Miejsca

Nowe wideo o amerykańskich bazach w Czechach i Polsce

Miejsca

Organizatorzy protestu przed Białym Domem opowiadają dlaczego protestują przeciw umieszczaniu radaru w Czechach. Protest odbył się z okazji wizyty premiera Topolanka w Waszyngtonie 27 lutego. Vit Klusak i Filip Remunda, twórcy filmu "Czeski sen" kręcili wideo wywiad z aktywistami ze Stanów; obecnie pracują nad filmem o radarze. Wideo jest w jęz. angielskim.

Aktywiści planują kolejną demonstrację 10 marca podczas wizyty Donalda Tuska w Białym Domu.

Wideo

Redzikowo przeciw tarczy

Kraj | Miejsca | Militaryzm

Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk, wysłał do premiera Donalda Tusk list, w którym pisał, że mieszkańcy Redzikowa nie chcą u siebie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Usytuowanie takiego obiektu militarnego w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej i tuż przy granicy miasta jest nieporozumieniem i decyzją nieprzemyślaną - napisał Chmiel.

Mariusz Chmiel nie może jednak zablokować budowy tarczy, gdyby decyzja o jej lokalizacji na tym terenie ostatecznie zapadła. Minister obrony narodowej może bowiem tutejsze lotnisko ustanowić obszarem zamkniętym, a wówczas wszystkie decyzje podejmuje premier i rząd.

Do tej pory staraliśmy się prosić, wnosić, a dziś postanowiłem mówić o tym głośno - tłumaczy wójt.

Centrum Społeczne w Dublinie zamknięte

Świat | Miejsca

W sobotę wieczorem strażacy zarządzili zamknięcie centrum społecznego Seomra Spraoi w Dubinie. O 8 wieczorem do lokalu wtargnęło 10 policjantów i 4 strażaków. W tym czasie w centrum było mniej niż 10 osób. Strażacy orzekli, że budynek nie spełnia wymogów przeciwpożarowych i postanowili, że musi zostać zamknięty.

Około północy odbyło się nadzwyczajne zebranie kolektywu. Postanowiono zatrudnić eksperta od spraw przeciwpożarowych, by doprowadzić do jak najszybszego ponownego otwarcia budynku.

Hyde Park w Warszawie

Miejsca

Na terenie parku Świętokrzyskiego w centrum Warszawy powstanie Hyde Park. Uchwałę w sprawie określenia miejsca, w którym organizowanie zgromadzeń publicznych nie wymaga zawiadomienia prezydenta miasta, przyjęła w czwartek Rada Warszawy.

Wcześniej radny LiD Andrzej Golimont wycofał zgłoszoną kilka tygodni temu poprawkę, która wskazywała dodatkowe miejsce utworzenia Hyde Parku. Radny proponował, aby zgromadzenia niewymagające zezwolenia władz miasta mogły odbywać się także na chodniku przy Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Ten pomysł negatywnie zaopiniowała miejska komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Nowy Infoszop w Chorwacji

Miejsca

W Rijece (zachodnia Chorwacja) otwarty został nowy infoszop "Skatula". Infoszop jest otwarty od poniedziałku do czwartku w godzinach 18-21.

Adres: infoshop Skatula
Delta 5/1, 51000 Rijeka
Croatia
infoshopskatula@net.hr

Groźba ewikcji squatu w Tel Awiwie

Świat | Miejsca

Jedyny squat w Tel Awiwie na ulicy Ben Tatar jest zagrożony ewikcją. Squat mieści się w opuszczonych łaźniach i stanowi ważny element izraelskiej sceny alternatywnej i antyautorytarnej. Po 3 latach istnienia nakaz sądowy miał doprowadzić do eksmisji squatu w środę. Jednak ewikcja została przeniesiona na okres od 31 października do 22 listopada. Mieszkańcy squat zapowiadają miesiąc intensywnej kampanii na rzecz zachowania tego ośrodka.

Kontakt: BxA_squat@yahoo.com
http://myspace.com/bxaxsquat

Istambuł: Powstaje anarchistyczne centrum i biblioteka

Świat | Miejsca | Ruch anarchistyczny

W wyniku porozumienia anarchistycznych grup w Turcji, na terenie Istambułu powstanie anarchistyczne centrum i biblioteka. Jest to prawdopodobnie związane z niedawnym porozumieniem pomiędzy różnymi antyautorytarnymi organizacjami, o czym pisaliśmy w wiadomości Powstanie ogólnokrajowa federacja anarchistyczna w Turcji

Kolektyw, który przygotowuje centrum do otwarcia opublikował wiadomość, w której prosi o wsparcie:

DeCentrum - ugoda zawarta, procesu nie będzie

Kraj | Miejsca | Ruch anarchistyczny

Nie będzie sądowego procesu dotyczącego "nielegalnego" zajęcia budynku przy ul. Częstochowskiej 14/2 w Białymstoku przez grupę anarchistów. Obie strony, po mediacji, zawarły ugodę.

W opuszczonym budynku dawnej fabryki włókienniczej od 2000 do 2005 r. działał squat, gdzie młodzi ludzie tworzyli centrum kultury alternatywnej. Organizowali koncerty, wystawy, warsztaty, zajęcia edukacyjne. W październiku 2005 r. strażnicy miejscy wyrzucili squatersów na bruk.

Nowe centrum socjalne w Dublinie

Świat | Miejsca | Ruch anarchistyczny

Kolektyw Seomra Spraoi zajął budynek pod numerem 6 przy Ormond Quay w Dublinie. Powstał w ten sposób nowy lokal anarchistyczny. Regularnie będą się tam spotkać anarcho-feministki, grupy wsparcia dla więźniów, kolektyw radykalnych twórców wideo i kolektyw centrum.

http://www.seomraspraoi.org

Bratysława: Otwarto pierwszy infoshop

Świat | Miejsca | Ruch anarchistyczny

W ostatnią sobotę otwarty został pierwszy w historii słowackiej Bratysławy infoshop - Info-@-Police. W infoshopie mieści się biblioteka i czytelnia w której zgromadzono publikacje związane przede wszystkim z ruchem antyautorytarnym zarówno na Słowacji, jak i gdzie indziej. Prowadzona jest także dystrybucja. W infoshopie znajduje się archiwum anarchosyndykalistycznej organizacji, sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (IWA-AIT), Priama Akcia. W archiwum są nie tylko materiały związane ze słowacką sekcją IWA, ale także sekcjami z innych krajów. Organizatorzy infoshopu planują także otwarte spotkania, wykłady i pokazy filmów na tematy związane z ruchem antyautorytarnym.

Katalog biblioteki oraz inne informacje znajdują się na stronie projektu: http://www.infoapolice.sk

Kanał XML