Kraj

[Wawa] Przeciwko futrom

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2008-11-29 12:00
2008-11-29 14:00


Na zakończenie obchodów Dnia bez Futra, zapraszamy do Warszawy.

29 listopada 2008 - sobota,
godzina 12:00,
Placyk przy stacji Metro Centrum,
Happening: „Wolę chodzić naGO, niż w futrze”.

Ponieważ pogoda jest raczej mroźna, happening będzie dosyć krótki. Dbamy w końcu o wszystkie zwierzęta, w tym ludzi. Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszego happeningu oraz do - ostatni raz w tym roku – wyrażenia swojego sprzeciwu wobec hodowli i zabijania zwierząt na futra.

Przyjdź i pokaż swój sprzeciw!

Jeśli nie mógłbyś zamknąć swojego psa na pół roku w małej klatce, by potem zabić go i zedrzeć z niego futro, przyjdź i powiedź głośne NIE! przeciwko robieniu takiej krzywdy lisom, norkom i szynszylom.

Przyjdź, przyprowadź znajomych, liczymy na Ciebie w imieniu miliona zwierząt zabijanych w Polsce rok rocznie na futra!

źródło: empatia.pl

Odezwa FA-Poznań w sprawie konferencji klimatycznej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Publicystyka

Do polskich środowisk anarchistycznych i wolnościowych:

Od 1 do 12 grudnia w Poznaniu odbędzie się sesja Rady ONZ. Zjadą się delegacje rządów i elity gospodarcze, by debatować nad zmianami środowiska, które w dużej mierze wywołuje ich neoliberalna polityka i pogoń za zyskiem. Będą zastanawiać się, jak z ochrony środowiska zrobić kolejny biznes i sugerować fałszywe rozwiązania, oparte o "wolny" rynek i kapitalistyczną rywalizację.

Przeciwko ich polityce, przy okazji ich szczytów, sesji plenarnych i konferencji, zawsze i wszędzie występują oddolne ruchy społeczne - ekologiczne, pracownicze, ludności rdzennej i innych wykluczanych z publicznej debaty. Uważamy, że również na ulicach Poznania nie może zabraknąć radykalnych głosów krytyki.

F-16 znowu będą dręczyć mieszkańców Krzesin

Kraj | Militaryzm

Kończą się prace modernizacyjne na płycie lotniska. W czasie remontu nie startowały samoloty. Rzecznik 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego kapitan Waldemar Krzyżanowski powiedział Radiu Merkury, że od przyszłego tygodnia wracają normalne loty.

W tej chwili na wyposażeniu Bazy są 32 samoloty F-16. W bazie w Łasku pod Łodzią stacjonuje 13 maszyn a w grudniu przylecą ze Stanów Zjednoczonych ostatnie 3 sztuki. W sumie Polska kupiła od Amerykanów 48 myśliwców. (IAR)

Rospuda jednak przetrwa?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Wariant obwodnicy Augustowa przecinający bagna Rospudy jest nie do zrealizowania. Obecny wariant wywiera szkodliwy wpływ na obszar Natura 2000 - wynika z raportu niezależnych specjalistów.

Raport, do którego dotarła Gazeta Wyborcza, będzie podstawą dla wytyczenia przebiegu obwodnicy. Do drogowców ma trafić w czwartek.

W tej sytuacji minister środowiska Maciej Nowicki musi zgodnie z unijnym i krajowym prawem odrzucić wariant przez bagna. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, zarówno dyrektywy Unii, jak i polskie przepisy wskazują jednoznacznie, że jeśli da się obszar Natura 2000 ominąć, należy to zrobić.

Piłka nożna: Rasistowskie i antysemickie wyzwiska w Pucharze Ekstraklasy

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

"Do pieca, do pieca" - tak kibole Wisły krzyczeli na kontuzjowanego Macieja Łuczaka, kiedy był znoszony z boiska. A kibole Cracovii małpim buczeniem i wyzwiskami żegnali Brazylijczyków Clebera i Marcela. Mecz Cracovia - Wisła zakończył się wynikiem 0:0, Wisła odpadła z Pucharu Ekstraklasy.

Kibole obu drużyn wznosili antysemickie i rasistowskie okrzyki. Kibole Wisły najpierw wyzywali Łuczaka: "Koniec kariery, ty k...o, koniec kariery" i "Do pieca", a po meczu wznosili antysemickie okrzyki. Po ostatnim gwizdku piłkarze podeszli pod ich sektor, by podziękować za doping. - Wtedy zawodnicy Wisły zaintonowali okrzyk: "Zawsze nad wami", a kibice gości dokończyli: "pie....i Żydami". Wiślacy odpowiedzieli brawami.

Lektorzy domagają się takich samych praw jak tłumacze i aktorzy

Kraj | Gospodarka

Lektorzy występujący w polskich adaptacjach filmów zagranicznych założyli własne stowarzyszenie. Celem Stowarzyszenia Lektorów RP będzie zabieganie o tantiemy od emisji filmów i reklam nagranych przez członków stowarzyszenia, a także od sprzedaży płyt DVD.

Jak dotąd lektorzy otrzymywali jedynie wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło. Ubiegłoroczna nowelizacja prawa autorskiego poszerzyła grupę zawodów uprawnionych do tantiem o scenografów, tłumaczy, choreografów oraz właśnie lektorów.

Tłumaczom udało się nawiązać współpracę z ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych), a aktorom dubbingowym z ZASP (Związek Artystów Scen Polskich).

Spotkanie organizacyjne FNB Olsztyn

Kraj | Militaryzm | Ubóstwo
2008-11-30 17:00
2008-11-30 19:00

30.11 /niedziela/ godz. 17:oo spotkanie organizacyjne FNB

Spotkanie organizacyjne kolektywu Jedzenie Zamiast Bomb odbędzie się w siedzibie Warmińskiej Biblioteki Wolnościowej /grunwaldzka 23a/.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby które: chcą włączyć się w akcję w tym sezonie, mają pomysł na jej twórcze rozwinięcie, chcą przynieść własne przetwory lub wegetariańskie/wegańskie produkty spożywcze, mają pomysły na inne akcje antywojenne.
Na spotkaniu będzie także krótka prezentacja nt. historii oraz celów tej oddolnej, antywojennej, międzynarodowej akcji oraz jak wygląda ona w Olsztynie.
Przypominamy, że rozpoczynający się sezon będzie już ósmym z kolei w naszym mieście.

Więcej nt. akcji w Olsztynie na www.biblioteka.warmia.net w zakładce "food not bombs" albo pod adresem: fnb-olsztyn@o2.pl

! JEDZENIE PRAWEM - NIE PRZYWILEJEM !

! BEZ TARCZY, BEZ WOJEN, JESTEŚMY ZA POKOJEM !

Poznań: Proces przeciwko Greenkett

Kraj | Prawa pracownika | Represje

W dniu 5 grudnia odbędzie się przed sądem pracy (druga instancja) w Poznaniu proces w związku z nielegalnym zwolnieniem Łukasza Sibilaka, działacza IP. Związek oskarżył pracodawcę o nielegalne działanie i dyskryminację. Łukasz Sibilak zostal zwolniony w październiku 2007 roku.

Wcześniej w tym samym zakładzie (marze 2007 roku) zwolniono dwie inne działaczki IP, które przed sądem zawarły ugodę i otrzymały od firmy odszkodowania.

Opole: Kolejni działacze IP zwolnieni

Kraj | Prawa pracownika | Represje

W tym tygodniu czterech członków Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w Urzędzie Statystycznych w Opolu straciło pracę.

Oficjalnym powodem zwolnienia jest likwidacja stanowisk pracy, prawdziwym - uderzenie w organizację związkową. Oprócz ww. czterech osób, które już skierowały sprawę do sądu pracy, dwie kolejne (przewodniczącego i wiceprzewodniczącą komisji) dyrekcja Urzędu chce zwolnić. W sprawie tej skierowano do związku zapytanie o zgodę na rozwiązanie umowy. Związek oczywiście nie wyraził aprobaty.

Na likwidowanych celowo stanowiskach pracował również mąż dyrektorki Urzędu (podległość ta była niezgodna z obowiązującym prawem). Co ciekawe nie został on zwolniony, ale przeniesiony na inne miejsce.

Zachodzi obawa, że dyrekcja US naruszy prawo i zwolni działaczy: Wojciecha Idzika i Dorotę Rosę. Dlatego IP wzywa wszystkie organizację i członków związku o pilne pisanie protestów na adres:

Dzień Bez Futra w Opolu

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Wczoraj, 26 listopada w Opolu miała miejsce pikieta z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bez Futra, zorganizowana przez opolska Grupę na rzecz Zwierząt.

Aktywiści przybyli na Pl. Wolności z transparentem, zdjęciami w dużym formacie i z poplamionymi 'krwią' kawałkami sztucznego futra. Rozstawili także zapalone znicze. Jeden z demonstrantów przemawiał przez megafon przekonując przechodniów o tym, iż futro naturalne jest efektem wielkiego okrucieństwa. W ciągu godzinnej pikiety rozdano prawie 300 ulotek.

Akcja cieszyła się dużym poparciem ze strony Opolan, jak i dużym zainteresowaniem ze strony mediów. Policja pomimo tego, iż co jakiś czas się pojawiała na miejscu pikiety to nie interweniowała.

Warszawa: Protest Greenpeace przed Sheratonem

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Ekolodzy wysypali cztery tony węgla pod Sheratonem na pl. trzech Krzyży. W hotelu Sheraton odbywał się zwołany przez polski rząd szczyt z udziałem przedstawicieli energetyki węglowej i 20 ministrów ds. przemysłu, gdy na pl. Trzech Krzyży wjechała ciężarówka. Kierowca zrzucił hałdę węgla i odjechał, a aktywiści rozwinęli transparenty z napisem "Węgiel. Nie spalcie naszej przyszłości".

ROWEROWA MASA KRYTYCZNA

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistyczny
2008-11-28 18:00
2008-11-28 20:00

Łódź - pasaż Schillera/Piotrkowska - start godz. 18

ROWEROWA MASA KRYTYCZNA comiesięczny (każdy ostatni piątek miesiąca!) wspólny przejazd ulicami. później dla zainteresowanych integracyjne spotkanie ;)

Łódź: Akcja antyfutrzarska

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistyczny

Wczoraj (25.11.08) jak co roku, w Łodzi odbyła się demonstracja w Dzień Bez Futra. Kilkanaście osób protestowało w przejściu podziemnym przy dużym centrum handlowym, a później w samym centrum - pod sklepem Simple. Futro to morderstwo!

Sprawy sądowe działaczy Inicjatywy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika

W miesiącu grudniu 2008 r. dojdzie, aż do trzech procesów sądowych związanych z funkcjonowaniem związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. 11 grudnia przed sądem rejonowym w Poznaniu stanie Marceli Szary, którego poznańska prokuratura oskarżyła o organizację nielegalnych strajków w zakładach Cegielskiego.

15 grudnia przed sądem pracy w Słubicach rozpatrywana będzie sprawa firmy TRANS z Kostrzyna nad Odrą. Dyrekcja zakładu od jakiegoś czasu czyni ciągłe naciski na Jacka Rosołowskiego, działacza IP, chcąc się go pozbyć z pracy. Przez wiele miesięcy nikt nie miał pretensji do Rosołowskiego, ale od czasu kiedy zaczął się dopominać przestrzegania praw pracowniczych i ujawnił się jako przedstawiciel lubuskiej Komisji Międzyzakładowej, kierownictwo zbiera na niego tzw. „papiery” i stosuje kary dyscyplinarne, od których związek złożył odwołania.

Wreszcie 16 grudnia przed sadem pracy w Gdańsku odbędzie się proces przeciwko Poczcie Polskiej, która nielegalnie zwolniła Bartosza Kantorczyka, listonosza i działacza IP.

Tysiąc pracowników hut pójdzie na bruk

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Koncern ArcelorMittal Poland postanowił szukać oszczędności i zwolni 980 osób w czterech należących do niego hutach w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu i Świętochłowicach.

Zwolnienia tłumaczone są trudną sytuacją związaną ze światowym kryzysem, w związku z którym Mittal najpierw ograniczył produkcję o 15 proc., teraz zaś planuje zmniejszyć ją nawet do 30 proc.

- W Polsce mamy najniższe koszty produkcji w całej grupie ArcelorMittal, dlatego dziwią i niepokoją nas takie decyzje - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności. (gazeta.pl)

Kanał XML