Kraj

1 lipca wchodzą w życie przepisy o Małym Ruchu Granicznym

Kraj

Strefa przygraniczna to jest obszar Polski i Ukrainy nie dalej niż 30 kilometrów od wspólnej granicy. Jednostki podziału administracyjnego, uznane za strefę przygraniczną, (nawet jeżeli część takie] jednostki położona jest w odległości między 30 a 50 kilometrem od linii granicy), zostały wskazane w Załączniku nr 1 do umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, sporządzonej w Kijowie dnia 28 marca 2008 r.

Sosnowiec: hutnik wszedł na komin w proteście przeciwko zwolnieniom grupowym

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Mężczyzna, który z samego rana wszedł na komin Huty Buczek w Sosnowcu i domagał się rozmowy z prezesem, jest już na ziemi. Jak donosi RMF FM, hutnik został przewieziony do szpitala na badania. Desperat protestował w ten sposób przeciwko zwolnieniom grupowym w swojej firmie.
Komin stojący nieopodal bramy wejściowej do huty ma około 40 metrów wysokości. Mężczyzna wszedł tam po 7 rano. Po sześciu godzinach zdecydował się jednak zejść na ziemię. Według relacji radia RMF FM, mężczyzna najpierw zrzucił z komina swoją kurtkę, a później po drabinie zszedł na dół.

Dziennikarzom powiedział, że wszedł na komin, ponieważ nie może pogodzić się z utratą pracy. - Były zwolnienia. Prezes ukradł nam pieniądze z kasy zapomogowo-pożyczkowej, później zwolnił ludzi. To mnie doprowadziło do desperacji - tłumaczył hutnik.

źródło i więcej informacji: http://www.tvn24.pl/-1,1607488,0,1,zszedl-z-komina-rozmow-nie-bylo,wiado...

Konfencja prasowa nt. sytuacji mieszkalnictwa w Warszawie

Kraj | Lokatorzy

25 czerwca w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Komitetu Obrony Lokatorów. Konferencja została zwołana w odpowiedzi na stosunek władz Warszawy do lokatorów i krytyczne stanowisko lokatorów wobec polityki mieszkaniowych stolicy.

Konferencja otworzył Piotr z WSL. Wytłumaczył, że sytuacja jest dramatyczna dla wielu warszawskich rodzin, a miasto nie chce wejść w dialog z mieszkańcami lub z organizacjami społecznymi.

Pierwszy przemawiał Wiktor z Komitetu Obrony Lokatorów. Opowiedział o uchwale podwyższającej czynsze w Warszawie i o tym, że efekty uchwały dotyczą co najmniej kilkuset tys. osób w stolicy. Wiktor dał przykłady "pułapek" w udzielaniu zniżki czynszu i powiedział, że wiele osób nie skorzysta z tych zniżek. Dalej powiedział, że w wyniku podwyżek, narasta liczba eksmisji, a miasto nie ma dość lokalów socjalnych, aby zaspokoić potrzeby eksmitowanych lokatorów.

Raport grupy Ponton nt. edukacji seksualnej w polskich szkołach

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Klerykalizm

25 czerwca 2009 r. odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Ponton. Przez trzy miesiące Grupa Ponton zbierała od młodzieży e-maile z opisami ich doświadczeń z edukacją seksualną w szkołach. W odpowiedzi grupa dostała ponad 600 listów od młodych ludzi. Na podstawie zebranego materiału przygotowano specjalny raport dostępny tutaj.

Młodzież, opisując swoje doświadczenia z edukacją seksualną w szkołach najczęściej zwracała uwagę na to, że osoby, które prowadzą zajęcia są niekompetentne i przekazują swoje poglądy zamiast obiektywnej, neutralnej światopoglądowo wiedzy. Zdarza się nawet że zajęcia prowadzą księża lub katecheci, i te osoby często prezentują fanatycznie religijny stosunek do ludzkiej seksualności czy antykoncepcji.

Oto kilka przykładów informacji i poglądów o których napisała młodzież:

"S" krytykuje Komisję

Kraj | Prawa pracownika

Jeśli parlament nie przyjmie poprawek postulowanych przez NSZZ "Solidarność", Związek po uzgodnieniu z innymi centralami związkowymi rozważy zawieszenie udziału swoich przedstawicieli w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego i Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i jej zespołów branżowych.

Przesłana do Sejmu ustawa antykryzysowa chociaż daje nadzieję na ochronę miejsc pracy ignoruje osiągnięty trzy miesiące temu kompromis pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi. Pakiet rozszerza możliwość uelastycznienia czasu pracy na wszystkie przedsiębiorstwa, nie tylko te dotknięte kryzysem i pomija niektóre punkty pakietu.

Kompromitacja faszystów w Warszawie

Kraj | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

16 czerwca Alina Cała, pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego, opublikowała w Rzeczypospolitej artykuł na temat bierności Polaków w kwestii holocaustu, podczas II WŚ. Spotkało się to z natychmiastową odezwą środowisk nacjonalistycznych.

Na dzień dzisiejszy faszystowska organizacja Obóz Wielkiej Polski, zarejestrowała "demonstrację" pod Instytutem na 50 osób. Niestety znacznie się przeliczyła. Choć większość osób dowiedziała się o wydarzeniu dopiero wczoraj, wystarczyło to w pełni na mobilizację - na początku na miejsce przybyło ok. 150 kontr-manifestantów, natomiast OWP był reprezentowany...przez 1 osobę, która ograniczyła się do filmowania zgromadzonych, a po utarczkach słownych niechętnie się wycofała. Taki stan rzeczy znacznie opóźnił rozpoczęcie protestu - nie było komu rozwinąć dużego transparentu. Na szczęście później do organizatora dołączyło ok. 5 osób. Rozłożono transparent z Romanem Dmowskim i prześcieradło, którego treści nikt jednak nie poznał, gdyż demo było otoczone przez licznych stróżów prawa.

ArcelorMittal chce dotacji od rządu....na pensje dla robotników

Kraj

ArcelorMittal Poland rozważa zwrócenie się do polskiego rządu z prośbą o dotacje na pensje dla pracowników, którzy siedzą w domu na tzw. postojowym. Koncern wysyła na postojowe kilkuset swoich pracowników i oni dostaną 75 proc. wynagrodzenia. Dlatego ArcelorMittal rozważa zwrócenie się do polskiego rządu z prośbą o dotacje na pensje. Koncern już to zrobił w Czechach.

Słupsk: REALny wycisk, REALny wyzysk

Kraj | Prawa pracownika

Byli pracownicy hipermarketu Real w Słupsku twierdzą, że Real łamie prawa pracownicze. Jak informuje "Gazeta Pomorska" w wyniku nieformalnego spotkania z panią dyrektor, na którym prosiła pracowników o "wylanie żalów”, zwolniono pracowników..., którzy żałowali.

Były oczywiście różne preteksty do zwolnienia tych pracowników. Waldemar Figura, były ochroniarz w hipermarkecie tłumaczy, ze "Zostałem zwolniony z powodu opuszczenia stanowiska pracy w nocy na dyżurze. Wychodzi na to, że nie mogę w tym czasie nawet pójść do toalety."

Katarzyna Stankiewicz dostała wymówienie z pracy, bo zwróciła uwagę kierownikowi, że źle ją traktuje. - Poskarżyłam się dyrektorce. Później było gorzej. Dostałam tyle obowiązków, że nie byłam w stanie im podołać - mówi pani Katarzyna.

Warszawa: Solidarni z Iranem

Kraj | Protesty

Kilkadziesiąt osób demonstrowało w centrum Warszawy poparcie dla opozycji w Iranie. w happeningu "Solidarni z Iranem" wzięli udział młodzi aktorzy oraz bębniarze. Kilka młodych kobiet, ubranych w czarne irańskie stroje, miało zaklejone usta na znak braku wolności mediów w Teheranie. Przed wejściem do stacji metra rozwinięto transparenty i zbierano podpisy pod petycją, w której znalazły się żądania zaprzestania przemocy wobec opozycji oraz wypuszczenia z więzień zatrzymanych.

Warszawa - stolica bezdomności 2010

Kraj | Lokatorzy | Protesty

24 czerwca w Warszawie odbył się protest lokatorów przeciw polityce mieszkaniowej miasta. Hasłem protestu było "Warszawa: Europejska Stolica Bezdomności 2010 r." ponieważ polityka miasta prowadzi do zwiększenia poziomu bezdomności i nędzy. Wielu mieszkańców mieszkań komunalnych nie stać na wysokie czynsze, czy kupno mieszkania, a mieszkańców zreprywatyzowanych mieszkań tym bardziej nie stać na proponowane przez kamieniczników czynsze. Tymczasem, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na mieszkania po przystępnych cenach, miasto zbywa lub oddaje coraz więcej mieszkań komunalne, nie dba o wiele domów, a na rynku prywatnym, deweloperzy, spekulanci i agenci nieruchomości windują ceny na taki poziom, że niewielu na to stać.

Potrzebna jest nowa polityka mieszkaniowa gdzie mieszkanie będzie traktowane jako prawo człowieka, a nie towar do mnożenia zysku. Niestety, politycy bronią interesów spekulantów, a nie obywateli. Z obywatelami niespecjalnie chcą o tym rozmawiać, co stało się jasne, kiedy wycofano punkt o polityce mieszkaniowej z ostatniej sesji Rady Warszawy. Nowa ustawa, w tym ustawa podwyższająca czynsze, nawet nie była dla zachowania pozorów konsultowana społecznie.

Władze miasta starają się cały czas przyciągać uwagę na stolicę, organizując festiwale, Euro 2012, różne zjazdy i wydarzenia itd. Mają ambicję zostać Europejską Stolicą Kultury, ale szybciej miasto stanie się Europejską Stolicą Bezdomności. Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że zamierzają wręczyć Hannie Gronkiewicz-Waltz dyplom z haniebną nagrodą i że zorganizują kolejne protesty. Nie wykluczone, że będą bardziej radykalne.

Relacja z "Gramy w piłkę nawet w deszcz"

Kraj | Kultura | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

W dniu 20 czerwca odbyła się w Toruniu XI edycja antyfaszystowskiego turnieju Piłkarskiego. Celem imprezy jest popularyzowanie idei i działań antyfaszystowskich oraz integracja środowiska anarchistycznego i antyfaszystowskiego.

W turnieju udział wzięło 21 ekip z całej Polski a także ekipa z Niemiec. W tym roku złamana została coroczna tradycja imprezy i podczas rozgrywek nie padał deszcz:). Całodniowej imprezie towarzyszył piknik antyfaszystowski podczas którego można było zapoznać się z ofertą niezależnych dystrybucji, zjeść smaczne wegańskie jedzenie, napić się piwa, nawiązać kontakty z ludźmi z całej Polski oraz posłuchać muzyki serwowanej przez Tekno Kolektyw. Drużyny charakteryzowały się dużą różnorodnością, od profesjonalnych zawodników z "dużymi ambicjami" po wyluzowane ekipy czerpiące przede wszystkim przyjemność z przebywania na boisku. Poniżej nazwy drużyn biorących udział w turnieju, po których widać humorystyczne podejście do tematu niektórych załóg.

Odroczny proces przeciwko gornikom

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Dziś w Bytomiu miał się rozpocząć proces górników oskarżonych o pobicie policjantów podczas zadymy przed Sejmem w lipcu 2005 roku. Przypomnimy, że w trakcie zamieszek zatrzymano kilkudziesięciu górników. 19 z nich zostało oskarżonych o czynną napaść na policjantów.

Do winy przyznał się jeden. Pozostali górnicy twierdzą, że są niewinni.

Jeden z oskarżonych rozchorował, więc rozprawa została odroczona. Kolejna rozprawa prawdopodobnie odbędzie się dopiero jesienią.

Volvo wykorzystuje kryzys, aby wyzyskiwać pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Firma Volvo obiecała związkom zawodowym, że zwolnień nie będzie, tymczasem pracownicy systematycznie są zwalniani z wrocławskiego zakładu.

Fabryka ma dużo zamówień; pracy jest tyle, co w ubiegłym roku, ale pracowników mniej. Za pracę po godzinach i w dni wolne wynagrodzenia brak.

Związki zawodowe zgodziły się na pracę po godzinach bez dodatkowego wynagrodzenia w zamian za obietnicę, że nie będzie zwolnień. A zakład mimo wszystko zwalnia po kilkanaście osób miesięcznie.

Tymczasem na Politechnice Wrocławskiej Volvo zadeklarowało, że chce przyjąć na staże i do pracy absolwentów uczelni.

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w Volvo i stwierdziła, że od sierpnia ubiegłego roku do marca zwolniono 191 osób. Tylko dwie - zwolnione oficjalnie z przyczyn ekonomicznych - dostały odprawy.

Pracownicy teraz skarżą się, że pracują za dużo a kryzysu nie widać - chyba, że tylko dla pracowników.

Jarosław: Pikieta pracowników szpitala

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Jarosławiu ponad 200 pracowników miejscowego szpitala wyszło na ulicę, żeby walczyć o wyższe pensje. Domagają się 300 zł. podwyżek.

O podwyżki walczą od ubiegłego roku. Na początku związkowcy domagali się 1000 zł, potem 500 a teraz 300 - i to rozłożone na dwie raty!

Protestujące przez godzinę blokowali krajową czwórkę.

Szary skazany za wiece w Cegielskim

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Marcel Szary dostał trzy tysiące złotych grzywny za zorganizowanie wieców na terenie Cegielskiego. Władze Cegielskiego zarzucały Szaremu, że zorganizował trzy nielegalne wiece w fabryce. Wyrok nie jest prawomocny i Szary już zapowiedział apelację.

Kanał XML