Kraj

Koncerny samochodowe domagają się pomocy finansowej rządu, jednocześnie szykują zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Kryzys gospodarki światowej szczególnie dotkliwie uderzył w przemysł samochodowy. Fala uderzeniowa dotarła także do Polski - gliwicki Opel poprosił polski rząd o pomoc finansową - zwolnienia podatkowe i dofinansowanie produkcji aut. Także inne koncerny samochodowe wyciągną ręce po publiczne fundusze.

Firmy samochodowe i oponiarskie ograniczają produkcję, w październiku zmniejszyła się ona w porównaniu do września o ponad 14 proc. W fabryce Opla w Gliwicach pracę od nowego roku ma stracić 700 osób, w fabryce samochodów ciężarowych MAN w Starachowicach zlikwidowane będzie ponad 300 etatów. Załamanie w sektorze odczuje cała gospodarka, bo motoryzacja wytwarza ok. 4 proc. PKB, czyli 46 mld zł, z czego sama sprzedaż aut w salonach daje rocznie 5,5 mld zł. (Źródło: dziennik "Polska")

Sprawa Rady Europy: końcowa rozprawa

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś w Warszawie odbyła się końcowa rozprawa zatrzymanych po demonstracji podczas szczytu Rady Europy z 2005 r. Przypomnijmy, że 16 maja 2005 roku, podczas odbywającego się w Warszawie III Szczytu Rady Europy, miała miejsce demonstracja. Pomimo pokojowego charakteru oraz zalegalizowania demonstracji, tuż po jej zakończeniu, policja zaczęła agresywnie napierać na tłum, uniemożliwiając ludziom rozejście się do domów. Przy Alejach Solidarności, na wysokości Placu Bankowego, doszło do zatrzymania 11 osób. Postawiono zarzuty wobec 10 osób.

Sprawa Adama P.została wydzielona z postępowania przeciwko pozostałym oskarżonym . Adam został niedawno uniewinniony. (Wyrok uniewinniający Adama Pazurynę, o którym pisaliśmy tutaj jest nadal nieprawomocny. Prokuratura złożyła wniosek do sądu o pisemne uzasadnienie wyroku, co nie przesądza jeszcze o ewentualnej apelacji prokuratury.)

Trybunał Konstytucyjny o zatrudnianiu na czas określony

Kraj | Prawa pracownika

W najbliższy wtorek Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie ws. wypowiedzenia pracowników zatrudnionych na czas określony. Wiele wskazuje, że 2 grudnia sędziowie orzekną, że brak konieczności uzasadnienia wypowiedzeń umów na czas określony jest niezgodny z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej.

W Polsce na podstawie umów na czas określony zatrudnionych jest 27 proc. wszystkich pracowników, czyli dwukrotnie więcej niż średnia dla krajów UE.

Ashe w Redzikowie

Kraj | Militaryzm

Wczoraj Ambasador USA Victor Ashe spotkał z mieszkańcami Redzikowa. Rada powiatu ostro protestowała przeciwko budowie tarczy antyrakietowej. Mieszkańcy pytali go m.in. o swoje bezpieczeństwo i o to, czy USA wspomoże finansowo region słupski. Ambasador obiecał, że obecność amerykanów będzie "dobrym biznesem". Często powtarzał "No problem". Mieszkańcy nie do końca byli zadowoleni z jego odpowiedzi.

Radni postanowili napisać oświadczenie:

Rada Powiatu Słupskiego wyraża sprzeciw wobec planom umieszczenia elementów amerykańskiego systemu przeciwrakietowego w Redzikowie koło Słupska. Budowa tego systemu, spowodowana jest realnym zagrożeniem, jakie niesie terroryzm, dla terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Należy z tego faktu wyciągnąć wniosek, że do takiego ataku może dojść.

Behemoth pozywa Nowaka

Kraj | Klerykalizm

Proces o naruszenie dóbr osobistych szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszardowi Nowakowi wytoczył lider deathmetalowego zespołu Behemoth, Adam Darski. Muzyk twierdzi, że Nowak zniesławił go nazywając go wielokrotnie przestępcą i satanistą.

Darski domaga się od Nowaka przeprosin na łamach "Gazety Wyborczej" oraz wpłaty trzech tysięcy złotych na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Ciapkowo" w Gdyni. Dziś przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa w tej sprawie. Proces został jednak odroczony do 11 marca.

Protest ekologów w odkrywce węgla brunatnego

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Ok. 20 ekologów z organizacji Greenpeace protestowało w poniedziałek na terenie odkrywki węgla brunatnego Jóźwin II B w pobliżu miejscowości Roztoka (Wielkopolska) przeciwko planom rozbudowy kopalni.

Rano aktywiści zeszli na linach do odkrywki i przed koparką wydobywającą węgiel próbowali bezskutecznie napisać wapnem słowo "Stop". Utrudnili im to skutecznie pracownicy odkrywki i ochroniarze, którzy uniemożliwili też pracę trzech dziennikarzy: fotoreporterom PAP i Greenpeace oraz TV Konin. Po wezwaniu policji, ekologów odwieziono na przesłuchania do pobliskiego Konina, a dziennikarzy zwolniono.

Po przesłuchaniach ekolodzy zostaną zwolnieni.

Gdańsk: Ochrona dworca próbowała wygonić grupę Food Not Bombs

Kraj | Represje | Ubóstwo

Jak co roku, od siedmiu lat, w listopadzie rozpoczyna się akcja Jedzenie Zamiast Bomb, która trwa do wiosny. Jest to międzynarodowa inicjatywa (Food Not Bombs), która po raz pierwszy miała miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i została zainicjowana przez aktywistów ruchu antywojennego.

W tym roku aktywiści spotkali się z ostrą reakcją ochroniarzy gdańskiego dworca. Okazało się, że dobroczynna akcja przeszkadza zarządcy dworca, który zabronił rozdawania posiłków na terenie do niego należącym. Ochroniarz, który domagał się natychmiastowego opuszczenia terenu PKP powoływał się na święte prawo własności i brak zgody właściciela na prowadzenie takiej akcji. W odpowiedzi, osoby rozdające posiłek powoływały się na prawo do korzystania z przestrzeni publicznej, jaką jest teren dworca.

Po kilku minutach wymiany zdań przybył również policjant oraz strażnik ochrony kolei. Potwierdzili oni słowa pracownika ochrony o prywatnym statusie terenu, na którym uczestnicy akcji się znajdowali i poprosili ich o zmianę miejsca. Nie było to jednak konieczne, gdyż prawie całe jedzenie zostało już rozdane i nie było więcej chętnych na ciepły posiłek. Nie oznacza to jednak, że problem ludzi bezdomnych z gdańskiego dworca nie istnieje.

Imigranci w Polsce

Kraj

Imigranci w Polsce to przede wszystkim obywatele krajów b. ZSRR; liczną grupę stanowią również Niemcy, Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy, a także Wietnamczycy - wynika z danych przedstawionych na konferencji poświęconej migracjom, która w piątek odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.

Co trzeci obcokrajowiec mieszkający w Polsce pochodzi z kraju bezpośrednio z nami sąsiadującego. Jedną z charakterystycznych cech imigrantów w Polsce jest fakt, że są oni zazwyczaj dobrze wykształceni (ok. 36 proc. ukończyło studia wyższe). Większość z nich to osoby w wieku od 20 do 59 lat, a więc aktywne zawodowo.

LETS GO!

Kraj | Gospodarka | Ruch anarchistyczny

Od jakiegoś czasu działa na terenie Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego system bezgotówkowej wymiany towarów i usług "LETS". Projekt ciekawy i tworzący pewną alternatywę dla bezwzględnego systemu kapitalistycznego. LETS nie może całkowicie zastąpić systemu pieniężnego, ale może go uzupełniać. W Śląskim LETS`ie znajdziecie już teraz mnóstwo ciekawych ofert m.in. usługi remontowo-budowlane, transportowe, fotograficzne, fryzjerskie. Są również towary takie jak np. książki, artykuły spożywcze, sprzęt AGD i wiele innych.

LETS to nie tylko oferty. Można w nim wystawiać również swoje potrzeby. Ciekawostką jest to ,że system ten świetnie sprawdzał się podczas kryzysu gospodarczego w Kanadzie na początku lat 80. i 90 kiedy to wskaźnik bezrobocia doszedł do 10-13 proc. i spowodował poważne zachwianie w handlu.

Wszelkie informacje znajdziecie na stronie śląskiego systemu LETS: http://www.lets.bzzz.net oraz http://www.lets.pl

Lublin: Bez tarczy, bez wojen ! Jesteśmy za pokojem !

Kraj | Militaryzm | Protesty

"Nie dla tarczy USA" pod takim hasłem odbyła się wczoraj pikieta pod Lubelskim Ratuszem. Lubelska Koalicja Antymilitarystyczna wezwała
mieszkańców do zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec planów instalacji w Polsce elementów północnoamerykańskiej tarczy antyrakietowej, wobec udziału polski w imperialistycznej polityce USA oraz samowoli władz, które nie liczą się zupełnie z opinią społeczeństwa. Wygłoszone zostało przemówienie, rozdane ulotki informacyjne. Uczestnicy pikiety skandowali hasła: "Bez tarczy, bez wojen! Jesteśmy za pokojem!, Tarcza w Słupsku, wrzód na dupsku! czy Rząd na front, jedzenie zamiast bomb!" Cała akcja przyciągnęła spore zainteresowanie przechodniów, niektórzy z nich wyrażali swoje poparcie dla protestujących.

Przeciwko rządowym planom prywatyzacji/likwidacji Służby Zdrowia.

Kraj | Blog | Protesty | Ruch anarchistyczny

Oto opis krakowskiej demonstracji nadesłany przez jednego z uczestników:

20 listopada W Krakowie pod biurem poselskim i senatorskim rządzącej partii (PO) protestowało ponad 30 osób. Demonstracje pod hasłami: JEST ALTERNATYWA DLA PRYWATYZACJI SŁUŻBY ZDROWIA!, oraz; STOP PRYWATYZACJI. CHCEMY SPÓŁDZIELCZEJ SŁUŻBY ZDROWIA! zorganizował OZZ Inicjatywa Pracownicza, do którego przyłączyła się Federacja Anarchistyczna, Związek Syndykalistów Polski (Śląsk), oraz mieszkańcy Krakowa, którzy podzielali w tej kwestii poglądy anarchosyndykalistów.

Demonstranci protestowali przeciw celom reform rządu – czyli min. likwidacji opieki zdrowotnej i społecznej w Polsce. Biuro partyjne znajduje się w budynku hotelu Royal, który został obstawiony policją.

Podczas demonstracji przypomniano, że plany reform w służbie zdrowia i opiece społecznej wzorowane są na systemie amerykańskim, gdzie obecnie miliony obywateli pozbawieni są podstawowej opieki zdrowotnej. Przypomniano, że rząd Polski, więcej pieniędzy przeznacza na zbrojenia i prowadzone wojny przy boku wielkiego brata (USA), niż na ochronę zdrowia swoich obywateli.

System państwowy zbankrutował, nie jest w stanie prawidłowo zarządzać sferą opieki społecznej i ochrony zdrowotnej. Na tym bankructwie kosztem obywateli, ekipą Donalda Tuska chce jeszcze zarobić, likwidując i oddając w ręce finansjery i kapitalistycznych watażków, nierzadko członków PO, resztki tego co należy do społeczeństwa. Alternatywą jest zarówno uspółdzielnienie systemu opieki zdrowotnej i społecznej, oraz uspółdzielnienie systemu ubezpieczeń zdrowotnych, tak by zarządzali nim obywatele. Prawdziwa i sprawiedliwa spółdzielczość jest tylko wtedy gdy każdy pracownik spółdzielni jest także członkiem spółdzielni, a jej działalność może byc poddana kontroli społecznej odbiorców usług.

Pod tablica biura partyjnego postawiono tablice z napisem OFIAROM OSZCZĘDNOŚCI W SŁUŻBIE ZDROWIA, oraz zapalono znicze.

Demonstranci po następnie udali się wesprzeć protest krakowskich lokatorów.

Górnicy giną jak nigdy przez fikcyjne BHP

Kraj | Prawa pracownika

Jak podaje "Dziennik" w tym roku polskich kopalniach zginęło już więcej górników niż w całym roku ubiegłym. Więcej było też wypadków, w których pracownicy odnieśli ciężkie obrażenia - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

W tym roku w kopalniach węgla kamiennego zginęło 22 górników, a 20 odniosło ciężkie obrażenia. W całym ubiegłym roku śmiertelnych ofiar było 16, a ciężko rannych zostało 18 górników. Dane te obejmują zarówno górników zatrudnionych bezpośrednio w kopalniach, jak i w firmach usługowych.

Z danych WUG wynika, że w większości przypadków przyczyną wypadków są ludzkie błędy. Najczęściej do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi podczas transportu oraz obsługi maszyn i urządzeń.

Fronda protestuje przeciwko "promocji homoseksualizmu" przez IKEA

Kraj

Prawicowe świry z Frondy organizują protest przeciw IKEA ponieważ, ich zdaniem, firma ta "propaguje homoseksualizm" na łamach kwartalnika „IKEA Family Live”. W kwartalniku jest rozdział zatytułowany "Dom jak nie z tego świata" składający się na serię „12 portretów rodzinnych”. Pojawia się rodzina dwóch mężczyzn.

Rzecznik firmy mówi - Akceptacja dla różnorodności w IKEA oznacza, że traktujemy się nawzajem z szacunkiem niezależnie od różnic, od grup społecznych do jakich należymy, płci, orientacji seksualnej, wieku, koloru skory, poglądów. Dotyczy to zarówno naszych klientów, partnerów, sąsiadów jak i pracowników.

Sejm przyjął poprawki do przepisów przeciw dyskryminacji

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja doprecyzowuje definicję molestowania seksualnego w miejscu pracy, wprowadza zakaz wyciągania konsekwencji wobec pracownika, który był molestowany albo się temu przeciwstawił.

Przepisy nowelizacji zakazują dyskryminacji ze względu na płeć definiując ją jako "każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery".

Kraków: protest związkowców przeciwko reformom służby zdrowia

Kraj | Protesty

Kilkudziesięcioosobowa grupa związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza manifestowała wczoraj w Krakowie swój sprzeciw wobec planowanej przez rząd Donalda Tuska reformy służby zdrowia. Demonstracja miała miejsce przed biurami poselskimi i senatorskimi Platformy Obywatelskiej, które znajdują się z tyłu hotelu Royal, niedaleko Wawelu. Podobne akcje odbyły się także w innych miejscach Polski.

– Chcemy zaprotestować przeciwko temu, że szpitale i przychodnie będą traktowane w sposób komercyjny, jak przedsiębiorstwa nastawione na zysk – powiedział Super-Nowej Rafał Górski, krakowski publicysta i jeden z organizatorów manifestacji. –Protestujemy także przeciwko temu, że wedle nowych ustaw Zakłady Opieki Zdrowotnej będą miały prawo odmówić podpisania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przeciwko temu, że nowe przepisy zamykają drogę do reform w zupełnie innym kierunku. My proponujemy spółdzielczość i samorządność, natomiast nowe prawo przewiduje przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego.

Kanał XML