Kraj

Eksmisja w Nowej Soli: 6 działaczy IP i FA w areszcie

Kraj | Represje

Dziś o godzinie 9.00 komornik dokonał eksmisji domu państwa Ostrowskich w Nowej Soli. Eksmisji próbowało zapobiec ok. 20 działaczy Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej z Nowej Soli i Poznania, zostali jednak zaatakowani przez kilkudziesięciu funkcjonariuszy prewencji policji, 6 osób trafiło na komisariat przy ul. Piłsudskiego . Policja odmawia udzielania informacji na temat zatrzymanych apelujemy o telefony na komisariat i do komendanta nowosolskiej policji:

Komenda Powiatowa Policji, ul. Piłsudskiego 26
Telefon: 68 4763111, 68 476 31 12
Komendant KPP Nowa Sól: - 68 476 31 01
Za-ca Komendanta KPP Nowa Sól: - 68 476 31 02

Oprotestowany atomowy autobus w Gdańsku

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Gdańsk był ostatnim przystankiem na trasie „Atomowego autobusu – mobilnego laboratorium”, projektu mającego „pogłębiać wiedzę na temat energetyki nuklearnej”. W trakcie trwania projektu na Politechnice Gdańskiej, ubrani w białe kombinezony ochronne aktywiści i aktywistki sprzeciwiający się budowie elektrowni atomowych w Polsce rozdawali ulotki informacyjne przedstawiające argumenty przeciwników.

Mimo że, projekt w oczywisty sposób propaguje budowę elektrowni atomowych, wspierany jest przez „PGE Energia Jądrowa”, a patronat objęło Ministerstwo Gospodarki, to jego uczestnicy starali się odgrywać rolę „bezstronnych ekspertów” zarówno podczas prezentacji jak i w trakcie późniejszej „debaty”. Protestujących próbowano zakrzyczeć po czym siłą wyrzucić z sali gdzie prowadzone były prezentacje (jeden z pracowników uczelni oświadczył wtedy, że "Hitler zrobiłby z nimi porządek"). Dopiero gdy pozbycie się gości okazało się niemożliwe pozwolono im zająć kawałek przestrzeni i rozdawać ulotki.

Szaleńczy bieg po karpia. "Tak jest od kilku dni"

Kraj | Blog | Gospodarka

Znów zaczyna ludziom odpierdalać, tym razem z okazji zbliżających się Świąt Katolickiego Konsumeryzmu. Obczajcie zresztą sami.

http://kontakt24.tvn.pl/temat,szalenczy-bieg-po-karpia-quot-tak-jest-od-...

Polska na razie bez GMO

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Polski rząd wygrał sprawę przed Sądem Unii Europejskiej w Luksemburgu dotyczącą roślin genetycznie modyfikowanych. Sędziowie przyznali rządowi w Warszawie rację w sporze z Komisją Europejską, unieważniając decyzję Komisji Europejskiej sprzed 3 lat, która nie zezwalała na żadne odstępstwa dotyczące zakazu roślin genetycznie modyfikowanych.

Jednak Bruksela nie poinformowała na czas Warszawy i swoje zastrzeżenia przekazała z dwumiesięcznym opóźnieniem. Władze postanowiły wykorzystać to potknięcie i pozwały Komisję do Sądu Unii Europejskiej, żądając unieważnienia decyzji Brukseli ze względów proceduralnych. Sędziowie przyznali rację Polsce. Komisja może jeszcze odwołać się do wyższej instancji, czyli do Trybunału Unii Europejskiej.

Polska należy do tej grupy krajów, które chcą całkowitego zakazu GMO na terenie Wspólnoty, albo wprowadzenia rygorystycznego prawa, które praktycznie uniemożliwia uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Komisja Europejska niedawno uznała więc, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie, jeśli da unijnym krajom swobodę działania. To na razie jest propozycja, która czeka na zatwierdzenie państw członkowskich. (IAR)

Warszawa: Spotkanie Komitetu Obrony Lokatorów

Kraj | Lokatorzy

Dziś w Warszawie w dzielnicy Praga Południe, odbyło się spotkanie lokatorskie zorganizowane przez Komitet Obrony Lokatorów. Celem spotkania było zapoznanie lokatorów mieszkających w kamienicach zagrożonych reprywatyzacją z sytuacją, która może ich czekać w niedalekiej przyszłości. W ubiegłych tygodniach, działacze Komitetu roznosili ogłoszenia do kamienic, wobec których toczą się postępowania reprywatyzacyjne wszczęte przez spadkobierców dawnych właścicieli (lub ludzi, którzy się za nich podają). Komitet otrzymał listę takich kamienic od urzędników miejskich.

Na spotkaniu obecnych było około 100 osób, które były żywo zainteresowane informacjami, jak można uzyskać więcej informacji na temat osób, które starają się odzyskać nieruchomość, jak walczyć z podwyżkami czynszów i jak opóźniać i utrudniać proces reprywatyzacji. Działacze Komitetu wspomnieli o zablokowaniu reprywatyzacji kamienicy przy ul. Targowej 64, dzięki czemu 130 rodzin nadal płaci czynsz w wysokości komunalnej i nie jest zagrożonych eksmisjami. Jako przykład skuteczności społecznych działań podano również zablokowanie nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Wiele spośród obecnych osób wyraziło chęć dalszego działania z Komitetem Obrony Lokatorów.

Zostałyśmy zgwałcone. Czy to my powinnyśmy się wstydzić? Billboard w centrum Warszawy

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Na plakacie pięć postaci kobiecych w różnym wieku. Obok hasło „Zostałyśmy zgwałcone. To nie my powinnyśmy się wstydzić”. Dziś rano w centrum Warszawy zawisł bilbord na zakończenie 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.

Kobiety są silne, zebrane razem, zdecydowane, mówią twardo własnym głosem. Plakat odwraca typowy wizerunek biernej ofiary oraz oddaje głos tym, w imieniu których zwykle wypowiadają się inni - politycy, eksperci. Wstyd, poczucie winy i lęk przed napiętnowaniem zamykają nam, ofiarom, usta. Tylko 8% gwałtów zgłaszana jest na policji. Wiele kobiet nie mówi o gwałcie nawet swoim bliskim.

Wstyd i poczucie winy pojawiają się, gdy zostaniemy zgwałcone i od rodziny, od policji, od znajomych, zamiast słów wsparcia, słyszymy: Zostałaś zgwałcona, naprawdę? Ale co, nie mogłaś się obronić, koleżanka nie pomogła? Czemu zgłasza się Pani tak późno i po co się Pani myła?! A może chodzi Pani o dowody przeciwko mężowi przed sprawą rozwodową? I po co tamtędy szłaś? Lepiej nikomu o tym nie mów.

Strajk weterynarzy - możliwy paraliż rzeźni

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Od 1 stycznia 2011 roku lekarze weterynarii przestaną wystawiać świadectwa zdrowia i badać zwierzęta. Handel mięsem zostanie sparaliżowany. Staną rzeźnie, do których nie może przybyć żaden transport nie zaopatrzony w dokument, potwierdzający bezpieczeństwo zwierząt. Powodem jest trzykrotne obniżenie stawki za kontrolę przez ministra rolnictwa. Zagrożony jest program zwalczania choroby Aujeszkiego wart setki milionów złotych.

Taka jest reakcja 6 tysięcy lekarzy weterynarii wolnej praktyki na rozporządzenie ministra rolnictwa o trzykrotnym obniżeniu stawki za kontrolę w stadach. Do końca roku minimalna opłata za badania wyniesie jeszcze 45,5 złotych, a po 1 stycznia 2011 roku - ma to być 15 złotych.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwraca uwagę, że opłaty za przeprowadzane badania i kontrole nie były podwyższane od 12 lat. Jej zdaniem, lekarze wolnej praktyki, których umowy z inspekcją weterynaryjną kończą się z upływem tego roku, nie powinni podpisywać nowych.

Łódź : Pikieta przeciwko przemocy władzy

Kraj
2010-12-12 16:00
2010-12-12 17:00

Zapraszamy wszystkich na pikietę przeciwko przemocy władzy, która odbędzie się 12. grudnia o godzinie 16.00 na Pasażu Rubinsteina. Poniżej treść artykułu, w którym przedstawiamy nasze stanowisko.

Historia patologicznej przemocy władzy jest tak długa, jak historia samej władzy. Poczynając od krwawych rozrywek rzymskich cesarzy, poprzez sadystyczne praktyki „świętej” inkwizycji, później obozy koncentracyjne i łagry, stany wojenne i czystki ludności, a w czasach nam najbliższych, nieludzkie traktowanie imigrantów w USA i UE, zamykanie ich we współczesnych obozach odosobnienia, aż po niedawne morderstwa dokonane przez policjantów – kilka miesięcy temu na imigrancie Maxwellu Itoyi i mieszkańcu Łodzi, kilka dni temu.

Od wieków, w sposób zasadniczo niezmienny, postępuje władza w przypadkach ujawnienia ich nadużyć – mówi nam o „czarnych owcach” w swych szeregach, jednocześnie całkowicie odwracając uwagę od problemów wyższego rzędu – środowiskowych i systemowych. Takie kroki nie pozwolą osiągnąć żadnych rezultatów, poza zachowaniem panującego status quo, a więc i uchronieniem przyczyn, które doprowadzają do tragedii, od poddania ich zmianom. Oczywiście, wytłumaczenie takie jest zawsze wygodne i łatwe do przełknięcia – tak dla winnych, jak i dla opinii publicznej. Dotyczy to nie tylko przemocy, ale wszelkich niepowodzeń władzy, jej „wpadek” w oczach opinii publicznej. „Dobry system, złe jednostki” - to stare wytłumaczenie w różnych formach słyszeliśmy my, nasi rodzice, ich rodzice, rodzice ich rodziców i tak dalej. Jednak uznawanie winy jednostek przy jednoczesnym, całkowitym, ignorowaniu mechanizmów systemowych, które doprowadziły do zdarzenia, jest odrzuceniem całego dorobku współczesnych nauk społecznych i stanowi zaprzepaszczenie wszelkich szans na uniknięcie powtórzenia podobnych sytuacji w przyszłości.

Dlatego nie zamierzamy skupiać się dziś ani na konkretnych osobach – jak Adolf Hitler, Wojciech Jaruzelski, czy George Bush; nie chcemy też odwoływać się do konkretnych wydarzeń, kiedy to władza pokazała swoje najgorsze oblicze.
Chcemy podkreślić fakt, że to struktury władzy są źródłem, z którego rodzi się ludzkie zwyrodnienie, sadyzm, i „codzienność okrucieństwa”. To systemowy podział na „dobrych” policjantów i „złych” - łamiących prawo; należących do innej grupy etnicznej lub wyznaniowej; „chuliganów”. To założenie munduru i dehumanizowanie obiektów ich działań powoduje, że policjanci, ss-mani, zomowcy, czy żołnierze zachowują się w sposób, którego nie można nazwać ludzkim. To ciągłe żądania władzy i mediów, żeby zwiększyć kary dla „nieprzystosowanych” powodują, że ci „nieprzystosowani”, czy „inni”, wciąż pozostają poza marginesem tego, co chcemy nazywać społeczeństwem. To ciągłe odwracanie uwagi od faktycznych problemów społecznych i ekonomicznych (jeśli już zostaną wspomniane, to jedynie jako argument przeciwko innej partii, lub jako powód do wytknięcia „nieprzystosowania” tym, którzy najbardziej z ich powodu cierpią) pozostawia nas bez szans w walce z patologiami społecznymi. Władza chce zrzucać odpowiedzialność za problemy wynikające ze struktury jej samej na niedoskonałość ludzi. Dopóki nie dojrzymy sprzeczności w tym tkwiącej, dopóty nie możemy zrobić nic więcej, niż marzyć o lepszym jutrze.

Jasna Polana - nowe pismo

Kraj

 Jasna Polana Ukazał się pierwszy numer periodyku o tematyce humanistycznej "Jasna Polana". Jak pisze we wstępie redaktor pisma, Marcin Kreczmer, nazwa „Jasna Polana” pochodzi od nazwy posiadłości, w której Tołstoj spędził większą część życia, jak również od czasopisma pedagogicznego, które wydawał w okresie, kiedy zajmował się edukacją chłopskich dzieci.

W pierwszym numerze „Jasnej Polany” znajdziecie dłuższy tekst Kazimierza Dąbrowskiego, psychiatry i twórcy niesłusznie zapomnianej teorii Pozytywnej Dezintegracji. Jego aforyzmy i myśli dotykają ważnych kwestii rozwoju i człowieczeństwa z wyczuciem godnym prawdziwego humanisty.

Zdecydowałem się również na zamieszczenie „Obywatelskiego nieposłuszeństwa” Henry’ego Davida Thoreau. Gandhi oparł swój ruch między innymi na tym eseju, a sam Tołstoj rozwijał przez lata idee obywatelskiego nieposłuszeństwa.

"Solidarność" chce skrócenia pracy sklepów w wigilię

Kraj | Prawa pracownika

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie zostanie skierowany tak do klientów, jak i do właścicieli sieci handlowych.

Przewodniczący "S" Piotr Duda podkreśla że misją związku zawodowego jest nie tylko walka o godną płacę oraz ochrona miejsc pracy, ale też poprawa jakości wykonywania zawodu. Zaznacza że problem dotyczy ok. 150 tys. osób, głównie kobiet.

Zwrócono też uwagę, że przedłużenie godzin pracy sklepów do godz. 18 nie przekłada się na zwiększenie zysków, gdyż o tej porze niewiele osób robi jeszcze zakupy. Pracownicy natomiast muszą dodatkowo rozliczyć się z pieniędzy i posprzątać sklepy, przez co nierzadko docierają do domów o godz. 20.

Białogard: policjant sam sobie wlepił mandat, by uniknąć kary od przełożonych

Kraj

Policjant z Białogardu w Zachodniopomorskiem sam sobie wystawił mandat na kwotę 20 złotych. Dlaczego? Bo nie chciał mieć nieprzyjemności, za to, że podczas służby nie udało mu się nikogo ukarać.

"To jest skandal. W Komendzie Powiatowej Policji w Białogardzie panuje napięcie. Napięcie to spowodowane jest naciskami kierownictwa jednostki dotyczącymi pogoni za tzw. "wynikami". Policjanci plutonu patrolowego mają nakładać mandaty za byle wykroczenia". Naczelnik wydziału prewencji ogłosił podwładnym, że będą ponosili konsekwencje służbowe, jeśli nie nałożą przynajmniej jednego mandatu na służbę. Pouczeń miało nie być w ogóle.

ALTERGODZINA - O współczesnych formach kontroli społecznej

Kraj

ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 22:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6

W najbliższej Altergodzinie gościć będziemy Katarzynę Szymielewicz, prawniczkę i aktywistkę, absolwentkę WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Oriental and African Studies, współzałożycielkę Fundacji Panoptykon, działającej na rzecz ochrony praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem społeczeństwa nadzorowanego. Porozmawiamy o współczesnych formach kontroli i nadzoru nad społeczeństwem oraz o zagrożeniach, jakie się z nimi wiążą. Będziemy także wspominać Johna Lennona, który został zamordowany 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku. Opowiemy nie tylko o muzyce tego artysty, ale także o jego zaangażowaniu politycznym i społecznym.

Ponadto, jak zawsze w Altergodzinie, przedstawiamy Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń krajowych i międzynarodowych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". W audycji gramy też muzykę artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie.

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" oraz pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".
Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).

Wrocław: Spotkanie lokatorskie zorganizowane przez Związek Syndykalistów Polski

Kraj | Lokatorzy

W dniu 5 grudnia we Wrocławiu odbyło się spotkanie lokatorskie mieszkańców dzielnicy Nadodrze, zorganizowane przez wrocławską sekcję Związku Syndykalistów Polski. Spotkanie odbyło się w Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka. Celem spotkania było poznanie lokatorów komunalnych mieszkających w dzielnicy oraz zachęcenie ich do działalności społecznej w celu rozwiązania nękających ich problemów.

Jak na większości tego typu spotkań, najwięcej przyszło ludzi w podeszłym wieku, ale byli też młodzi lokatorzy. Lokatorzy opowiedzieli swoje historie, o najmie lokali w często katastrofalnym stanie technicznym, o swoich zmaganiach z administracją odmawiającą remontów budynków, oraz o swoich doświadczeniach z działalności społecznej. Moderatorzy starali się ukazać opisywane zjawiska w kontekście zjawiska rewitalizacji/gentryfikacji, pokazując planowy charakter zmian, który w sposób niekorzystny odbija się na niezamożnych mieszkańcach lokali komunalnych.

Przedstawiciel Komitetu Obrony Lokatorów z Warszawy opisał, jak powstała organizacja lokatorska działająca na warszawskiej Pradze (dzielnicy o podobnym przekroju społecznym, jak Nadodrze) i jak mozolna praca nad indywidualnymi problemami poszczególnych lokatorów może zostać przekształcona w solidny zasób wiedzy, a lokatorzy, którzy przezwyciężyli poczucie niemocy mogą stać się aktywnymi działaczami społecznymi, którzy angażują się tylko w swoje sprawy, ale także w sprawy innych lokatorów.

Uczestnicy zebrania zgodnie postanowili rozpocząć cykl spotkań lokatorskich i powołać własną organizację lokatorską.

Harcerze i im podobne stowarzyszenia dostaną broń

Kraj

Sejm zdecydował, że pozwolenie na broń będą mogły uzyskać osoby należące do stowarzyszeń takich jak ZHP czy ZHR - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Będzie to broń z bocznym zapłonem o kalibrze do 6 mm. Stowarzyszenie musi mieć charakter wychowawczy lub patriotyczno - obronny.
Posłowie tłumacza, że dzięki nowelizacji ustawy różne kluby będą mogły zdecydowanie łatwiej dostawać pozwolenie na broń taką jak kbks. To pozwoli im realizować założone cele

Ruda Śląska: Blokada w Kauflandzie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Grupa związkowców z NSZZ "Solidarność" przez godzinę blokowała dziś kasy supermarketu sieci Kaufland w Rudzie Śląskiej. Kierownictwo sklepu wezwało policję. Protestujący domagają się bezpiecznych warunków pracy, podwyżek wynagrodzeń, umów o pracę na czas nieokreślony dla wszystkich zatrudnionych i poszanowania prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych.
- Szefowie sieci Kaufland Polska uparcie ignorują nasze zaproszenie do rozmów na temat przedstawionych postulatów. Najpierw przeprowadziliśmy serię pikiet przed wybranym sklepami sieci, ale nie wpłynęło to na zmianę postawy pracodawcy, dlatego zapadła decyzja o zaostrzeniu protestu – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
Protestujących związkowców z handlowej Solidarności wsparli przedstawiciele innych branż z naszego regionu. Grupa 30 osób wypełniła towarami do pełna kilkadziesiąt wózków, a następnie ustawiła z nich blokady przed kasami.

Kanał XML