Kraj

Strajk pielęgniarek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego odeszły w środę od łóżek pacjentów - informuje lokalne wydanie Gazety Wyborczej. Domagają się podwyżek, tymczasem kasa lecznicy jest pusta. Może więc dojść do strajku okupacyjnego. W środę między dyrekcją a związkami pielęgniarek i położnych nie były prowadzone żadne rozmowy.

Pielęgniarki ubrane w czarne koszulki zaczęły się schodzić do szpitalnej świetlicy po godz. 7. Na wielu oddziałach obsada została ograniczona do minimum. Normalnie pracowały tylko dwa oddziały: dializy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

- Nie ma oddziału, na którym nie byłoby pielęgniarek. - mówi Zofia Kopaczewska, naczelna pielęgniarka w szpitalu. Protestujące wyznaczyły także do tzw. zespołów interwencyjnych po jednej pielęgniarce z każdego oddziału, by w razie nagłej sytuacji pomogła koleżankom, które zostały na oddziale.

Bezrobocie w lipcu wzrosło i będzie rosnąć nadal

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Ministerstwo Pracy szacuje, że stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do 10,8 proc. z 10,7 w czerwcu - powiedziała w środę na konferencji prasowej szefowa resortu Jolanta Fedak.

- W tej chwili wskaźnik bezrobocia wynosi 10,8 proc. Bezrobocie nieznacznie wzrosło w porównaniu do czerwca. Do końca roku może wzrosnąć o 1-2 pkt proc. - powiedziała.

W czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 10,7 proc. wobec 10,8 proc. w maju 2009 roku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu czerwca 2009 roku wyniosła 1.658,7 tys. osób.

Łapią piratów na drogach

Kraj

Oprócz trzeźwości, stanu technicznego czy dokumentów policjanci z gorzowskiej KMP zaczęli sprawdzać legalność oprogramowania w urządzeniach służących do nawigacji - informuje Dziennik Internautów. Podczas kontroli kilkunastu urządzeń przyłapano kierowców na posługiwaniu się pirackimi kopiami programów.

Funkcjonariuszom z drogówki towarzyszyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Pracownicy policji zostali przeszkoleni, aby móc szybko ocenić, czy oprogramowanie zainstalowane w danym urządzeniu jest oryginalne, czy też zostało nielegalnie skopiowane.

Sprawa zwolnienia związkowców z LOT

Kraj | Prawa pracownika | Represje

O zwolnieniu związkowców z LOT już pisaliśmy już tutaj. Teraz zarząd polskiego przewoźnika obawia się strajku. Związki zawodowe i zarząd spółki obecnie są w trakcie negocjacji nowego układu zbiorowego.

W zeszłym tygodniu LOT zwolnił z pracy liderów związkowych bez zgody zarządu związku. "Takiej zgody nie było. Co więcej, gdy pracodawca rozwiązywał ze mną umowę, przyznał, że zdaje sobie sprawę z wady prawnej tego działania" – mówi Elwira Niemiec, szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego w PLL LOT. Dodaje, że już wstawiły się za nią międzynarodowe centrale związkowe, m.in. ITF – Międzynarodowa Federacja Transportowców.

Międzyzakładowa Komisja Pojednawcza ma zająć się sprawą zwolnienia związkowców w środę. W skład Międzyzwiązkowej Komisji Pojednawczej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych LOT-u i pracodawcy.

Korespondent TVP: Nie mogłem mówić prawdy o Osetii

Kraj | Świat | Militaryzm

Wiktor Bater, były korespondent TVP w Rosji, powiedział w rosyjskim dzienniku Izwiestia, że po wybuchu wojny na Kaukazie w sierpniu ubiegłego roku redakcja nie wysłała go do Osetii. Pojechał tam jednak operator pracujący z polskim dziennikarzem, Ilja Drobyszewski. Nakręcił film, który Bater w Moskwie udźwiękowił. Reportażu z Osetii telewizja jednak nie pokazała, bo, jak tłumaczy dziennikarz, TVP jest podporządkowana prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a on z kolei jest przyjacielem Saakaszwilego.

W materiale mieszkańcy ogarniętej wojną prowincji "mówili o ludobójstwie popełnianym na narodzie osetyjskim, o tym, że nigdy nie mogli żyć z Gruzinami w jednym państwie, o tym, że Michaili Saakaszwili to przestępca wojenny".

- Jestem przekonany, że jeśliby jakiś Gruzin nazwał przestępcą wojennym Putina czy Miedwiediewa, to zdanie na pewno pojawiłoby się na antenie TVP bez problemu - zapewnia w rozmowie z "Izwiestiami" Bater.

Bater został zwolniony z TVP. - Kiedy słyszę, jak ci ludzie uczą innych, jak należy żyć, krytykuja ich za dławienie wolności słowa, nie mogę się powstrzymać od śmiechu - mówi o swych byłych szefach z TVP Bater.

Pikiety wsparcia walki pracowniczej w Ssangyong

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Warszawie odbyły się dwie pikiety w sprawie trwającej walki pracowników Ssangyong. Od ponad 2 tygodni kilkuset pracowników tej firmy walczy o zachowanie swoich miejsc pracy w południowokoreańskim mieście Pyeongtaek. Dziś policja nasiliła atak na okupujących fabrykę pracowników. Pracownicy odpowiedzieli koktajlami Mołotowa, śrubami i innymi metalowymi częściami z fabryki.

Obecnie ok. 600 pracowników nadal przebywa w fabryce pomimo ataków gazem i pomimo braku wody i leków.

Działacze Związku Syndykalistów Polski pikietowali dziś pod ambasadą Korei oraz pod salonem Ssangyong w Warszawie. Wyrazili swoją solidarność z walczącymi pracownikami i potępili przemoc policyjną.

Wyzywamy ludzi do wysyłania e-maili do Ambasady Korei Płd. w Warszawie: koremb_waw@mofat.go.kr

Oto treść przykładowego listu:

Wyrażam poparcie dla protestujących pracowników Ssangyong i protestuję przeciwko przemocy władz skierowanej przeciwko nim. Działania podejmowane przez władze są niezwykle brutalne i stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. Domagamy się natychmiastowego zaprzestania ataków na pracowników!

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zabija zawałowców zza biurka

Kraj | Tacy są politycy

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz skreślił balonikowanie – jedną z najbardziej skutecznych metod ratowania życia pacjentów z zawałem - z listy świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że pechowi pacjenci, którzy "nie zmieszczą" się w limicie, nie będzie mogło otrzymać skierowania do specjalistycznego ośrodka, gdzie możliwe jest balonikowanie. Decyzję prezesa wielu chorych przypłaci to życiem i zdrowiem.

Pacjentów z zawałem serca i w stanach przedzawałowych jest w Polsce ok. 90 tys. rocznie. Dzięki balonikowaniu, śmiertelność z powodu zawału serca spadła do 3-4%.

NFZ tłumaczy decyzję oszczędnościami, nie szuka jednak oszczędności tam, gdzie można najłatwiej je znaleźć: w zastępowaniu drogich leków promowanych przez koncerny farmaceutyczne tańszymi zamiennikami.

Bielsko-Biała: Pracownicy GM Fiat protestują przeciw obostrzeniom dotyczącym stroju

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak donosi "GW", na bramie bielskiej fabryki GM Fiat Powertrain Polska zawisła instrukcja, jak ludzie nie powinni przychodzić ubrani do pracy. Na tabliczce widnieją przekreślone sandały, krótkie spodenki i koszulki bez rękawów. Ochrona zaczęła ochrona zwracać pracownikom uwagę.

Jeden z pracowników przyjechał do pracy w klapkach. Zdjął je na bramie i wszedł do zakładu boso. Oznajmił ochronie, że obrazki przecież tego nie zabraniają.

- Tylko w Watykanie spotkałem się z czymś podobnym - mówi Tadeusz Lemański, przewodniczący "Sierpnia 80". Związkowcy zapowiadają happening protestacyjny: kilkudziesięciu panów będzie się przebierać przed bramą.

W 2007 r. kontrolerzy ruchu lotniczego w USA protestowali przeciwko bezsensownym przepisom dotyczącym ubioru... przychodząc do pracy w sukienkach.

Warszawa: Uroczyste złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą 104 Kompanię Syndykalistów

Kraj | Ruch anarchistyczny

1 Sierpnia o godzinie 15:00 przed tablicą upamiętniającą 104 Kompanię Syndykalistów przed Domem Profesorów przy ulicy Brzozowej różne osoby o poglądach wolnościowych oraz przypadkowi warszawiacy złożyli kwiaty ku czci pamięci anarchistów i syndykalistów którzy dzielnie uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. 104 Kompania liczyła 360 osób w pierwszych dniach Powstania. Więcej o tym zgrupowaniu można przeczytać w artykule Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim

Kolejny przypadek niewolniczej pracy przy budowie JW Construction

Kraj | Prawa pracownika

Prokuratura chce wytoczyć sprawę przeciw właścicielowi firmy budowlanej, który nie zapłacił pracownikom z Uzbekistanu, nielegalnie pracującym przy budowie JW Construction.

Uzbeccy pracownicy pracowali na budowie J.W. Construction przy ul. Lewandów w Warszawie dla firmy podwykonawczej spod Krosna. Mieszkali w hotelu robotniczym w Ursusie - w tym samym gdzie mieszkała grupa oszukanych pracowników z Chin. Zajmowali się ocieplaniem budynków.

W piątek dwóch pracowników zostało przesłuchanych w związku z kradzieżą na budowie. Jednak prokurator dowiedział się przy okazji, że podejrzani byli też pokrzywdzonymi. Według relacji pracowników, pracodawca od dłuższego czasu wypłacał im głodowe pensje. Za dzień pracy dostawali złotówkę.

W zeszłym tygodniu odbył się protest pod jedną z inwestycji firmy JW Construction w sprawie łamania praw pracowniczych na ich budowach. Firma ta, poproszona o komentarz przez Gazetą Wyborczą stwierdziła, że nie będzie ingerować w spór między robotnikami, a zarządzającą nimi firmą podwykonawczą.

Bielsko-Biała: Wzrost wynagrodzeń o 8 procent plus 110 zł.

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Strajk

30 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy SP ZOZ z dyrekcją szpitala. Było to pierwsze spotkanie stron od czasu dyrektorskiego donosu na policje, o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez działaczy związkowych (naruszenie ustawy o sporze zbiorowym).

W czasie spotkania oprócz strony związkowej (OZZ Inicjatywa Pracownicza) i strony pracodawcy, wzięli udział przedstawiciele rady pracowniczej, przełożona pielęgniarek (kierownik sanitariuszy oraz salowych), oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej – Lucyna Majewska (przedstawiciel organu założycielskiego szpitala). Dyrekcja zaproponowała min. przedłużenie 8% wzrostu wynagrodzeń do końca roku dla wszystkich pracowników z wyłączeniem kadry lekarskiej. Wcześniej 8% wzrost wynagrodzeń obowiązywał od marca do czerwca (4 miesiące) dla wszystkich pracowników (poza kadra lekarską). Lekarze otrzymali wtedy wzrost wynagrodzeń o ponad 800zł do końca 2009 roku. Wtedy też IP nie zgodziło się na niesprawiedliwy podział środków przeznaczonych na czasowy wzrost wynagrodzeń.

Kraków: Kogo wolno wspominać 1 sierpnia?

Kraj

Nad zgromadzonymi na Rynku Głównym w Krakowie uczestnikami oficjalnych obchodów 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiewały dziś nie tylko biało-czerwone ale i czarno-czerwone flagi. Te ostatnie przynieśli członkowie Federacji Anarchistycznej i OZZ Inicjatywy Pracowniczej. Celem było uczczenie pamięci anarchistów i syndykalistów walczących w powstaniu.

Rozdano kilkaset egzemplarzy pisma "Syndykalista" będącego reprintem z 1944 roku oraz tekst "Powstańcy spod czarno-czerwonych sztandarów". W rozdawaniu "Syndykalisty" próbowali przeszkadzać niektórzy działacze prawicy wyrywając ludziom egzemplarze pisma. Po pewnym czasie interweniowała również policja. Policjanci zażądali zwinięcia czarno-czerwonych flag i udania się z nimi do radiowozu. W obronie anarchistów stanęli jednak inni działacze prawicy. Oto fragment dialogu z oficerem policji:

Michnik wyeksportowany do mediów gruzińskich?

Kraj

Adam Michnik kandyduje na stanowisko dyrektora generalnego gruzińskich mediów państwowych - informuje serwis internetowy "Gruzja-online". Według serwisu pomysł zatrudnienia go na tym stanowisku zgłosiły organizacje pozarządowe, część środowisk akademickich i opozycja.

Gruziński rzecznik praw obywatelskich Sozar Subari powiedział, że Michnik zgodził się wystartować w konkursie. Michnik brał wcześniej udział w pracach specjalnej komisji monitorującej przestrzeganie standardów etyki zawodowej w gruzińskich mediach. Wyniki będą znane 10 sierpnia.

Woodstock: Wystawa antyaborcyjna zniszczona

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy sprawcy zniszczyli w Kostrzynie wystawę, na której prezentowane były zdjęcia martwych płodów. Ekspozycja była protestem przeciwko prawu do aborcji, ale autorzy nie mieli zgody na jej prezentację. Ekspozycja znajdowała się poza terenem festiwalu. Policja szuka sprawców.

LOT łamie prawa pracownicze zwalniając związkowców

Kraj | Prawa pracownika | Represje

28 lipca LOT zwolnił dwóch związkowców, Elwirę Niemiec, przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego w PLL LOT oraz Grzegorza Kossowskiego, przewodniczącego związku pracowników PLL LOT. Liderzy związków zostali zwolnieni podczas trwania sporu zbiorowego.

Rozpoczęła się już międzynarodowa kampania w tej sprawie.

Możesz wysłać protesty emailem do prezesa LOT:

Prezes Zarządu PLL LOT S.A., Sebastian Mikosz,
ul. 17 Stycznia 39, 00-906 Warszawa, Poland.
prezes@lot.pl

Kanał XML