Kraj

Poznań: Pikieta pod Cegielskim

Kraj | Protesty

9 lutego przed siedzibą Cegielskiego odbyła się pikieta Inicjatywy Pracowniczej w związku z planami dyrekcji zmiany Statutu Spółki ograniczającymi prawo kandydowania przedstawicielom załogi HCP do zarządu firmy. W proteście wzięło udział ponad 50 osób głównie pracowników HCP, oraz przedstawiciele poznańskiej Komisji Środowiskowej IP oraz Federacji Anarchistycznej.

Jak już informowaliśmy zarząd Cegielskiego przegłosował projekt zmiany Statutu HCP S.A. Zmiana ta głównie dotyczy delegata załogi do prac w zarządzie. Wedle nowelizacji Statutu, kandydat na delegata załogi musi posiadać m.in. wyższe wykształcenie. W ten sposób zarząd zamierza odebrać prawo kandydowania na delegata załogi Marcelemu Szaremu lub innym autentycznym przedstawicielom pracowników HCP. Obecnie Marcelemu Szaremu ubiega trzyletnia kadencja. Wybory powinny się odbyć w kwietniu tego roku.

Altergodzina - Audycja Społecznie Zaangażowana (11.02.09)

Kraj

Na antenie Akademickiego Radia Luz (91,6fm/ www.radioluz.pwr.wroc.pl) 11.02.09 o 22:00 transmitowana będzie audycja poświęcona podstawowym prawom obywateli państw demokratycznych, o ustawach prawnych i ich realizacji, a także o cechach społeczeństwa obywatelskiego i o tym, na ile współczesne społeczeństwo polskie odpowiada temu modelowi. Zapraszamy.

Kapitaliści nie wypłacają coraz częściej pensji na czas

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Z najnowszych badań Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że polscy pracodawcy mają coraz częściej nie wypłacają pensji na czas. W ubiegłym roku aż 2,6 tys. firm dostało od PIP ponaglenia do wypłaty pensji. Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie jeszcze gorzej.

- Nie tylko jest więcej skarg na niewypłacanie pieniędzy, ale też te zaległości są coraz większe - powiedział dla Dziennika Piotr Latała z inspekcji pracy w Białymstoku.

Kraków: 19-20 lutego 2009 - antyszczyt NATO

Kraj | Militaryzm | Protesty

19-20 lutego odbędzie się w Krakowie szczyt ministrów obrony krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Politycy po raz kolejny będą nam wmawiać, że jest on niezbędnym gwarantem bezpieczeństwa...

19 LUTEGO WYCHODZIMY NA ULICE KRAKOWA BY ZAPROTESTOWAĆ!!!

POKAZ FILMU 18 lutego (środa) godz. 18:00 TIK, ul. Krakowska 19, Ip.
Feministki na Rzecz Pokoju, zapraszają na file *Golgotha of the Llapi Region (Golgota e Llapit)*, oraz:
dyskusję z udziałem: Olgi Andrynowskiej, Marii Kowalskiej na temat „Kobiety a konflikty zbrojne”. W sali spotkania i projekcji będzie można obejrzeć wystawę „Pod ostrzałem”

DEMONSTRACJA 19 lutego: godz 16:00, Rynek Główny w Krakowie.

KONTRBAL 19 lutego: 19:30, przy Muzeum Narodowym - Błonia, u wylotu al Focha i al 3 maja do al. Krasińskiego

KONFERENCJA: 20 lutego w "Goldex-Poldex" przy ulicy Józefińskiej 21/ 12 (w oficynie) wykład i dyskusja o tarczy antyrakietowej

Godz. 15.30: "Militaryzacja przestrzeni kosmicznej" (omówienie tarczy antyrakietowej w ramach programu tzw. "gwiezdnych wojen") - pokaz filmu "Arsenał hipokryzji", oraz:
"Dwulicowy sojusz: za kulisami interwencji NATO" (m.in. o historii wykorzystywania bojówek fundamentalistycznych w operacjach militarnych NATO).

Godz. 17.00: panel dyskusyjny. Rozmowa o kosztach uczestnictwa Polski w strukturach NATO (budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej, udziale polskich żołnierzy w tzw misjach zagranicznych i stanowisku polskich władz wobec konwencji dotyczących stosowania pocisków kasetowych). W drugiej części spotkania poprosimy panelistów o próbę odpowiedzi na następujące pytania: „Czy można być w Polsce patriotą i nie kochać polskiej armii?”, "Czy mamy do czynienia z fałszowaniem historii w służbie militaryzacji pamięci historycznej?" oraz „Czy istnieje alternatywa dla armii?". Przypomnimy zwycięstwa polskiego wojska nad własnym społeczeństwem (Kraków 1923, Poznań 1956, Wybrzeże 1970, Polska 1981) i nad cywilami z innych krajów (Zaolzie 1938, Czechosłowacja 1968, Nangar-Kher 2007).

ABC Demonstranta | Ulotka informacyjna | Inna ulotka informacyjna | Plakat | Trasa przemarszu | Goldex-Poldex i TIK - mapa

Rynkowa emerytura: 23 zł

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo

Nieustające wakacje pod palmami, prywatne lecznice, codziennie obiad w restauracji - tak reklamowały swoją ofertę prywatne Otwarte Fundusze Emerytalne. Nic z tego. W ubiegłym tygodniu ZUS wypłacił pierwszej emerytce 917,8 zł, z czego z otwartego funduszu emerytalnego dostała 23,65 zł.

Wypłaty z OFE uzależnione są od sumy składek przekazanych do nich przez lata pracy powiększone o zysk zarobiony m.in. na spekulacjach giełdowych. W ostatnim roku z powodu kryzysu finansowego oszczędności przyszłych emerytów w OFE stopniały średnio o 14 proc. Ponadto biurokracja prywatnych towarzystw emerytalnych pochłania od każdej składki 7 proc. prowizji. Nie ma powiązania między wynikami OFE a wysokością pobieranych prowizji.

LOT chce zwolnić 250 osób

Kraj | Prawa pracownika

PLL LOT poinformował związek "Solidarność" o zamiarze zwolnień ok. 250 osób. Zwolnienia mają potrwać od 13 marca do 12 kwietnia br. W ocenie analityka rynku transportowego Adriana Furgalskiego - Polskie Linie Lotnicze LOT "już dawno powinny przeprowadzić zwolnienia grupowe pracowników". Furgalski twierdzi, że firma jest w złej sytuacji finansowej i grozi jej bankructwo.

Tychy: Zwolnienia w Lear Corporation

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Ponad 200 pracowników firmy Lear Corporation w Tychach zostało zwolnionych. Wypowiedzenia wręczono pracownikom nocnej zmiany w nocy, wcześniej odbierając im używane w pracy ostre narzędzia. Następnie wywieziono ich z zakładu autobusami pod eskortą ochrony.

Planowana redukcja zatrudnienia obejmuje grupę 300 pracowników więc jeszcze 100 osób zostanie zwolnionych.

Echa manifestacji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Ośmiu uczestników manifestacji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Redzkowie po raz pierwszy stanęło przed obliczem Sądu Rejonowego w Słupsku. Nikt z oskarżonych o między innymi znieważenie i czynną napaść na funkcjonariuszy policji nie przyznaje się do winy. Wręcz przeciwnie - twierdzą, że w tej sprawie to oni, a nie policjanci byli pokrzywdzoną stroną.

Według spójnych zeznań części (tych, które jeszcze nie spały) zatrzymanych osób policjanci dopuścili się rażącego przekroczenia swoich kompetencji: naruszyli prawo tzw. miru domowego wpadając do mieszkania około 5.30 rano (wg niego policja nie ma prawa wtargnąć do mieszkania pomiędzy 22 a 6 rano, nie mówiąc już o przypadku, w którym nie posiada nakazu z prouratury - a w Słupsku takiego nakazu nie mieli); nie podali powodu dla którego chcą wejść do mieszkania, nie przedstawili / wylegitymowali się (co prawda byli w czarnych uniformach) - zamiast tego wpuścili przez szparę w drzwiach gaz łzawiący (pomiędzy drzwi a futrynę jeden z policjantów wsadził policyjną pałkę w chwili gdy na klatkę schodową wyszedł do nich opiekun mieszkania w celu przyjęcia mandatu za zakłócanie ciszy nocnej bo miał przy sobie pieniądze przygotowane specjalnie na taką ewentualność (sic!));

Prokuratura przyznaje, że samoloty CIA lądowały w Polsce

Kraj

Prokuratura wczoraj po raz pierwszy oficjalnie przyznała, że samoloty CIA lądowały w Polsce 11 razy. Ale to jest na razie jedyne ustalenie tajnego "śledztwa", dotyczącego istnienia więzień CIA w Polsce.

Nawet nie przesłuchano jeszcze najważniejszych świadków.

Według raportu Komisji Europejskiej z 2007 r. w Polsce nie tylko lądowały samoloty CIA, ale w latach 2002-05 nasze władze pozwoliły Amerykanom przetrzymywać ludzi w okolicach Szyman.

Rzeszów: Protest pracowników pod Rzeszowskim Zakładem Energetycznym

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Około 4 tysięcy pracowników Huty Stalowa Wola protestowało dzisiaj przed Rzeszowskim Zakładem Energetycznym domagając się obniżenia cen prądu, podają Nowiny 24. Demonstranci uważają, że jeśli nie nastąpi obniżenie cen prądu stracą pracę, bo huta nie poradzi sobie z takimi rachunkami i zacznie masowo zwalniać, powiedziała Zofia ze Stalowej Woli. Mam nadzieję, że tą manifestacją coś wskóramy, bo nawet nie chcę myśleć, co mogłoby nas czekać.

Protestujący wdarli się na teren Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego przełamując ochronne barierki. W stronę ochrony poleciały petardy. Podpalono opony.

Polsce grozi krach?

Kraj | Gospodarka

Polsce, a także Czechom i Węgrom grozi krach z powodu gwałtownego spadku wartości walut tych krajów - pisze dziennik Die Welt. - Sytuacja rozwija się w kierunku najgorszym z możliwych - powiedział gazecie analityk Commerzbanku Urlich Leuchtmann, komentując spadek wartości walut polskiej, czeskiej i węgierskiej.

"W Polsce rząd próbuje wyrównać mniejsze przychody z podatków poprzez cięcia w wydatkach. Kraj ten chce wszelkimi siłami spełnić kryteria z Maastricht, by w 2011 roku móc przystąpić do strefy euro. Tym samym jednak rząd ryzykuje, że kryzys gospodarczy jeszcze się zaostrzy i ostatecznie Polska nie zostanie przyjęta do klubu euro" - pisze "Die Welt".

Według dziennika wymienione państwa, mające znaczne zadłużenie zagraniczne, mogą wpaść w niebezpieczną "spiralę spadkową". "Osłabienie walut powoduje wzrost wartości zadłużenia oraz wzmacnia ucieczkę kapitału, co zaostrza jeszcze krytyczną sytuację gospodarczą i może doprowadzić do dalszych spadków wartości złotego, korony i forinta" - pisze "Die Welt".

Wyroki dla oskarżonych ws. "Halemby"

Kraj

W wybuchu w kopalni "Halemba" zginęło 23 górników. Dziewięciu oskarżonych, którzy usłyszeli wyroki, to w większości pracownicy górniczego dozoru. Prokuratura zarzuciła im m.in., że w okresie przed katastrofą nie dopełniali obowiązków nie wyprowadzając załogi z zagrożonego rejonu, czym sprowadzali zagrożenie na pracujących tam górników, a także poświadczali nieprawdę w dokumentach. Ich sprawa została wyłączona z głównego procesu, który ruszył przed gliwickim sądem w listopadzie.

Ci którzy przyznali się do zarzutów i dobrowolnie poddali się karze dostali od 4 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu i grzywny - od 300 do 1500 zł.

Kraków: Czy policja zastrajkuje podczas demonstracji anty-NATO

Kraj

Funkcjonariusze chcą walczyć o prawo do przechodzenia na emeryturę po 15 latach pracy. W Polsce neoliberalnej, gdzie media głównego nurtu zawsze narzekają o "przywilejach" pracowniczych, bardzo niewielu jest policjantów i wojskowych, którzy odchodzą na emeryturę, służąc dłużej niż 25 lat. Mogą po 15 latach służby odejść na emeryturę. Takie prawo mają także strażnicy graniczni, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Rząd chce, aby na emeryturę funkcjonariusze mogli przechodzić dopiero po 25 latach służby. Reforma ma wejść w życie już w 2010 roku. Policjanci organizują się przeciw reformom przez internet. Chcą organizować demonstrację... podczas szczytu szefów państw NATO, który odbędzie się w lutym w Krakowie.

O zaplanowanej akcji w Krakowie można przeczytać tu.

Drobni kupcy do radnych Warszawy: Wy też będziecie zdychać z głodu

Kraj | Gospodarka | Protesty

Kilkuset kupców z KDT na pl. Defilad krzykami i tupaniem blokuje prowadzenie obrad Rady Warszawy - informuje Radio TOK FM. Krzyczą: "Wy też będziecie zdychać z głodu", "Chcemy pracy". Przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach i zwołała konwent seniorów.

- Mogą krzyczeć do woli - skomentowała jedna z radnych za stołem prezydialnym, chyba nie zdając sobie sprawy z tego, że mikrofony są włączony i jest słyszana w internetowej transmisji. Incydent z kupcami wywołał dziwną wesołość wśród członków prezydium - donoszą dziennikarze radiowi.

Wczoraj miasto zgłosiło do sądu wniosek o egzekucje umowy dzierżawy z kupcami, którzy wedle prawa zajmują halę nielegalnie od stycznia. Po nieudanych negocjacjach kupców z warszawskiego placu defilad będą wyrzucać komornicy.

Z roku na rok więcej pieniędzy na posłów

Kraj | Tacy są politycy

W ciągu ośmiu lat partie dostały 604 miliony złotych. O ile siedem lat temu na partie przeznaczono "zaledwie" 37 milionów, teraz ta kwota jest ponad trzy razy wyższa i wynosi 114 milionów.

W ubiegłym roku największą dotację otrzymała rządząca Platforma Obywatelska. Partia Tuska wzbogaciła się o 38 milionów złotych. 3 miliony mniej otrzymało największe ugrupowanie opozycyjne - Prawo i Sprawiedliwość.

Kanał XML