Kraj

Sandomierz: Zwolnienia w Pilkington

Kraj | Zwolnienia

Sto osób straciło pracę w fabryce Pilkington Automotive w Sandomierzu. Pilkington Automotive zajmuje się produkcją szyb samochodowych dla największych graczy w branży, jak General Motors, Fiat, Toyota. Sandomierska fabryka jest częścią międzynarodowego koncernu zatrudniającego 36 tys. osób z zakładami w 27 krajach.

Bydgoszcz z Palestyną

Kraj | Protesty

Wczoraj z okazji Palestyńskiego Święta Narodowego odbył się koncert folklorystycznego zespołu palestyńskiego AL-HULECH w Bydgoskim Teatrze Polskim. Zaczęło się od odśpiewania hymnów Polski i Palestyny i uczczenia minutą ciszy pamięć ofiar ataków w Gazie. Program występu ustalony był jeszcze przed ostatnimi wydarzeniami w Strefie Gazy. Nieoczekiwanie w połowie występów, z powodu tragedii w Gazie program został zmieniony. Puszczono wizualizacją ukazującą zdjęcia mordowanych dzieci, kobiet, mężczyzn i starców, wybuchy obiektów cywilnych i demonstracje przeciwko najazdowi. Podczas projekcji odbyło się kilka tańców które wraz z muzyka wydobywały łzy. Znalazły się tez takie utwory i tance, które budziły ducha oporu i sprzeciwu. Podczas tych utworów i tańców obecni unosili ręce z zaciśniętymi pięściami. Po tym pozaplanowym występem, spontanicznie wytworzył się klimat, w którym na parkiet wyszła tańczyć publiczność palestyńska. Po powrocie do ustalonego programu zagrano i odtańczono jeszcze kilka piosenek. Na koniec odbyła się syta degustacja potraw palestyńskich.

Na stolikach w salonach porozkładane zostały plakaty informujące o demonstracji przeciw wojnie i okupacji Palestyny jaka odbędzie się w Toruniu w sobotę 14 lutego. Więcej informacji na stronie: http://www.wolnapalestyna.pdg.pl

Mapa zwolnień grupowych

Kraj | Prawa pracownika

Związek Syndykalistów Polski tworzy mapę grupowych zwolnień w Polsce. Już oznaczono ponad 100 miejsc pracy, gdzie dokonano grupowych zwolnień. Mapa będzie uzupełniana i aktualizowana co tydzień.

Zobacz mapę

Aby dodać miejsce / zakład pracy do mapy, napisz do info [malpa] zsp.net.pl.

Zachłanność fabrykantów przyczyną kolejnej tragedii!

Kraj | Prawa pracownika

Niesprawna maszyna prawdopodobną przyczyną wypadku w Galmecie.

Maszyna na której pracowała 50-latka miała 33 lata.

- Do czasu wyjaśnienia całej sprawy urządzenie zostało wyłączone z pracy - mówi Jan Furtak.

Do wypadku w głubczyckim Galmecie produkującym przepływowe podgrzewacze wody doszło w środę (21 stycznia). 50-letnia kobieta pracowała przy wiertarce. W pewnym momencie urządzenie chwyciło rękaw jej roboczego kombinezonu i wykręciło rękę.

Warszawa: Pikieta przeciwko ustawie Gowina

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Ok. 200 osób protestowało dziś przed Sejmem przeciwko tzw. ustawie "bioetycznej", regulującej m.in. kwestie związane z zapłodnieniem in vitro. Według Gowina i dogmatów kościelnych, zapłodnienie in vitro służy zabijaniu, a nie niesieniu życia. Protestujący krytykowali podejście prawicy i kleru do in vitro oraz rolę kościoła w życiu publicznym. Działaczki organizacji kobiecych zwróciły także uwagę na to, że projekt ustawy został napisany bez żadnej konsultacji społecznej.

Mówcy wyjaśniali co jest nie tak z ustawą:

- zakaz mrożenia zarodków oznacza dla kobiet konieczność kilkakrotnego przechodzenia przez bolesną i uciążliwą terapię hormonalną

- skuteczność leczenia niepłodności metodą in vitro znacznie się obniży

- zakaz diagnostyki preimplantacyjnej to rezygnacja z nowoczesnej metody pozwalającej ograniczyć liczbę poronień i poważnych uszkodzeń płodu

- prawo do leczenia i rodzenia dzieci będą miały tylko pary po ślubie i kobiety w wieku poniżej 40 lat

itd.

Komenda policji obrzucona koktajlami mołotowa!

Kraj

22 stycznia o godz. 18 nieznani sprawcy rzucili w kierunku budynku Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu dwa "koktajle mołotowa".

Butelki zapaliły się przed wejściem frontowym do komendy, jedna z nich upadła na schody wejściowe, a druga odbiła się od balustrady i upadła na chodnik. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń, wybuchł jedynie niewielki pożar, który ugasili będący w komendzie funkcjonariusze.

Wrocław: Solidarnie ze Strefą Gazy

Kraj | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

W czwartkowe popołudnie na wrocławskim Rynku odbyła się pikieta solidarnościowa ze Strefą Gazy. Zorganizowała ją społeczność Muzułmańska, Arabska, inicjatywa „Stop Wojnie”, Sierpień 80, Wrocławska Koalicja Antywojenna, Viva-Palestyna, Amnesty International oraz środowisko anarchistyczne. Mimo licznych zaproszeń rozesłanych przez organizatorów do mediów, pojawiły się tylko dwie stacje radiowe oraz jedna gazeta, co odzwierciedla podejście środków przekazu do sprawy palestyńskiej.

Zdjęcia z pikiety solidarnościowej ze Strefą Gazy.

Wrocławska pikieta zgromadziło około 100 osób. Oprócz symbolicznego wymiaru w postaci trumny z flagą palestyńską oraz zapalonymi zniczami w kształcie „Gaza 1330” (liczba palestyńskich ofiar), upamiętniła minutą ciszy zamordowanych w konflikcie.

Poznań: Przeciwko mordowaniu działaczy anarchistycznych w Rosji

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Z powodu zamordowania w Moskwie dwoje działaczy związanych z ruchem anarchistycznym, Stanisława Markelowa i Anastasji Baburowej, dziś, 22 stycznia, odbyła się przed Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Poznaniu demonstracja zorganizowana przez Federacją Anarchistyczną. Wzięło w niej udział ponad 20 osób.

Dla uczczenia pamięci pomordowanych zapalono znicze. Uczestnicy pikiety trzymali w rękach portrety zabitych w ostatnim czasie rosyjskich działaczy społecznych. Jeden z uczestników, w krótkim przemówieniu stwierdził, iż zamachy na aktywistów anarchistycznych, szczególnie protestujących przeciwko wojnie w Czeczenii stały się w Rosji normą. Tymczasem rosyjski rząd nie robi nic, aby je wyjaśnić i ujawnić sprawców.

Ruszył proces przygotowań do budowy elektrowni atomowych

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Ruszył proces przygotowań do budowy elektrowni atomowych w Polsce. Decyzję strategiczną w tej sprawie podjęła niedawno Rada Ministrów, w przyszłym tygodniu premier Donald Tusk nominuje pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej. Ale ważne jest też rozpoczęcie społecznej dyskusji, która ma na celu wyjaśnienie wszystkich aspektów takiej inwestycji i uwarunkowań oraz jej zaakceptowania przez Polaków - powiedział poseł Tomasz Misiak (PO) podczas konferencji prasowej.

Wraz z posłem Andrzejem Czerwińskim (PO) zaprezentował on raport "Energetyka jądrowa - perspektywy rozwoju w Polsce", przygotowany przez MDI Strategic Solutions pod kierownictwem naukowym Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. Wiele miejsca w nim poświęcone jest omówieniu aktualnego stanu opinii publicznej oraz kluczowym sprawom docierania z argumentami do Polaków, w tym szczególnie społeczności lokalnych, gdzie mogą być usytuowane elektrownie.

Z dużym prawdopodobieństwem, jedna elektrownia zlokalizowana zostanie w Żarnowcu.

Jednym z głównych aspektów związanych z budową elektrowni jądrowej jest spodziewany sprzeciw części opinii publicznej. Z badań z sierpnia 2006 roku GfK Polonia (zleceniodawcą była Rzeczpospolita) wynikało, że 57 proc. Polaków jest przeciwko budowie takiej elektrowni w ciągu najbliższych 10 lat.

Warszawa: Blokada eksmisji

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś na godz. 12:30 wyznaczono był termin eksmisji p. Ewy Dembicz wraz z rodziną z mieszkania przy ulicy Nowy Świat 66 (lokal nr 5). Eksmisję miała przeprowadzić Kancelaria Komornicza Bożeny Garlińskiej przy Sądzie Rejonownym dla Warszawy Śródmieście (ul. Szwoleżerów 4), działając na rzecz Wojciecha Bazarnika – właściciela budynku oraz sklepu z luksusowymi artykułami piśmienniczymi. Do eksmisji nie doszło.

Działacze z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i innych organizacji przyszli zablokować eksmisję. Jednak dziś komornik nie pojawił się. Właściciel budynku wynajął ochronę na wszelki wypadek.

W 2001 r. Bazarnik uzyskał tytuł prawny do części budynku i zaczął podwyższać czynsz. Do lutego 2006 r., czynsz za wynajem lokali wzrósł z poziomu stawek komunalnych (niewiele ponad 2 zł) do 43,96 zł za metr kwadratowy. W 2003 r. Bazarnik wręczył lokatorom wypowiedzenie najmu z trzyletnim okresem wypowiedzenia, a następnie wystąpił do sądu o eksmisję tych, którzy nie wyprowadzili się we wskazanym okresie, zażądał także odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali w wysokości 100 tysięcy złotych.

Piaseczno: Okupacja fabryki kineskopów Thomsona

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Blisko 200 byłych pracowników fabryki kineskopów w Piasecznie należącej do Thomsona okupuje budynek zarządu. Protestujący czekają na zaległe pensje i odprawy. Przed południem przedstawiciele zakładowej "Solidarności" poinformowali, że pieniądze są już na kontach pracowników. Tymczasem, jak donosi reporter TVN Warszawa, konta są wciąż puste.

Około 200 osób - pracowników zakładów produkujących kineskopy w Piasecznie - noc spędziło w fabryce. Domagają się wypłaty zaległych pensji i odpraw. Niektórzy mają dostać nawet po 15 tys. złotych. Obawiają się jednak, że właściciele próbują ich oszukać. Nikt z zarządu nie chce rozmawiać z protestującymi.

Nielegalna ewikcja skłotu przy ul. Żydowskiej w Poznaniu!

Kraj | Represje

Aktualizacja: Dziś po godzinie 14.00 do biura Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w Poznaniu przyszli skłotersi którzy wczoraj zostali nielegalnie eksmitowani z budynku przy ulicy Żydowskiej. Zażądali, aby wpuszczono ich do zajmowanego wcześniej lokum i protestowali przeciwko eksmisjom na bruk. Przed godziną 16.00 okupacja biura zakończyła się, skłotersi opuścili je dobrowolnie. Na miejsce zdarzenia przybyło kilkudziesięciu uzbrojonych funkcjonariuszy policji, którzy zagrozili użyciem siły. Bezdomni ze skłotu przy ulicy Żydowskiej nadal pozostają bez dachu nad głową.

W czwartek w godzinach przedpołudniowych policja, bez wymaganego nakazu, wkroczyła do pustostanu przy ulicy Żydowskiej w Poznaniu, który od listopada był zajmowany przez kilku bezdomnych. Policja zatrzymała wszystkich mieszkańców skłotu i działaczy poznańskiej Federacji Anarchistycznej, którzy przyszli wspierać skłotersów. Do aresztu trafiło w sumie 8 osób. Pod komisariatem odbyła się akcja solidarnościowa, o godzinie 13.00 zaczęli wychodzić pierwsi zatrzymani.

Wideo

Branża RTV i AGD będzie zwalniać w Polsce

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

W tym roku pracę w sektorze RTV i AGD straci co najmniej kilkaset osób. Kryzys ogranicza zakupy w Europie, gdzie trafia ponad 80 proc. sprzętu z polskich fabryk - pisze "Gazeta Prawna". Polska jest drugim, po Włoszech, producentem sprzętu AGD w Europie.

Według gazety, Amica Wronki zwolni do końca lutego 200 osób, redukcja pracowników niewykluczona jest także w firmie Whirlpool. W zeszłym roku pracę w branży straciło około tysiąc osób.

Gubin: Problem pracowników firmy Muster

Kraj | Prawa pracownika

Pracownicy krakowskiej firmy Muster, sprzątającej m.in. market Tesco, od kilku miesięcy nie dostają na czas wypłaty. Dostają 700-800 złotych na rękę. Sprzątaczki twierdzą, że jeśli szefostwo dowie się o ich skargach, mogą wylecieć z pracy.

Altergodzina: Rozmowa z Krzysztofem Łabędziem z KPiORP (mp3)

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiejsza audycja poświęcona była prawom pracowniczym. Rozmawiano z Krzysztofem Łabędziem, przewodniczącym Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 w śląskiej kopalni Budryk. Jest to również osoba, która założyła i była jednym ze współzałożycieli Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników (KPiORP). Okazją do rozmowy z Panem Krzysztofem Łabędziem jest kolejna rocznica powstania KPiORP, który został założony 21 stycznia 2006 roku.

Posłuchaj: Rozmowa z Krzysztofem Łabędziem z KPiORP (mp3)

Ponadto w Altergodzinie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszy w audycji także muzyka artystów zaangażowanych politycznie i społecznie.

Kanał XML