Kraj

"S" zwróci uwagę na "społeczną odpowiedzialność" pracodawców

Kraj

Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" będzie promować "odpowiedzialne wzorce zachowań w biznesie". W sierpniu rusza projekt, który ma zwrócić uwagę na społeczną odpowiedzialność pracodawców. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programu "Kapitał Ludzki".

W ramach projektu odbędzie się m.in. regionalna i 10 lokalnych konferencji z udziałem przedsiębiorców, związkowców, samorządowców i organizacji pozarządowych.

Czy Polscy żołnierze pojadą do Gruzji dla ropy i gazu ?

Kraj | Świat

Polska jest gotowa wysłać swoich żołnierzy na pogranicze osetyjsko-gruzińskie, w ramach sił pokojowych - zapowiada wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. - Bez Gruzji nie ma mowy o bezpieczeństwie energetycznym i Polski, i Europy. Wszystkie, czy istniejące, czy planowane rurociągi, zarówno gazowe, jak i ropociągi, przechodzą przez Gruzję" - powiedział Władysław Stasiak w TVP Info.

Koniec służby zastępczej

Kraj

Kilka dni temu rząd przyjął program uzawodowienia armii. Od przyszłego roku pobór zniknie. Zlikwidowana zostanie także służba zastępcza. Co roku dzięki temu przymusowi tysiące ludzi pracują prawie za darmo m.in. w policji oraz w szpitalach.

– To idealni pracownicy – mówi Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. – Poborowy nic nie kosztował pracodawcę. Pieniądze wypłacane jako żołd zwracało państwo. Jedyny koszt, który się ponosiło, to 130 zł, które trzeba było dopłacać do ZUS.

W policji pracowało ok. 4 tys. poborowych.

Komorowski odwołuje Głównego Inspektora Pracy

Kraj

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przedstawił wniosek o odwołanie sprawującej urząd Głównego Inspektora Pracy Bożeny Borys-Szopy. Nowym Głównym Inspektorem Pracy ma zostać Tadeusz Zając.

AlterKino.org: Rozbrat. Epizod I

Kraj | Kultura | Protesty | Ruch anarchistyczny

Rozbrat. Epizod I - film poświęcony życiu poznańskiego skłotu "Rozbrat. Epizod I". Realizacji dokumentu podjął się w 2004 roku Andrzej Wojciechowski. W założeniach miał to być pełnometrażowy dokument, projekt ten jednak, ze względu na natłok innych zajęć reżysera, nie został zakończony. "Rozbrat. Epizod I" jest więc jedynie 30 minutowym wstępem, zmontowanym z nagranych materiałów.

Działacze skupieni wokół Rozbratu i organizacji z nim związanych współtworzyli bądź współtworzą takie grupy jak: Porozumienie Społeczne "Poznań Miasto dla Ludzi", Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza", Komitet Wolny Kaukaz, Anarchistyczny Czarny Krzyż. Z Rozbratem związana jest również niezależna Oficyna Wydawnicza Bractwa "Trojka".

http://www.alterkino.org

Sterdyń: Policjanci wynoszą blokujących eksmisję

Kraj

W Sterdyniu Podlaskim dzisiaj rano stawiło się 30 aktywistów z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Nowej Lewicy, Młodych Socjalistów i Organizacji Młodzieżowej Nowej Lewicy, by obronić emerytowaną nauczycielkę Mariannę Jendę przed eksmisją. Pani Marianna przez 40 lat, była nauczycielką w Sterdyniu, dziś jest na emeryturze, miała zaległości czynszowe, lecz po wyroku spłaciła je co do grosza.

Eksmisję zarządził wójt Czesław Marian Zalewski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, który uwziął się na lokatorkę, ze względu na to, że kiedy on chciał sprywatyzować szkołę w Sterdyniu, ona piętnowała jego działania. Jenda była szefową struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sterdyniu.

Kleczew: konflikt ekologów i związków zawodowych wokół klopalni

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika

W Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie zawiązał się Międzyzwiązkowy Komitet Obrony Miejsc Pracy. Komitet będą tworzyć wszystkie funkcjonujące w firmie związki zawodowe.

Ma to być odpowiedź pracowników kopalni na zapowiadaną przez Stowarzyszenie "Przyjezierze" oraz Społeczny Komitet Ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego kontynuację protestów dotyczących działalności kopalni.

Organizacje ekologiczne oskarżają kopalnię głównie o powodowanie ubytku wody w okolicznych jeziorach. Chcą wstrzymania uruchomienia nowych odkrywek. Jesienią mają być organizowane protesty przeciwko działalności kopalni.

O planowanych protestach ekologów pisaliśmy już tutaj.

Czy nauczyciele mogą stracić pracę?

Kraj | Prawa pracownika

MEN chce podnieść liczbę godzin pracy nauczycieli z 18 do 22 tygodniowo. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, powiedział w wywiadzie na stronie Money.pl:

Zwiększenie wymiaru pensum nauczycielskiego przy jednoczesnym oddaniu w ręce samorządów prawa do określenia wymiaru czasu pracy dla 11 stanowisk osób zatrudnionych w oświacie, może spowodować redukcję liczby zatrudnionych nauczycieli o 20 procent, a to oznacza, że w granicach 100-120 tysięcy obecnie zatrudnionych będzie musiało szukać pracy.

Związkowcy uważają, że podwyżki dla nauczycieli będą pozorne, bo jednocześnie resort edukacji otwiera drogę do zwiększenia ich czasu pracy. Czas pracy wzrośnie o 20 proc., tymczasem wynagrodzenia nauczycieli mają wzrosnąć dwa razy po 5 proc.

Pracujemy coraz ciężej

Kraj

Raport Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że prawie milion Polaków i Polek pracuje 12 godzin dziennie. Prawie milion dwieście tysięcy osób jest zatrudnionym w więcej niż jednym miejscu, a ponad 80% pracowników ma nadgodziny. Tylko 16% ludzi w Polsce jest zadowolonych z równowagi czasu pracy z czasem wolnym, tak więc mamy największą depresję zawodową w Europie. Na przykład w Danii z wypoczynku zadowolonych jest 46% społeczeństwa, a w Finlandii – 37%.

Pornogliniarskie TV-show, czyli ku policji bez ograniczeń

Kraj | Militaryzm | Publicystyka

Gliniarz to niezaprzeczalnie jeden z zawodów, który w kinematografii występuje najczęściej. Gdyby ktoś postanowił założyć wypożyczalnię filmów i seriali opowiadających tylko o perypetiach „stróżów prawa”, to pod względem metrażu jego interes nie powinien ustępować innym, bardziej ogólnym wypożyczalniom. Tysiące kilometrów taśm, na których cały czas przewijają się „Smurfy” w ogromnej większości nie powstawały na daremno, lecz miały konkretne cele do spełnienia – odpowiednią modyfikację sposobu myślenia bezkrytycznej widowni.

Bardzo ciekawy tekst na temat promowania „kultury policyjnej” napisał Hakim Bey. Esej zatytułowany „Uchwała na lata 90-te: Bojkot kultury policyjnej” jest dostępny w języku polskim w książce „Poetycki Terroryzm”. Bey rozpoczyna tymi słowy: „JEŚLI DA SIĘ POWIEDZIEĆ o jakiejś fikcyjnej postaci, że zdominowała popkulturę lat 80-tych, to był nią gliniarz. Wszędzie, gdzie nie spojrzałeś, pierdolona policja, gorsza niż prawdziwe życie. […] Wszechmocni gliniarze – obrońcy nieśmiałych i pokornych – kosztem kilku ładnych artykułów Bill of Rights – „Brudny Harry”. Mili, ludzcy gliniarze, którzy radzą sobie z ludzką perwersyjnością, prezentując się na słodko-kwaśno, rozumiecie, niby gburowaci i przemądrzali, a jednak łagodni od środka”

Śmierć górnika w kopalni ‘ Janina’.

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Górnik przechodząc przez zatrzymany przenośnik ścianowy stracił równowagę w rejonie jego napędu, spadając na inny przenośnik będący w ruchu. Jego nogi zostały wciągnięte pod pracująca kruszarkę węgla.

Sprawą zajął się Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach pod nadzorem WUG. Owocem wyjaśnienia okoliczności wypadku powinien być wniosek, czy był to tragiczny wypadek, czy doszło do naruszenia zasad bezpiecznej pracy. Do zajścia doszło we wtorek.

Statystyki są wstrząsające. Według Wyższego Urzędu Górniczego, od początku roku do końca czerwca w całym polskim górnictwie doszło łącznie do 1593 różnych wypadków. W kopalniach węgla kamiennego było to 1220 wypadków. 240 z poszkodowanych było pracownikami zatrudnionymi w kopalniach prywatnych firm; 16 wypadków miało miejsce w górnictwie kopalin pospolitych.

Służby specjalne pogrążają się w demencji

Kraj

W ramach prowadzonego przez CBA śledztwa dotyczącego warszawskiego szpitala MSWiA przesłuchano chorych na Alzheimera, czyli osoby cierpiące m.in. na zaniki pamięci. W efekcie u niektórych pacjentów rozwinęły się stany depresyjne i psychozy urojeniowe.

Chorych z Oddziału Alzheimerowskiego pytano, czy dawali lekarzom prezenty i jakie zabiegi wykonywano im w szpitalu - mówi pragnący zachować anonimowość lekarz ze szpitala MSWiA. To absurd, bo osoby cierpiące na demencję świetnie pamiętają, co działo się kilkadziesiąt lat temu, ale nie potrafią sobie przypomnieć wydarzeń sprzed kilku dni - dodaje.

Z ustaleń serwisu internetowego tvp.info wynika, że na przełomie 2007 i 2008 r. przesłuchano około dwustu byłych i obecnych pacjentów Oddziału Alzheimerowskiego. Przesłuchania prowadzili nie tylko policjanci, ale i agenci CBA oraz prokuratorzy. Niektórzy pacjenci musieli więc zeznawać trzy razy. O wezwaniu pacjentów na przesłuchania nie informowano lekarzy z oddziału.

Gorzów Wlkp: Kobiety mdleją w fabryce monitorów

Kraj

Kilka pracownic fabryki monitorów TPV trafiło do szpitala z podejrzeniem zatrucia oparami cyny. Sanepid ustalił, że omdlenia to efekt upałów i niewłaściwie działającej wentylacji.Do zasłabnięć doszło przy stanowiskach, gdzie lutuje się elementy tunerów do płyt głównych telewizorów. Pracownice pracują niesko pochylone, bez masek ochronnych, opary są odciągane jedynie przez specjalne rurki. Dodatkową nad głowami świecą ogromnej mocy lampy.

Dorota Siedziniewska, dyrektor ds. zasobów kazała zbadać sprawę, po czym wydała komunikat, w którym stwierdziła, że "a stanowiskach nie występują substancje mogące powodować zagrożenie dla zdrowia". Dyrekcja stwierdziła, że na zasłabnięcia miała prawdopodobnie wpływ zbyt wysoka temperatura. Tę wersję potwierdzili inspektorzy PIP - w hali produkcyjnej panowała duchota i wyskoka temperatura w związku z niedziałającą prawidłowo wentylacją.

Nowa formacja centrolewicowa

Kraj

Przewodniczący SDPL Bartosz Dominiak oraz sekretarz generalny SDPL Wojciech Filemonowicz poinformowali we wtorek o ostatnich działaniach partii na rzecz tworzenia szerokiego bloku centrolewicowego. Podstawą nowej formacji będą SDPL i PD oraz inne środowiska o zbliżonych programach.

Politycy SDPL mówili o m.in. Zielonych 2004, jednak do niedawna formacja ta twierdziła, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku partia zamierza wystartować samodzielnie. Inna partia, która może dołączyć do nowej formacji to Partia Kobiet. W połowie października na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się kongres centrolewicy.

Cegielski w ręce pracowników! - propozycja OZZ IP przeciw planom rządu

Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

6 sierpnia przed zakładem Cegielskiego w Poznaniu odbyła się akcja informacyjna Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Informowano pracowników o rządowym planie podziału i prywatyzacji firmy, a także o stanowisku związku w sprawie tego faktu.

OZZ IP nie tylko sprzeciwia się podziałowi i prywatyzacji Cegielskiego, ale zamierza przedstawić własny projekt restrukturyzacji. Przewidywałby on przekształcenie Zakładów w spółdzielnię pracy, której udziałowcami byliby wszyscy członkowie załogi. Związek powołał już specjalny zespół, który we wrześniu ma zaprezentować kompletny plan przekształcenia firmy w spółdzielnię.

Inicjatywa Pracownicza odrzuca plan prywatyzacji polegający na rozprzedaniu po kawałku firmy. Sprzeciwiamy się procedurom, które nie uwzględniają zdania i interesów załogi Cegielskiego.[...] W takich warunkach postanowiliśmy dalej nie czekać i będziemy walczyć o to, żeby Cegielski został przejęty przez jego pracowników - czytamy w oświadczeniu Komisji Międzyzakładowej OZZ IP przy Zakładach Hipolita Cegielskiego Poznań S.A.

Związkowcy nie mają wątpliwości, że rządowy plan wobec Cegielskiego spowoduje w ciągu kilku lat zaprzestanie produkcji i sprzedaż zakładu, a co za tym idzie - likwidację miejsc pracy.

Kanał XML