Kraj

Podkładanie świni po polsku

Kraj | Ironia/Humor

To nie żart. Polska skrajna prawica przechodzi samą siebie. Działacze Polish Defense League zainicjowali "Akcję boczek", polegającą na wysyłaniu mieszkającym w Polsce Muzułmanom... kawałków wieprzowego mięsa. Jak utrzymują pomysłowi organizatorzy hucpy- "podobno idą przez to do piekła".

Były antymuzułmańskie patrole w klubach, były wyzwiska w sieci, teraz czas na kampanię pod kryptonimem „Akcja boczek”. Walcząca z islamem Polska Liga Obrony zachęca swoich sympatyków, by wysyłali pocztą na adres Centrum Kultury Islamu kawałki wieprzowego mięsa. To ma obrazić muzułmanów. – W takiej sytuacji bierze się mięso, wyrzuca, myje ręce i puka w czoło. O tak żenującej akcji dawno nie słyszałem – komentuje rzecznik Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.

Działacze Polish Defence League na swoich facebookowych profilach zaczęli chwalić się zdjęciami dokumentującymi wysyłkę listów z boczkiem. Mięso wrzucił do koperty m.in. lider organizacji Dariusz Mazurek. „Robimy ogólnopolską akcję polegającą na wysyłaniu w kopercie bąbelkowej plasterka boczku na adres Centrum Kultury Islamu w Warszawie” – ogłosił dziarsko inny z członków organizacji.

Zapraszamy na piknik w Żurawlowie!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2014-05-31 00:00
2014-06-01 19:00

 Occupy Chevron (Poland)komunikat Occupy Chevron (Poland):

Mamy przyjemność zaprosić Was na dwudniowy piknik w Żurawlowie, malowniczej wsi na Zamojszczyźnie. Wydarzenie jest inicjatywą mieszkańców Żurawlowa, artystów, aktywistów ekologicznych i działaczy społecznych.

Chcemy połączyć przednią zabawę z akcją wsparcia dla mieszkańców Żurawlowa. Na miejscu czeka Was tona atrakcji. Jako że wyciągamy Was na wieś, poznacie tajniki przydomowej uprawy warzyw, robótek ręcznych czy tłoczenia oleju z nasion rzepaku. W programie przewidziane są też zajęcia dla najmłodszych, takie jak samba czy kuglarstwo.

Nie zabraknie też muzyki, którą przywiozą ze sobą zespoły Miąższ, Junior Stress i Ruta. Dla całkiem poważnych osób znajdzie się też czas na dyskusje na całkiem poważne tematy. Porozmawiamy o problemach mieszkańców miast i wsi, z którymi mierzymy się na co dzień. Zastanowimy się czy osoba wywłaszczona z ziemi rolnej może zrozumieć kogoś z miasta wyrzuconego na bruk. Poszukamy związku między niskim wynagrodzeniem za pracę w Biedronce a nędznymi cenami w skupach produktów rolnych. Podpowiemy też jak planować skuteczne kampanie społeczne i oczywiście nie będziemy omijać tematów związanych z ekologią.

Dlaczego Żurawlów? Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż mieszkańcy wsi, do której zapraszamy mają za sobą ponad dwa lata walki o przyszłość swoją i swoich bliskich. Starli się oni z korporacją Chevron, bogatszą od polskiego państwa. Bez konsultacji społecznych firma ta usiłuje poszukiwać złóż gazu łupkowego w pobliżu domów i na polach uprawnych. W odpowiedzi na działania firmy mieszkańcy od roku prowadzą czynny, nieprzerwany protest w tej sprawie, podczas którego wyedukowali się w dziedzinie ekologii, geologii i prawa. W debacie, merytorycznymi argumentami kładą na łopatki niejednego polskiego polityka. Nie poddają się mimo, że jest ciężko.

Wydarzenie ma charakter non-profit, bo wierzymy, że prawdziwie dobrej zabawy podobnie jak idei nie da się po prostu kupić. Nie przejmujcie się więc kasą jeśli jej nie macie. Ważne, że będziemy razem. Wszyscy chcemy tam być, żeby odetchnąć świeżym powietrzem, które na szczęście jeszcze nie kosztuje.

Przybywajcie! Będzie się działo!

31.05-01.06.2014.
Żurawlów

Więcej informacji na facebook.com

Warszawa: Zablokowana eksmisja 80-letniego pana Ryszarda

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W dniu 22 maja udało się skutecznie zablokować eksmisję 80-letniego pana Ryszarda. Początek był bardzo nerwowy. Pracownik działu windykacji społdzielni mieszkaniowej RSM Praga nie chciał rozmawiać i szukać kompromisu. Tak więc zablokowanie eksmisji było koniecznością. Przyjechał pan od windykacji, jeden z kierowników osiedla, komornik i policja. Pracownik ds. windykacji reprezentował wierzyciela i nie chciał odstąpić od eksmisji, nawet wtedy gdy zdał sobie sprawę, że policja musiałaby spałować wszystkich obecnych, w tym ludzi w podeszłym wieku. Po długiej dyskusji z windykatorem i komornikiem, doszło do rozmowy z przesem społdzielni, który wyraził chęc dalszej dyskusji. Skutkiem tego, czynność eksmisyjna została na razie zawieszona.

Pan Ryszard jest emerytem i dostaje 900 złotych miesiecznie. Popadł w zadłużenie w wyniku kłopotów z ZUSem i problemów z otrzymywaniem emerytury. Później otrzymał wyrównanie i zaczął placić, ale zadłużenie było już zbyt wysokie. Pracownicy spółdzielni całkiem otwarcie oświadczyli, że chcą się go pozbyć i zupełnie nie obchodzi ich, co się z nim stanie. Jednak prawda jest taka, że pan Ryszard niestety jest chory i nie zawsze rozumie co się dzieje. I potrzebuje pomocy. Niestety nie zadziałał wcześniej, aby uniknąc tej sytuacji, bo nie miał pojęcia, co może zrobić. Jest bez rodziny i bez opieki społecznej. Dlatego dziś prawie wylądował na bruku. Teraz musimy się starać uregulować sytuację Pana Ryszarda. Aby mógł godnie spędzić swoje stare lata - bo każdy ma do tego prawo!

Kraków: Cykl "Inne Zwierzęta": spotkanie „Czyje jest moje ciało? Feminizm a prawa zwierząt”

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa kobiet/Feminizm
2014-05-25 12:00
2014-05-25 14:00

Fundacja Czarna Owca Pana Kota we współpracy ze Stowarzyszeniem Empatia i księgarnią De Revolutionibus- Books&Cafe zaprasza na spotkanie z Katarzyną Biernacką „Czyje jest moje ciało? Prawa zwierząt a prawa człowieka.”

Odbędzie się ono 25 maja 2014 r., w niedzielę, o godz. 12 w księgarni De Revolutionibus. Books&Cafe, ul. Bracka 14.

Czym jest cykl Inne Zwierzęta? Jest przestrzenią do rozmowy na temat zwierząt, ich praw, obecności w naszym życiu. Miejscem, w którym można w sposób przystępny zapoznać się z teorią praw zwierząt, jej twórcami i twórczyniami, zadać pytania, otrzymać odpowiedź.

Na trzecim spotkaniu z cyklu Inne Zwierzęta – tuż po Dniu Matki- porozmawiamy o opresji, jakiej doznają zwierzęta płci żeńskiej – o przymusowym zapładnianiu, zabieraniu dopiero co narodzonych dzieci, straconej możliwości macierzyństwa (i straconym dzieciństwie), o braku możliwości samostanowienia i decydowania o sobie. Rozważymy istnienie analogii pomiędzy sytuacją kobiet i zwierząt, a także przyjrzymy się ideom głoszonym przez anglosaską teoretyczkę praw zwierząt i feministkę Carol J. Adams.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Biernacka - aktywistka Stowarzyszenia Empatia, teoretyczka i praktyczka teorii praw zwierząt, tłumaczka.

Podczas spotkania zaprezentujemy nową książkę wydaną przez Fundację Czarna Owca Pana Kota pt. „Książka o prawach zwierząt”, której współautorką jest Katarzyna Biernacka.

Poznań: Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Inicjatywa Pracownicza zorganizowała w Poznaniu protest pod sklepem Apple. Odbył sie on w ramach Europejskich Dni Akcji. Podobne protesty miały miejsce również w innych miastach Europy, a także w Warszawie. Protestowano przeciwko nieludzkim warunkom pracy w fabrykach Foxconn - producenta sprzętu marki Apple. Chodzi o ukazanie realnego obrazu działalności koncernu, którego głównym komunikatem wizerunkowym jest społeczna odpowiedzialność. Tymczasem istnieje rozdźwięk pomiędzy marketingową iluzją a rzeczywistą praktyką wyzysku i przemocy.

Pikieta miała miejsce w centrum handlowym Stary Browar pod sklepem iSpot. Uczestniczyli w niej członkowie OZZ Inicjatywa Pracownicza, a dałączyli także związkowcy z Sierpnia 80 oraz aktywiści Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Podczas przemówień przypominano, że jedynie 2 proc wartości produkcji iPhonów i iPadów przeznaczane jest na wynagrodzenia dla pracowników w Chinach, a zysk operacyjny koncernu wynosi blisko 60 proc. W związku z tym skandowano: „Apple zyskuje, Foxconn wyzyskuje”, „Stop wyzyskowi” i „Żaden iPhone nie pomoże Ci w strajku”.

Wrocław: Demonstracja przeciw nietolerancji i rasizmowi

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

W sobotę 17-go maja po godzinie 16:00 przeszło 400 osób ruszyło z pl. Wróblewskiego w demonstracji "Wrocław Bez Nienawiści". Marsz przeszedł ulicami Wrocławia - zakończył się około godziny 18:30 na Dworcu Nadodrze. Uczestnicy marszu wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy motywowanej nienawiścią i uprzedzeniami rasowymi oraz promowali pozytywne wartości, takie jak antyrasizm, tolerancja, solidarność i pomoc wzajemna.

Demonstranci nieśli bannery i transparenty "Przeciwko dyskryminacji, rasizmowi, faszyzmowi, homofobii. Wrocław dla wszystkich", "Młodzież potrzebuje alternatywy, a nie nacjonalizmu", "161Crew Proud to be Antifascist" czy "Każdy inny, wszyscy równi". Aktywiści biorący udział w marszu skandowali: "Wrocław prosto, antyfaszystowsko", "Najpierw jesteśmy ludźmi, później narodami", "Cała Polska antyfaszystowska". Podczas marszu przemawiali też jego uczestnicy. Maszerującym demonstrantom przygrywała grupa samby oraz mobilne platformy z muzyką.

Przemawiający w swoich mowach poruszyli m.in. temat niewygodny dla władz Wrocławia, mianowicie kwestię Romów i ich dyskryminacji, także tej urzędniczej, tylko dlatego, że mają inne pochodzenie i kolor skóry. Uczestnicy marszu dali też do zrozumienia, że nie mają nic przeciwko kibicowaniu Śląskowi Wrocław, ale uważają, że mowę nienawiści szerzą też kibice o skrajnie prawicowych poglądach, od których nie są wolne trybuny drużyny Śląska.

Przedsiębiorcy płacą w Polsce coraz niższe podatki

Kraj | Gospodarka

Stawka CIT od lat wynosi w Polsce 19 proc. Jednak efektywna stawka odprowadzanego przez firmy podatku z roku na rok spada. W 2013 roku wyniosła 12,9 proc. Dochody rządu z CIT spadły o jedną czwartą, czyli około 2 miliardy złotych.

Według obliczeń Pulsu Biznesu na podstawie danych GUS, jeszcze w latach 2009-10 polskie przedsiębiorstwa, które odnotowały zysk, płaciły od niego średnio 14,8 proc. efektywnej stawki podatku CIT. W 2012 r. było to już 14,1 proc.

Przedsiębiorcy coraz odważniej korzystają z przepisów, które umożliwiają optymalizację lub zakładają spółki za granicą. Wielu pracodawców odlicza różne wydatki od podatku bądź zakłada korzystne dla siebie struktury, jak spółki komandytowe. Pomagają też polskie sądy coraz częściej orzekają na korzyść podatników.

Rzeszów: Wieczorek Anarchistów Podkarpacia

Kraj | Ruch anarchistyczny
2014-05-23 19:00
2014-05-23 23:00

Program imprezy:

-projekcja filmu "Archiwum istnień" oraz rozmowa z reżyserką Justyną Łuczaj-Salej
-koncert kapeli ethno "Hasra"
-wystawa-projekcja fotografii artystki Kai Riot Grrl
-wykład historyczny kurdyjskiego anarchisty
-DJ Szamir: muzyka ethno bałkańska, kurdyjska, irańska

Rzeszów rynek, kawiarnia "Sisha" nad "graciarnią artystów"
23 maja godz. 19.00

Szczecin: II Konferencja naukowa "Z dziejów anarchizmu"

Kraj | Historia | Ruch anarchistyczny
2014-05-29 16:00
2014-05-31 13:00

Druga odsłona konferencji poświęconej dziejom polskiego anarchizmu, cały program konferencji oraz miejsca spotkań dostępne są tutaj

Pikiety przed sklepami Apple w ramach Europejskich Dni Akcji - Poznań, Warszawa

Kraj | Świat | Prawa pracownika
2014-05-15 12:00
2014-05-17 12:00

Zabierzmy się za Apple! Żadna aplikacja nie pomoże Ci w strajku!

15-17 maja – DNI AKCJI przeciwko globalnym łańcuchom wyzysku – Rzym, Frankfurt, Bologna, Warszawa, Poznań, Dusseldorf

W ramach Europejskich Dni Akcji – mayofsolidarity.org – organizujemy protesty i akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego w różnych miastach Europy przed sklepami Apple.

Warszawa - 15 maja, szczegóły wkrótce
Poznań - 17 maja, godz. 12, przed Starym Browarem, w którym znajduje się iSpot

Apple, który korzysta z globalnych łańcuchów wyzysku, będzie dla nas symbolem „nowoczesnej produkcji na zamówienie”, żerującej na globalnych różnicach płacowych. Dziś w czasach kryzysu w całej Europie wprowadza się programy oszczędnościowe, w efekcie których bogacą się bogaci i biednieją biedni. Coraz więcej osób pracuje na śmieciowych umowach. Ta sama polityka prowadzi do wzrostu wyzysku w globalnych fabrykach.

Apple jest przykładem firmy, która nie ma swoich zakładów produkcyjnych, a iPhony i iPady produkowane są przez producentów kontraktowych – jak np. Foxconn w Chinach. Oferują oni pracownikom bardzo niskie płace. Firma Apple dostarcza projekty i technologie, a Foxconn organizuje dla niej produkcję przemysłową. Foxconn, który zatrudnia 1,3 mln pracowników, jest najważniejszym na świecie pracodawcą w przemyśle i producentem ponad 50 proc. elektroniki na świecie.

Smartfony i tablety, notebooki, stacje i konsole do gier: wszystkie te urządzenia naznaczone są potem i krwią głównie młodych migrujących pracowników i pracownic. Doświadczają wyzysku w zakładach produkujących elektronikę w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. W przemysłowych obozach pracy, gdzie spotykają się z upokorzeniem, stresem, pracą na zmiany, niskimi płacami, despotycznym zarządzaniem, wypadkami przy pracy i chorobami. Jednak w medialnych przedstawieniach naszego cyfrowego świata nie znajdziemy opowieści o tym horrorze, a tym bardziej nie ma ich w popularnych spotach reklamowych Apple czy Samsunga.

Również w Polsce globalne korporacje produkujące elektronikę i sprzęt AGD wyzyskują pracowników. W Specjalnych Strefach Ekonomicznych pracownicy często pracują po dwie zmiany, za najniższe wynagrodzenie, pod stałym nadzorem. Nierzadko zatrudniani są przez agencje pracy tymczasowej, przez co pozbawia się podstawowych praw pracowniczych. Jednak co jakiś czas z powodu fatalnych warunków pracy wybuchają protesty i strajki, jak np. w fabryce Chung-Hong Electronics pod Wrocławiem – produkującej dla firmy LG – podczas których pracownicy skandowali: „Nie jesteśmy maszynami!”.

Apple poprzez swoją politykę „odpowiedzialnego dostawcy” – przy współudziale naukowców z Uniwersytetu Stanforda i innych instytucji – próbuje zrzucić wszelką odpowiedzialności za warunki pracy na dostawców. Apple chce pokazać, że fabryki są „bezkonfliktowe”. Wiemy jednak, że pracownicy walczą. Ciągłe wypuszczanie nowych modeli i jakość, do której dąży Apple, są możliwe tylko dzięki ekstremalnemu wyzyskowi. Polityka „odpowiedzialnego dostawcy” jest mało wiarygodna i jeszcze nikt nie udowodnił, że kontrole w fabrykach są prowadzone w niezależny sposób. Apple, Foxconn i inni dostawcy są w równym stopniu odpowiedzialni za warunki pracy.

Majowe Dni Akcji organizujemy, aby nagłośnić problem wyzysku w przemyśle elektronicznym oraz zachęcić wszystkich do wsparcia walki toczonej przez pracowników i pracownice Foxconna, i nie tylko. W 2010 r. dziesiątki młodych chińskich pracowników popełniło samobójstwo skacząc z budynków fabrycznych Foxconna. Samobójstwa wywołały dalsze konflikty i falę strajków, które w niektórych przypadkach zmusiły Foxconna i innych pracodawców do podniesienia płac. Działacze z grup wspierających pracowników i pracownie z Chin, Hongkongu i innych krajów twierdzą, że to ciężkie warunki pracy i wojskowe zarządzanie były przyczyną samobójstw. Ujawnili również, że Foxconn, aby uniknąć niepokojów, próbował dzielić i izolować robotników w halach fabrycznych i w hotelach robotniczych. Pomimo tego, fabryki Foxconna wielokrotnie stały się areną strajków i zamieszek.

„Solidarność ponad granicami” to jedno z głównych haseł majowych Dni Akcji. W Rzymie, Bolonii i Mediolanie, w Warszawie i Poznaniu, we Frankfurcie i Dusseldorfie oraz w Paryżu i Amsterdamie 15, 16 i 17 maja odbędą się protesty: w formie zgłoszonych demonstracji lub spontanicznych okupacji, zaplanowanych pikiet lub niezapowiedzianych blokad przed sklepami Apple. Będziemy łączyć te protesty z trwającymi lokalnymi konfliktami i walkami. Nasze działania są próbą powiązania walk pracowniczych w skali międzynarodowej.

Precz z wyzyskiem!

Żadna aplikacja nie pomoże Ci w strajku!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
www.ozzip.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach pracy w chińskich fabrykach Foxconna oraz walkach pracowniczych zobacz książkę: "Niewolnicy Apple" oraz stronę internetową www.gongchao.org

Warszawa: Czyszczenie kamienic - reprywatyzacja w nowej Polsce - debata, filmy, koncert

Kraj | Lokatorzy
2014-05-10 15:00
2014-05-10 22:00

Debata /film/koncert w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie:

„CZYSZCZENIE KAMIENIC. Reprywatyzacja w nowej Polsce” / w ramach wystawy Marthy Rosler "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce"

godz. 15.00 – blok filmowy / KINO.LAB
- „Eksmisja” w reż. Filipa Malinowskiego (76 min.)
- „Melting clocks’ hotel” Wojciecha Dudy i Rafała Jakubowicza (15’43 min.)
- „Warsaw City Grabbers - Reprywatyzacja” w reż. Piotra Madeja (40 min.)
- „Lokatorzy na sprzedaż” grupy Kontrplan (29’37 min.)
godz. 18.00 - dyskusja / Galeria 1
godz. 20.00 – koncert Kopyt/Kowalski / Galeria 1

więcej:
https://www.facebook.com/events/746133832105088/
https://www.facebook.com/events/236359499894935/

DYSKUSJA „CZYSZCZENIE KAMIENIC. Reprywatyzacja w nowej Polsce”

Uczestnicy: Katarzyna Czarnota, Piotr Ciszewski, Jakub Grzegorczyk, Anastazja Wieczorek-Molga, Antoni Wiesztort
Moderatorka: Dorota Grobelna

Reprywatyzacja substancji mieszkaniowej w polskich miastach, w warunkach braku ustawy reprywatyzacyjnej i polityki mieszkaniowej gmin ukierunkowanej na prawa i potrzeby lokatorów, doprowadziła do szeregu nadużyć, paraliżu rozwojowego miast i ludzkich tragedii. Najbardziej jaskrawym ich przykładem jest pojawienie się lukratywnego biznesu opartego na skupowaniu roszczeń reprywatyzacyjnych, połączonego z brutalnym procederem czyszczenia przejętych kamienic z dotychczasowych mieszkańców. Dramat nękanych lokatorów wspierany przez lata społeczną obojętnością, przekonaniem o prawie właścicieli do dowolnego dysponowania nieruchomością oraz dziejowej sprawiedliwości i konieczności klasowej wymiany mieszkańców centrów miast - uwidoczniony został przez działaczy lokatorskich. Jednak - choć nagłośniony – nadal ma miejsce. Władze samorządowe ciągle nie czują się stroną w sporze między nowymi właścicielami a lokatorami. Nadal też brak ustawy reprywatyzacyjnej, która zatrzymałaby proces umniejszania zasobów lokali komunalnych (dramatyczna w tym względzie jest tu szczególnie sytuacja Warszawy), czy regulacji pozwalających na skuteczne przeciwstawienie się praktyce nękania lokatorów.

Podczas dyskusji wskażemy na uwarunkowania, skalę i skutki „reprywatyzacji w nowej Polsce”. Przedstawimy jej analizę m.in. z perspektywy społecznych i publicznych kosztów odbudowy Warszawy. Przybliżymy też historie walk lokatorskich przełamujących społeczną obojętność oraz losy osób, które w wyniku działań czyścicieli kamienic zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Część z nich jest dziś aktywistkami ruchu lokatorskiego.

Dyskusję poprzedzi blok filmowy złożony z długometrażowego filmu „Eksmisja” w reżyserii Filipa Malinowskiego, filmów dokumentujących walki ruchu lokatorskiego w Warszawie i Poznaniu – „Warsaw City Grabbers - Reprywatyzacja” w reż. Piotra Madeja i „Lokatorzy na sprzedaż” grupy Kontrplan oraz wideo artystów Wojciecha Dudy i Rafała Jakubowicza z ich projektu „Melting clocks’ hotel”.

Podczas dyskusji pokazane zostaną fotografie z wystawy „Powstanie z gruzów", zestawiające dokumentację powojennych zniszczeń ze stanem nieruchomości po ich odbudowie w PRL.
Po dyskusji zapraszamy na koncert poznańskiego duetu Kopyt/Kowalski (www.kopytkowalski.pl), na którego ostatniej płycie KIR znalazł się utwór „Kto zabił Jolantę Brzeską” - poświęcony ikonie ruchu lokatorskiego, aktywistce Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Trzy lata temu jej spalone zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim. Jej śmierć do dziś nie została wyjaśniona.

www.wsl-poznan.pl | wsl.lokatorzy.pl | www.lokatorzy.pl | www.syrenawarszawa.wordpress.com

Katarzyna Czarnota – socjolożka, działaczka społeczno-polityczna związana z poznańską Federacją Anarchistyczną; jest jedną ze współzałożycielek i koordynatorek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów; w latach 2009-2013 prowadziła badania osiedli kontenerowych w Polsce w kontekście segregacji społecznej

Piotr Ciszewski – politolog, działacz związkowy i lokatorski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, działacz OZZ Inicjatywa Pracownicza; publikował m.in. w „Res Publica”, magazynie „Kontakt”, „Przeglądzie”, „Robotniku” i portalu lewica.pl; absolwent Wydziału dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu warszawskiego.

Dorota Grobelna – historyczka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów sztuki publicznej, w tym wystawy i działań studentów Pracowni Wizytującej Joanny Rajkowskiej na UAP - „KontenerART”, będących odpowiedzią na budowę przez władze Poznania kontenerowego getta socjalnego; zaangażowana w problematyką lokatorską; prekariuszka

Jakub Grzegorczyk - działacz związkowy i lokatorski, od 2011 r.; sekretarz Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, aktywista Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów; publikował m.in. w: Le Monde Diplomatique - edycja polska i Nowym Obywatelu; absolwent Instytutu
Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Anastazja Wieczorek-Molga – z wykształcenia matematyczka i informatyczka; z zawodu – księgowa; działaczka społeczna: w latach 70. i 80. - w ruchach młodzieżowych, od 1994 r. – w Stowarzyszeniu Abstynenckim "DOM TRZEŹWOŚCI" w Poznaniu (przez wiele lat w zarządzie Stowarzyszenia), od 2012 r. - w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Lokatorskim

Antoni Wiesztort – dyplomowany bezrobotny, dziki lokator, uczestnik wielu badań terenowych i działań bezpośrednich kolektywu Syrena, współautor wystawy „Powstanie z gruzów” nt. kosztów odbudowy Warszawy i reprywatyzacji, publikował m.in. w polskim Le Monde Diplomatique i Przekroju Kurkiewicza

"Powstanie z gruzów" – opis wystawy
Czy zawodowi kamienicznicy przejmujący dziś za darmo tysiące domów mają prawo mówić o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”?
Jako światowy wyjątek, powojenna Warszawa dosłownie powstała z ruin wysiłkiem mieszkańców/-ek tego i innych miast, pracujących często za darmo w zamian za obietnicę życia i mieszkania w mieście bez gruzów. Odbudowa zrujnowanej wojną Warszawy pochłonęła 70 miliardów dzisiejszych złotych. Wiele stołecznych budynków wzniesiono na nowo dosłownie kosztem innych miast, z materiałów im odbieranych – w samym 1950 roku do stolicy powędrowały 163 miliony zabytkowych cegieł z Wrocławia, zebranych przez specjalne brygady wyburzeniowe.
Poszczególne wersje historii niejednokrotnie służyły uzasadnianiu dominacji i płynących z niej zysków. Oddajemy historię Warszawy w ręce jej prawdziwych właścicieli: mieszkańców i mieszkanek tego miasta, wyrzucanych dziś z domów, za które rodzice zapłacili własnym potem.

Opis filmów
„Eksmisja” w reż. Filipa Malinowskiego

film dokumentalny, Polska/Austria/Szwajcaria 2012
76 Min, polski/niemiecki, podtytuły
produkcja Soleil Film GmbH, Malina Film (PL), RebelMango (CH)
alt. tytuły RESETTLEMENT (ENG), MARIA MUSS PACKEN (DE)
producenci Filip Antoni Malinowski, Jürgen Karasek, Carlo Pisani
montaż Filip Antoni Malinowski, Julia Pontiller
operator Filip Antoni Malinowski
dzwięk & sound design Florian Kindlinger
muzyka THALIJA www.thalija.com

EKSMISJA - film o niebywałej polskiej parze seniorów, która po przeżyciu 66 lat w jednym mieszkaniu musi się wyprowadzić. Z jednej strony jest MARIA - osoba o nieskończenie młodym i optymistycznym duchu – z drugiej strony TADEUSZ, który jest cichym naukowcem i fatalistą. Nagle oboje muszą walczyć z osobistą katastrofą, która ujawnia dotyczące ich przeżycia z przeszłości ciążące nad ich decyzjami. Jest to film o sprawiedliwości i równości – o kryzysie moralności w przeszłym i teraźniejszym społeczeństwie – i o tym, jak się starzeć zostając młodym.
"Krótka historia o tym jak w naszym kraju człowiek bezwzględny może dokonać gwałtu na życiu i psychice starych ludzi łamiąc bezkarnie prawo." M. Malinowska
(za: http://www.resettlement.pl/index_pl.html)
"W żadnym kraju post-socjalistycznym tak brutalnie nie oddano ludzi na pastwę rynku w kwestii mieszkaniowej jak w Polsce. Choć T. Mazowiecki w expose w 1989 roku wypowiedział sakramentalne słowa o kontynuacji zobowiązań z PRL-u, to w rzeczywistości jest "dziki zachód". Rządy Czech, Węgier i Niemiec (landy wschodnie) wzięły na siebie roszczenia byłych właścicieli wiedząc i czując, że społeczeństwo musi mieć minimum bezpieczeństwa socjalnego i psychologicznego jakim jest mieszkanie." (za: Artur Liebhart, Planete DOC, Warszawa)

„Melting clocks hotel” Wojciecha Dudy i Rafała Jakubowicza
„Melting clocks’ hotel” to tytuł projektu Wojciecha Dudy i Rafała Jakubowicza zrealizowanego w ramach pokazów „Emergency Room” we Wrocławiu (kuratorzy: Thierry Geoffroy, Michał Bieniek), towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Kultury. Jego elementem jest film dokumentujący życie mieszkańców hotelu socjalnego przy ulicy Mieleckiej we Wrocławiu.
Więcej: http://www.jakubowicz.art.pl/?p=1799
Rafał Jakubowicz (1974), artysta, pracuje w UAP i UAM w Poznaniu.
Wojciech Duda (1964), artysta, pracuje w UAP w Poznaniu.

„Warsaw City Grabbers - Reprywatyzacja”, 2013 – w reż. Piotra Madeja
Zbiorowa amnezja wokół kosztów odbudowy Warszawy z powojennych ruin, kwot odszkodowań wypłacanych za znacjonalizowany majątek oraz brak ustawy reprywatyzacyjnej, generuje potężne zadłużenie miasta i szereg patologii społecznych. W stolicy, dotkliwie pogrążonej w chaosie 'dzikiej reprywatyzacji', za darmo oddaje się tysiące kamienic, szkół, muzeów, teatrów, parków i skwerów. Równolegle, z budżetu miasta i z puli rządowej płynie opiewający na miliardy strumień pieniędzy zasilający konta 'wybrańców historii', skutecznie zacierających granice między wyrazami biznesmen i bandyta. Najbardziej tragicznymi bohaterami tej jakże polskiej historii są lokatorzy odbieranych domów, z dnia na dzień masowo zmuszani do wysiedleń. Film jest zapisem wypowiedzi lokatorów i działaczy społecznych, którzy walcząc o dach nad głową wspólnie próbują znaleźć wyjście z 'warszawskiego kotła'.

„Lokatorzy na sprzedaż” - grupy Kontrplan

Film przedstawia historię sprzeciwu grupy mieszkańców kamienicy mieszczącej się przy ulicy Stolarskiej w Poznaniu. Dzięki bezpośredniemu oporowi lokatorów po wielu latach udało się zdemaskować proceder nielegalnych, brutalnych wysiedleni, dokonywanych głównie na zlecenia banków i kamieniczników przez tzw. „czyścicieli kamienic".

Stolarska jest tylko jednym z przykładów globalnego problemu. Polityka mieszkaniowa, w której lokator jest utożsamiany z towarem i sprzedawany z kamienicą osiągnęła właśnie skrajny poziom dehumanizacji. Wymusza on coraz bardziej radykalne formy obrony -- lokatorzy z ul. Stolarskiej postanowili między innymi zamknąć drzwi kamienicy przed pracownikami spółki zawodowo zajmującej się nękaniem mieszkańców. Dzięki ich oporowi Stolarska stała się symbolem walki z tzw. „mafią mieszkaniową" silnie ugruntowaną w państwowych strukturach.

W zamyśle autorów filmu moralne oburzenie na krzywdę lokatorów z ul. Stolarskiej uwidacznia ten problem jednak głównym celem jest sprowokowanie szerszej dyskusji i próba zmiany myślenia na temat przyczyn a nie tylko skutków.

Kopyt/Kowalski - poznański duet: niedostrzeżony przez mainstream, obsypany cukrem pudrem przez kilka małych portali muzycznych. Na koncie ma dwie wydane pozycje: "buch" (2011) i "kir" (2013), których część muzyczna dostępna jest pod adresem na kopytkowalski.pl.

„KIR to album, który powinien trafić do każdego, kto ceni sobie tradycję Dylanowskich protestsongów oraz zwraca uwagę nie tylko na wątki czysto muzyczne. Kopyt/Kowalski nagrywając ten album znaleźli dotychczas pustą przestrzeń i wypełnili ją szczerym, pozbawionym patosu przekazem. Bardzo udana płyta”.
popupmusic.pl

„Już pierwsza płyta, czy raczej płytomik duetu buch przykuwała uwagę. KIR zaskakuje jeszcze mocniej, przede wszystkim wycieczką w niepenetrowane wcześniej ascetyczne bluesowe rejony. (…) Przemilczenie tej płyty przez liczne portale jest tym smutniejsze, że biadoląc nad tym, że „zespoły nie mają tekstów po polsku” przegapiają najlepsze teksty po polsku od dawna.”
fuckyouhipsters.blogspot.com

„Doskonały przykład połączenia miękkiej (bo rozrywkowej) funkcjonalności muzyki z ciężarem idei, jaką za jej pośrednictwem chce się przekazać.(...) Najnowsze kompozycje jawią się już nie tylko jako dźwiękowa forma przestrzeni do artykulacji wierszy zaangażowanych, ale przede wszystkim jako fundament spójnego i dojrzałego muzycznie albumu (co niestety odbiło się słabym echem w tzw. polskiej prasie muzycznej). (…) Lekkość i flow, z jakim wokalista wyśpiewuje teksty, nadają tej muzyce wręcz tanecznego sznytu, podczas gdy przekaz jasno daje do zrozumienia, że chodzi przecież o „zgodę na bagdad” i „ciszę o nangar khel”, gdy „prezydent uda się wkrótce na koniec półwyspu hel”. Mówiąc krótko, ale żarliwie – aliteracje, powtórzenia i uroki prozodiów jadą wierzchem na brzmieniu nawiązującym do korzennej muzyki uciemiężonych afroamerykanów. Wszystko w imię wspólnotowego sprzeciwu wobec dyktatu kapitału.”
screenagers.pl

Wrocław: Parada Uliczna "Wrocław dla wszystkich"

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty
2014-05-17 16:00

Dołącz do tanecznego korowodu – radosnego i kolorowego, lecz z ważnym przesłaniem. Kolejny raz wspólnie pokażemy, że nie pozostajemy bierni wobec rozwoju ideologii opartych na nienawiści. Spotkajmy się 17 maja o 16:00 na placu Wróblewskiego we Wrocławiu!

http://www.wroclawdlawszystkich.bzzz.net

Zamiast nienawiści i pogardy, wolimy dialog, pomoc wzajemną i poszanowanie wolności i równości. Chcemy, aby nasza parada była taka jak świat o który walczymy. Silna różnorodnością i kolorytem, zorganizowana oddolnie, bez hierarchii, bez liderów manipulujących masami i bez wskazywania winnych. Chcemy, by każdy mógł na niej poczuć się swobodnie.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ przestrzeń publiczna, tak codzienna jak świąteczna, jest coraz bardziej nienawistna. Wrocław stał się w ostatnich latach ważnym punktem na mapie polskiego nacjonalizmu. Symbolicznym zwieńczeniem tego procesu jest fakt, że w naszym mieście odbył się pod szyldem „Żołnierzy Wyklętych” koncert neonazistowskich formacji muzycznych. Pamiętamy haniebne epizody historii: getto ławkowe, bojówki przedwojennego ONR, pochlebne słowa jakie Jędrzej Giertych wypowiadał po adresem Mussoliniego i Hitlera. Mamy świadomość, że dzisiejsi liderzy ruchu narodowego odwołują się do dokładnie tych samych metod i idei co ich poprzednicy. Ostatnio Wrocław stał się bastionem tego, co dawno powinno znaleźć się już w lamusie historii.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nacjonalizm, faszyzm, ksenofobia i homofobia to fałszywe odpowiedzi na prawdziwe problemy. Ekonomiczny kryzys, relatywnie wysokie bezrobocie, nierówności społeczne, poczucie, że politycy nie reprezentują wyborców sprawiają, że w całej Europie coraz więcej ludzi poszukuje winnych swojego losu. Dostrzegamy te problemy i chcemy promować ich realne rozwiązania.

My chcemy reprezentować inny Wrocław. Miasto, które w szarych czasach PRL uchodziło za enklawę różnorodności i swobody, miasto, które wydało Pomarańczową Alternatywę i które wreszcie doświadczyło tego, ile jest warta współpraca i samoorganizacja w czasie powodzi w 1997 i 2008 roku. My reprezentujemy Wrocław otwarty dla wszystkich, w którym nienawiść jest zastępowana przez współpracę i rzeczową debata o problemach.

Bądź z nami 17 maja 2014. Śledź naszą stronę internetową, szykuj przebranie i informuj znajomych.

Film promujący wydarzenie:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e_kbBmMpOWQ

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/688520177878655/?ref=5

After party

Koncert:

The Lowest
Fate
Carper

Tekno:

Elbass Sound System – Warszawa
Flk, Radzio
Dj. FLK Elbass
J23 – Poznań
Piro, Defend, C23

Wrocławski 1 maja

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

We Wrocławiu odbyła się demonstracja pierwszomajowa zorganizowana przez Koalicję 1 Maja (Polska Partia Socjalistyczna i OZZIP) pod hasłem "Czas na strajk generalny". W demonstracji brał udział liczny blok anarchistyczny zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski, sekcję Wrocław. Skandowano w jego ramach m.in. "Licz na polityków, umrzesz z głodu", "Przecz z korporacyjnym totalitaryzmem", "Policja broni bogatych przed biednymi", "Faszyści, burżuje, wasz koniec się szykuje". W demonstracji brali udział także członkowie Federacji Anarchistycznej i antyfaszyści z 161Crew. Obecny był także Kolektyw Q Alternatywie oraz członkowie Alternatywy Socjalistycznej.

Ok. 150 osób przeszło z pl. 1 maja (obecnie Jana Pawła II) przez Stare Miasto aż po osiedle Nadodrze. Skandowano, m.in. "Wolność - równość - pierwszy maja", "Rząd na bruk, bruk na rząd", "Demokracja bezpośrednia". Przemarsz zatrzymywał się w różnych punktach miasta, m.in. pod agencją pracy opowiadano o śmieciowych warunkach zatrudnienia.

Demonstracja zakończyła się afterparty zorganizowanym przez Centrum Reanimacji Kultury przy wsparciu ZSP. Przy muzyce Roots Controla Sound System bawiono się do późnej nocy.

Toruń: Trenujemy Nawet w Deszcz #1 (#16)

Kraj | Antyfaszyzm | Ruch anarchistyczny
2014-06-14 14:00
2014-06-15 06:00

W programie:

* Seminarium Brazilian Jiu-Jitsu – zapisy: turniejtorun@o2.pl
* Street workout – zapisy: turniejtorun@o2.pl
* „Parcie na żarcie”-przynosisz swoją wegańską potrawę lub 10 zl i jesz ile chcesz – start 16.00
* Wykład: “Ruch w ruchu”. Kilka osobistych refleksji na temat potrzeby treningu ciała -bieganie długodystansowe – start 16.30
* Alleycat “freedom bikers” (rowerowy wyścig miejski) – zbiórka 17.00 przed Pilonem.

Koncert Hip Hop (przed klubem):

STYGMAT (Boom-Bap/ Hardcore Rap) http://www.facebook.com/Stygmat
CHARLIE LA GORE (white trash rap) http://charlielagore.bandcamp.com/‎
start 17.30

* Filmy: turniejowe wspominki, filmy antyfaszystowskie i inne – start ok. 18.15
* Wykład:“Autorytaryzm i populizm. Skrajna prawica w roku wyborczym.” – start ok. 19.30
* Crossfit
* Graffiti na żywo
* Deskorolki, BMX-y
* fireshow
* capoeira

Koncert przed Pilonem – start 20.00 – wjazd 15 zł

ANEMIA 77 – http://anemia77.bandcamp.com/‎
EXMISJAhttp://exmisja.gliwice.com
FIGHT THEM ALLhttp://fightthemall.bandcamp.com
CONCRETE DOGhttp://concretedogz.bandcamp.com

+ after do rana

Wydarzenie na FB: http://www.facebook.com/events/1427210390869162/

Miejsce: Toruń, klub Pilon i teren przed.
ul. Bulwar Filadelfijski

http://antyfaszystowskitorun.wordpress,com/

http://pilon.pl/

http://www.facebook.com/161trn

Warszawa: Udana blokada eksmisji bezrobotnej na Wawrze

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś w godzinach rannych Kampania Obrony Lokatorów zorganizowała blokadę eksmisji bezrobotnej Kingi. Kinga utracila prawo do lokalu komunalnego nie ze swojej winy - jej matka wymeldowała się w trakcie trwania umowy najmu, a Kinga nigdy nie była wpisana na listę najemców. Coś, co właściwie było zaniedbaniem urzędników, skłoniło urząd dzielnicy Wawer do wypowiedzenia umowy najmu.

Kinga pomagała opiekunom niepełnosprawnych w ich proteście pod Sejmem. Była tam obecna i wspierała innych. Dlatego tak wiele osób wsparło ją podczas blokady. Obecnych było kilkadziesiąt lokatorów i działaczy społecznych. Dziękujemy za wsparcie działaczom KSS.

Zablokowano schody i wejście na klatkę schodową, a część protestujących czekała na komornika pod budynkiem. Pomimo asysty policji, komornik i towarzyszący mu urzędnicy Gminy widząc blokadę nie chcieli przeprowadzać eksmisji. Ważną rolę odegrał również fakt, że Kinga złożyła wcześniej podanie o lokal socjalny, który jej przysługuje ze względu na jej status bezrobotnej, oraz na fakt, że procedura eksmisji nie była do końca zgodna z przepisami (nie wskazano lokalu tymczasowego do którego miała nastąpić eksmisja). Eksmisja została odroczona na 6 miesięcy, co daje Kindze nieco czasu na rozwiązanie sytuacji.

Kanał XML