Kraj

Poselskie podwyżki sposobem na kryzys

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Tacy są politycy

Dziś posłowie na sejm RP przyznali sobie po 400zł podwyżki. Kolejną sprawą, która zainteresowała posłów, to "metoda na kryzys". Z ust jednego z posłów padł apel do społeczeństwa, aby zgadzali się na "dobrowolne" obniżki pensji, by zapobiegać masowym zwolnieniom.

Działalność PR-owska Bochniarz dla wielkich korporacji

Kraj | Tacy są politycy

Każdy wie, kim jest Henryka Bochniarz, kobieta pozbawiona skrupułów i lobbystka, działaczka PKPP Lewiantan. Jej syn Paweł najwyraźniej ma podobne poglądy. Bochniarz jest ekonomistą, prezesem Zarządu IDEA! Management Consulting Sp z o.o., byłym doradcą Rady Ministrów. IDEA! Management Consulting dołączyła do międzynarodowej sieci PR korporacyjnego A Great Place to Work Insitute. Polski "Instytut" znajduje się w siedzibie firmy consultingowej IDEA!. Czym zajmuje się ten instytut?

Ów "Instytut", podobnie jak wszystkie podobne "niezależne instytucje", jest tak na prawdę firmą komercyjną, która zarabia na usługach doradczych dla korporacji. W ramach swojej działalności, prowadzi "konkurs" na "najlepsze miejsce pracy". Firmy same "zgłaszają się do konkursu". Wysyłają informacje, a pracownicy wypełniają ankiety - wszystko bez podawania żadnych konkretów o metodologii i żadnych szczegółów, "Instytut" robi następnie listę i wysyła ją do prasy z listą "najlepszych miejsc pracy".

Na liście znajduje się wiele ciekawych pozycji. Na 20. miejscu znajdują się linie lotnicze SAS, które mają poważne problemy finansowe i słyną z tego, że zwolniły wielu pracowników i zaczęły korzystać z pracowników z zewnętrznych firm. Jedno z najlepszych miejsc pracy? W grudniu sprzedały dwie linie. A 14 stycznia SAS ogłosiło, że zawarło umowę ze związkami zawodowymi o obniżeniu pensji swoich pracowników. Obniżenie pensji jednak nie dotyczyło najlepiej zarabiających w firmie - menadżerów oraz pilotów. Może to akurat ci ludzie wypełnili ankietę oceniającą miejsca pracy?

Konin: Pracownicy TRANS-PAK-u protestują

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Nagminne łamanie kodeksu pracy, konflikt z załogą i złe zarządzanie firmą zarzucają prezesowi konińskiego TRANS-PAK-u związkowcy, którzy oflagowali siedzibę przedsiębiorstwa. "Dopóki TRANS - PAK był częścią Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin nie było takich problemów. Złe czasy dla pracowników nastały kiedy PAK sprzedał spółkę firmie z Rybnika" - mówi szef Solidarności 80 w Grupie Kapitałowej PAK - Piotr Rybiński.

Pracownicy już ponoszą koszty od czterech lat. Dobrowolnie zgodziliśmy się jako związki i załoga na obniżenie wynagrodzeń tym pracownikom o 30-40% po to, żeby tę firmę ratować. Pytanie tylko - jak długo można dotować firmę z kieszeni pracowników. Firma została sprzedana w dobrej kondycji, ze sprzętem. My chcemy żeby ta firma istniała - powiedział Piotr Rybiński Radiu Merkury.

Związkowcy ostrzegają, że jeśli nic się nie zmieni podejmą bardziej radykalne działania - do strajku włącznie.

Czystka w Katowicach, wstyd dla Polski

Kraj

- Mieszkańcy naciskali na prezydenta Katowic, żeby Czeczeni opuścili miasto - twierdzi Izabela Kminikowska, katowicka radna z Załęża.

Wczoraj pierwszych uchodźców z Czeczenii zmuszono do opuszczenia Katowic. Miasto nie chce uchodźców. Pierwsza grupa eksmitowanych uchodźców odjechała wczoraj do Łomży. Do końca stycznia wyjadą wszyscy. Zostaną rozdzieleni do innych ośrodków dla cudzoziemców w Polsce.

W ośrodku dla cudzoziemców w Katowicach Załężu mieszkało prawie 300 uchodźców z Czeczenii, w tym ponad 100 dzieci, z których połowa rozpoczęła naukę w szkole.

Napisz protest do prezydenta miasta Katowic!

Prezydent@um.katowice.pl

Urzad_Miasta@um.katowice.pl

Powstało forum pracowników hiper i supermarketów

Kraj | Prawa pracownika

Czujesz się pokrzywdzony i wyzyskiwany przez „krwiopijców” z Marketów? Nie wiesz, jak sobie poradzić, gdy każą Ci dźwigać ciężary, przekraczające dopuszczalne normy? Znieważają Cię i stosują wobec Ciebie mobbing? Odwiedź Forum Samopomocy Pracowników Hipermarketów - Hiperforum. Na stronie prowadzimy dyskusje, m.in. na temat aktualnej sytuacji panującej w super- i hipermarketach w Polsce, Kodeksu Pracy i problematyki praw pracowniczych, działalności związków zawodowych, walki z dyskryminacją oraz mobbingiem i wielu innych tematów dotykających bezpośrednio pracowników różnych sieci marketów w Polsce.

Zapraszamy:
http://www.hiperforum.pl
http://www.hiperforum.eu

Gdańsk: Wyrzucili uzwiązkowione pielęgniarki za roszczenia w PIP

Kraj | Prawa pracownika

Od miesięcy trwa konflikt pielęgniarek z dyrekcją szpitala o bezpłatną przerwę w czasie dnia pracy. Państwowa Inspekcja Pracy bada, czy w Szpitalu na Gdańskiej Zaspie nie łamie się praw pracowników. Wyników kontroli inspektorów jeszcze nie ma, ale już dwie przedstawicielki związków zawodowych dyscyplinarnie zwolniono z pracy - przypuszczalnie w odwecie za złożenie skargi.

Dyrektorka szpitala, jak zwykle w trudnych sytuacjach (to już kolejna taka sytuacja) uciekła na chorobowe i nie chce rozmawiać z dziennikarzami. Dyrektorka tego szpitala pełni swoja funkcje niepotykanie długo w porównaniu z innymi dyrektorami pomorskich placówek.

Dopiero od niedawna po pierwszej kontroli PIP przy kilkuletnim rządach dyrektorki pracownikom przysługuje obowiązkowy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, który od zawsze był w zakładzie fikcją i służył jako fundusz na premie dla zarządu, ordynatorów lub inwestycje. Od tego roku pierwszy raz pracownicy będą mieli wczasy pod gruszą. Teraz wypływają kolejne nieprawidłowości i szpital pozbywa się sprawców doprowadzających do przestrzegania prawa pracy.

Materiał filmowy na ten temat: http://ww6.tvp.pl/2910,20090126869845.strona

Biedronka (znowu) przegrała proces

Kraj | Prawa pracownika

O apelacji Spółki Jeronimo Martins Dystrybucja (Biedronka) przeciwko Stowarzyszeniu Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe już pisaliśmy na CIA. Dziś Jeronimo Martins przegrała proces apelacyjny o ochronę dóbr osobistych, jaki wytoczyła Stowarzyszeniu.

Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał za słuszny wyrok sądu pierwszej instancji, który oddalił pozew Jeronimo Martins. Sądy obu instancji uznały, że zarzuty dotyczące wykorzystywania pracowników i dostawców Biedronki opierają się na prawdziwych informacjach i w związku z tym nie naruszają dóbr osobistych spółki.

Według Polish Market Review sprzedaż w Biedronce jest o 28.7% większa niż rok temu. Dochody spółki w 2008 osiągnęły 6.88 mld. euro.

64. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

Kraj

Dziś mija 64 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. 27 stycznia 1945 roku żołnierze frontu ukraińskiego około południa oswobodzili centrum Oświęcimia. Kilka godzin później - obozy koncentracyjne Auschwitz i Birkenau. Od samego rana w Oświęcimiu trwają obchody rocznicowe. Delegaci składają kwiaty w miejscach, gdzie więźniowie ginęli i pracowali: m.in. pod ścianą śmierci, masowej mogile na Zasolu i przed zakładami chemicznymi - dawną fabryką IG Farben.

Obóz Auschwitz działał od czerwca 1940 do stycznia 1945 roku. W tym czasie naziści zgładzili w nim około półtora miliona osób z całej Europy.

Polskie Radio Koszalin - słuchacze, pracownicy, przyjaciele

Kraj | Prawa pracownika

Radio Koszalin zwolniło 33 z 80 pracowników rozgłośni. Teraz na portalu "Nasza Klasa" został założony profil "Polskie Radio Koszalin - słuchacze, pracownicy, przyjaciele". Oprócz zdjęć z protestujących dziennikarzy pojawiły się dokumenty oraz publikacje dotyczące prezesa Adama Stacewicza.

Byli pracownicy mówią o tym, jak Stacewicz objął stanowisko. W jednym z wywiadów dla lokalnej gazety koszalińskiej Stacewicz przyznał, że trafił do radia, bo przyjaźni się z posłem Janem Łącznym (bliskim współpracownikiem Andrzeja Leppera). Oprócz tego można na Naszej Klasie znaleźć dokumenty mówiące o powodach zerwania z nim umowy przez TVP, opinie TVP o prezesie Stacewiczu oraz artykuły mówiące o molestowaniu w koszalińskim radiu.

Czy zwolnienia w Radio Koszalin są związane z kryzysem? Nie wiadomo. Platforma Obywatelska chciała zlikwidować Radio Koszalin. Partia zapisała likwidację radiostacji w projekcie ustawy medialnej.

Czeka nas rzeź: Ponad połowa firm planuje zwolnienia!

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

52 proc. firm zamierza ratować się przed kryzysem, zwalniając pracowników - informuje "Puls Biznesu".

Wskaźnik sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (pokazuje, co sądzą przedsiębiorcy o przyszłości ich firm) spadł w pierwszym kwartale o 11 pkt, do poziomu -3 pkt - wynika z badań NBP. Tym samym wskaźnik zanotował najbardziej gwałtowny spadek i najniższy poziom w historii badania. W najgorszym momencie (w połowie 2002 r.) był na poziomie +5 pkt. Gorsze niż w kryzysie z początku dekady są też wskaźniki dla produkcji, eksportu, nowych zamówień i popytu krajowego. — Wskaźniki koniunktury zwykle trafnie przewidują rozwój wydarzeń, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że jesteśmy w trakcie jeszcze poważniejszego kryzysu niż ten sprzed ośmiu lat — mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

— Świat przeżywa największe załamanie od dziesięcioleci. W dodatku nasz eksport rozwinął się przez ostatnie lata, więc jesteśmy bardziej uzależnieni od koniunktury globalnej niż w 2001 r. Dlatego obecny kryzys będzie dużo głębszy od tamtego — mówi Piotr Kalisz, analityk Citi Handlowego.

Stan wyjątkowy w ZKZL

Kraj | Protesty

Wczoraj o godzinie 15.30 na umówione spotkanie z dyrektorem ZKZL stawiło się osiem osób, w tym nielegalnie eksmitowani mieszkańcy kamienicy na ulicy Żydowskiej, członkowie nieformalnego Komitetu Obrony Skłotersów z Żydowskiej w którego skład wchodzą aktywiście Federacji Anarchistycznej s. Poznań, skłotersi z Rozbratu oraz osoby zajmujące się problemem bezdomności w Poznaniu. Przybyli tez dziennikarze. Już na wejściu ochroniarze zatarasowali wejście do biura dyrektora oświadczając, że na spotkanie mogą wejść tylko dwie osoby, bez obecności mediów. Przybyłe osoby stwierdziły, że problem dotyczy bezpośrednio ich wszystkich, mają pokojowe zamiary, zamierzają dyskutować na zasadach partnerskich i w związku z tym spotykają się z dyrektorem wszyscy albo wcale. Na miejscu było już dwóch oficerów policji w strojach cywilnych. Po kilku minutach zszedł niższej rangi urzędnik informując, że nie ma możliwości wspólnego spotkania i co najwyżej dwie osoby mogą wejść do biura. Zarówno urzędnik, jak i ochroniarze nie podali żadnych przyczyn, dlaczego właśnie taką decyzję podjął dyrektor ZKZL. Przybyłe osoby udzieliły wywiadów dla mediów, oraz przekazały ich przedstawicielom list do dyrektora, po czym czekały do godziny 17.00 na ewentualną zmianę zdania dyrektora co do odwołania spotkania.

Postronne osoby usiłujące spotkać się z dyrektorem lub zapisać się na spotkanie z nim w sekretariacie również nie były wpuszczane do biura. Po 17.00 dyrektor zaprosił dziennikarzy na spotkanie oświadczając im, że skłotersi nie byli eksmitowani tylko "wyprowadzeni" oraz że mogą spotkać się z nim pojedynczo lub wystawić delegata. Po spotkaniu skłotersi oraz Komitet zostali usunięci z urzędu przez policję oraz spisani. Dwie osoby zostały odwiezione na komisariat, gdyż nie miały przy sobie dokumentów tożsamości i po ustaleniu danych wypuszczone.

Warszawa: Piketa upamiętniająca śmierć aktywistów pod Ambasadą Rosyjską

Kraj | Protesty

Dziś w Warszawie, pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej 49, miała miejsce pikieta upamiętniająca działaczy ruchu wolnościowego w Rosji: Stanisława Markelowa i Anastazji Baburowej.
W pikiecie, zorganizowanej przez warszawskie środowisko anarchistyczne, uczestniczyło około 40 osób. Pod portretami zamordowanych Stasa i Anastazji zapalono znicze.

Podczas przemówień, podkreślono bezkarność służb mundurowych w Rosji, które mordują ludzi nie tylko na Kaukazie, ale w całej Rosji. Ludzie walczący z bezprawiem i upominający się o prawa człowieka, sami padają ofiarami represji, czasem są fizycznie likwidowani - jak w przypadku Stasa i Anastasjii. Wspomniano również o cichej akceptacji władz dla działań neofaszystów, z rąk których w samym 2007 r. zginęło już 74 osób.

Kolektyw Wolna Warszawa oświadczył: "Sprzeciwiamy się logice przemocy w ogóle, a przemocy stosowanej przez państwo w szczególności. Dotyczy to każdego państwa, także polskiego. Będziemy protestować przeciwko przemocy, tak przed Ambasadą Rosji jak i gdzie indziej. To co się stało 19 stycznia w Moskwie, któregoś dnia może wydarzyć się tu w Warszawie."

Gdańsk: Nie dla morderstw politycznych!

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

25 stycznia w Gdańsku o godz. 14.30 zebraliśmy się w kilkanaście osób przed konsulatem Rosji aby wyrazić protest w sprawie pokazowej i zastraszającej ( dla ewentualnych kolejnych odważnych działaczy ukazujących prawdę o łamaniu praw człowieka, zabójstwach, gwałtach na terenie Rosji i na siłę podległych terenach jak Czeczenia za przyzwoleniem władz Rosji oraz poprzez przymykanie oczu władz reszty świata ) egzekucji wykonanej na adwokacie Stanisławie Markelowie i dziennikarce Anastazji Baburowej.

Szczególnie bulwersujące jest, że egzekucja ( ostrzeżenie! ) miała miejsce w biały dzień, w centrum Moskwy. To oczywiste, że było to zlecone morderstwo polityczne i w ten sposób władza pozbywa się osób niewygodnych, a jak wiadomo nie jest to taki pierwszy przypadek . Morderców się nie znajduje, albo wsadza, zatrzymuje się niewinnych, bo jest okazja represjonować innych "wolnościowców", anarchistów oskarżając ich o dokonanie tych morderstwa. Tak jest i w tym przypadku. W najlepszym przypadku sprawy są "zamiatane pod dywanik". Nic się nie zmieniło w Rosji "Jest człowiek jest problem. Nie ma człowieka nie ma problemu". Dlatego protestujemy! Staliśmy na przeciwko konsulatu i zawiesiliśmy transparent "Nie dla morderstw politycznych!" oraz zdjęcia zamordowanych z krótką informacją. Zapaliliśmy znicze.

Korwin-Mikke chce być doradcą nowego ministra sprawiedliwości

Kraj | Tacy są politycy

Janusz Korwin-Mikke został zaproszony na zaprzysiężenie Andrzeja Czumy - nowego ministra sprawiedliwości z ramienia PO. - Jeśli Bóg pozwoli, będę doradzał Czumie - mówił Korwin-Mikke telewizji Polsat News. Czuma zaprzeczył, że będzie on jego doradcą.

- To bardzo przykre zdarzenie, budzące co najmniej niesmak nie tylko w środowisku prawniczym. Mam nadzieję, że to przypadek, jakiś brak rozeznania osób z otoczenia nowego ministra - powiedział dla gazeta.pl obecność Korwin-Mikkego w Pałacu prof. Zbigniew Hołda (Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Helsińska).

27 osób głoduje w szpitalu w Lesku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje PAP od piątku trwa głodówka w szpitalu powiatowym w Lesku. Już 27 pracowników głoduje. Wszyscy domagają się podwyżek płac. Średnia płaca pielęgniarki w leskim szpitalu wraz z dodatkami i dyżurami wynosi od 1200 do 1600 zł netto.

Kanał XML