Kraj

Tyska straż miejska porzuciła rzeczy odwożonego na izbę wytrzeźwień

Kraj

Czy straż miejska może porzucać na przystanku rzeczy osoby zabieranej na izbę wytrzeźwień? Niektórym pracownikom tej instytucji wydaje się, że tak. W środę 29 czerwca w godzinach porannych dwóch strażników zatrzymując się przy jednym z tyskich przystanku autobusowych obudziło śpiącego tam pijanego mężczyznę (nie sprawdzając uprzednio czy faktycznie pijany, czy może zasłabł), a następnie zaczęło go prowadzić w stronę wozu patrolowego pozostawiając na przystanku dwie pełne reklamówki, które przy nim leżały.

W tym momencie nastąpiła reakcja świadków zdarzenia. Pracownik okolicznego kiosku próbował zasugerować strażnikom, żeby jednak wzięli ze sobą rzeczy zabieranego człowieka tłumacząc im, że "to wszystko co on posiada" (mężczyzna był raczej czysty, jednak w ocenie większości obecnych przy zdarzeniu, w tym również strażników miejskich, był bezdomny). Strażnicy ucięli dyskusję odpowiadając, że "to tylko śmieci" - nie zaglądając jednak do samych reklamówek.

Gliwice: Protest pod nieuczciwą agencją OTTO

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 4 lipca członkowie Federacji Anarchistycznej Śląsk, Związku Syndykalistów Polski oraz Inicjatywy Pracowniczej, protestowali przed siedzibą agencji pracy tymczasowej Otto przy ul. Basztowej w Gliwicach.

Celem akcji było nagłośnienie sytuacji jednego z pracowników, który po uszkodzeniu kręgosłupa w pracy miał problemy z odzyskaniem wynagrodzenia chorobowego. Zatrudniająca go firma poczuła się zobligowana do wypłacenia wynagrodzenia dopiero po nagłośnieniu całej sytuacji. Nadal jednak są to zaniżone kwoty, ponieważ nie wlicza się do nich podstawy okresu chorobowego, w którym poszkodowany pracownik zarabiał najlepiej.

Przechodnie z chęcią zapoznawali się z treścią rozdawanych ulotek i sami wychodzili z inicjatywą rozmowy na temat polityki agencji wobec pracowników. Mogli dowiedzieć się m.in. o tym, że:

Politycy walczą symbolicznie o prawo do aborcji przed wyborami

Kraj | Tacy są politycy

W piątek Sejm skierował obywatelski projekt ustawy wprowadzającego całkowity zakaz przerywania ciąży do dalszych prac w komisjach. Dzisiaj SLD, (który kiedyś ignorował sprawę aborcji w zamian za wsparcie kościola dla wstąpienia Polski do Unii), przedstawił swój projekt o świadomym rodzicielstwie. Projekt zakłada m.in. prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia na wniosek kobiety, prawo do bezpłatnej aborcji i darmowe badania prenatalne.

Sejm przegłosował dopuszczenie upraw GMO w Polsce

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

W dniu 1 lipca posłowie przegłosowali nową ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych, regionalnych nasion. Decyzja została podjęta pomimo znacznego sprzeciwu społeczeństwa wobec wprowadzania GMO.

Fakty, które wskazują na poważne zagrożenia GMO dla zdrowia, środowiska, tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa (które stanowi 80% polskiego rolnictwa), są tak jasne, proste i jednoznaczne, że trudno im zaprzeczać i trudno je ignorować. Rząd RP i posłowie, którzy głosowali za nową propozycją ustawy o nasiennictwie, pokazali po raz kolejny, że ważniejsze są dla nich interesy ponadnarodowych korporacji niż własne społeczeństwo.

Dostępna jest petycja w sprawie odrzucenia ustawy.

Za: neurokultura.pl

Wrocław: Akcja przeciw OTTO Workforce na OTTO Cup

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniach 2-3 lipca 2011 na wrocławskim rynku odbywały się Międzynarodowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Ulicznej Bezdomnych. Głównym sponsorem mistrzostw była agencja pracy tymczasowej OTTO Workforce, która w ten sposób próbuje wyrobić sobie wizerunek firmy o profilu charytatywnym, dbającym o interesy najuboższych. Nie wspominając nawet o szeroko już znanych oszustwach wobec pracowników, jakich dopuszcza się OTTO, sama działalność firmy wobec bezdomnych budzi poważne kontrowersje. W marcu pisaliśmy o tym, jak firma OTTO otrzymała pieniądze od władz holenderskich ze przewiezienie "trudnych imigrantów" (m.in. bezdomnych) z Hagi do Wrocławia - gdzie pozostawieni byliby opiece organizacji działających na rzecz bezdomnych – także za publiczne pieniądze. OTTO zamierzało potem zatrudniać tych bezdomnych, by jeszcze raz na nich zarobić.

W sytuacji, w której do Związku Syndykalistów Polski spływają wciąż nowe informacje o kolejnych przypadkach nadużyć praw pracowniczych – ZSP postanowiło nie pozostawić tego wydarzenia bez odpowiedzi. W sobotę 2 lipca, aktywiści z ZSP-Warszawa i ZSP-Wrocław przeprowadzili pikietę pod odbywającymi się mistrzostwami. Kibicom i przechodniom rozdawano ulotki opisujące nadużycia firmy. Pikietujący wdarli się też na trybuny. Wywiązała się sprzeczka z pracownikami ochrony pracującymi dla OTTO, którzy starali się przekonywać, jaką dobrą firmą jest OTTO i że nie trzeba przeszkadzać w tak "fajnym" wydarzeniu. Rozmawiano również z hostessami OTTO, które reklamowały usługi firmy. One również otrzymały ulotki i informację, by w razie nie wypłacenia pełnego wynagrodzenia przez ich pracodawcę, zgłosić się do ZSP.

Strajk przewozów regionalnych zapowiedziany na 5 lipca

Kraj | Protesty | Strajk

Na wtorek 5 lipca zapowiedziany jest strajk pracowników Przewozów Regionalnych. Związkowcy przygotowują się do dwugodzinnego protestu. Domagają się głównie podwyżki płac.

Strajk ostrzegawczy miałby się odbyć we wtorek między godz. 7 a 9 rano i polegałby na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek powiedział PAP, że związkowcom zależy, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. Dlatego pociągi nie będą zatrzymywane w polu, a na stacjach węzłowych, gdzie mają się odbywać akcje protestacyjne.

Warszawa: Pikieta informacyjna przeciw podwyżkom cen komunikacji miejskiej i innych usług

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Ubóstwo

W dniu 1 lipca, odbyła się pikieta informacyjna Związku Sydnykalistów Polski i Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej (70%), opłat za żłobki (ok. 600%) i innych opłat. Podkreślono, że podwyżki mają miejsce w kontekście innych podwyżek, bardzo dotkliwych dla niezamożnych mieszkańców Warszawy. Chodzi o podwyżki czynszów komunalnych, podwyżki opłat za gaz i elektryczność i spodziewanych podwyżek centralnego ogrzewania, związanych z nadchodzącą prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).

Nie mogąc mieszkać w centrum ze względu na horrendalne czynsze, ludzie będą zmuszeni do przeniesienia się na obrzeża miasta, jednak z powodu podwyżek cen komunikacji miejskiej, ich szanse na znalezienie pracy i uniknięcie zaklętego kręgu ubóstwa i wykluczenia drastycznie zmaleją. W tym samym czasie, miasto marnuje gigantyczne pieniądze na źle zaprojektowane i przepłacone inwestycje, jak Stadion Narodowy.

ZSP wzywało do działań bezpośrednich przeciw podwyżkom, takim jak nie płacenie za bilety i czynsze, organizowanie dziennej opieki nad dziećmi w sposób oddolny, zamiast godzić się na skandaliczne podwyżki. Członkowie KOL zbierali podpisy pod inicjatywą zwołania referendum, które umożliwiłoby odrzucenie podwyżek i zatrzymanie prywatyzacji.

Warszawa: Zwolniony ze spółki Sphinx za 50 groszy

Kraj | Prawa pracownika

Poniżej publikujemy tekst byłego pracownika restauracji Sphinx.

Chciałbym opowiedzieć Wam moją historię o przeklętej niesprawiedliwości i upodleniu człowieka przez kierownictwo zakładu pracy w którym spędziłem niemal 2 lata i 7 miesięcy bez 2 dni.

Otóż wszystko zaczęło się pięknego feralnego dnia 24 czerwca 2011 roku w restauracji "Wook" w podziemiach dworca centralnego w Warszawie należącej od ponad roku do spółki "Sphinx Polska".

W restauracji tej obsługuje się gości w systemie zespołowym mianowicie działa to tak, że każdy ma przypisaną jedną z funkcji. Moją funkcją tego dnia było wynoszenie potraw ciepłych poza tym, że i tak pomagamy sobie nawzajem w wolnej chwili.

Warszawa: Protest związkowców i akcja ulotkowa ZSP

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Warszawie odbyła się demonstracja “Solidarności”. Członkowie ZSP, wraz z odwiedzającymi Polskę członkami IWW i WSA ze Stanów, byli obecni na demonstracji i rozdawali ulotki, agitując za oddolnym ruchem związkowym i strajkiem generalnym. Tekst ulotki dostępny jest tutaj.

Jak podkreślano, podczas gdy pracownicy buntują się w wielu krajach Europy, w Polsce związki zawodowe starają się unikać radykalnych metod, takich jak strajki. Zamiast tego, kierownictwo związku wzmacnia nacjonalistyczną retorykę, która mocno wyeksponowana była przez nacjonalistę Pawła Kukiza, który został zaproszony przez „Solidarność” do zagrania koncertu na demonstracji.

Jednak wielu zwykłych pracowników przychylnie odnosiło się do idei strajku generalnego – w wypowiedziach niektórych z nich można było nawet usłyszeć zdanie, że nawet to nie jest wystarczające i że należy posunąć się dalej - aż do obalenia rządu. Należy mieć nadzieję, że tego typu nastroje zaczną z czasem przeważać.

Łódź: Obronili skwer na Piotrkowskiej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

 na drzewachPisaliśmy już dwukrotnie o walce mieszkańców Łodzi ze spółdzielnią mieszkaniową i deweloperem, który zniszczył gniazda ptasie i chciał wycinki kilkunastu pomników przyrody w centrum miasta. Przez prawie dwa tygodnie obrońcy przyrody i mieszkańcy patrolowali teren przez 24h na dobę i walczyli z firmą ochroniarską wynajętą przez prezesa spółdzielni. Kilkanaście osób wspięło się w końcu na drzewa uniemożliwiając wycinkę.

Kilka razy w czasie starć z ochroną wzywana była policja, a protestujący w brutalny sposób usuwani byli z terenu i spisywani. Jednak ich determinacja i nieugiętość przyniosły efekty. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta ustalono: „dalsza wycinka drzew zostaje wstrzymana. Apartamentowiec i garaż, który miał powstać na spornym terenie, zostanie wybudowany na innej działce w centrum Łodzi”.

Wrocław: Buldożery wjechały na teren Wagenburga przy ul. Na Grobli

Kraj | Miejsca

Dzisiaj, o ok. 5.00 rano, na teren Wagenburga we Wrocławiu przy ul. Na Grobli wjechały buldożery. Pracownicy firmy Metal-Trans rozpoczęli rozbiórkę znajdujących się tam budynków. Dopiero co zakończył się w tym miejscu festiwal muzyczny, w którym uczestniczyło około tysiąca osób. Na stałe na terenie Wageburga mieszkało ok. 20 osób.

Teren ma zostać przeznaczony pod budowę apartamentowców, choć jest położony w obszarze zalewowym. Inwestorem jest spółka Gant Development. Na pytanie mediów o to, dlaczego budowa prowadzona jest na terenie zalewowym, przedstawiciel firmy odpowiedział: - Teren zalewowy, na którym występują powodzie, nie ma zakazu budowy.

Aktualizacje na stronie CRK

Warszawa: Budujemy najdroższy stadion świata

Kraj

To w końcu nie jest żadne cudo techniki, żeby tyle kosztowało - mówi o Stadionie Narodowym w Warszawie znany polski architekt, Edmund Obiała. Dodaje, że obiekt, na którym rozpocznie się Euro 2012 jest, bardzo delikatnie mówiąc, przepłacony. Po opóźnieniach spowodowanych montażem wadliwej konstrukcji schodów, razem ze wszystkim pracami wokół obiektu, budowa Narodowego ma się zamknąć w nawet 2 miliardach złotych!

- Muszę niestety stwierdzić, że zarówno w liczbach bezwzględnych jak i po przeliczeniu na dolary, budujemy rekordzistę. Najdroższy stadion świata. A jeżeli brać pod uwagę dodatkowo koszt pracy robotników, to Stadion Narodowy będzie rekordzistą bardzo długo - mówi Obiała.

Warszawa: zbuntowana reklama na śródmieściu

Kraj | Ironia/Humor | Represje

Wydawało się, że letnie przesilenie niczego w Warszawie nie ożywi: zahipnotzowani muzyką Brodki i bezzębnych Wilków uczestnicy miejskich festynów tak jak w resztę dni w roku, wzięli udział w uczcie komercyjnej papki. A jednak, w mieście o największej liczbie reklam na metr kwadratowy, wobec odrętwienia jego żywych mieszkańców, los w swoje ręce wzięła sama bohaterka jednej z wielu kampanii promocyjnych: kobieta, której projektanci "wiecznie nowych" promocji zawiesili na szyi metkę "do usług", aż nazbyt świadoma swej przedmiotowej roli, jaką nadał jej - tak jak nam wszystkim - spektakl, postanowiła zaprotestować. Woła więc, do Ciebie Warszawianko: "wymów służbę!", "kredyt zniewala!", "kapitalizm - kanibalizm".

Warszawa: Akcja przeciw podwyżkom

Kraj

Dzisiaj odbyła się akcja protestacyjna / informacyjna ZSP przeciwko podwyżkom cen komunikacji miejskiej, żłobków oraz wody i ścieków. Rada Miasta Warszawy przegłosowała podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej o 70%, opłat za żłobki o ok. 600%, opłat za wodę i ścieki o 30%. Do tego dochodzą ewentualne podwyżki cen i strata dochodów dla miasta związane z prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC)

Podczas akcji informacyjnej rozdano setki ulotek wzywających ludzi do aktywnego udziału w protestach i innych formach działań. W dniu1 lipca odbędzie się kolejny protest pod Metro Centrum.

ZSP stworzyło stronę kampanii przeciw podwyżkom, z której możesz wysłać protest do Prezydenta miasta oraz do przewodniczącej Rady Warszawy i klubu PO. Skorzystaj z formularza dostępnego na stronie: http://podwyzki.zsp.net.pl

Kanał XML