Kraj

Wrocław: Relacja ze spotkania w sprawie mieszkań komunalnych

Kraj | Lokatorzy

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu dotyczącym sytuacji mieszkalnictwa komunalnego zorganizowanym przez Akcję Lokatorską.

Aktywiści i aktywistki Akcji przedstawili zgromadzonym politykę miasta oraz jego plany względem lokatorów mieszkań komunalnych. Niedawno miały miejsce podwyżki czynszów, które władze miasta tłumaczą potrzebą remontów kamienic. Tymczasem mimo prawie 30% wzrostu czynszów wydatki na remonty zasobu komunalnego spadły o ponad połowę (w okresie 2009-2012). Katastrofalnego stanu wielu kamienic przedstawiać ich mieszkańcom nie trzeba było. Dość powiedzieć, że dla przywrócenia dobrego stanu technicznego mieszkań komunalnych potrzeba wydatku rzędu 230 mln zł rocznie, podczas gdy w budżecie na rok 2012 przewidziano na ten cel zaledwie 80 mln, tj. prawie czterokrotnie mniej niż zaplanowano w programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w 2008.

Wrocław: Pikieta pod Agencją Rozwoju Przemysłu

Kraj | Prawa pracownika
2012-10-26 12:00
2012-10-26 14:00

W dniu drugiej rozprawy praconików Chung-Hong o godzinie 12.00 planowana jest też kolejna pikieta pod Agencją Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu (ul. Wita Stwosza 15). Chcemy przypomnieć o żądaniach, które zawieźliśmy do ARPu w Warszawie. Po pikiecie udamy się do sądu na rozprawę. Prosimy o mobilizacjie i wsparcie (przypomniamy, że 26 i 27 października we Wrocławiu będzie miejsce na zjazd roboczy IP)

Wrocław: spotkanie „Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce”

Kraj | Kultura | Prawa pracownika
2012-10-26 18:00
2012-10-26 21:00

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza ma przyjemność zaprosić Państwa na otwarty panel dyskusyjny, współorganizowany przez komisję Inicjatywy Pracowniczej działającą przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, pod hasłem:

„Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce”

poświęcony między innymi: sprawom finansowania/niedofinansowania kultury, zarządzania instytucjami kultury, zarobków ludzi pracujących w kulturze i związków zawodowych.

W spotkaniu wezmą udział:

- aktorzy i pracownicy Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza

- dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski

- Paweł Jarodzki (kurator BWA we Wrocławiu)

- Katarzyna Roj (kuratorka galerii Design we Wrocławiu)

- Mikołaj Iwański (ekonomista, zaprzyjaźniony z poznańskim środowiskiem artystycznym i Inicjatywą Pracowniczą)

Panel odbędzie się 26 października 2012 r. o godzinie 18:00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którego gmach główny znajduje się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 3 (wejście od ulicy Bogusławskiego), w sali 405.

Będziemy dyskutować również o „Strajku pracowników sztuki” oraz kampanii "Teatr nie jest towarem. Widz nie jest klientem" przeciwko komercjalizacji sztuki i niestabilności zatrudnienia. W maju 2012 r. ponad 100 instytucji polskiej kultury w ramach akcji "Dzień bez sztuki" na jeden dzień ogłosiło strajk w proteście przeciwko niestabilnym warunkom zatrudnienia artystów. Pół roku po ogólnopolskich mobilizacjach chcemy wspólnie zastanowić się:

- Dlaczego zorganizowano "Dzień bez sztuki"? Co przyniosła kampania "Teatr nie jest towarem. Widz nie jest klientem"?
- Jaka jest obecna sytuacja pracowników sektora sztuki? Czy przestrzegane są prawa pracownicze w sektorze kultury (zarówno osób, które produkują sztukę, jak i tych, które pracują w instytucjach kulturalnych)? Czy możliwe jest organizowanie się pracowników kultury wobec kiepskiej sytuacji finansowej instytucji, niskich płac i niepewności zatrudnienia?
- Jaką rolę w protestach pracowników sztuki odgrywały, a jaką powinny odgrywać związki zawodowe? Czy związek zawodowy może służyć jako narzędzie dla działań pracowników kultury na rzecz poprawy ich sytuacji?
- W jaki sposób protest artystów może być kontynuowany w przyszłości i jak mogą go wesprzeć pracownicy i pracownice innych sektorów?

Panel towarzyszy Zjazdowi Roboczemu OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Na temat "Strajku Artystów" czytaj więcej: "Kaszel artysty. Dlaczego strajkują robotnicy sztuki?" (tekst ukazał się również w najnowszym numerze Biuletynu IP)

Serdecznie zapraszamy!

Poznań: Walka z pracą podczas kryzysu (wykład)

Kraj | Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny
2012-10-24 18:00
2012-10-24 20:00

"Walka z pracą podczas kryzysu" który wygłosi Harry Cleaver

24.10.2012 (środa)
Collegium Maius, Sala Kuraszkiewicza (014)

Kapitał wykorzystuje zadłużenie i kryzys finansowy jako pretekst do wdrażania oszczędności, co oznacza obniżenie płac oraz świadczeń społecznych. Wykorzystując jednocześnie terroryzm, uzasadnia atak na wolności obywatelskie. W obecnej sytuacji należy zrozumieć, iż źródłem długotrwałego kryzysu są walki społeczne na rzecz wyzwolenia życia od ciągłego podporządkowania pracy w społeczeństwie zorganizowanym na kształt gigantycznej fabryki. Dla rządzących odrzucenie ich reguł oznacza kryzys. Odpowiedź kapitału na kryzys zawsze wiąże się z represją i instrumentalizacją, zawsze dąży on do wyeliminowania tych grup społecznych, których nie jest w stanie okiełznać. Przez długi czas na Wschodzie najbardziej oczywiste były represje, a na Zachodzie instrumentalizacja, jednak obie metody występowały wszędzie, jak również wszędzie napotykały na opór, a często ludzie ich unikali. Ten opór i unikanie doprowadziły do wdrażania monetarnego oręża finansowego służącego przemianie charakteru kryzysu, tak aby nie uderzał on w kapitalizm, lecz w nas samych. W historycznych, jak i obecnych przejawach oporu i ucieczki od podporządkowania musimy odkryć nasze słabości i siłę, aby zapanować nad obecną ofensywą kapitalistyczną oraz stworzyć nowe pojęcia przydatne w walce.

Harry Cleaver swoją czterdziestoletnią pracę jako profesor prowadził na Uniwersytecie w Sherbrooke w Quebec, New School for Social Research w Nowym Jorku, a następnie na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Jako student w latach 60. był aktywny w ruchach na rzecz praw obywatelskich i przeciwko wojnie w Wietmanie. Po objęciu profesury w latach 70. organizował działania przeciwko cięciom wdrażanym w Nowym Jorku, podczas gdy miasto przechodziło kryzys finansów. Równocześnie był zaangażowany w obronę mniejszości meksykańskiej narażonej na ataki i działania mające na celu ograniczenia interwencji USA w Ameryce Południowej. Po wybuchu powstania zapatystów w 1994 r. wspierał ich walkę o uzyskanie autonomii. Jego prace naukowe skupiają się na krytyce teorii ekonomicznej i politycznej głównego nurtu, ponownej interpretacji teorii marksistowskiej oraz walkach społecznych przeciwko kapitalizmowi. Jego książka "Polityczne czytanie Kapitału" ukazała się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa Bractwo "Trojka".

Teksty Harry'ego Cleavera publikowane były także w Przeglądzie Anarchistycznym.

Harry Cleaver: Praca wciąż jest centralną kwestią
Harry Cleaver na libcom.org

Miejsce: Poznań, Collegium Maius, Sala Kuraszkiewicza (014)

Warszawa: Jak przez pół roku unikać podwyżki cen biletów

Kraj | Transport

Pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej nawet przez blisko pół roku mogą unikać podwyżki cen biletów, która wejdzie w życie 1 stycznia. Aby w ten sposób zaoszczędzić, trzeba wcześniej zakodować na karcie miejskiej dwa bilety 90-dniowe.

Jak wyjaśnił rzecznik ZTM Igor Krajnow na "pustą" kartę miejską można zakodować dwa bilety tego samego rodzaju i typu. Zaznaczył jednak, że przed zakodowaniem drugiego, pierwszy bilet musi być aktywowany. Dlatego też pasażerowie, którzy np. 31 grudnia zakodują na karcie dwa bilety 90-dniowe, przez blisko pół roku będą mogli jeździć komunikacją miejską po starych cenach. Na podstawie biletu kupionego przed 1 stycznia będzie można jeździć do 30 czerwca.

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przerwały w piątek pracę na całą dobę z powodu zorganizowanego przez związki strajku na tle płacowym oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. Według związkowców pozbawiają one młodych górników części uprawnień i są niezgodne z prawem pracy.

Jak informują związkowcy większość załogi poparła strajk i czynnie wzięła w nim udział. Z przedstawionych przez komitet danych wynika, że podczas trzech zmian absencja chorobowo-urlopowa w kopalniach wyniosła 36 proc. i była jedynie nieznacznie wyższa od standardowej średniej absencji w spółce.

Rynek wolny od pieniędzy - www.wymiennik.org

Kraj | Świat | Blog | Gospodarka | Technika | Ubóstwo

 Bez pieniedzy bedziemy naprawde bogaci Kultura daru

W pierwotnych społecznościach powszechnie stosowano system wymiany, w którym ludzie przekazują sobie dobra lub wyświadczają przysługi nie oczekując natychmiastowej zapłaty. Dobrowolna i nieprzerwana cyrkulacja darów w kręgu członków lokalnej wspólnoty budowała więzy społeczne i w sposób nieformalny określała wzajemne zobowiązania. Kultura daru była pierwszym modelem wymiany, poprzedzającym gospodarkę opartą na zasadzie „coś za coś” (barter) i pieniądzu towarowym. Dzisiaj, dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych, możemy w prosty sposób rejestrować każdą wymianę. Wymiennik jest wsparciem dla lokalnej ekonomii opartej na wzajemnych przysługach, bo pozwala zachować równowagę między braniem i dawaniem.

Pieniądze nie są potrzebne

W społecznościowym systemie wymiany nie korzystamy z konwencjonalnej waluty. Zewnętrzny dopływ pieniądza kreowanego przez banki nie jest konieczny, aby dokonać wymiany. Wartości punktowe zapisywane w systemie są tylko miarą wymiany, tak jak metry są miarą odległości. System opiera się na rejestrowaniu wzajemnych zobowiązań między użytkownikami systemu a społecznością. Dzięki temu problem braku pieniędzy przestaje istnieć.

jak przebiega wymiana?

Krok 1: Przeglądam katalog ofert w systemie lub korzystam z wyszukiwarki. Jeśli nikt nie oferuje takiej usługi, zamieszczam ogłoszenie w dziale “potrzeby”. Załóżmy, że w katalogu znajduje się oferta regulacji przerzutek wyceniona na 20 jednostek zwanych alterkami.

Krok 2: Na liście ofert sprawdzam dane kontaktowe tej osoby i umawiam się z nią.

Krok 3: Spotykamy się, poznajemy, być może nawiązujemy bliższą znajomość. Pracazostaje wykonana wzorowo.

Krok 4: Następnie sprzedawca loguje się do systemu i zapisuje w nim informacje o wymianie – kto, od kogo, kiedy i za ile. Do konta dostawcy są dopisywane punkty (+20 alterek), a moje konto zostaje obciążone taką samą liczbą punktów ujemnych (-20 alterek). Bilans wszystkich transakcji zawsze wynosi 0.

Uwaga! Nie oznacza to, że jestem winien 20 jednostek osobie, która wyregulowała mi przerzutki. Jest to wartość zobowiązania wobec całej społeczności. W swoim czasie “zapłacę” za tę usługę wyświadczając przysługę lub oddając coś komuś innemu. Ale to nie koniec! Dzięki przelicznikom miar transakcji, możliwa jest wymiana pomiędzy społecznościami działającymi w innych krajach i na innych kontynentach. Schemat

Sąd: Namiotowy protest spacyfikowany bezprawnie?

Kraj | Protesty | Represje

 Pacyfikacja krakowskich oburzonych “Przejściowe opuszczenie zgromadzenie [przez część uczestników] nie może przesądzać o jego rozwiązaniu” - uważa Sąd Rejonowy w Krakowie, który nakazał prokuraturze zbadanie zgodności z prawem usunięcia przez władze protestu “Oburzonych” z Rynku Głównego. Wcześniej prokuratura odmawiała wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

W uzasadnieniu postanowienia nakazującego wszczęcie śledztwa sąd napisał. “Ustawa Prawo o Zgromadzeniach w sposób ścisły określa przesłanki rozwiązania zgromadzenia. Ponieważ wolność zgromadzeń stanowi wolność konstytucyjną – przesłanki rozwiązania zgromadzenia należy interpretować ściśle. Po pierwsze art. 2 ustawy Prawo o Zgromadzeniach stanowi, że wolność zgromadzeń podlega przewidzianym jedynie przez ustawy, w zakresie niezbędnym do ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo wolności i praw innych osób a także ochrony Pomników Zagłady. Powyższa norma zawiera nie tylko treść normatywną wskazującą, że ustawowe ograniczenia co do wolności zgromadzeń powinny być interpretowane ściśle. [...] Z treści konstytucji i normy ustawowej wyraźnie wynika, że nie jest dopuszczalne ograniczanie wolności zgromadzeń w innym celu niż w tym, które ma służyć zapewnieniu wymienionych wartości publicznych.”

Trwa strajk głodowy w ośrodkach dla cudzoziemców

Kraj | Dyskryminacja | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Aktualizacja: Zgodnie z relacją Ekateriny Lemondżawej, gruzińskiej dziennikarki-imigrantki osadzonej w ośrodku w Lesznowoli, tuż po publikacji jej listu przekazanego przez telefon, do ośrodka zgłosił się prokurator. Wysłuchawszy wyjaśnień Ekateriny, zadeklarował, że sprawą opisanych przez nią nadużyć niezwłocznie zajmie się prokuratura.

W atmosferze tymczasowego święta imigrantów zamkniętych w ośrodku-więzieniu w Lesznowoli, doceniając zainteresowanie prokuratury, podkreślamy, że łamanie procedur i nadużycia władzy w tzw. zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców opisywane były wielokrotnie, także poza Lesznowolą. Przykładem są choćby raporty z monitoringu, których wypisy zamieszczaliśmy wcześniej na stronie.

Kilkuset związkowców pikietowało przed siedzibą PKP SA

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kilkuset związkowców zabrało się w czwartek przed południem przed siedzibą PKP SA w Warszawie. Przez ok. półtorej godziny kolejarze protestowali przeciw zmianom w ulgach przejazdowych dla emerytów i rencistów kolejowych, mającym wejść w życie od 2013 r.

Na transparentach można było przeczytać m.in. "Ręce precz od emerytów" i "Dość eksperymentów na kolejarzach". Związkowcy skandowali: "Hańba" i "Złodzieje". Jeden z obecnych na pikiecie emerytów zasłabł w czasie protestu.

Delegacja protestujących kolejarzy weszła do siedziby PKP na warszawskiej Ochocie, żeby przekazać petycję na ręce prezesa spółki Jakuba Karnowskiego. Związkowcy domagali się pozostawienia ulg na dotychczasowych poziomach i protestowali przeciw zmianom zakładającym, że to emeryci będą ponosili koszty ich wykupu. Prawem do zniżek objętych jest obecnie ok. 100 tysięcy emerytowanych kolejarzy.

Szczecin: Podwyżka czynszów komunalnych o 100 proc.

Kraj | Lokatorzy

Lokatorzy mieszkań komunalnych są w szoku. Powód? Nowe rachunki za czynsz - informuje Głos Szczeciński. Podwyżka sięga nawet stu procent! - Jesteśmy załamani. Dotąd płaciliśmy 590 zł. Teraz 1109 zł - mówią mieszkańcy.

Nowe czynsze zaczną obowiązywać od stycznia. Ale już teraz ok. 16 tysięcy najemców dostaje informacje o nowych rachunkach. To finał wprowadzonej pół roku temu polityki mieszkaniowej w Szczecinie. Decyzję podjęli radni miasta.

Na razie nie wiadomo ile rodzin dotkną podwyżki, a ile będzie mogło skorzystać z systemu ulg. Wnioski o ulgi można składać już teraz. Zmiany dotyczą najemców, którzy mają terminowe jak i bezterminowe umowy z miastem.

Sondaż: Plakaty ateistów nie uderzają w Kościół

Kraj

Dwie trzecie badanych nie dostrzega ataku na Kościół w ateistycznej kampanii bilbordowej - wynika z sondażu IIBR przeprowadzonego na zlecenie "Newsweeka". Chodzi o plakaty: "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" oraz "Nie wierzysz w Boga?Nie jesteś sam"

33 proc. Polaków uznało, że plakaty promujące ateizm zdecydowanie nie atakują Kościoła katolickiego. Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 28 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 12 proc., a 17 proc. stwierdziło, że bilbordy "raczej" uderzają w Kościół.

- Na szczęście wasz sondaż pokazał, że społeczeństwo nie dało się zbałamucić interpretacjom mówiącym o rzekomym ataku na Kościół. Naszym celem jest zaznaczenie, że w Polsce nie szanuje się różnorodności. Politycy stanowią tu prawo na podstawie dogmatów, a szkoła przypomina "fabrykę katolików" - powiedziała Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii.

Produkcja przemysłowa gwałtownie spada

Kraj | Gospodarka

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2012 r. spadła w 27 działach gospodarki, wzrosła zaś w 7 - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu spadła ona o 5,2 proc.

"W stosunku do września ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 18,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,1 proc. oraz metali - o 5,8 proc." - napisano w komentarzu.

"Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 11,2 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz artykułów spożywczych - o 0,6 proc." - dodano.

Węgry: Rasistowska demonstracja skrajnej prawicy w Miszkolcu

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Tysiące zwolenników skrajnie prawicowego ugrupowania parlamentarnego Jobbik demonstrowało w środę w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, przeciwko Romom, żądając wprowadzenia segregacji. Romowie zorganizowali kontrmanifestację.

Lider Jobbiku Gabor Vona oświadczył, że należy "budować obozy dla Romów", bo "warunkiem edukacji mniejszości romskiej jest segregacja". Stwierdził, że "recydywistów trzeba deportować z Miszkolca" i wysyłać do "obozów porządku publicznego", gdzie należałoby wprowadzić godzinę policyjną i specjalne przepustki. "Nasza cierpliwość się kończy!" - oznajmił.

Gazeta Prawna: Nawet dużo pracując, jesteśmy coraz biedniejsi

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Ubóstwo | Zwolnienia

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach, a wynagrodzenie nie nadąża za inflacją - informuje Gazeta Prawna. We wrześniu w porównaniu z sierpniem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,1 proc. Wydaje się niewiele, ale ten ułamek oznacza, że w firmach zatrudniających powyżej 9 osób w miesiąc pracę straciło ponad 8 tys. osób.

Przedsiębiorstwa zwalniały trzeci miesiąc z rzędu. W III kwartale odeszło z nich 17,3 tys. osób. Zatrudnionych jest nadal 5 mln 514 tys. osób – podał GUS.

– Powodem spadku popytu na pracę była słabnąca dynamika inwestycji. To efekt wyhamowania tempa wzrostu jej wszystkich trzech składowych: inwestycji mieszkaniowych, przedsiębiorstw i publicznych – ocenia Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.

Kanał XML