym są zapisy
dopuszczające uprawy GMO. Nie pozwólmy aby ta ustawa została
przegłosowana!
W trosce o Polskę wolną od GMO, w trosce o suwerenność żywnościową, o ochronę polskiej wsi, polskiego rolnika i konsumenta, w trosce o zdrowie i życie Polaków zapraszamy
DO WARSZAWY 8.11.2012
NA MANIFESTACJĘ – wydarzenie edukacyjno - informacyjne dla Polski wolnej od GMO, z plakatami, banerami, z podkładem muzycznym, z czytaniem listu otwartego 50 POWODÓW DLACZEGO NALEŻY NATYCHMIAST WPROWADZIĆ ZAKAZ GMO, z żądaniem NATYCHMIASTOWEGO wprowadzenia zakazu upraw MON 810 i AMFLORA.
Manifestacja odbywać się będzie kolejno w trzech miejscach, przed:
1. Ministerstwem Rolnictwa: w godz. 9:30 – 11:00
2. Sejmem RP: w godz. 11:30 – 14:00
3. Kancelarią Premiera Rządu RP: w godz. 14:30 – 15:30

WE WSZYSTKICH TRZECH MIEJSCACH:
1. NAJWAŻNIEJSZY przekaz wyrażony na banerach i plakatach brzmi:
NASZE DZIECI NIE SĄ SZCZURAMI LABORATORYJNYMI. Bębny wesprą POWAGĘ przekazu . BĘBNIARZOM DOWODZIĆ BĘDĄ SŁOMA I BOZDEK !

2. politykom przekażemy list otwarty 50 POWODÓW DLACZEGO NALEŻY NATYCHMIAST WPROWADZIĆ ZAKAZ GMO.

ZAPRASZAMY DO uczestnictwa w wydarzeniach we wszystkich trzech miejscach lub chociaż w jednym ze wskazanych powyżej. DZIAŁAJĄC WSPÓLNIE ZWYCIĘŻYMY!

http://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8

Z poważaniem
Anna Szmelcer – Przewodnicząca Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO
Paweł Połanecki, Jadwiga Łopata i Roman Andrzej Śniady – w imieniu Komisji Sterującej Koalicji POLSKA WOLNA OD GMO
Edyta Jaroszewska-Nowak, Ekoland o/Zachodnipomorski
Julian Rose – Prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Poskiej Wsi-ICPPC
Anna Bednarek – w imieniu BEST PROEKO

Informacji udziela:
Anna Szmelcer, tel. 607295055

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/457217064341041/

Tysiące ludzi straci pracę w przemyśle motoryzacyjnym

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Branża motoryzacyjna w Polsce to jeden z ważniejszych sektorów naszej gospodarki. Jednak powoli pada. Jeszcze w ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej branży motoryzacyjnej stanowiła 13,6 proc. produkcji całego przemysłu. Zapewniała ogromne wpływy z eksportu. W 2010 roku pracowało w niej 115 tys. osób. Dodatkowo pięć razy tyle pracowników zatrudniali kooperanci.

Niestety, w tym roku z taśm montażowych zjedzie o jedną trzecią aut mniej niż w 2008 roku. A będzie jeszcze gorzej: Fiat zapowiedział, że w tym roku kończy w Tychach montaż miejskiej Pandy Classic. Z pomysłu inwestowania w fabrykę na Żeraniu w Warszawie wycofała się japońska firma Infiniti. Kłopoty ma także fabryka Opla w Gliwicach - zmniejszono produkcję.

Grecja: Związki zawodowe wzywają do strajku generalnego

Świat | Gospodarka | Strajk

W dniach 6 i 7 listopada w Grecji odbędzie się strajk generalny. Strajk ma być reakcją na kolejne plany oszczędnościowe rządu. Parlament ma głosować plan cięć na 13,5 miliarda euro. Jest to duży cios dla rencistów, bezrobotnych i emerytów.

Plan zakłada również większe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach, a także redukcje w służbie zdrowia i niższe premie. Grecki parlament zdążył już przegłosować ustawę, która ułatwia prywatyzację sektora publicznego.

Volvo likwiduje miejsca pracy w Szwecji, ale w Polsce nie tworzy nowych

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika

 Protest szwedzkich pracowników Volvo Szwedzka korporacja Volvo Buses podjęła decyzję o zamknięciu zakładu w Säffle i przeniesieniu całej europejskiej produkcji autobusów do fabryki we Wrocławiu. Po zamknięciu zakładu, w Szwecji mają pozostać tylko działy obsługi posprzedażnej i wsparcia technicznego dla klientów w Skandynawii, łącznie około 50 miejsc pracy. Utrata ponad 300 miejsc, przy bezrobociu przekraczającym 11%, a wśród młodych ludzi dochodzącym nawet do 28%, będzie bardzo dużym ciosem dla tego małego szwedzkiego miasteczka. Około 400 szwedzkich firm zapowiedziało w tym roku masowe zwolnienia, w tym ostatnio Telia Sonera, która ma pozbyć się 2000 pracowników.

Przeniesienie produkcji ze Szwecji do Wrocławia nie spowoduje zwiększenia zatrudnienia w istniejącym już zakładzie produkcyjnym. Należy więc się spodziewać zwiększonych wymogów wydajności wobec obecnie zatrudnionych pracowników. Fabryka zatrudnia w tej chwili 1,2 tys. osób na liniach produkcyjnych oraz około 200 osób na stanowiskach biurowych i inżynierskich. Volvo wybrało Polskę ze względu na należące do najniższych w Unii koszty zatrudnienia. Koncern ma również swoje linie montażowe w Meksyku, Brazylii i Indiach.

Białoruś: Wzrost cen, wzrost bezrobocia

Świat | Gospodarka | Tacy są politycy | Ubóstwo | Zwolnienia

Rząd białoruski wydał dekret na mocy którego wzrośnie cena podstawowych artykułów żywieniowych jak chleb, masło, mleko itd. Tłumaczy to obroną gospodarki przed spekulacją i chęcią zmniejszenia różnic cenowych pomiędzy towarami wytwarzanymi z tych samych surowców tj. mleka, mąki itd.

Wbrew powszechnej opinii na Białorusi wzrasta również bezrobocie. W 2012 było o 98 tysięcy więcej bezrobotnych niż w 2011. Zwalniają w większości drobne firmy oraz sektor publiczny. Rząd zapowiada stworzenie w ciągu 5 lat 400 tys. miejsc pracy. Na razie nie wydaje się aby rzeczywiście ta obietnica miała zostać spełniona.

Więcej tutaj

Roche: Nie tylko umowy śmieciowe, ale też ukrywanie efektów ubocznych leków

Świat | Gospodarka

Na tym portalu pisaliśmy już o łamaniu praw pracowniczych przez koncern Roche, powszechnym stosowaniu umów śmieciowych, masowych zwolnieniach i łamaniu praw związkowych przez firmę. Do tego doszły ostatnio wymuszone obniżki pensji w warszawskim oddziale firmy. Jednak to nie jedyne grzechy, które korporacja farmaceutyczna ma na swoim sumieniu.

Największy regulator leków w Europie zorganizował akcję wymierzoną przeciwko farmaceutycznemu gigantowi Roche, oskarżając go to, iż nie udziela informacji o efektach ubocznych 19 leków stosowanych przez pacjentów na terenie USA. Jest to pierwszy taki przypadek, gdy Europejska Agencja Leków rozpoczęła tzw. „Postępowanie w sprawie naruszenia” przeciwko producentowi leków.

Europejskie regulacje nakładają wiele wymogów na farmaceutyki, między innymi obowiązek zamieszczenia informacji o ewentualnych efektach ubocznych konkretnego leku. Osiem leków będących przedmiotem tej sprawy jest stosowanych w leczeniu raka (w tym raka piersi). Są to między innymi: Avastin, Herceptin, Tarceva oraz Xeloda. Co więcej, na czarnej liście znalazł się również słynny Tamiflu, stosowany na grypę.

Kanał XML