Kraj
Podatek od pożyczki koleżeńskiej
Renegade, Czw, 2009-06-18 18:55 Kraj | GospodarkaKolega pożyczył ci pieniądze bez odsetek? Masz przychód, bo w banku musiałbyś je zapłacić. Urząd ściągnie więc od ciebie podatek dochodowy. Takie wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - pisze "Rzeczpospolita".
Do tej pory przy pożyczkach powyżej 5 tysięcy złotych trzeba było odwiedzić urząd skarbowy i wnieść podatek od czynności cywilnoprawnych - 2 procent danej kwoty. Możliwe, że teraz każdy kto pożyczy od znajomego powyżej tych 5 tysięcy będzie musiał zapłacić także podatek dochodowy.
Gdańsk: Policja robi naloty na akademiki
Renegade, Czw, 2009-06-18 18:42 Kraj | RepresjeStudenci w panice wykręcali z komputerów twarde dyski. Nie zdążyli w 20 przypadkach, bo tyle właśnie komputerów, a także ponad 800 płyt CD i DVD, wynieśli z trójmiejskich akademików policjanci.
Nalot na domy studenckie dwóch uczelni potwierdziło Radio Gdańsk.
Lublin: Akcja działaczy IP na otwarciu Almy
Renegade, Czw, 2009-06-18 14:36 Kraj | Prawa pracownikaKilkoro działaczy Lubelskiej Inicjatywy Pracowniczej pojawiło się 17 czerwca na otwarciu słynących z łamania praw pracowniczych oraz zwalczania związków zawodowych, delikatesów Alma. Pracownikom rozdano ulotki informujące o praktykach mających miejsce w Zielonogórskim markecie, w którym dzień po złożeniu pisma informującego o przynależności do związku zawodowego, zwolniony został działacz Inicjatywy Pracowniczej - Piotr Krzyżaniak.
Świeżo zatrudnieni pracownicy byli zaniepokojeni tym, że de facto nie mają możliwości ubiegania się o swoje prawa, a każda podjęta przez nich próba może skończyć się tak jak w przypadku ich kolegi. Działacze spotkali się z bardzo ostrą reakcją kierownictwa oddziału oraz ochrony, wielokrotnie kazano, im się wynosić mimo informacji, że są członkami związku zawodowego, a więc wedle ustawy o związkach zawodowych mają prawo występować w obronie interesów pracowników oraz domagać się przestrzegania dotyczących ich przepisów.
Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa przeciwko policji
Czytelnik CIA, Czw, 2009-06-18 12:20 Kraj | Ruch anarchistycznyProkurator Prokuratury Rejonowej Stare Miasto Przemysław Wojtkowski, odmówił wszczęcia śledztwa przeciwko funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w sprawie o przekroczenie uprawnień podczas brutalnej interwencji na Auli UAM w styczniu b.r.
Przypomnijmy 14 stycznia 2009 r. działacze poznańskiej Federacji Anarchistycznej przeprowadzili akcję solidarnościową z narodem palestyńskim, domagając się natychmiastowego przerwania przez Izrael trwającego wówczas ostrzału Strefy Gazy. Podczas przemówienia Ambasadora Izraela w Polsce kilkoro działaczy i działaczek wystąpiło z transparentem: "Dość rzezi w Gazie". Demonstrujący najpierw zostali zaatakowani przez skrajnie prawicowego dziennikarza izraelskiego, a następnie trzech z nich brutalnie zatrzymali funkcjonariusze policji.
Prokurator w postanowieniu o odmowie wszczęcia śledztwa przeciwko policjantom, stwierdził że ich zachowanie "nie wyczerpało znamion czynu zabronionego". Prokuratura skupiła się tylko na ocenie zasadności interwencji policji i stwierdziła, że funkcjonariusze, zgodnie z art. 244 par. 1 k.p.k, mają prawo zatrzymać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, a tak było w tym wypadku.
Polskie Radio przesuwa dziennikarki na gorsze stanowiska
Yak, Czw, 2009-06-18 10:02 Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownikaKobiety mogą czytać serwisy informacyjne jedynie późnym popołudniem i wieczorem - takie niezwykłe zarządzenie wydała dyrekcja programu pierwszego Polskiego Radia. Paniom ogłoszono powód: damskie głosy brzmią gorzej niż męskie, a na dodatek są... niewiarygodne.
Konsekwencje decyzji są takie, że pracowniczki radia stracą pod względem finansowym, ponieważ poranne pasma są w radiu bardziej prestiżowe i lepiej płatne.
Medioznawca prof. Maciej Mrozowski ocenia to jako seksizm w czystej postaci, a prawnicy mówią o jawnej dyskryminacji. Dla wicedyrektor radiowej "Jedynki" Beaty Biały to "tradycja", bo od zawsze w "Sygnałach Dnia" serwisy czytali mężczyźni.
Za: Dziennik, PAP
Każdy blog ma być rejestrowany w sądzie
Yak, Śro, 2009-06-17 07:25 Kraj | Tacy są politycyMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt nowelizacji prawa prasowego. Zawarta w nim definicja medium elektronicznego jest tak ogólna, że dotyczy właściwie wszystkich stron www. A w przepisie przewidziano m.in.: obowiązek rejestrowania "portalu" w sądzie, wskazania redaktora naczelnego i kary za brak rejestracji. O sprawie pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie w obecnym kształcie posiadacz właściwie każdego bloga w Polsce, będzie zmuszony się zarejestrować w sądzie i wypełnić ścisłe normy, jakim poddawane są media. Blog musiałby mieć więc redaktora naczelnego, przestrzegać prawa prasowego (czyli publikować sprostowania) - jeśliby autor serwisu www się nie zarejestrował, albo potem nie przestrzegał prawa prasowego - trafi do sądu pod groźbą wysokiej grzywny.
Dr Michał Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował projekt tak:
- Trudno mi znaleźć powód, dla którego ministerstwo idzie na wojnę z internautami. Proponowane przepisy nie mają odpowiedników w żadnym kraju europejskim. Albo pozostaną całkowicie martwe, albo będą stosowane wybiórczo przez organy ścigania jako straszak na niepokornych - mówi.
(za: GazWyb)
Akcja pracowników Sobieskiego
Czytelnik CIA, Wto, 2009-06-16 20:30 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyWczoraj odbyła się rozprawa o ogłoszenie wtórnej upadłości i likwidacji spółki Sobieski. Od rana przed gmachem sądu gromadzili się pracownicy z różnych zakładów grupy Sobieski.
Wnioski o upadłość likwidacyjną sześciu spółek z grupy Sobieski, zajmujących się w Polsce produkcją i dystrybucją napojów alkoholowych złożyła amerykańska instytucja finansowa Bank of New York Melon. Jak twierdzą przedstawiciele grupy Sobieski jest ona powiązana z konkurentem na rynku alkoholowym, funduszem Oaktree, do którego należy m.in. Polmos Lublin.
Suwałki: podwyżkę czynszu uznano za niezasadną
Akai47, Pon, 2009-06-15 23:14 Kraj | LokatorzyJeden z lokatorów w Suwałkach złożył do sądu pozew przeciwko Zarządowi Budynków Mieszkalnych w sprawie trzykrotnego wzrostu czynszu w mieszkaniu komunalnym... i sprawę wygrał. Wyrok nie jest prawomocny i ZBM najprawdopodobniej będzie się odwoływał.
Białystok: Spór zbiorowy lokatorów
Akai47, Pon, 2009-06-15 23:03 Kraj | LokatorzyLokatorzy z mieszkań komunalnych w Białymstoku chcą wejść z miastem w spór zbiorowy. Uważają, że zostali przerobieni przez włodarzy Białegostoku i więc wczoraj pojawili się na sesji Rady Miasta z protestem.
Rada uchwaliła ustawę o podniesienie progów, przy których lokator może ubiegać się o obniżenie stawki czynszu o 25 proc. Jednak lokatorzy domagali się rozłożenia podwyżki na raty a nie za jednym zamachem.
Do głosu został dopuszczony Zbigniew Górski, jeden z przedstawicieli mieszkańców.
- Gdy spotkaliśmy się 1 czerwca, prezydent zapowiedział, że rozpatrzy nasze postulaty. Do jednego z nich, czyli rozłożenia podwyżki w czasie, jednak się nie odniósł.
Górski powiedział, że lokatorzy nie zgodzą się z taką sytuacją. - W tym tygodniu przygotujemy dwa pisma. Do rady miejskiej oraz do wojewody, by unieważnić tę uchwałę. A jeśli to nie poskutkuje, zaczniemy kierować do sądu pozwy przeciwko miastu i spróbujemy wejść w spór zbiorowy z prezydentem.
Legnicka strefa - Polkowice, pracownicy domagają się podwyżek
Renegade, Pon, 2009-06-15 19:49 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty- Firma powoli wychodzi z kryzysu, jest w coraz lepszej kondycji finansowej, a my zarabiamy średnio od 900 do 1.100 złotych na rękę. Trudno za takie pieniądze wyżyć - mówią pracownicy Sanden Mannufacturing Poland.
Podwyżek chcą także ludzie z Volkswagen Motor Polska, zakładu, który ma swoją siedzibę, podobnie jak Sanden, w polkowickiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zarząd firmy zaproponował po 100 złotych do stawek zaszeregowania, jednorazową wypłatę w wysokości 1.000 złotych oraz możliwość uzyskania dodatkowej premii raz na kwartał - również w wysokości 1.000 złotych.
Nowa sieć telefonii komórkowej Rydzyka
Renegade, Pon, 2009-06-15 11:42 Kraj | KlerykalizmKontrolowana przez Romana Karkosika spółka CenterNet zawarła z Fundacją Lux Veritatis umowę o stworzeniu sieci telefonii komórkowej dla społeczności skupionej wokół medialnego imperium o. Rydzyka. Jej grupą docelową mają być m.in. słuchacze Radia Maryja, widzowie TV Trwam i czytelnicy "Naszego Dziennika".
Umowa definiuje ramową współpracę przy stworzeniu i prowadzeniu telefonii komórkowej pod nazwą +wRodzinie+ oraz określa działania w obszarach: marketing, dystrybucja, sprzedaż oraz obsługa klienta marki +wRodzinie+" - głosi komunikat wydany po podpisaniu umowy.
Wrocław: 3 zł za spacer po parku
Renegade, Pon, 2009-06-15 10:38 Kraj | Dyskryminacja | Miejsca | Tacy są politycyPrawdopodobnie już od przyszłego roku za wstęp do parku Staromiejskiego i na teren ogrodzonej pergoli trzeba będzie zapłacić. Wstępnie mówi się o trzech złotych od osoby. Tyle dziś kosztuje bilet do Ogrodu Japońskiego. Ale tak będzie tylko do końca roku. Urzędnicy zapowiadają, że i tu w nowym sezonie będą musieli podnieść ceny.
Mieszkańcy, którzy przez ostatnie cztery dni chętnie odwiedzali fontannę na pergoli, są zszokowani pomysłem magistratu.
- Zapłacić za wejście na pergolę to ja mogę, ale jak ktoś mi zapewni dogodny dojazd, parking i bezpieczeństwo na miejscu - wścieka się Jan Zuberski, wrocławianin, który w ostatnią niedzielę wybrał się podziwiać nową fontannę.
Przeciwnikiem wprowadzania opłat jest natomiast dr Krzysztof Nawratek, architekt i urbanista ze School of Architecture & Design w Plymouth, który mówi:
Protest lokatorów na Radzie Miasta Warszawy
Akai47, Nie, 2009-06-14 21:34 Kraj | Lokatorzy | Protesty18 czerwca lokatorzy zaprotestują znowu na sesji Rady Warszawy. Sesja odbędzie się o godz. 11 na IV piętro PKiN. Krótki filmik z ostatniej akcji lokatorskiej na sesji i stenogram przemówienia A. Smosarskiego są dostępne na stronie Komitetu Obrony Lokatorów.
Lotnisko dla polityków za publiczne pieniądze
Renegade, Nie, 2009-06-14 18:34 Kraj | Tacy są politycy10 mln zł kosztowała modernizacja lotniska w Babimoście koło Zielonej Góry, z którego dziennie odlatuje dziewięciu pasażerów.
Marszałek województwa lubuskiego zapewniał, że będzie to "powietrzna bramy Europy" i alternatywa lotnisk w Berlinie. Tymczasem w Babimoście nie wylądował jednak jeszcze żaden samolot z pasażerami do stolicy Niemiec, nawet awaryjnie.
Za to z Babimostu regularnie odlatuje do Warszawy 18-osobowy odrzutowiec Jet Air. 90 proc. jego pasażerów to lokalni politycy, którzy w ogóle nie płacą za przeloty.
Koszt biletów pokrywa za nich urząd marszałkowski. Dlatego zeszły rok lotnisko zakończyło stratą w wysokości 2,7 mln zł.
Pracodawcy będą wpływać na programy studiów
Akai47, Nie, 2009-06-14 15:22 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaBarbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiada zmiany w przepisach dotyczących edukacji wyższej. Resortowi zależy na tym, aby pracodawcy mieli możliwość wpływania na treści programowe studiów wyższych, a także aby mogli uczestniczyć w samym procesie kształcenia. Jeśli zmiany neoliberalów wejdą w życie, firmy dostaną prawo do konsultowania programów studiów, a uczelnie możliwość zakładania spółek prawa handlowego, by komercjalizować wyniki "swoich" badań.
– Proponujemy, aby uczelnie mające status uczelni akademickiej, czyli uniwersytety, politechniki, były uwolnione z rozporządzenia ministra, w którym rada główna określa minima programowe i kierunki studiów. Uczelnie same będą określać nazwę kierunku studiów i programy studiów. To, mamy nadzieję, uwolni je od sztywnych standardów na rzecz elastycznego dostosowywania programu studiów do potrzeb pracodawców, biznesu, przemysłu – powiedziała prof. Barbara Kudrycka Gazecie Prawnej.