Lokatorzy

SP Invest - deweloper chce zysku kosztem ludzkiej tragedii

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskim Grochowie odbył się protest przeciwko inwestorowi SP Invest, który odpowiedzialny jest za zburzenie kamienicy w której nadal mieli prawo mieszkać lokatorzy. Deweloper - nie oglądając się na toczące się jeszcze sprawy w sądzie - wyrzucił na bruk rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem. Z dnia na dzień zmienił zamki w drzwiach. Budynek odgrodził metalowym płotem i zaczął go burzyć. Własność należącą do lokatorów wyrzucił na śnieg. Do tej pory nie wiadomo gdzie się znajduje. Rodzina jest nadal bezdomna. O sprawie pisaliśmy już wcześniej tu.

Dziś, pod sąsiednim nowo wybudowanym apartamentowcu odbył się protest lokatorów, wzywający do bojkotu spółki SP Invest. Pikieta miała miejsce w czasie prezentowania mieszkań potencjalnym klientom. Pikietujący informowali kupujących o bezprawnych praktykach SP Invest i zachęcali do omijania szerokim łukiem tej firmy. Po zapoznaniu się z sytuacją i informacjami o sposobach działania inwestora, jedno małżeństwo zrezygnowało z kupna mieszkania od SP Invest.

Włochy: Przemoc policyjna i eksmisja okupowanego budynku

Świat | Lokatorzy | Represje

We Florencji doszło do zajęcia pustostanu przy Via dei Servi niedaleko katedry przez 10 bezdomnych rodzin.

Policja szybko wyrzuciła osoby okupujące budynek ze środka. Jedna z kobiet została zabrana do szpitala przez karetkę. Wszystkie rodziny zostały wcześniej eksmitowane ze względu na niemożność płacenia czynszu.

Po wydarzeniach jakie miały miejsce przy Via dei Servi zorganizowano demonstrację, która ruszyła w stronę siedziby Partii Demokratycznej.

Partia Demokratyczna do socjaldemokratyczne ugrupowanie z którego wywodzi się obecny burmistrz Florencji, Matteo Renzi.

Brazylia: Eksmisje w ramach przygotowań do Mundialu

Świat | Lokatorzy

Dziesiątki domów w dzielnicy Mangueira w Rio de Jeneiro zostało zdemolowanych przez uzbrojoną policję, a ich mieszkańcy eksmitowani.

Tereny zamieszkałe przez ludzi mają być przerobione na parking dla kibiców, którzy przyjadą na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Ludzie zostali powyrzucani z domów na ulice. Nie umożliwiono im nawet zabrania mienia osobistego. Eksmitowano ludzi w różnym wieku wliczając kobiety w ciąży.

Poniżej film przedstawiający zajście pod jednym z domów.

Warszawa: Ignorancji wobec lokatorów u Piotra Guziała ciąg dalszy

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

O brutalnej eksmisji do której doszło w zarządzanej przez burmistrza Piotra Guziała dzielnicy Ursynów pisaliśmy już wcześniej. W dniu 29 listopada, przy ul. Dzierzby doszło do brutalnej eksmisji niepełnosprawnego człowieka, któremu urząd Guziała “załatwił” lokal socjalny nie nadający się do zamieszkania (brak podłóg i instalacji elektrycznej). Na papierze wszystko wyglądało dobrze. W rzeczywistości człowiek stał się bezdomny.

Po eksmisji dokonanej przez komornika Kokoszko, pan Mirosław S. nie wiedząc w jakiej sytuacji się znajduje, wrócił po badaniach szpitalnych do domu. To co zastał, zupełnie załamało go psychicznie. Mieszkanie było zdewastowane przez robotników wynajętych przez Michała Owsiewskiego - właściciela kamienicy - który zdemontował okna w lokalu. Pan Mirosław płakał i mówił, że odbierze sobie życie, bo wszystko mu skradziono, a jego pozostawiono na ulicy, bez środków do życia. W pewnym momencie osunął się na ziemię. Sąsiedzi natychmiast wezwali pogotowie.

Warszawa: Spotkanie w sprawie reprywatyzacji na Pradze

Kraj | Lokatorzy

Dziś, aktywiści kampanii „Stop Reprywatyzacji” walczący przeciwko oddawaniu kamienic komunalnych na Pradze, spotkali się z lokatorami. Spotkanie miało charakter informacyjny i jego celem było przekazanie lokatorom wskazówek, jak bronić się przed skutkami działań właścicieli nieruchomości i często zaniedbujących swoje obowiązki urzędników.

Lokatorzy zostali poinformowani, jak uzyskać informację o stanie reprywatyzacji danej kamienicy, czy znajduje się ona na liście kamienic z roszczeniami, czy proces zwrotowy już trwa. Ci, którzy starają się o lokal socjalny od Gminy, a spotykają się z odmową lub otrzymali wyrok eksmisyjny na bruk, mogli zapoznać się z szablonami pism i odwołań od wyroków sądowych, które umożliwiają walkę o lokal socjalny. Mówiono również co zrobić, jeśli gmina zaproponuje lokal nie nadający się do zamieszkania, lub nie spełniający norm.

Warszawa: Krzysztof Kokoszko nielegalnie eksmitował upośledzonego

Kraj | Lokatorzy

Mirosław Smolarek lat 58 upośledzony umysłowo został dziś eksmitowany z mieszkania zreprywatyzowanego na Ursynowie.

Eksmisji dokonał komornik Kokoszko z pomocą bandytów,których instruował co mają robić. Wyrwane zostały okna z futryn, wyłamano również drzwi.

Właściciel kamienicy uderzył pięścią w twarz człowieka filmującego całe zdarzenie. Pan Mirosław przebywał w szpitalu na badaniach, w obecnej chwili jest w miejscu zamieszkania, ale wezwano karetkę, na pogorszenie się jego stanu zdrowia.

Kraków: Radni zdecydowali. Będzie zakaz palenia węglem i drewnem

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

22 radnych sejmiku małopolskiego zagłosowało w poniedziałek za przyjęciem uchwały zakazującej w Krakowie używania paliw stałych, 11 było przeciwko. Oznacza to, że Kraków stanie się pierwszym w Polsce miastem, gdzie ludzie nie będą mogli palić węglem (ale też drewnem i koksem). Zakaz będzie obowiązywał od 2018 r., a w przypadku nowych budynków- już za 2 tygodnie.

Na obrady przyszło kilkudziesięciu mieszkańców z transparentami - tych domagających się zakazu, jak i tych, którzy bronili dotychczasowego prawa.

Poznań: Aktywista lokatorski przed sądem

Kraj | Lokatorzy | Represje

W dniu 7 listopada 2013 w Sądzie Rejonowym Poznań - Grunwald i Jeżyce odbyła się rozprawa przeciwko działaczowi ruchu anarchistycznego i lokatorskiego, oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji podczas blokady eksmisji starszej, schorowanej kobiety. Wcześniej represjonowano osoby, podejrzewane o przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu podczas tego samego zdarzenia.

W budynku sądu aż roiło się od policjantów, którzy z paniką w oczach szukali wśród czekającej na rozprawę publiczności, sprzętów mogących być uznanymi za niebezpieczne. Ostatecznie jako takie zakwalifikowano pistolet na silikon i hulajnogę „zaparkowaną” pod ławką. Zasłaniając się „rutynową procedurą” policjanci przystąpili do nerwowego spisywania zgromadzonych osób. Każdego „podejrzanego” skierowano też do szatni gdzie zmuszony był pozostawić nie tylko odzież wierzchnią ale też wszelkiego rodzaju, najmniejsze nawet, „pakunki”. Przy wejściu na sale wszystkich obecnych poddano dokładnej rewizji.

Poznań: Akcja bezpośrednia w sądzie; Od:zysk zostaje!

Kraj | Lokatorzy | Represje

W środę 30 października, o godz. 9.30 pod Sądem Rejonowym na ul. Młyńskiej odbyła się pikieta solidarnościowa z mieszkańcami skłotu Od:zysk, który dziś o 10.00 w tym własnie sądzie miał zostać zlicytowany. Część obecnych na miejscu aktywistów weszła do budynku, inni zostali na zewnątrz; grała Samba, skandowano "Od:zysk zostaje!" oraz "Kupując Od:zysk kupujesz kłopoty".

Pikieta wzbudziła spore zainteresowanie przechodniów oraz, jak zwykle, licznych policjantów, którzy spisali uczestników manifestacji oraz "czuwali" nad nimi w bocznych uliczkach, gdzie rozstawiono kilka po brzegi wypełnionych radiowozów. Obecny był także wyposażony w kamery tzw. szpiegowóz, bacznie obserwujący sytuację oraz kilku tajniaków.

Poznań: zatrzymani w obronie skłotu Od:zysk

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Represje

Aktualizacja: 16.30 - wszyscy zatrzymani zostali już wypuszczeni. O godz. 17.00 pod komisariatem na ul. Marcinkowskiego odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.

Dziś, 25 października 2013 o 14ej, miała miejsce akcja w obronie poznańskiego skłotu Od:zysk, którego licytacja ma się odbyć 30 października. Demonstrujący weszli do placówki banku WBK, największego wierzyciela Od:zysku. Po występie samby odczytano oświadczenie przygotowane przez skłotersów. W miedzy czasie 4 osoby rozstawiły wewnątrz banku namiot, rozpoczynając tym samym okupację placówki. Pozostałe osoby wyszły na zewnątrz, kontynuując protest.

Tymczasem "sił porządkowych" przybywało, w końcu otoczyły one kordonem pikietujących, utrudniając pieszym poruszanie się chodnikiem. Wszyscy obecni na pikiecie zostali spisani (ok. 40 osób), pomimo że policja nie poinformowała, że zgromadzenie jest nielegalne i nie wezwała do rozejścia się. Protestujących wewnątrz siłą wyniesiono tylnymi drzwiami banku, a następnie przewieziono na komisariat przy ulicy Marcinkowskiego.

Poniżej podajemy numer telefonu, pod które możecie dzwonić, by zapytać o zatrzymanych:
61 841 24 11

sytuacja jest rozwojowa

Poznań: Kamienica OPZZ i Solidarności sprzedana

Kraj | Lokatorzy

Kamienica poznańska przy ul. Św. Wojciech 30, którą w marcu przejęły OPZZ i Solidarność (pisaliśmy o tym) została sprzedana wraz z lokatorami.

Zanim sprzedali kamienicę podwyższyli lokatorom czynsz nawet o 300%. Zapowiadali, że nie będą stosowali bandyckich metod, ale że jednocześnie nie będą dokładali do interesu. Kamienica miała należeć się związkom "jak psu zupa".

- Z dnia na dzień, zamiast 700 złotych musiałem płacić 1200 złotych - dodaje L. Mielcarek i obawia się, że kiedy budynek wykupi prywatny inwestor, to z lokatorami będzie mógł zrobić... wszystko. - Tylko patrzeć, jak staniemy się drugą "Stolarską".

Walka o OD:ZYSK

Kraj | Kultura | Lokatorzy | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

10 października kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów skłotu Od:zysk i poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej - wzięło udział w pikiecie pod siedzibą firmy spółki Savills przy ulicy Wierzbięcice. Pikieta była kolejnym elementem kampanii w obronie zagrożonego skłotu Od:zysk znajdującego się u zbiegu ulic Paderewskiego i Szkolnej w Poznaniu. Kamienica, w której mieści się skłot ma być niebawem zlicytowana, jednym z wierzycieli jest wspomniana spółka Savills.

Savills jest znanym graczem na europejskim rynku nieruchomości zamieszanym w działania spekulacyjne, łamanie praw lokatorów i brutalne eksmisje. Uczestnicy pikiety, którym towarzyszyła grająca na bębnach samba, wznosili hasła w obronie skłotu Od:zysk, przeciwko eksmisjom i łamaniu praw lokatorów. Przechodniom rozdawane były ulotki informujące o przyczynach protestu. Protestujący usiłowali również spotkać się z przedstawicielami spółki Savills, okazało się, że mimo, iż pikieta odbywała się w godzinach pracy biura spółki, nikogo nie udało się w nim zastać. Być może spekulujący nieruchomościami nie mieli ochoty konfrontować się z potencjalnymi ofiarami swojej polityki. Protestujący zapowiedzieli kolejne działania w obronie skłotu Od:zysk. Poniżej publikujemy oświadczenie Kolektywu Od:zysk.

Jednym z wierzycieli, na którego wniosek odbędzie się licytacja skłotu Od:zysk jest spółka Savills – wiodąca agencja doradcza na globalnym rynku nieruchomości. Savills co roku odnotowuje wielomilionowe zyski nawet po tym, jak bańka na rynku nieruchomości nadmuchana w wyniku spekulacji przez tego rodzaju spółki oraz banki, doprowadziła do kryzysu gospodarczego. Kryzys ten przekształcił się w kryzys mieszkaniowy, który dla wielu osób oznaczał utratę własnych domów i wyroki eksmisyjne. Przykładowo, w samej Hiszpanii w ciągu ostatnich 6 lat dach nad głową odebrano ponad 400 tysiącom rodzin. Na tamtejszym rynku znajduje się obecnie ponad 3 miliony pustostanów, którymi banki po „wyczyszczeniu” przestały się interesować.

Jednak ludzie, w obliczu masowych eksmisji w całej Europie, zaczęli stawiać opór. Protestowano pod siedzibami spółki Savills, m.in. w Dublinie oraz Londynie. Próby wysiedlenia przez spółkę farmerskiej rodziny w Kildare w Irlandii, doprowadziły do masowych demonstracji przeciwko sztucznemu zawyżaniu czynszów, wysokim opłatom i wyrzucaniu ludzi na bruk. Sytuacja była o tyle dramatyczna, że jeden z farmerów trafił do szpitala z powodu załamania nerwowego. To nie pierwsza ofiara takiej polityki, chociażby Jose Miquel Domingo, który odebrał sobie życie na kilka godzin przed planowaną eksmisją.

Bezdomność wzrasta w zastraszającym tempie – w Anglii, gdzie protesty przeciwko spółce Savills są już zauważalne: według oficjalnych danych, dwa lata temu 50 tysięcy rodzin nie posiadało dachu nad głową. W Poznaniu mówi się o 1,5 tysiąca osób bez dachu nad głową, podczas gdy 30 tysięcy lokali stoi pustych. Nie godzimy się na taką sytuację!

Stoimy więc w jednym szeregu z ludźmi sprzeciwiającym się temu procederowi na całym świecie – walka o Od:zysk jest też walką o to, by mieszkanie było prawem, a nie towarem. Twierdzimy, że czy to naszemu kolektywowi, czy to każdemu/każdej z nas z osobna, jak i innym oddolnym inicjatywom oraz wszystkim mieszkańcom/mieszkankom Poznania, należy się dach nad głową i miejsce umożliwiające nieskrępowaną realizację pasji, pozwalające podejmować twórcze działania.

Kolektyw Od:zysk

Za: rozbrat.org

Poznań: lokatorzy górą

Kraj | Lokatorzy

135 tys. zł zapłaci nękanej rodzinie spółka, która wynajmowała "czyścicieli" kamienic. Bandyci odcinali lokatorom wodę, rozbijali ściany, podrzucali martwe szczury. W kamienicy przy ul. Strusia w Poznaniu - dziś wyremontowanej i zmienionej w prywatny akademik - trzy lata temu pojawili się "czyściciele" kamienic. Wynajęła ich spółka Beneficial powiązana z poznańskim NeoBankiem. Budynek kupiła od prywatnego właściciela. "Czyściciele" mieli się pozbyć lokatorów.

- Powiedzieli, że mamy się wyprowadzić. Odmówiliśmy - wspomina Karolina Skrzypczak, która mieszkała w kamienicy z matką i siedmioletnim wtedy synem.

"Czyściciele" dali jej rodzinie miesiąc na wyprowadzkę. Gdy czas minął, odcięli prąd, gaz i wodę. - Uszkodzili też kanalizację, ścieki płynęły po schodach. Potrzeby fizjologiczne załatwialiśmy do reklamówek. Wodę nosiłam z matką w pięciolitrowych baniakach. Ja po trzech operacjach, bo zdiagnozowano u mnie nowotwór, po naświetlaniach, ledwo wnosiłam je po schodach - opowiada Karolina.

Poznań: Sąd uniewinnił czyścicieli kamienic

Kraj | Lokatorzy

Czyściciele kamienic w Poznaniu zostali uniewinnieni. Sąd uniewinnił ich od zarzutu przecięcia rury z wodą w budynku przy Stolarskiej 2. Ich działanie miało być elementem nękania lokatorów tego budynku. Policja, która wnioskowała o ukaranie obu czyścicieli za przecięcie rury, jak wynika z naszych informacji, nawet nie odwołała się od wyroku.

Czyściciele kamienic w Poznaniu zostali uniewinnieni w pierwszej instancji ich 4 lipca tego roku. Wyrok uprawomocnił się już po 8 dniach, co oznacza, że nie było rozprawy apelacyjnej. Piotr Ś., jeden z czyścicieli, triumfuje i twierdzi, że policja, która oskarżyła go o inne wykroczenia i przestępstwa, poniesie kolejne porażki. – Wcześniej sąd uznał na moją korzyść, że jedno z zatrzymań przez policję było bezzasadne.

Jestem przekonany, że kolejne sprawy przeciwko mnie zakończą się pozytywnie. Na końcu pozwę policję o odszkodowanie za naruszenie moich dóbr – zapowiada Piotr Ś, jeden z czyścicieli kamienic w Poznaniu. Poznańska policja odpowiada, że nie zamierza wchodzić w polemikę z Piotrem Ś.

Poznań: Kontenery socjalne nie do życia

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Mieszkańcy kontenerów socjalnych przy ul. Średzkiej mówią, że teraz już wiedzą, jak wygląda piekło. Bo o ile zimą zawsze można założyć jeszcze jeden sweter, kurtkę czy dodatkową parę skarpet, tak latem w zbudowanych z blachy kontenerach ucieczki przed upałem nie ma.

Kontenery socjalne, w których lokowani mieli być tzw. „trudni“ lokatorzy po eksmisjach, budziły kontrowersje zanim jeszcze stanęły. Wśród wielu zarzutów pod adresem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, który zdecydował się na takie rozwiązanie, padały także te dotyczące podatności blaszanych kontenerów na warunki atmosferyczne. Wtedy jednak skupiano się głównie na zimie i ogrzewaniu na prąd. Mało kto zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą lato. Bo latem w kontenerze socjalnym jest jak w rozgrzanym samochodzie.

Staraliśmy się sobie radzić zostawiając otwarte drzwi i okno na przestrzał, tak, żeby zrobić przeciąg. Ale to niewiele pomagało. Nie wiem jaka temperatura panowała w środku, ale z pewnością było to grubo powyżej czterdziestu stopni – opowiada pan Adam, lokator kontenerów. Na początku sierpnia jeden z lokatorów zmierzył temperaturę na zewnątrz. Było 45 stopni w słońcu. – A wewnątrz jeszcze goręcej – mówi pan Bogdan. On jeden nie mógł zostawiać otwartych drzwi – cierpi na nerwicę natręctw. Przez całe upały usiłował spać w szczelnie zamkniętym blaszanym kontenerze.

Kanał XML