Kraj

Świadomość ekologiczna konsumentów elektroniki

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Technika

Umieszczenie starego komputera czy lodówki na wysypisku śmieci to przyczynianie się do zatruwania środowiska. Są inne sposoby na pozbycie się uciążliwych odpadów, które nie tylko przyniosą korzyści naturze.

Co roku 20 do 50 milionów ton sprzętu elektronicznego staje się odpadami. Ciągły postęp techniczny i technologiczny sprawiają, że żywotność sprzętu to przeciętnie 2-3 lata. Niestety duża część zużytego sprzętu trafia na wysypiska śmieci. Nie jest to dla nich odpowiednie miejsce, łatwo może bowiem dojść do skażenia środowiska naturalnego - zwykły zestaw komputerowy składa się z około tysiąca substancji, w tym wielu szkodliwych.

Co więc zrobić, by nie pogarszać stanu środowiska? Wskazać można dwa podstawowe rozwiązania. Po pierwsze przy zakupie nowego sprzętu sprzedawca ma obowiązek przyjąć stary. Są jednak dwa warunki - musi być to sprzęt tego samego rodzaju oraz taka sama ilość. Jeśli kupujemy jeden komputer, także jeden możemy oddać.

Druga możliwość to oddanie sprzętu w specjalnym punkcie, który zajmuje się zbieraniem odpadów elektronicznych. W całej Polsce jest kilka tysięcy tego typu punktów. Ich listy są m.in. na stronach organizacji ElektroEko, a także w urzędach gmin:
http://www.elektroeko.pl/oddaj_nam_swoj_ZSEE/68,baza.html

Tak ze sklepów, jak i z tych punktów, trafiają one do zakładów przetwarzania, gdzie są demontowane. Niebezpieczne elementy są unieszkodliwiane, a plastik, metal czy szkło przekazywane dalej zakładom recyklingowym w celu powtórnego wykorzystania. Co ciekawe niektóre materiały wykorzystać można w zupełnie inny sposób niż pierwotnie - szkło kineskopowe, oprócz tego, że może posłużyć do wyprodukowania nowych kineskopów, może być także dodane do masy bitumicznej służącej do budowy dróg.

Niski poziom recyklingu sprzętu elektronicznego w Polsce (na jednego Polaka przypadają rocznie 4 kg zbieranego sprzętu, podczas gdy w Norwegii 15) wynika nie tyle z lenistwa, co z niewiedzy. Aż 80 procent Polaków przyznało, że zdają sobie sprawy z tego, że w komputerach czy lodówkach są niebezpieczne substancje. Wiedza o tym, gdzie zużyty sprzęt można oddać także jest ograniczona.

Abyśmy mogli faktycznie odczuć korzyści płynące z powtórnego wykorzystania surowców potrzebne są przede wszystkim edukacja oraz wyrobienie świadomości ekologicznej. To od nas bowiem w największej mierze zależy, co zrobimy ze zużytym sprzętem - oddamy go specjalistom czy wyrzucimy do śmietnika. Warto się nad tym zastanowić przy okazji kupna nowego komputera.

żródło:
Dziennik Internautów

Wrocław: Bosch oraz Denso wiedzą gdzie pomnażać zyski

Kraj | Gospodarka | Tacy są politycy

Niemiecki Bosch, światowy potentat w branży AGD i techniki motoryzacyjnej, oraz japoński Denso, jeden z największych w świecie producentów części samochodowych wspólnie zainwestują w zakład pod Wrocławiem 150 mln euro i zatrudnią 700 osób.

Inwestycje w Polsce korporacjom bardzo się opłacają. Władze wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej wydały inwestorowi zezwolenie na prowadzenie działalności. Korporacjom przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego oraz gwarancja taniej siły roboczej.

Koniec z pluralizmem związkowym już wkrótce

Kraj | Prawa pracownika

Wielkie centrale związkowe i pracodawcy bliscy są już osiągnięcia porozumienia w sprawie ograniczenia liczby związków, które mogłyby brać udział w negocjacjach z pracodawcą - pisze Gazeta Wyborcza. Dyrekcja ma rozmawiać tylko z tymi, które skupiają np. co najmniej 33 proc. załogi - jak chcą pracodawcy, bądź 14-20 proc., jak proponuje "Solidarność". Spowoduje to petryfikację obecnego biurokratycznego systemu uzwiązkowienia i znacznie utrudni, bądź wręcz uniemożliwi pojawianie się i funkcjonowanie nowych związków zawodowych, które mogłyby stanowić alternatywę dla status quo.

O co chodzi przyznaje wprost Solidarność: - Te małe związki wygrywają z nami medialnie, choć nie odgrywają roli reprezentatywnej. Do tego nie pobierają składek członkowskich, co powoduje, że ludzie od nas odchodzą. Trzeba to zmienić - postulował na początku roku Władysław Kielian z krakowskiej "S". - Niech będzie pluralizm, ale ograniczony do trzech dużych central związkowych, aby te małe nie mogły funkcjonować.

Cimoszewicz i Sikorski popierają Sierakowskiego

Kraj

Sławomir Sierakowski dostał się na stypendium German Marshall Fund, dzięki poparciu Włodzimierza Cimoszewicza i Radosława Sikorskiego - jak sam przyznał szef Krytyki Politycznej Dziennikowi. Aby dostać się na to stypendium trzeba wcześniej uzyskać rekomendację ze strony establishmentu. Także wielu młodych członków SLD przebierało nogami, bo chciało dostać rekomendację Cimoszewicza, ale ten widocznie ma swoje plany polityczne i wolał namaścić Sierakowskiego.

Naczelnemu KP opłacał się także wywiad dla tego pisma z czołowym polskim neokonserwatystą, Radosławem Sikorskim (ex-PiS, obecnie minister spraw zagranicznych z ramienia PO), skoro ten wskazał właśnie jego. Świadczyć także to może o tym, że establishment zdaje sobie sprawę, że potrzebuje "lewej nogi", aby system kapitalistyczny funkcjonował sprawnie.

Pracodawcy nie chcą żadnych strajków

Kraj | Prawa pracownika

Zgodnie z pomysłem pracodawców zgłoszonym w Komisji Trójstronnej organizatorzy nielegalnych strajków dostawaliby rachunek za straty, które poniosła firma w czasie przestoju. Pracodawcy chcą też ograniczyć swobodę strajkowania. Dziś, aby strajk był legalny, wystarczy poparcie jednej czwartej załogi. Teraz proponuje się, by ten limit podnieść do 50 proc.

Związki zerwały negocjacje z rządem

Kraj | Prawa pracownika

Związki zawodowe zerwały negocjacje z rządem w Komisji Trójstronnej. Powodem tej decyzji jest przedstawienie przez Ministerstwo Pracy i "Polityki Społecznej" projektu ustawy o emeryturach pomostowych wraz z listą zawodów uprawniających do wcześniejszego zakończenia pracy zawodowej. M.in nauczycielom czy dyżurnym ruchu i nastawniczym pracującym na kolei nie przedstawiono uprawnień do emerytur pomostowych.

27 maja ma się odbyć strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Inne związki zawodowe także zapowiadają akcje protestacyjne.

Forum Związków Zawodowych już rozpoczęło konsultacje o sposobie prowadzenia akcji protestacyjnych. - Decyzje zapadną w ciągu najbliższych kilku dni. Przygotowano projekt ustawy, który satysfakcjonuje wyłącznie pracodawców. W takiej sytuacji rząd musi się liczyć z ostrą odpowiedzią - mówi Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum Związku Zawodowych.

Pracowity jak Polak

Kraj | Blog | Gospodarka | Ironia/Humor | Prawa pracownika | Technika

Bank Światowy ogłosił wczoraj karkołomną tezę. Dotyczy historii polskiej gospodarki w skali ostatnich lat. Zbadano ponoć po raz pierwszy - co samo w sobie brzmi już kuriozalnie - PKB na poziomie mikro. Próbą dla badania było 60 tys. firm w Europie Środkowo-Wschodniej. I co się okazało?

"Od 1995 do 2005 roku aż 80 procent wzrostu gospodarczego w tych państwach Europy Środkowej i Wschodniej, które należą dziś do UE, było efektem wzrostu produktywności [...]. Już nie wielkich strukturalnych zmian, których rezultatem jest przesuwanie siły roboczej z sektorów mniej do bardziej efektywnych, lub upadek firm i zastępowanie ich przez bardziej konkurencyjne. Według badań średnio aż 70 proc. wzrostu produktywności było efektem zmian dokonywanych wewnątrz przedsiębiorstw. To ich innowacjom zawdzięczamy zwiększenie dochodu".

Ciok antysemita

Kraj

Każda struktura zakładowa w "Solidarności" ma prawo podejmować uchwały dowolnej treści. Ale chyba zwykli członkowie związku nawet nie widzą tych uchwał. Wiceprzewodniczący "Solidarności" w JSW, Andrzej Ciok, napisał uchwałę związku w kopalni Jas-Mos. Związkowcy zaniepokoili się sprawą szybkiej prywatyzacji 740 spółek, w tym Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą niedawno zapowiedział minister skarbu. Zdaniem związkowców z JSW, istnieje zagrożenie, że zdobyte w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone w dużej mierze na odszkodowania dla Żydów, którzy utracili majątki w kraju.

- Premier obiecał im hojne zadośćuczynienie, a wiadomo, że państwowa kasa jest pusta i skądś trzeba wziąć pieniądze. Nie zgodzimy się, by odbyło się to kosztem górników i naszej firmy, a czujemy, że taki jest cel tej "szybkiej prywatyzacji" - grzmi Ciok. Przy okazji wyjaśnia, dlaczego zakładowa "S" zawsze tak zdecydowanie sprzeciwiała się jakimkolwiek próbom prywatyzacji spółki. - Żeby pieniądze nie poszły na odszkodowania dla Żydów - przyznaje Ciok.

Kierowcy PKS Grodzisk Mazowiecki c.d.

Kraj | Prawa pracownika | Transport

Dzisiaj kierowcy z PKS Grodzisk Maz. dostali koperty z gotówką - na pozór z zaległą opłatą. Bez pasków. Firma nawet potrąciła kierowcom "za podatki".

Zbierano dokumentację o naruszeniu praw pracowników. Leszek Ruta, dyrektor ZTM Warszawa powiedział nam, że kontrola firmy PKS nie leży w kompetencjach ZTM, lecz Inspekcji Transportu Drogowego. Członkowie ZSP wyślą ZTM, ITD, PIP oraz innym instytucjom dokumentację.

Niektórzy kierowcy pracują czasami od godz. 4:30 do 22:00. Do ponad 16 godzin dziennie. Tymczasem dzienny czas prowadzenia pojazdu przez kierowcę komunikacji miejskiej nie może być dłuższy niż 10 godzin. Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może być dłuższy niż 60 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90 godzin. W ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca powinien wykorzystać co najmniej dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku (w wymiarze 45 godzin). Dzienny czas odpoczynku wynosi 11 nieprzerwanych godzin.

Firma PKS GM potrąca także notorycznie kierowcom z pensji za "przekroczenie norm paliwowych", nawet kiedy nie ustalono norm. PKS potrąca nawet 700, 800, 900 zł. miesięcznie z pensji pracowników.

"Święta Maryjo, chodź z nami na imprezę"

Kraj | Blog

"Widziałam na obrazku twoją smutną twarz / Hej może mogłybyśmy się zabawić / Może podrzucisz dzieciaka babci?" - tak zespół Mass Kotki śpiewa o Matce Boskiej.

http://www.pardon.pl/artykul/4922/swieta_maryjo_chodz_z_nami_na_impreze_...

Korupcja w kapitalistycznych firmach

Kraj | Gospodarka

12 proc. polskich firm twierdzi, że powodem utraty kontrahenta było wręczenie mu łapówki przez konkurencję. Podobnie uważa 8 proc. przedsiębiorstw z Europy Zachodniej i 17 proc. z krajów rozwijających się (m.in. z Czechy, Węgier oraz Rosji) - wynika z raportu firmy doradczej Ernst&Young.

Badanie przeprowadzono w okresie od 28 listopada 2007 r. do 15 lutego br. Wzięło w nim udział 1 tys. 186 przedstawicieli kierownictwa największych korporacji z 33 krajów.

KER: Mobilking w reklamie dyskryminuje kobiety

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Komisja Etyki Reklamy orzekła: "Reklama telewizyjna sieci telefonii komórkowej Mobilking pokazuje kobiety jako gorszą płeć, ma charakter dyskryminujący, a tym samym narusza Kodeks Etyki Reklamy i obowiązujące przepisy prawa"

Komisja podzieliła tym samym opinie wyrażone w napływających do niej skargach, że: "reklama jest rażącym przykładem dyskryminacji ze względu na płeć"

W reklamie sieci Mobilking użyte zostały m.in. następujące sformułowania: "Coraz częściej kobiety chcą dorównać nam, mężczyznom"; "Spójrzmy prawdzie w oczy"; "Niektóre rzeczy zawsze były i będą tylko dla nas - mężczyzn"; "Pewne rzeczy są tylko dla prawdziwych facetów". "Powyższym słowom, wypowiadanym przez lektora, towarzyszą scenki, w których kobiety są przedstawiane jako nieudolnie wykonujące prace, stereotypowo klasyfikowane jako typowo męskie zajęcia" - przypomina KER.

Zapłać bogu za życie w wolnej Polsce

Kraj

Abp Kazimierz Nycz ustanowił pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia.
W dniu tym powinniśmy wg Abp podziękować bogu: "za to, że żyjemy w wolnej Polsce". Nycz, twierdzi również że "wolność nie byłaby możliwa, gdyby nie to, że te czasem krzywe linie polskiej historii i polskich spraw narodowych prowadził Bóg"
Daje on zarazem do zrozumienia, że najlepiej byłoby, gdyby walutą dziękczynienia był polski złoty ofiarowany na Świątynię Opatrzności Bożej.
Kwestie tego, czy staliśmy się dzięki tej danej od boga "wolności" lepszymi, Abp przemilczał.

Kto napisze raport o Rospudzie?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od marca próbuje znaleźć firmę, która sporządzi nowe opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko obwodnicy Augustowa. Trzy przetargi już unieważniono. Dziś rozstrzygnięty ma być kolejny. Jedynym kryterium będzie cena.

Wygrać "powinna" firma Ekkom z Krakowa. Szef wydziału ochrony środowiska w firmie Ekkom to mąż członkini komisji przetargowej w GDDKiA, szefowej tamtejszego wydziału ochrony środowiska.

Firma Ekkom już napisała kilka raportów dla GDDKiA.

Co wykracza poza "legalną działalność związkową" ?

Kraj | Prawa pracownika

- Prawo musi określać, gdzie przebiega granica legalnej działalności związkowej i co poza nią wykracza - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, uchylając przepis ustawy o związkach zawodowych.

Kwestionowany przepis art. 35 tej ustawy stanowi, że kto w związku z pełnioną funkcją związkową "kieruje działalnością sprzeczną z ustawą", podlega karze. Na podstawie tego przepisu prezes jednej ze spółek złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez członków związku działającego przy firmie.

Kanał XML