Kraj

Ukazał się drugi numer pisma "Organ" wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury

Kraj | Ruch anarchistyczny

Jest już dostępny 2 numer nowego pisma związanego z wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury. Pismo "Organ" jest do ściągnięcia ze strony http://crk-wro.info/index.php/Projekty/Organ.html.

W numerze m.in. teksty o artystach goszczących na scenie CRK, streetartowej 3 fali, zjawisku gentryfikacji i anarchistycznej ekonomii podarunku.

Redakcja pisze o sobie tak: "Organ to nic innego jak nasz własny organ prasowy. Jest naszym biuletynem, tubą propagandową, okazją do zamanifestowania osobistych przemyśleń, wyżalenia się na istniejący stan rzeczy - tak w sztuce, kręgach kultury DIY jak i w polityce, życiu społecznym."

Zwolnienia w MAN Starachowice

Kraj | Zwolnienia

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie związków zawodowych z prezesem Oetjenem, podczas którego zostaliśmy poinformowani o zamiarze przeprowadzenia przez Zarząd firmy zwolnień grupowych. Jak nas poinformowano planuje się zwolnić z pracy 300 osób. Zwolnienia najbardziej mają dotknąć wydział produkcji wiązek elektrycznych (FWK), gdzie do zwolnienia jest 220 osób i wydział obróbki mechanicznej (FWA).

Z niezrozumiałych powodów zwalniani mają być też pracownicy z wydziałów autobusowych gdzie na tę chwilę pracy nie brakuje. Z dokumentów, jakie nam przekazano wynika, że wszyscy pracownicy firmy zostaną poddani ocenie i to ona ma decydować o tym czy pracownik w firmie zostanie czy nie. Jak z tego wynika żaden pracownik nie może być na tę chwilę pewny swojego losu.

Ruszył proces ws. Halemby

Kraj | Prawa pracownika

Rozpoczął się proces ws. wybuchu w kopalni Halemba w którym zginęły 23 osoby. Na ławie oskarżonych zasiadło 17 osób: dyrektor, były główny inżynier kopalni, dyspozytorzy, sztygarzy oraz właściciel firmy, która wykonywała prace na rzecz kopalni. Wg. prokuratury do wypadku doszło, bo łamano przepisy i fałszowano odczyty z metanomierzy.

Dyrektor kopalni miał otrzymywać wydruki, z których wynikało, że stężenie metanu przekracza dopuszczalne normy. Zlekceważył jednak to zagrożenie, nie przerwał robót i nie kazał wycofać ludzi z zagrożonego rejonu. - Robili to z chciwości, bo dla kopalni liczył się tylko zysk, a nie życie ludzi - powiedziała Gazecie Wyborczej wdowa po jednym z zabitych.

Politycy PO zatrzymani za narkotyki

Kraj

Przewodniczący Sejmiku Zachodniopomorskiego Michał Łuczak oraz szef powiatowej Platformy Obywatelskiej i starosta Polic Cezary Atamańczuk zostali zatrzymani przez zachodniopomorską policję. Obaj samorządowcy mieli przy sobie narkotyki. Znaleziono przy nich amfetaminę, tabletki i susz roślinny - poinformowało Radio Zet.

Samorządowcy zatrzymani zostali w piątek wieczorem w czasie rutynowej kontroli na drodze - mówi Maciej Karzczyński z zachodniopomorskiej policji. Jeszcze dzisiaj usłyszą zarzuty. Za posiadanie narkotyków grozi im do trzech lat więzienia. Na razie nie wiadomo, czy zatrzymani samorządowcy byli pod wpływem narkotyków. Przesłuchania trwają.

źródło: Radio Zet

Pechowa narkotyczna impreza policyjna

Kraj

To, że panowie w niebieskich mundurach lubią poza setą zjarać sobie skręta, jest rzeczą powszechnie wiadomą. Ci tropiciele zielonego, od trawy nie stronią. Tym razem jednak inhalacja miała skutki dla mundurowego nie ciekawe. Pechowo trafili na cienkich współtowarzyszy imprezy, którzy po którymś tam skręcie, trafili do szpitala. Sprawę, po tygodniu, wbrew woli policji, odkryli dziennikarze.

Policja nie chce udzielać żadnych informacji. Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej komendy, powiedział dla Dziennika Wschodniego: - Nikt jeszcze nie skazał człowieka za palenie trawki. Poza tym, nie informujemy, gdy narkotyków używa ksiądz, policjant czy dziennikarz.

Co czwarta średniej wielkości firma planuje zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Zwolnienia

Co czwarta firma średniej wielkości zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zatrudnienie, wynika z badań ABR Opinia przeprowadzonych na zamówienie "Gazety Prawnej". W przypadku mniejszych firm gotowość do zwolnień wykazuje 15 proc.

Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada, gdy w mediach było już bardzo wiele informacji, że czeka nas spowolnienie gospodarcze. Objęło ono 479 losowo wybranych małych firm i 73 średnie.

Kaczyński w Olsztynie

Kraj | Protesty

Wczoraj w Olsztynie odbyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego o niedzielnym referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna. Olsztyńscy aktywiści postanowili wybrać się na to spotkanie by pokazać swoja dezaprobatę dla braci Kaczyńskich i pokazać że nie ma dla nich miejsca w Olsztynie.

Podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna grupa ok. dziesięciu młodych ludzi zachowywała się w sposób odmienny od reszty uczestników: demonstracyjnie jedli chipsy, rozmawiali głośno przez telefony komórkowe, owacyjnie bili brawo, komentowali wypowiedzi J. Kaczyńskiego.

W tej sytuacji, Biuro Ochrony Rządu postanowiło wezwać policję. Aktywiści zostali spisani. Z sali wyzywano ich od "czerwonych świń", sugerowano, że zostali opłaceni przez opozycję (i to w rublach!). Grożono wyrzuceniem z uczelni, padały hasła "DORWIEMY WAS!".

Obowiązkowa cytologia i mammografia

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Raz na dwa lata w ramach badań wstępnych i okresowych kobiety będą musiały wykonać obowiązkowo cytologię i mammografię. Minister Kopacz potwierdziła wczoraj, że te badania będą obowiązkowe.

Tusk się przeprowadza, Schetynie wydaje się, że popełniono przestępstwo

Kraj

Z powodu okupacji biura premiera przez związkowców, Tusk postanowił zmienić lokalizację rezydencji. Relokalizacja jest zabiegiem taktycznym mającym wytrącić oręż protestującym. W TVN24 wicepremier tłumaczył, że teraz to sobie mogą siedzieć, a i Tusk będzie siedzieć, tylko gdzie indziej, w innym fotelu, ale tak samo wygodnym. Jednocześnie Schetyna planuje akcję ofensywną: złożył donos do prokuratury na postępowania związkowców. Przy pomocy prawa, chce zdusić protest.

Schetyna uważa, że ma tutaj do czynienia z szantażem, wobec którego rząd się nie ugnie.

Olsztyn: Zakłócenie spotkania z Kaczyńskim

Kraj

Dziś w Olsztynie odbyło się spotkanie Kaczora z mieszkańcami. Interweniowała policja. Przyczyną brawurowej akcji niebieskich było niekulturalne zachowanie ok. 10 osób. Między innymi demonstracyjnie jedli chipsy oraz za głośno bili brawo. Odważyli się też komentować wypowiedzi Prezydenta. W tej dramatycznej sytuacji BOR mógł jedynie wezwać policję, by chronić głowę państwa.

Terroryści zostali usunięci. Spotkanie mogło odbywać się bez żadnego dalszego demonstracyjnego jedzenia chipsów.

Pediatrzy: Opieka medyczna dzieci w katastrofalnym stanie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Opieka medyczna dzieci i młodzieży jest zła i wciąż się pogarsza - alarmują pediatrzy. Sytuacja ta ich zdaniem jest wynikiem reformy, zgodnie z którą leczeniem najmłodszych zajmują się lekarze rodzinni. Natomiast do pediatry potrzebne jest skierowanie. Z tego powodu obecnie u dzieci zbyt późno wykrywa się nowotwory, wady postawy, wady słuchu i wzroku.

Specjaliści apelują o lepszą dostępność do lekarza pediatry oraz zwiększenie finansowania opieki pediatrycznej. (IAR)

Warszawa: Bazar Banacha zagrożony

Kraj

Dziś o godz. 10 w sali warszawskiej PKiN IVp. odbędzie się sesja Rady Warszawy w sprawie wsparcia finansowego dla TBS, który ma wybudować dwa budynki mieszkalne oraz muzeum Ochoty na miejscu obecnego Bazaru Banacha.

Kupcy oraz mieszkańcy od lat korzystający z tego miejsca apelują do wszystkich o przybycie na dzisiejsza sesję. Może na nią przyjść każdy.

Władze dzielnicy Ochota w porozumieniu z władzami miasta chcą na miejscu bazaru Banacha wybudować dwa wysokie budynki mieszkalne, w których znajdzie sie muzeum Ochoty oraz na dole pawilony handlowe na ok. 200 stanowisk. Obecnie na bazarze handluje ponad 440 kupców, w tym na jego obrzeżach wiele osób biednych, których nie stać na opłaty za stoisko.

ABW śledzi listy cd.

Kraj

Rzecznik praw obywatelskich i generalny inspektor ochrony danych osobowych sprawdzą czy elektroniczny system śledzenia korespondencji wprowadzany w pocztowych sortowniach przez ABW jest zgodny z prawem.

Wczoraj gazeta "Dziennik" napisała, że wkrótce specjalny system na Poczcie Polskiej w całym kraju zeskanuje koperty, a dane o adresatach, nadawcach i analiza grafologiczna trafi do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na razie taki system działa w Poznaniu.

Coraz mniej dzieci otrzymuje zasiłek rodzinny

Kraj | Ubóstwo

Rzecznik Praw Dziecka domaga się podniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze świadczeń rodzinnych. Prawo zasiłku rodzinnego ma obecnie ok. 20 proc. mniej osób niż w 2004 roku. To efekt m.in. wzrostu dochodów jednak też jest skutkiem braku zmiany kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy. Zamrożenie tego kryterium negatywnie ocenia rzecznik praw dziecka.

Od maja 2004 r. prawo do zasiłku mają rodziny, w których dochód netto na osobę nie przekracza 504 zł. Kryterium to ma być weryfikowane co trzy lata, na podstawie tzw. badań progu wsparcia dochodowego rodzin czyli rząd powinien uwzględnić rosnących kosztów życia.

Zakupy proletariackie

Kraj

Jak podaje "Rzeczpospolita", ze sklepów w Polsce zniknęły towary warte 1,1 mld euro. W porównaniu z poprzednią edycją badania wartość ta spadła o 1,5 proc.

Największe proletariackie zakupy robią klienci, ale ponad 36 proc. takich "zakupów bez pieniędzy" robią pracownicy. Wartość dokonywanych przez nich "zakupów" jest znacznie większa niż tych, których dopuszczają się klienci.

Kanał XML