Militaryzm

Pies Ratchet - Orwell czy powtórka z Jessiki Lynch?

Świat | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt | Ironia/Humor | Militaryzm | Technika

Media alarmują, że pewna amerykańska sierżant... przygarnęła w Iraku psa. Sierżant o nazwisku Beberg przeżywa dramat, gdyż grozi jej rozłąka z czworonogiem - jemu zaś śmierć (z rąk Irakijczyków). Sprawa zyskuje coraz większy rozgłos:

W Iraku psy i koty uważane są za nosicieli chorób i zabijane. Jednak amerykańska armia się nie zgodziła na przetransportowanie psa do USA, podkreślając, że obowiązuje zakaz przygarniania zwierząt przez żołnierzy stacjonujących poza granicami kraju, i przewożenia ich później do Stanów Zjednoczonych.

Ci, którzy przecierają oczy, powinni zadać sobie pytanie: Czy należy obawiać się najgorszego? Czy ta sentymentalna historia jest czymś więcej niż jedynie kolejną szaleńczą konstrukcją medialną? Niestety wygląda na to że tak. Onet.pl pisze całkiem poważnie, iż historia amerykańskiej żołnierz i jej psa przykuła uwagę ludzi na całym świecie. Tysiące osób podpisało się pod umieszczoną w internecie petycją, wzywającą amerykańską armię by zezwoliła sierżant Beberg na zabranie swego pupila do Stanów Zjednoczonych.

Sprawa żywo przypomina legendę żołnierki Jessiki Lynch sprzed pięciu lat. Przypomnijmy, że na użytek irackiej kampanii "Szok i przerażenie" amerykański przemysł militarno-reklamowy stworzył wówczas fikcyjną narrację jej uwięzienia a następnie odbicia z rąk Irakijczyków. Doprowadziło do małego odrodzenia religijnego w USA - rolę bóstwa pełniła amerykańska flaga, a Jessika rolę Joanny d'Arc.

Tym razem w całej sprawie trudno się dopatrzeć jakiegoś konkretnego podtekstu (chyba że stworzono ją od razu na zamówienie Hollywoodu). Nie wiadomo czy to kampania PR, która ma przedstawić odpowiednio żołnierzy w Iraku, czy na odwrót - faktyczny, szczery i smutny koniec społeczeństwa obywatelskiego w USA (a może jedno i drugie). Wiadomo jedynie, że to szaleństwo dokonuje się przy współudziale międzynarodowych organizacji pozarządowych, które stawiają sobie za cel... ochronę zwierząt! Jedna z nich zamierza na przykład podjąć kolejną próbę przewiezienia Ratcheta do Stanów Zjednoczonych. Bagdadzki oddział SPCA stara się pomóc amerykańskim żołnierzom w przewiezieniu do kraju zwierząt, które przygarnęli, i z którymi zżyli się podczas służby w Iraku. Kierownik programu Terri Crisp była wczoraj gotowa zabrać Ratcheta i sześć innych psów amerykańskich żołnierzy, by przewieźć je z Bagdadu do Stanów Zjednoczonych. Według SPCA sześć psów zostało przewiezionych na lotnisko, jednak nie Ratchet, którego amerykańska armia nie wydała na tyle szybko, by mógł zostać zabrany tym samym samolotem co pozostałe zwierzęta.

Czytamy też, że według matki sierżant Beberg pies Ratchet "uratował jej zdrowie psychiczne".

Wzruszające. Trzymajmy kciuki za pieska Ratcheta. Nawet demokracja orwellowska ma swoje dobre strony, choć nie dla wszystkich.

UK: Protest przeciw fabryce broni

Świat | Militaryzm | Protesty

Wczoraj w Brighton kilkaset osób wzieło udział w protescie antymilitaristycznym przeciw EDO MBM/ITT - brytyjsko-amerykańskiej korporacji zbrojeniowej. To już trzecia w tym roku demonstracja przeciw firmie organizowana przez kampania "Smash EDO".

Policja blokowała drogę do fabryki jednak części protestujących udalo sie oderwać z kordonu i obrzucić teren zakładu butelkami z czerwoną farbą. Policja zatrzymała 10 osob.

Wieczorem przeszukano kilka domów organizatorów demonstracji.

Film "Unabomber" na National Geographic

Świat | Militaryzm | Represje

Już 12 i 13 października na kanale National Geographic wyświetlony będzie film "Unabomber". Autorzy zaprezentują widzom historię Theodore'a Johna Kaczynskiego - geniusza, który stał się terrorystą nazwanym Unabomberem.

Uznany za cudowne dziecko, już jako 16-latek rozpoczął studia na Harvardzie. Tam na zdolnym chłopaku przeprowadzono serię eksperymentów, które mogły przyczynić się do jego późniejszego strachu przed nowoczesnymi technologiami oraz, pośrednio, doprowadzić go do obłędu.

Twórcy serialu zastanawiają się, co doprowadziło profesora matematyki do zabójstwa 3 osób i zranienia 23 oraz prowokacji FBI do zorganizowania obławy wartej 50 milionów dolarów. Analizują przesyłki i listy Kaczynskiego, który poprzez wysyłanie pocztą ładunków wybuchowych w latach 70. XX w. chciał zwrócić uwagę świata na zagrożenie ludzkiej wolności przez nowoczesne technologie. Co sprawiło, że ten wyjątkowy człowiek stał się zbrodniarzem?

Antyamerykańską tarcza ZBiR

Świat | Militaryzm

Porozumienie o utworzeniu rosyjsko-białoruskiego regionalnego systemu obrony przeciwrakietowej zostanie podpisane 2 listopada – poinformował w środę sekretarz Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR) Paweł Borodin.

Władimir Putin przebywał w poniedziałek z roboczą wizytą w Mińsku. Tematem rozmów z Alaksandrem Łukaszenką był m.in. plan rozmieszczenia na Białorusi elementów rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

ALTERGODZINA o konflikcie izraelsko-palestyńskim (mp3)

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

W dzisiejszej audycji rozmawiano o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Audycja do ściągnięcia stąd.

Gośćmi byli:
- Joanna Lis - działaczka ruchów solidarności z Palestyną
- Tomasz Grzyb - socjolog, fotograf, uczestnik projektu "Images for Life” prowadzonego w obozie uchodźców Aida w Betlejem, Palestyna.

Usłyszyć można również Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszy także muzyka artystów i artystek zaangażowanych politycznie.

Dzisiaj odbyła się również w księgarni "Kapitałka" we Wrocławiu dyskusja "Kolonizacją do pokoju?" dotycząca konfliktu izraelsko-palestyńskiego, gdzie gośćmi byli również Joanna Lis oraz Tomasz Grzyb. Zdjęcia z dyskusji dostępne tutaj.

Mija 7 lat od rozpoczęcia wojny w Afganistanie

Militaryzm

7 października 2001 roku amerykańskie i brytyjskie wojska zaatakowały Afganistan. Siedem lat później sytuacja w Afganistanie dramatycznie się pogarsza. W kraju panuje głód, bieda, bezrobocie i korupcja.

USA: Plan Paulsona uchwalony pod groźbą stanu wojennego

Świat | Gospodarka | Militaryzm | Tacy są politycy | Technika

Według niepotwierdzonych informacji głosowanie nad planem Paulsona przyjętym w piątek przez Izbę Reprezentantów odbyło się pod presją szantażu. Kongresman Partii Demokratycznej Brad Sherman ujawnił, że politycy, którzy sprzeciwiali się zasileniu systemu finansowego ze środków publicznych, byli prywatnie indagowani i poddawani presji. Sherman zarzuca rządowi "stwarzanie i podtrzymywanie atmosfery paniki", która "nie jest usprawiedliwiona".

Mówiono nam, że jeżeli nie zagłosujemy na "tak", w poniedziałek zawali się świat, indeksy spadną o dwa albo trzy tysiące punktów pierwszego dnia i kolejne kilka tysięcy następnego. Niektórym mówiono nawet, że jeżeli zagłosujemy na "nie", w kraju zostanie wprowadzony stan wojenny [martial law]. Nazywam to sianiem strachu.

Wystąpienie Kongresmena można zobaczyć na youtube http://www.youtube.com/watch?v=HFstmclOQG8&NR=1

SLD a referendum ws. tarczy

Kraj | Militaryzm

Państwowa Komisja Wyborcza będzie musiała wypowiedzieć się, czy w Polsce możliwe jest zorganizowanie referendum w sprawie tarczy antyrakietowej − dowiedział się serwis internetowy tvp.info.

Dlaczego? Ponieważ SLD obudził się i chce prowadzić akcję propagandową. Partia ta chce zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum.

− W związku z zamiarem zorganizowania zbiórki zwróciliśmy się z pytaniami do Państwowej Komisji Wyborczej , czy amerykańska tarcza antyrakietowa ma związek z obronnością naszego kraju − mówił Grzegorz Napieralski.

Zgodnie z ustawą, referendum rozpisane z inicjatywy obywateli nie może bowiem dotyczyć obronności państwa.

Politycy SLD byli pierwszymi polskimi politykami, którzy negocjowali ws. tarczy z USA.

Od kilku lat działacze różnych organizacji społeczno-politycznych zbierają podpisy ws. referendum. SLD dotąd nic nie zrobił w tej sprawie.

Polska kończy misję w Iraku

Kraj | Militaryzm

- Irakijczycy mają poczucie, ze Polacy są ich przyjaciółmi - powiedział Bogdan Klich na konferencji podsumowującej koniec misji polskiej w Iraku. Po pięciu latach kończy się misja polskiego kontyngentu.

Klich zaczął swoją konferencję od przywołania pretensji ze strony firmy zbrojeniowej Bumar, że strona iracka nie zrealizowała zobowiązań handlowych. Strona Iracka ma takie same zarzuty. - To jest błędne koło. Będę chciał się spotkać z ministrem obrony Iraku i płynnie wyjaśnić z nim tą kwestię - powiedział Klich. Minister nie chciał wyjawić szczegółów na temat porozumienia Bumaru z rządem irackim. - Warunkiem skuteczności tego przedsięwzięcia jest to aby milczeć, więc proszę mi wybaczyć, ale nic nie powiem - powiedział.

- Grzechem pierworodnym jest to, że Polska nie ma wymiernych korzyści gospodarczych. Polska nie odniosła korzyści gospodarczych ze swojego wielkiego wysiłku - powiedział Klich.

Klich przypomniał, że jako poseł opozycyjny w 2003 roku poparł decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku. - To była słuszna decyzja - powiedział.

USA: Demokraci za zbrojną interwencją w Darfurze?

Świat | Militaryzm

- Myślę, że Ameryka powinna stanąć na czele NATO i wprowadzić naszych żołnierzy do Darfuru - powiedział podczas wyborczej debaty Joseph Biden. - Potrzebujemy wysłać w ten rejon Sudanu co najmniej 20 tysięcy żołnierzy, przerzucimy ich tam dzięki naszym helikopterom - oświadczył Biden. - Mamy do czynienia z krajem, który dopuszcza się aktów ludobójstwa i chroni terrorystów,

- Nasza interwencja w byłej Jugosławii ocaliła tysiące istnień ludzkich. Dzięki nam jest tam teraz stabilny rząd. Podobnie jest także w Kosowie. Teraz musimy zakończyć ludobójstwo w Sudanie - oświadczył Biden.

Japonia: protest przeciwko przybyciu lotniskowca USA

Świat | Militaryzm | Protesty

Setki osób protestowały 24 września przeciwko przybyciu do portu w Yokosuce amerykańskiego lotniskowca o napędzie nuklearnym. Lotniskowiec "George Washington" będzie na stałe stacjonować w Yokosuce pod Tokio.

Obawy związane z lotniskowcem wzrosły w Japonii po pożarze na jego pokładzie, do którego doszło w maju, oraz po sierpniowych doniesieniach, że z amerykańskiego okrętu podwodnego stacjonującego w japońskich portach przez prawie dwa lata wyciekała woda z substancją radioaktywnych.

Długi pobyt amerykanów w Iraku

Świat | Militaryzm

Stany Zjednoczone raczej nie rozpoczną "w najbliższym czasie" kolejnej wojny mającej na celu zmianę jakiegokolwiek reżimu, a amerykańskie wojska pozostaną w Iraku i Afganistanie jeszcze przez wiele lat, zapowiedział sekretarz obrony Robert Gates. Przemawiając na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie Gates nawiązał do niedawnej decyzji prezydenta George'a W. Busha o wycofaniu ośmiu tysięcy żołnierzy z Iraku, i wysłaniu czterech i pół tysiąca żołnierzy do Afganistanu. Zdaniem Gatesa w przyszłym roku do Afganistanu wysłana zostanie znacznie większa liczba wojsk. - Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, sąsiedztwo i tragiczną historię tego państwa, Afganistan stwarza znacznie poważniejsze, długofalowe wyzwanie niż Irak - dodał.

Gates zaznaczył również, że nie spodziewa się, by po zbliżających się wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, zmniejszona została liczebność amerykańskich wojsk w Iraku. - Bez względu na kto kto w listopadzie zostanie wybrany na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, jeszcze przez wiele lat kontynuowane będą amerykańskie działania doradcze i antyterrorystyczne w Iraku - dodał.

Czy tarcza jeszcze poczeka?

Kraj | Militaryzm

"W przyszłym roku chcieliśmy rozpocząć budowę silosów, a teraz być może będziemy musieli ograniczyć się do oczyszczenia terenu i budowy obiektów zaplecza" - mówił Dziennikowi Rick Lehner, rzecznik amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej.

Prezydent Bush chciał przeznaczyć na budowę tarczy w Polsce 133 mln dol. ale dostał tylko 43.

AlterKino.org: Skrzypce

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Represje | Tacy są politycy | Ubóstwo

"Skrzypce" opowiadają historię walki Indian o zachowanie własnej tożsamości. Główną rolę zagrał charyzmatyczny muzyk. Pomimo, że nigdy wcześniej nie występował przed kamerą, otrzymał nagrodę aktorską w Cannes.

Stary Plutarco razem z synem i wnukiem prowadzą podwójne życie. Muzykują po barach i targach okolicznych miasteczek, jednocześnie wspierając indiańską partyzantkę. Walczą z wojskami rządowymi, które pacyfikują indiańskie wioski. Kiedy na skutek blokady partyzanci tracą dostęp do schowanej na polu amunicji, Plutarco próbuje wykorzystać słabość żołnierzy do muzyki i potajemnie wywieść z wioski naboje...

http://www.alterkino.org

USA chce taniej tarczy

Kraj | Militaryzm

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Ustawa ostro redukuje finansowanie budowy systemu. Budżet tarczy został obcięty o prawie 246 milionów USD z 712 milionów USD. Ustawa redukuje też - o 90 milionów USD z ok. 133 milionów USD - fundusze na budowę obiektu tarczy w Polsce.

Jednocześnie zapisano w ustawie zobligowanie resortu obrony USA do wykazania, na podstawie serii testów, skuteczności pocisków przechwytujących przed ich zakupem i rozmieszczeniem.

Kanał XML