Kraj
Milion złotych za strajk?
roberto, Pon, 2009-03-16 15:55 Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | RepresjeW szpitalu im. Barlickiego w Łodzi pielęgniarki protestowały we wrześniu 2008 r. Teraz dyrektor szpitala żąda od związku pielęgniarek rekompensaty za nielegalny protest i chce dać pieniądze tym, którzy nie strajkowały.
Prokuratura uznała, że protest w szpitalu im. Barlickiego był nielegalny. Zarzut kierowania nielegalnym strajkiem postawiono czterem osobom, ale śledczy złożyli wniosek o umorzenie.
Powstała internetowa mapa cyrków - potrzebna jest Wasza pomoc!
Gwaihir, Pon, 2009-03-16 13:18 Kraj | Ekologia/Prawa zwierzątSezon cyrkowy ruszył pełną parą, co zauważyć można np. czytając wczorajszego newsa: Właściciel cyrku Zalewski atakuje aktywistę -Toruń 15.03.09r. Aby ułatwić zadanie osobom, którym nieobojętny jest los zwierząt, powstała mapka. Mapka nie byle jaka, bo pokazująca miejsca, w których w najbliższym czasie będą występować cyrki. Dzięki niej, łatwiej będzie nam organizować różne akcje wymierzone przeciwko tresurze zwierząt: pikiety, demonstracje, marsze... Oczywiście, nie zalecam organizowania akcji dywersyjnych ;-)
Jak powszechnie wiadomo, cyrki nie upubliczniają swoich "rozkładów jazdy", a o ich przyjeździe możemy dowiedzieć się głównie z plakatów rozwieszanych kilka dni przed przyjazdem. W związku z tym, potrzebna jest mi Wasza pomoc - bez niej ta mapka nie będzie miała sensu. Jeśli dowiecie się, że w Waszej okolicy pojawi się cyrk - jak najszybciej dajcie mi znać na maila zglos.cyrk@gmail.com.
Mapkę znajdziecie pod adresem http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=1151004639382792...
OPZZ i "Solidarność" znów sprzedały pracowników
Yak, Pon, 2009-03-16 11:35 Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycyPod pozorem „walki z kryzysem” pracodawcy i żółte związki zawodowe OPZZ i „Solidarność” podpisały porozumienie, które pozwala obniżyć pensje pracowników poniżej pensji minimalnej. Spisane na kilku kartkach "porozumienia marcowe" zostały w piątek przekazane rządowi. Porozumienie pozwoliłoby pracodawcom przenieść grupowo pracowników na pół etatu. Pracodawca płacił by im połowę pensji, a urzędy pracy wypłacałyby 70% zasiłku dla bezrobotnych, czyli 400 zł.
Dla pracowników, którzy już teraz zarabiają stawkę minimalną, oznaczałoby to płacę poniżej pensji minimalnej. Praca na pół etatu nie będzie oznaczać, że dzień pracy będzie ograniczony do 4 godzin. Według porozumień, czas pracy będzie elastyczny. Gdy firma nie będzie mieć zamówień, pracownik pracuje krócej - np. sześć godzin dziennie. Gdy zamówienia są -dłużej, np. dziesięć. Ale pracodawca nie będzie musiał płacić za nadgodziny. Świadczenia socjalne, np. becikowe zostaną także ograniczone. Związki i pracodawcy wystąpią do rządu o zmianę odpowiednich ustaw.
Zdrajcy związkowi nie kryją swojego zadowolenia: „Udało nam się coś, co w Polsce wydaje się niemożliwe, osiągnęliśmy porozumienie” - mówił z dumą szef "Solidarności" Janusz Śniadek.
Napisał Palikotowi ustawę, żeby zarobić
Czytelnik CIA, Nie, 2009-03-15 13:01 KrajBez dyskusji przyjęta przez posłów z komisji "Przyjazne Państwo" ustawa o odpadach medycznych została napisana przez biznesmena, którego firma może mieć z niej korzyści finansowe.
Arkadiusz Tułecki pod koniec marca 2008 roku zgłosił na posiedzeniu Komisji Palikota projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Tułecki podawał się przed Komisją Palikota za przedstawiciela dwóch organizacji walczących z dioksynami, tymczasem jest też właścicielem krakowskiej firmy Serwimed sterylizującej odpady medyczne.
Jak ustalił tvp.info proponowana przez niego ustawa może mu przynieść wysokie zyski.
Nowe przepisy mogą być też niebezpieczne dla środowiska.
Warszawa: Lokatorzy to nie towar
Czytelnik CIA, Sob, 2009-03-14 09:49 Kraj | Lokatorzy | Protesty13 marca w Warszawie odbyła się demonstracja zorganizowana przez lokatorów z reprywatyzowanych budynków z dzielnicy Praga Północ.
Uczestnicy protestu zablokowali przejście na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej przechodząc po pasach z transparentami "Nie sprzedawajcie nas razem z kamienicami" i "W obronie praw lokatorów".
Akcję wsparły m.in Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Lewicowa Alternatywa.
Opole: Akcja w biurach Groen Flex. Prezes zobowiązał się zapłacić ponad 2000 euro!
Vino, Pią, 2009-03-13 17:59 Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistycznyDziś w Opolu miała miejsce akcja w sprawie Michała - pracownika, który pracując w Holandii miał w pracy wypadek i w zwiazku z nieopłaceniem przez nieuczciwego pracodawcę ubezpieczenia zdrowotnego dostał do zapłacenia rachunek opiewający na ponad 2 tysiące euro. Działacze Związku Syndykalistów Polski, Inicjatywy Pracowniczej z Częstochowy oraz ludzie z Opola i Śląska (25-30 osób) weszli dziś o godzinie 13 do budynku firmy przy ulicy Katedralnej. Wraz z anarchistami zjawili się dziennikarze, którzy rejestrowali całe zdarzenie. Protestujący zajęli biura firmy i wywiesili transparenty, na których napisano m.in. "Dość handlu żywym towarem", "Chcesz być zdrowy? Nie pracuj dla Groen Flex" i "Przeciwko wyzyskowi. W obronie pracowników".
Zdjęcia z pikiety w firmie Groen Flex w Opolu.
Początkowo na miejscu nie było prezesa. Związkowcy nakreślili całą sprawę mediom, udzielili wywiadów i przedstawili żądania, by firma sama zapłaciła rachunek za leczenia, skoro nie dopełniła obowiązku ubezpieczenia. Po jakimś czasie pojawił się prezes we własnej osobie. Zaczął się wykręcać, że ta sprawa nie dotyczy jego firmy, potem zaś twierdził, że będzie czekał na odpowiednie instrukcje w tej sprawie od prezesa Eurocontractu. Protestujący odpowiedzieli, że firmy specjalnie są rozdzielone, by trudniej było przeciw nim założyć sprawę. W końcu prezes zobowiązał się przed kamerami, że firma zapłaci za leczenie.
Równolegle do działań w Polsce miała również miejsce akcja przeprowadzona przez ludzi z Amsterdamskiej Grupy Anarchistycznej. Weszli oni dziś na teren hotelu robotniczego w Ovezande, w którym są zakwaterowani ludzie pracujący dla Groen Flex. Rozdali ulotki na temat opisywanej sprawy, porozmawiali z pracownikami. Przy tej interwencji na światło dzienne wyszło wiele innych naruszeń, o których amsterdamczycy wkrótce napiszą. Anarchiści z AGA byli również w stoczni w Middelburgu, gdzie miał miejsce wypadek. Zebrali informacje na temat zdarzenia od innych pracowników. Wczoraj w holenderskich biurach Groen Flex miała miejsce kontrola inspekcji pracy po doniesieniu złożonym przez grupę AGA, ponieważ po zdarzeniu pracodawca nikogo o niczym nie poinformował.
Bytom: Sprawa górników oskarżonych o pobicie policjantów
Akai47, Pią, 2009-03-13 05:29 KrajNiedługo odbędzie się w sądzie rozprawa kilkunastu działaczy "Solidarności" oskarżonych o pobicie policjantów podczas demonstracji 26 lipca 2005 r. Wtedy ponad 5 tysięcy górników przyjechało do Warszawy, by zaprotestować przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej. Doszło do starć z policją. 70 górników zostało aresztowanych.
Stołeczna prokuratura oskarżyła o czynną napaść na funkcjonariuszy 19 górników. Jeden z oskarżonych przyznał się do winy. Skazano go na półtora roku więzienia w zawieszeniu i 1,5 tys. zł grzywny. Sprawę pozostałych 18, którzy twierdzą, iż nie bili się z policjantami, przekazano do sądu w Bytomiu.
Warszawa: Protest przeciwko NATO
Yak, Czw, 2009-03-12 20:13 Kraj | Militaryzm | ProtestyDziś w Warszawie miała miejsce pikieta przeciwko indoktrynacji militarystycznej na Uniwersytecie Warszawskim - w tzw. "Miasteczku NATO". Protest był skierowany przeciwko eskalacji wydatków na zbrojenia, rosnącej militaryzacji społeczeństwa, przy zaniedbywaniu podstawowych potrzeb społecznych, takich jak szkolnictwo i medycyna. Organizatorzy podkreślili, że nawet za czasów PRLu, armia nie miała takich ułatwień w prowadzeniu swojej propagandy w polskich uczelniach.
Podczas pikiety rozdano ulotki na temat ekonomicznych i politycznych podstaw kolejnych agresji NATO na państwa trzecie, dokonywanych pod rozmaitymi pretekstami: "walki o prawa człowieka", "zwalczania broni masowego rażenia", "walki z terroryzmem", itp.
Grupa aktywistów antywojennych odegrała również happening obrazujący wasalną pozycję Polski wobec interesów wielkich mocarstw.
ALTERGODZINA: O emigracji pomarcowej (mp3)
Tomasso, Czw, 2009-03-12 17:28 Kraj | Kultura | Protesty | Represje | Tacy są politycyW dzisiejszej audycji, wypadającej trzy dni po 41. rocznicy "wydarzeń marcowych", gościem był Leszek Leo Kantor, publicysta i działacz społeczny mieszkający w Sztokholmie, a pochodzący ze Strzegomia na Dolnym Śląsku. Wiosną 1968 roku, ze względu na pochodzenie żydowskie, został pozbawiony pracy na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a w roku następnym wyemigrował do Szwecji, gdzie przez ponad trzydzieści lat pracował na Uniwersytecie Sztokholmskim, a w latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Dziś jest m.in. dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Humanity In the World", przewodniczącym Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji oraz jednym z animatorów środowiska emigracji polsko-żydowskiej. Od dwudziestu lat prowadzi też wykłady i seminaria na uniwersytetach w Polsce.
ALTERGODZINA: O emigracji pomarcowej (mp3)
Z Leszkiem Leo Kantorem rozmawialiśmy o życiu żydowskim i stosunkach polsko-żydowskich na Dolnym Śląsku w pierwszych dekadach powojennych, o wydarzeniach Marca '68, antysemityzmie, emigracji, a także o współczesnych zmianach w postrzeganiu polsko-żydowskiej historii oraz o rasizmie, ksenofobii i tolerancji we współczesnym świecie.
Łódź: Pierwszy wyrok w sprawie Hanpolu
Yak, Czw, 2009-03-12 15:33 Kraj | Prawa pracownikaZapadł pierwszy wyrok w sprawie byłych pracowników łódzkiej firmy Hanpol Electronics. - To światełko w tunelu - cieszą się poszkodowani przez właściciela firmy. O sprawie pisaliśmy już tutaj i tutaj.
We wtorek wyrok otrzymał Marcin Gabara, były pracownik firmy. Sąd Rejonowy przy al. Kościuszki zasądził mu wypłatę zaległych wynagrodzeń i wydanie świadectwa pracy. - Jestem bardzo szczęśliwy i już mam na oku jedną pracę - cieszy się Gabara.
Problemy byłych pracowników firmy nie znikną od razu. Wszyscy czekają jeszcze nauprawomocnienie wyroków. By otrzymać świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych muszą też najpierw zgłosić się do komornika, co dodatkowo wydłuży czas oczekiwania na pieniądze.
Warszawa: Miasteczko NATO otwarte. Trwają protesty
Czytelnik CIA, Czw, 2009-03-12 12:59 Kraj | Militaryzm | ProtestyOkoło dwudziestu przeciwników NATO pikietowało przeciwko otwarciu miasteczka NATO na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczestnicy pikiety wznosili antywojenne i antynatowskie hasła. Manifestujący protestowali przeciwko organizowaniu militarystycznej propagandy na Uniwersytecie, który jest autonomiczną jednostką.
Dziś odbędzie się jeszcze kilka anty-natowskich protestów na UW.
6-letnie dzieci poświęcone na ołtarzu większej produktywności
Yak, Śro, 2009-03-11 20:26 Kraj | Edukacja/Prawa dzieckaObniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat ma nastąpić od września 2009 r. i ma być rozłożone na trzy lata. W tym czasie do pierwszych klas szkół podstawowych będę trafiały dzieci z dwóch różnych roczników. Taki harmonogram przedstawiono w poniedziałek na konferencji przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. "Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna".
Równolegle przez pierwsze dwa lata dla dzieci sześcioletnich, które nie pójdą do szkoły, będą funkcjonowały obowiązkowe "zerówki", czyli roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne; w ostatnim zaś roku wprowadzone zostaną obowiązkowe "zerówki" dla pięciolatków.
Polskie Towarzystwo Dysleksji, w opinii na temat projektu Podstaw Programowych Kształcenia Ogólnego wyraziło przekonanie, że próba wdrożenia go w życie pociągnęłaby za sobą wiele negatywnych następstw dla nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci. Zdaniem Towarzystwa, propozycja reformy programowej służy głównie osiągnięciu celów finansowych, bowiem skrócenie o rok czasu przebywania dzieci i młodzieży w szkole pozwoliłoby na poczynienie oszczędności w budżecie państwa.
W czwartek strajk ostrzegawczy w Kompanii Węglowej
Akai47, Śro, 2009-03-11 06:26 Kraj | Prawa pracownikaNegocjacje płacowe w Kompanii Węglowej zakończyły się bez porozumienia. Dziś i w czwartek w kopalniach mają odbyć się masówki - spotkania przed każdą zmianą, podczas których związkowcy będą informować załogi kopalń o efektach rozmów i planowanym strajku. Strajk ostrzegawczy ma rozpocząć się w czwartek na porannej zmianie, o 6.00 rano i trwać dwie godziny.
Prezesi KW i pracownicy zarządu niedawno przyznali sobie podwyżki o prawie 7 proc.
Ostateczne decyzje w sprawie umów terminowych w piątek na posiedzeniu Komisji Trójstronnej
Akai47, Śro, 2009-03-11 05:28 Kraj | Prawa pracownikaW piątek tzw. "partnerzy społeczni" z Komisji Trójstronnej mają porozumieć się w sprawie m.in. umów o pracę na czas określony oraz wydłużenia okresów rozliczeniowych, zmian w definicji doby pracowniczej i wprowadzenia kont czasu pracy.
Jeśli przedsiębiorca może udowodnić, że jest spadek sprzedaży lub zamówień będzie on mógł wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy lub płacy pracownikowi, wręczając pracownikom wypowiedzenie zmieniające. Najczęściej zmiany sprowadzają do obniżania wysokości wynagrodzenia lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Umowy terminowe mogą trwać 2-3 lata.
Warto także wiedzieć, że pracodawca będzie miał prawo wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Szczecin: mimo protestów politycy zdecydowal o przeniesieniu szpitala dziecięcego
Czytelnik CIA, Śro, 2009-03-11 00:40 Kraj | ProtestyBlisko 100 osób przyszło na sesję sejmiku, by protestować przeciwko planom połączenia szpitalu dziecięcego w centrum Szczecina z inną placówką na obrzeżach miasta. Pracownicy szpitala zebrali około 20 tys. podpisów mieszkańców Szczecina. Mimo zaangażowania mieszkańców Szczecina oraz miejscowych parlamentarzystów, głosami radnych Platformy Obywatelskiej i PSL sejmik wojewódzki zdecydował ostatecznie o przeniesieniu szpitalu.