Kraj

Poznań: Sąd skazuje Marcela Szarego

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Dziś sąd apelacyjny uznał Marcela Szarego winnym organizacji nielegalnych strajków na terenie Cegielskiego w 2008 roku. Utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji i skazał Szarego na grzywnę. Wyrok jest prawomocny. (Na zdjęciu Szary podczas tzw. "płyty").

W 2007 i 2008 roku na terenie Cegielskiego wybuchł zatarg płacowy. Wewnątrz zakładu doszło do tzw. "płyt", czyli wieców załogi. Jest to tradycyjna forma okazywania przez załogę HCP niezadowolenia z warunków pracy i płacy. Sięga ona swoimi korzeniami lat 50-tych. Pracodawca, czyli dyrekcja HCP uznała, że "płyta" to forma strajku i powiadomiła prokuraturę. Po krótkim, i jak na polskie warunki, ekspresowym dochodzeniu prokuratura złożyła akt oskarżenia. Przeciwko Szaremu oprócz prokuratury wystąpiła także, jako oskarżyciel posiłkowy, dyrekcja zakładów, domagając się przede wszystkim ukarania Szarego zakazem pełnienia funkcji w zarządzie HCP. Sąd ostatecznie postanowił nie orzec tej kary.

Twórca OdSiebie.com aresztowany

Kraj | Represje | Technika

Jak informują media, twórca polskiego serwisu hostingowego umożliwiającego bezpłatne pobieranie i udostępnianie plików został aresztowany.

Pozew przeciwko Łukaszowi Ł. złożyły wytwórnie filmowe, które przeżywały milionowe straty z powodu działania portalu. Autor został złapany w sobotę rano. Policja po przeszukaniu jego mieszkania znalazła dodatkowo 4 dyski twarde oraz kilkaset płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem oraz filmami. OdSiebie przestał działać w piątek, 30.10.09 i nie zapowiada się jego szybki powrót.

Serwis umożliwiał bez żadnych opłat umieszczanie i ściąganie umieszczonych w nim danych. Funkcjonalnością wyprzedzał popularny rapidshare, ponieważ nie miał tak irytujących ograniczeń. Teraz jego twórca może podzielić los autorów ThePirateBay.

Na YouTube jest film zamieszczony ponad miesiąc temu, w którym odpiera on zarzuty o piractwo: http://www.youtube.com/watch?v=P3hACUHp1to

Nowa Sól: Udana blokada eksmisji

Kraj | Lokatorzy

Dziś władze miasta Nowa Sól próbowały eksmitować trzyosobowa rodzinę z zajmowanego przez nią od lat lokalu. Na miejsce eksmisji o godz. 9.00. pojawiło się 10 osób z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Inicjatywy Pracowniczej. W akcji wzięły dział także przedstawicielki LA i FA. Przybyli komornicy wobec zaistniałej sytuacji zobowiązali się odroczyć czynności do 15 listopada.

Po blokadzie działacze udali się do sądu, który wydal wyrok eksmisji. Okazało się, że pretekst do wydania nakazu opuszczenia lokalu był mocno naciągany i opierał się na wątpliwych przesłankach prawnych. W momencie publikowania tej informacji nie znamy rezultatów interwencji w sądzie.

Organizacja blokady okazała się szczególnie trudna z uwagi na fakt, że o zamiarze eksmisji działacze KSS dowiedzieli się dzień wcześniej rano. Udało się jednak zorganizować wsparcie z Warszawy, Zielonej Góry i Poznania.

Warszawa - wykład i dyskusja KRAKÓW 1923

Kraj
2009-11-08 17:00
2009-11-08 19:00

Krew na ulicach, czyli powstanie, bunt czy zamieszki

Wykład i dyskusja o wydarzeniach z 6 XI 1923 w Krakowie, gdy doszło do walk miedzy protestującymi robotnikami a wojskiem i policją.

Zaprasza Lewicowa Alternatywa

Pracownia Społeczna, ul. Górskiego 3 lok. 59 kl. VI

Akcja mejlingowa w obronie krakowskiego Zakrzówka!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Już w najbliższą środę dojdzie do głosowania w radzie miasta nad przyszłością krakowskiego Zakrzówka. Jest to niezabudowany obszar na terenie Krakowa, który od lat służy mieszkańcom miasta do wypoczynku. Na Zakrzówku znajdują się między innymi grupy skał wykorzystywane powszechnie do wspinaczki oraz piękny zalew. Firma deweloperska, która chce zabudować Zakrzówek dokłada wszelkich starań aby wywrzeć presję na radnych. Konieczny zatem staję się nacisk z naszej strony. Każdy może wysłać mejla w tej sprawie.

Proponowana treść mejla oraz listę mejli krakowskich radnych znajduje się w załączniku do artykułu.

więcej zielony.org.pl

Policja wywoziła do lasu i biła bezbronnych ludzi

Kraj | Dyskryminacja | Represje

"Za karę" wywozili do lasu i bili bezbronnych mieszkańców - twierdzi prokuratura. Teraz grozi im pięć lat więzienia. Sierżanci Jarosław F. i Radosław B. z Prabut usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

Sprawa wyszła na jaw dzięki internautom. Po informacji o śmierci pieszego na drodze koło Prabut, którego przejechała ciężarówka, wskazali, że pijanego mężczyznę do lasu wywieźli policjanci. Zamroczony alkoholem 48-latek wszedł wprost pod koła samochodu.
Postępowanie formalnie ruszyło wkrótce po tym, gdy do komendanta powiatowego policji w Kwidzynie zgłosił się brat tragicznie zmarłego. Twierdził, że nie był to pierwszy przypadek, gdy pijany człowiek został ukarany wywiezieniem do lasu przez miejscowych funkcjonariuszy.

20-lecie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot obchodziło niedawno swoje dwudziestolecie. Jubileusz tej jednej z ważniejszych w naszym kraju organizacji pozarządowych działających w ruchu ekologicznym był okazją do spotkań ludzi pracujących na rzecz ochrony dzikiej przyrody w całej Polsce: współpracowników, sympatyków, a także osób mających wpływ na decyzje w kluczowych sprawach dla miejsc cennych pod względem przyrodniczym.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot została założona w 1989 roku. Na początku ekolodzy zainteresowali się Doliną Wapienicy, która jest jednym z najcenniejszych zakątków Bielska-Białej. Ówczesny lider pracowni, Janusz Korbel wraz z rosnącym gronem współpracowników dążył do utworzenia w tym miejscu pierwszego w Polsce parku ekologicznego.

Nad zaporą w Dolinie Wapienicy znajdowała się również pierwsza siedziba pracowni. Odbywały się w niej warsztaty, szkolenia oraz spotkania z ludźmi związanymi z ruchem ekologicznym na całym świecie. W domku gościł między innymi norweski profesor Arne Naess. Jest to jeden z współtwórców i propagatorów filozofii głębokiej ekologii, do której odwołuje się pracownia. Z biegiem lat PnrWI stała się organizacją ogólnopolską.

Bielsko-Biała: Protest Komitetu Lokatorskiego

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Władze Bielska-Białej nie zezwoliły na przeprowadzenie zaplanowanej na wczoraj pikiety w sprawie zwrotu niektórych pożydowskich kamienic ich spadkobiercom. Protest chcieli zorganizować przed Ratuszem członkowie Komitetu Lokatorskiego "Pod bezpiecznym dachem".

Członkowie Komitetu Lokatorskiego, którym odmówiono prawa do pikiety, zapalili znicze pod swoim transparentem. Uważają oni, że miasto niedostatecznie chroni mieszkańców tych budynków. Urzędnicy nie zezwolili na pikietę, bo uznali, że organizatorzy nie dochowali trzydniowego terminu zawiadomienia o akcji.

- Miasto znowu zamiata problem pod dywan - skomentowali lokatorzy mieszkający w kamienicach, o które upominają się spadkobiercy. Na zorganizowanej przez siebie konferencji, lokatorzy zaprezentowali też oświadczenie w sprawie niedoszłej pikiety. Zastępca prezydenta miasta dodatkowo próbował zastraszyć działaczy lokatorskich, oskarżając ich o "pomówienie" ze względu na poruszaną przez nich kwestię sprzedaży domów wraz z lokatorami, która jest skrzętnie ukrywana przez władze.

Zobacz: materiał wideo z konferencji prasowej.

Mobilizacja antyfaszystowska - Warszawa 11 listopada 2009

Kraj | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Demonstracja zaczyna się o godzinie 13.00, Metro Świętokrzyska (róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej).

Zapoznaj się koniecznie z poradnikiem demonstranta. Znajdziesz w nim informacje na temat przepisów prawnych związanych z zatrzymaniem przez policję.

Dzień 11 listopada jest dniem uczczenia i refleksji nad momentami wyzwolenia, a nie dniem propagowania agresywnego patriotyzmu, ksenofobii, nacjonalizmu, antysemityzmu i faszyzmu, idei prowadzących do zniewolenia i prześladowania innych.

Ani 11 listopada, ani żadnego innego dnia, ani w Warszawie, ani w żadnym innym mieście…
Faszystom i rasistom nie należy się ani metr ulicy! Spotkajmy się więc i powstrzymajmy razem haniebny marsz faszystów w centrum stolicy. Nie będziesz sam/a. Będzie nas wielu.

13.00 Metro Świętokrzyska (róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej) | 13.00 pm near entrance to subway "Świętokrzyska" (corner Marszałkowska and Świętokrzyska Street)

www.antifa.bzzz.net | http://www.wawa11listopada.blogspot.com/

Antyfaszystowski bilbord w Toruniu

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

W nocy 27 października 2009 na jednej z ulic Torunia zowisł bilboard antyfaszystowski.
Akcja ma na celu zachęcenie do uczestnictwa w planowanej na 11 listopada kontrdemonstracji, która odbędzie się w Warszawie w związku z organizowaną tego samego dnia demonstracją faszystowską przygotowywaną przez środowiska związane z Młodzieżą Wszechpolską, Obozem Narodowo Radykalnym(ONR), Narodowym Odrodzeniem Polski (NOP) oraz grupami neonazistów z Blood and Honour i Combat18.
Zapraszamy wszystkich do udziału w kontrdemonstacji. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY/A !!!

PRZYJDŹ I POWIEDZ Z NAMI 'NIE" NEOFASZYZMOWI!!! Posyłaj dalej tą wiadomość. Musimy być tam wszyscy!

Więcej info na: www.wawa11listopada.blogspot.com | www.antifa.bzzz.net

Ps. W najbliższy poniedziałek (2 listopada)zapraszamy na godz.20.30 do pubu PILON ul. Bulwar Filadelfijski, na projekcję filmu ANTIFA ŁOWCY (NAZI)SKINÓW będącego jednocześnie filmowym zaproszeniem do wzięcia udziału w akcjach antyfaszystowskich w Warszawie w dniu 11 listopada.

Stadion Narodowego Wyzysku

Kraj | Prawa pracownika

Na budowie Stadionu Narodowego, nie wszyscy pracownicy dostają pensje i nie wszyscy pracują w legalnych i bezpiecznych warunkach. Budowlańcy pracują dla firm podwykonawców - które z kolei mają innych podwykonawców. Czasami łańcuch podwykonawców jest tak długi, że pracownicy nawet nie wiedza dla kogo pracują.

Czasami zapłata jest spóźniona nawet o 3 miesiące, ponieważ pensje przechodzą przez wszystkich podwykonawców. Także zdarza się, że pracownicy są zatrudnieni bez szkoleń i nie mając żadnego doświadczenia do pracy w dość niebezpiecznych warunkach. Zarobki są kiepskie. Wielu pracuje ponad 40 godzin tygodniowo bez dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny, co - dzięki ustawie antykryzysowej - jest nawet legalne.

Na budowie Stadionu coraz więcej osób zwalnia się z pracy. Doszło także do dzikich strajków. Miesiąc temu zastrajkowali zbrojarze i cieśle. Od czasu do czasu są postoje w pracy z powodu niezadowolonych pracowników. Niestety nie ma koordynowanych akcji.

Kolejny krok w stronę płatnych studiów

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Na wczorajszym posiedzeniu gabinet Donalda Tuska przyjął nowelizacje ustawy o szkolnictwie wyższym, proponowane przez Barbarę Kudrycką. Ta tzw. reforma przewiduje odpłatność za drugi kierunek studiów, umożliwia wprowadzanie przedstawicieli biznesu do władz szkół wyższych, a także dokonuje segregacji na lepsze (lepiej finansowane) i gorsze (nie wiadomo jak finansowane) uczelnie. Przyjęcie przez rząd oznacza skierowanie nowelizacji na drogę parlamentarną. Jej dalsze losy zależeć będą kolejno od marszałka sejmu, posłów, marszałka senatu, senatorów i prezydenta. Więcej na temat przyjętego projektu można poczytać m.in. na stronie gdańskiego kolektywu okupe.

Wrocław: Akcja w obronie szpitala na ul. Poświęckiej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

W czwartek pod Sejmikiem Dolnośląskim odbył się protest w obronie zagrożonego likwidacją szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego na ul. Poświęckiej. Konkretnie chodzi o połączenie go ze szpitalem ul. Kamieńskiego.

Zdjęcia z akcji | Relacja TVP

Zgromadzonych było kilkadziesiąt osób w tym byli i obecni pacjenci szpitala, kilka pracownic, mieszkańcy wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury, członkowie Związku Syndykalistów Polski i powiązani z nimi aktywiści. Niestety nie dotarła duża grupa pacjentów, uczestniczących w poprzednich protestach gdyż mieli trudności z dostaniem się na dość odległe od szpitala miejsce.

Przez megafon przemawiał inicjator protestu - Marcin Antoniak, obecny pacjent szpitala, który groził już wcześniej głodówką, jeśli zniszczone ma być miejsce stanowiące jego dom. Jako że protest został zgłoszony władzom w innej lokalizacji, policjanci wezwali grupę do rozejścia się po tym, jak zgromadzeni zaczęli skandować "złodzieje, złodzieje!"

Następnie członkowie Związku Syndykalistów Polski oraz inne osoby wspierające weszły na salę obrad i rozwinęły transparent. Jeden z aktywistów przedostał się na mównicę i przedstawił powód wizyty radnym. Gdy prowadzący obrady próbował go zagłuszyć, aktywista zaczął przemawiać przez tubę. Protestujący opuścili salę obrad i zapowiedzieli, że jeśli będzie trzeba to wrócą.

Bogatynia: Policjanci rozebrali i bili do nierzytomności

Kraj

Otrzymaliśmy informację, że 5 dni temu bogatyńscy policjanci pobili 20 - latka w okolicy cmentarza. Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze potwierdził nam, że wszczęto śledztwo na podstawie informacji o tym zdarzeniu, jego przedmiotem jest przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy policji.

Kilka dni temu do redakcji portalu napłynęła informacja od świadka zdarzenia: „W pt. 23.10. br. tuż pod drzwiami swojego domu 20 latek został pojmany przez dwóch policjantów do radiowozu z niewyjaśnionych przyczyn. Stróże prawa pojechali na komisariat w Bogatyni, lecz nie w celu odwiezienia poszkodowanego na komendę, natomiast po swojego kolegę z pracy będącego na służbie. W trzyosobowym składzie wywieźli 20 latka w okolice Bogatyńskiego cmentarza, po czym rozebrali go i dokonali aktu pobicia pozostawiając go nieprzytomnego w tym samym miejscu. Poszkodowany leży czwarty dzień w szpitalu, lekarze stwierdzili liczne obrażenia głowy i tułowia".

ALTERGODZINA o zwolnieniach pracowników na UMCSie oraz o sprawiedliwości reprodukcyjnej (mp3)

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Strajk | Zwolnienia

Gościliśmy Agatę Chełstowską - dziennikarkę, współtwórczynię portalu Feminoteka oraz dr Tomasza Kitlińskiego, wykładowcę akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej, filozofa, absolwenta Uniwersytetu Paryskiego im. Denisa Diderota, autora książek : "Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej" oraz "Miłość i demokracja".

Pobierz: ALTERGODZINA o zwolnieniach pracowników na UMCSie oraz o sprawiedliwości reprodukcyjnej (mp3)

W pierwszej części Altergodziny podjęliśmy dyskusję na temat planowanych przez władze Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie zwolnień pracowników personelu obsługi uczelni. Rozmawialiśmy także o postawie etyczniej kadry akademickiej. Druga część audycji poświęcona była kwestii sprawiedliwości reprodukcyjnej. Wysłuchacie relacji z Dni Sprawiedliwości Reprodukcyjnej, które odbyły się w Warszawie w dniach 24 - 28 października 2009.

Kanał XML