Kraj

Pawlak osłabia złotego

Kraj | Gospodarka

- Nadszedł dobry czas, by porozmawiać o tym, jakie mechanizmy można wykorzystać, by zatrzymać umocnienie złotego, które szkodzi polskiej gospodarce - stwierdził 6 sierpnia Waldemar Pawlak. Po tej wypowiedzi wicepremiera złoty zaczął tracić na rynku walutowym.

Protest kierowców z PKS Kielce

Kraj | Protesty

Dziś ok. 100 związkowców z PKS Kielce demonstrowało przed Ministerstwem Skarbu Państwa w Warszawie przeciw prywatyzacji firmy. Pracownicy żądają komunalizacji swojej firmy.

Wiosną władze Kielc wystosowały do MSP list intencyjny dotyczący możliwości komunalizacji PKS-u, ale nie otrzymały odpowiedzi. Komunalizację popiera załoga i nawet zarząd firmy. Pracownicy podejrzewają, że ministerstwo nie chce skomunalizować spółki, ale ją sprywatyzować. Dlatego też resort zamierza zmienić prezesa.

Magdalena Dąbrowska z Biura Komunikacji Społecznej MSP poinformowała PAP, że 21 maja Departament Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji odpowiedział na pismo prezydenta Kielc dotyczące możliwości komunalizacji spółki i przedstawił warunki formalnoprawne, które muszą być spełnione, aby rozpocząć proces komunalizacji. "Do dziś do DNWiP1 nie wpłynął formalny wniosek Prezydenta Miasta Kielce dotyczący komunalizacji Spółki" - napisała.

Kraków: Monitoring przed sądem

Kraj

W nowohuckim bloku na osiedlu Górali jakiś czas temu zainstalowano monitoring. Kilkanaście kamer zamontowanych w przeróżnych miejscach śledzi poczynania mieszkańców. Do inwestycji doszło po przegłosowaniu jej przez Wspólnotę mieszkaniową i pozytywnym zaopiniowaniu przez Urząd Miasta. Nie wszystkim mieszkańcom jednak to się spodobało.

Kamery ustawiono w tzw przestrzeni wspólnej czyli na klatkach schodowych, korytarzach i przy wejściu. Celem oczywiście miało być podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Sposób realizacji zakładanego celu nie podoba się jednak wszystkim mieszkańcom. Twierdzą oni iż naruszana jest ich prywatność. Jedna z mieszkanek złożyła nawet pozew do sądu przeciwko Magistratowi który to wyraził zgodę na montaż.

Łódź: Walka o ul. Strykowską

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Jeszcze żaden remont drogi w Łodzi nie wywołał takich protestów jak ten, który planowany jest na ul. Strykowskiej. W kłótniach o przebieg drogi ścierają się dwie grupy mieszkańców - blisko 2000 ludzi. Obie przekonują do swoich racji. Obie nie chcą ulicy pod swoimi oknami.

Tarcza: polski rząd ma płacić za przypadkowe zestrzelenie samolotów pasażerskich

Kraj | Militaryzm

Amerykanie nie chcą brać na siebie wszystkich odszkodowań za straty związane z użyciem tarczy, bo obawiają się, że system może nie z ich winy strącić np. samolot pasażerski. Z raportu, do którego dotarł Newsweek. pl, wynika, że dopiero po wypłaceniu odszkodowań Polska mogłaby domagać się rekompensaty od USA.

Waszyngton zapewnia w umowach zawartych z Polska i Czechami, że w przypadku ewentualnych roszczeń udzieli im pomocy prawnej i nie wyklucza pokrycia kosztów odszkodowania. Polski rząd uważa, że to zbyt słabe gwarancje i chciałby otworzyć rozdział negocjacji, który pod koniec czerwca został sfinalizowany w Waszyngtonie przez wiceszefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego.

"Przyjazne państwo" - nieprzyjazne pracownikom

Kraj | Prawa pracownika

Komisja „Przyjazne Państwo” posła Palikota jest mało przyzna pracownikom. Komisja przysłała do resortu pracy propozycję likwidacji niektórych praw pracowniczych, które jak twierdzi utrudniają działanie firm i ograniczają zatrudnienie. Poseł Palikot chce skrócić o połowę przedemerytalny okres ochronny, teraz nie można zwolnić pracownika na cztery lata przed emeryturą, komisja chce aby ten okres wynosił dwa lata. Kolejnym pomysłem jest ograniczenie roli związków zawodowych przy zwolnieniu pracownika. Obecnie przed wręczeniem wypowiedzenia dyscyplinarnego lub osobie pracującej na czas nieokreślony pracodawca musi spytać związek o opinię, Palikot chce aby mógł to zrobić dopiero po wręczeniu wypowiedzenia. Następną zmianą byłoby odebranie prawa do wzięcia urlopu na żądanie w jednym, czterodniowym bloku, pracownik musiałby również uzasadnić dlaczego chce dzień wolny, obecnie nie musi tego robić.

Koniec z obowiązkowym poborem do armii

Kraj | Militaryzm

Wraz z Nowym Rokiem skończy się obowiązkowy pobór do armii, a w październiku przyszłego roku nie będzie już w koszarach żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową. Tegoroczny pobór do armii ma być ostatnim, a ostanie wcielenia do armii będą miały miejsce w grudniu tego roku – deklarował w niedzielę podczas uroczystej przysięgi wojskowej w Krakowie minister obrony narodowej Bogdan Klich. Od 1 stycznia 2010 w Polsce ma być wprowadzona w pełni zawodowa armia.

Koniec amerykańskiego snu?

Kraj | Gospodarka

Kryzys w USA nie mija, firmy zapowiadają masowe zwolnienia pracowników. O ponad 140 proc. wzrosła w lipcu liczba zapowiadanych zwolnień w stosunku do lipca ubiegłego roku. W 2008 r., do tej pory, amerykańskie firmy zapowiedziały zwolnienie 579.260 pracowników, o 33 procent więcej niż w 7 pierwszych miesiącach 2007 r.

Pracodawcy zlikwidowali w lipcu 72 000 stanowisk pracy, a od początku roku 463 000. Bezpośrednią przyczyną redukcji zatrudnienia są: trudność uzyskania kredytów wskutek kryzysu na rynku kredytów hipotecznych, który poważnie dotknął także sektor bankowy, jak również wysokie ceny paliw i energii. Jednocześnie wielkie korporacje ograniczają produkcję, banki bankrutują, a giełda dołuje od kilku miesięcy.

Hej, punki, a może chcecie wstąpić do wojska?

Kraj | Blog

Opancerzony transporter, wyrzutnia rakiet i uzbrojeni po zęby żołnierze... To nie Afganistan, ale Przystanek Woodstock, na którym wojsko namawiało młodych ludzi do wstępowania do armii

Balcerowicz wciskał kit na Przystanku Woodstock

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Na Przystanku Woodstock zagościł po raz pierwszy polityk, dziś występujący w roli "niezależnego eksperta". Leszek Balcerowicz, bo o nim mowa - były pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, były minister finansów odpowiedzialny za wprowadzenie neoliberalnego modelu kapitalizmu do Polski pod dyktando ideologicznej doktryny Jeffreya Sachsa, były przewodniczący Unii Wolności, były prezes NBP, który przez większość swojego życia pracował w instytucjach finansowanych z podatków, rozsnuwał przed młodymi słuchaczami wizję, jakoby on uchronił Polskę przed "ekonomiczną katastrofą na miarę Białorusi" (oficjalne bezrobocie na Białorusi 1.6%, polskie oficjalne bezrobocie 7.5%, Wskaźnik Rozwoju Społecznego HDI Białorusi w kategorii "wysoki" - nie oznacza to naturalnie pochwały dla ekonomicznego systemu białoruskiego, po prostu nie odbiega on od "normy", inaczej niż to widzi Balcerowicz).

Kraków: W obronie kamienicy Mogilska 49

Kraj | Protesty

W miniony czwartek odbyła się pikieta w obronie mieszkańców kamienicy przy ul. Mogilskiej 49. Według nich aktualny właściciel nie ma do budynku praw. W demonstracji zorganizowanej przez Forum Organizacji Lokatorskich wzięło udział około 30 osób.

więcej: Blog Fa Kraków

Złożenie kwiatów pod Domem Profesorów

Kraj

Cześć bohaterom i bohaterkom 104 Kompanii Związku Syndykalistów Polskich!

Dnia wczorajszego, w 64 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, delegacja stowarzyszenia Wolność - Równość - Solidarność złożyła kwiaty pod Domem Profesorów, niezdobytym bastionem obrony Starego Miasta. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Młodych Socjalistów oraz Lewicowej alternatywy.

Obejrzyj film

Rynek nazistowskich pamiątek kwitnie

Kraj

Polska jest największym producentem i eksporterem nazistowskich i faszystowskich symboli w Europie. W naszym kraju zaopatrują się neofaszyści m.in. z Niemiec, Danii, Szwecji i Norwegii. Na Allegro można znaleźć około 600 ofert oferujących hitlerowskie symbole, np. żelazne krzyże, emblematy jednostek SS, swastyki. Producenci takich „pamiątek” wykorzystują lukę, jaka znajduje się w polskim prawie, mimo że prawo zakazuje propagowania ideologii faszystowskiej, handel pamiątkami historycznymi i ich replikami jest dozwolony.

Pół roku więzienia za posiadanie... jednego naboju

Kraj

43-letni Austriak został zatrzymany na Krakowskim lotnisku gdy podczas rutynowej kontroli stwierdzono, że ma w portfelu pocisk kal. 7,65 mm do pistoletu Browning. Zatrzymany dokonano za nielegalne posiadanie amunicji. - Nabój dostałem kilka lat temu od znajomego i noszę go od tego czasu jako pamiątkowy drobiazg - tłumaczył cudzoziemiec. Nic z tego jak mówi mjr Marek Jarosiński, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej "Jednym pociskiem też można zabić człowieka, jeśli przymkniemy oko na jeden pocisk, to ktoś powie następnie, że trzy to też nic, aż dojdziemy w ten sposób do wiązki granatów".

Za przestępstwo, bo za takowe oskarżyciel uznał posiadanie jednego naboju bez zezwolenia, grozi nawet do ośmiu lat więzienia. Cudzoziemiec miał do wyboru: proces albo jego uniknięcie poprzez dobrowolne poddanie się karze bez konieczności prowadzenia rozpraw. Wybrał to drugie. Za nabój, który miał w portfelu, dostał sześć miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na dwa lata.

Rozmowy nt. emerytur pomostowych zawieszone

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Rząd, związki zawodowe i organizacje przedsiębiorców przerwały rozmowy w zespole Komisji Trójstronnej, który negocjował sprawę emerytur pomostowych.

Rząd założył, że prawo do emerytur pomostowych będą miały osoby urodzone przed 1968 rokiem i które rozpoczęły pracę w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Wczoraj strona rządowa zaproponowała, aby prawo do emerytur pomostowych miały osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. bez ograniczenia związanego z datą urodzenia. Jednak zdaniem związkowców prawa do obniżonego wieku emerytalnego nie można różnicować ze względu na wiek i datę rozpoczęcia pracy.

- Emerytury pomostowe nie powinny mieć charakteru wygasającego, dopóki wcześniej nie zostaną usunięte szczególne warunki pracy - mówi Zbigniew Kruszyński z Działu Polityki Społecznej KK NSZZ Solidarność.

Kanał XML