Militaryzm

Toruń przeciwko tarczy

Kraj | Militaryzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

Nie dla amerykańskiej tarczy antyrakietowej !

W nocy z 9/10 lipca 2008 w Toruniu na moście samochodowym zawisł transparent o treści "NIE DLA TARCZY" !

Akcja jest wyrazem niechęci środowisk wolnościowych wobec planów lokalizacji na terenie Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Chcemy wyrazić sprzeciw wobec instalacji na terenie Polski, a dokładnie w Redzikowie pod Słupskiem, u.s. - amerykańskich baz wchodzących w skład tak zwanej "tarczy antyrakietowej" National Missile Defence. Uważamy, że "tarcza antyrakietowa" to anachroniczne politycznie i destabilizujące strategicznie podejście do zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. System obrony antyrakietowej nie polepszy obronności Polski, a wręcz przeciwnie - wzrośnie realne zagrożenie ze strony wrogich rządowi U.S.A. państw. Tarcza będzie służyć tylko Stanom Zjednoczonym, a Polska stanie się pierwszym celem w przypadku ataku, ponieważ przeciwnicy U.S.A. będą chcieli w pierwszym rzędzie zniszczyć systemy chroniące. Obawę wzmaga fakt, że system ten nie jest do końca sprawdzony (pozytywnie przeszło zaledwie 6 na 12 prób - www.publik.wikidot.com/md-czydziala). Polska tak naprawdę otrzyma dziurawą "kamizelkę kuloodporną" w zamian za narażenie się na strzał.

Czechy: Demonstracja przeciw tarczy

Świat | Militaryzm | Protesty

Około dwóch tysięcy osób protestowało w centrum Pragi przeciwko amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Manifestacja przeszła przez czeską stolicę w kilka godzin po tym jak czeski rząd podpisał umowę na wybudowanie radaru. Marsz zorganizowała grupa "Ne zakladnam" czyli "Nie bazom".

Iran: Kiedy rozścierwi się, rozchami wrzask liter pierwszych stron dzienników?

Świat | Blog | Militaryzm

Polskie serwisy informacyjne zaserwowały nam dziś próbkę propagandy wojennej.

Dziennik: "Iran ogłasza plan wojny"

Onet: "Iran grozi atakiem na Izrael i USA"

Tymczasem już w pierwszym zdaniu obydwu artykułów dowiadujemy się, że są to plany wojny OBRONNEJ, na wypadek ATAKU Izraela i USA. Skąd taka wymowna pomyłka? Przypadkowa zbieżność?

Pamiętajmy - polscy dziennikarze bywają świetnie wytresowani i w pogotowiu na wypadek wojny.

Sikorski: porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej jest możliwe do końca lipca

Kraj | Militaryzm

Zakończyło się spotkanie Radosława Sikorskiego z Condoleezą Rice w sprawie tarczy antyrakietowej. Zdaniem Sikorskiego, "porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej jest możliwe do końca lipca". Sikorski i Rice przyjęli swe stanowiska "ze zrozumieniem". Condoleeza Rice nie przyjedzie jednak w lipcu do Polski.

Sikorski wyjaśnił, że "nastąpiło wyjaśnienie stanowisk" i że "strona polska przedstawiła wariantową możliwość, jak mogłoby wyglądać stacjonowanie w Polsce amerykańskich rakiet Patriot".

Tarcza: Sikorski będzie rozmawiał z Rice, Obamą i McCainem

Kraj | Świat | Militaryzm

Radosław Sikorski, który przybył z wizytą do Waszyngtonu, spotka się tam z sekretarz stanu Condoleezzą Rice. Przedmiotem rozmowy będą negocjacje w sprawie tarczy a także sytuacja w Afganistanie oraz kwestia dalszego rozszerzenia NATO.

Sikorski będzie także rozmawiał z obu kandydatami na prezydenta.

Skutki zmian klimatu - ponure prognozy amerykańskich służb

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Militaryzm | Ubóstwo

25 czerwca czołowy think tank amerykańskich służb informacyjnych (National Intelligence Council) wydał raport pt. "Wpływ zmian klimatu na narodowe bezpieczeństwo do roku 2030". Thomas Fingar, przewodniczący NIC odpowiedzialnego przed rządem za analizy położenia USA, upublicznił najważniejsze wnioski z częściowo utajnionego raportu. Oczekuje destabilizacji politycznej w skali globalnej.

Na przestrzeni 20 lat Fingar przewiduje dezintegrację państw i społeczeństw trzeciego świata, masowy wzrost liczby uchodźców, eskalację "terroryzmu", i wojen o energię - zwłaszcza o wodę. "Przewidujemy, że zmiana klimatu stanie się dodatkowym powodem dla migracji ekonomicznych, przebiegających zarówno wewnątrz państw, jak i w kierunku państw bogatych". Według raportu w regionie subsaharyjskim do roku 2020 plony i zbiory mają się skurczyć o 50%, a w południowo wschodniej Azji (z powodu susz i powodzi) spadną o 10%. Liczba ludzi dotkniętych głodem ma wzrosnąć o 50 milionów. Szacuje się, że w samej Azji dla 120 milionów/1,2 milarda ludzi problem stanie się dostęp do wody. Według Fingara tendencje te mogą okazać się "zbytnim przeciążeniem" dla sił zbrojonych USA.

Szwecja: Akcja Ploughshares

Świat | Militaryzm

26 czerwca Ulla Roder i Per Herngren z pacyfistycznej organizacji Ploughshares dostali się na teren fabryki SAAB Microwave Systems i usiłowali zniszczyć młotami radar rozpoznania artyleryjskiego. Zasadzili także drzewa na terenie fabryki. Oboje zostali aresztowani.

Wybory w USA przyspieszają rozmowy o tarczy

Kraj | Militaryzm

Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, przybyły do Waszyngtonu na kolejną rundę negocjacji w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, uważa, że kampania prezydencka w USA zmusza obie strony do przyspieszenia tych rozmów.

- Powinniśmy powoli zmierzać do rozstrzygnięcia. Mamy jeszcze kilka miesięcy rządów obecnej administracji, ale zakładamy, że za jakieś dwa miesiące, kiedy formalnie mianowani zostaną kandydaci, rozpocznie się w USA na dobre kampania wyborcza i administracji będzie wtedy trudniej podejmować ważne decyzje. W czasie kampanii nie wypada decydować o tak ważnych sprawach jak bezpieczeństwo. Mamy więc lipiec i sierpień, aby dopiąć sprawy z tą administracją - powiedział wiceminister w niedzielę.

Fotyga w USA rozmawia z rządem o tarczy

Kraj | Świat | Militaryzm

Anna Fotyga przyleciała do Waszyngtonu na rozmowy ostatniej szansy w sprawie tarczy antyrakietowej. Fotyga spotka się dziś rano z Danielem Friedem, nr. 3 dyplomacji USA. Otoczenie ministra Sikorskiego wysyłało wczoraj Amerykanom sygnały, że Fotyga nie ma pełnomocnictw, by rozmawiać o tarczy.

Administracja USA nie chce komentować informacji o więzieniach CIA w Polsce

Kraj | Świat | Militaryzm | Tacy są politycy

Administracja USA nie chce ustosunkować się do artykułu "New York Times" ujawniającego istnienie tajnego więzienia CIA w Polsce. Rzecznik Departamentu Stanu Chase Beamer powiedział PAP, że informacje dotyczące wywiadu nie są komentowane. Odmówił odpowiedzi na dalsze pytanie i odesłał do wystąpień Busha i sekretarza stanu Rice.

W wywiadzie dla "Daily News" z 8 czerwca 2007 Rice zapytana o to, czy w Polsce i Rumunii istniały tajne więzienia CIA odpowiedziała: Nie możemy wypowiadać się na temat działalności wywiadu, ale zawsze szanowaliśmy naszych sojuszników i ich suwerenność we wszystkim, co robimy.

6 września 2006 roku Bush przyznał, że osoby uważane za najgroźniejszych terrorystów przetrzymywane są w więzieniach CIA za granicą, ale nie ujawnił o jakie kraje chodzi. Dodał również, że w wyniku przesłuchać tych więźniów uzyskano bardzo ważne, dla bezpieczeństwa USA, informacje.

June 22nd - World Hunger Strike Day Against US Star Wars

English | Militaryzm

In feline solidarity, Miaou, my cat, fasted today against the delusional US Star Wars proposal for Poland and the Czech Republic! But he only lasted 10 mins, then started eating a cheesecake, so I took over for him.

Why fast today? Well Sunday, June 22nd, was declared by our Czech colleagues as World Hunger Strike Day Against Star Wars - sensibly calling on financial resources to be divested from the US missile defence programme, and militarism in general, and to be directed towards addressing real human needs - food, education, health, sustainable environment, etc.

Please read on to find out more about this initiative, videos against Star Wars, photos and comments from participants in today's fast.

Italian Court Blocks Construction of U.S. Military Base

English | Militaryzm


On Friday, June 20, just days before the area known as Dal Molin was to be
turned over to the U.S. military as the site for a second base in Vicenza,
Italy, the administrative court of the Veneto region ruled to suspend all
work. In the case filed by Codacons, a consumer and environmental
advocacy group, the court´s findings included failure to consult the local
population with regard to the decision for the new base, as required by a
Memorandum of Understanding between Italy and the U.S. The court
further ruled the apparent "verbal" approval of the project - no formal act
has ever been presented - by the former Prodi government to be extra
ordinem and "absolutely incompatible in view of the importance of the
matter and the traditional principals of administrative law."

Apel z Bamako

Świat | Dyskryminacja | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Kultura | Militaryzm | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy | Technika | Ubóstwo

Dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy antykolonialnej konferencji przywódców krajów Azji i Afryki, która odbyła się w 1955 roku w Bandungu w Indonezji, 18 stycznia 2006 roku zorganizowano w afrykańskim mieście Bamako w Mali spotkanie zatytułowane „Konferencja ludów Bandungu — Odbudowa sojuszy Południa”. Autorami tego pomysłu byli egipsko-francuski socjolog i ekonomista Samir Amin z organizacji Forum Trzeciego Świata oraz belgijski socjolog François Houtart ze Światowego Forum na rzecz Alternatyw. Konferencja odbyła się na dzień przed rozpoczęciem Policentrycznego Światowego Forum Społecznego w Bamako, a jej efektem było opracowanie poniższego dokumentu, nazwanego Apelem z Bamako (ang. Bamako Appeal, franc. Appel de Bamako; zob. http://www.forumtiersmonde.net ). Zaprezentowano go podczas Forum w Bamako, a następnie w Caracas, gdzie został przyjęty 29 stycznia 2006 roku przez Zgromadzenie Ruchów Społecznych w ramach Policentrycznego Światowego Forum Społecznego.

Uwaga od redakcji: redakcja CIA nie identyfikuje się z treścią apelu, ale chętnie rozpocznie polemikę na ten temat - wkrótce opublikujemy pierwsze teksty polemiczne.

USA: Kongres zwiększa wydatki na wojny w Iraku i Afganistanie

Świat | Militaryzm

Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła w czwartek wieczorem uzupełniającą ustawę budżetową na prowadzenie wojen w Iraku i Afganistanie. Ustawa przewiduje wyasygnowanie w ciągu najbliższego roku 161,8 mld dolarów na obie wojny. Przy uchwalaniu ustawy demokratyczna większość w Izbie zrezygnowała z żądań wyznaczenia przy tej okazji terminu wycofania sił amerykańskich z Iraku.

Tarcza na Litwie?

Kraj | Świat | Militaryzm

Tom Casey z amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział dziennikarzom, że Litwa jest jednym z krajów, gdzie Amerykanie mogą umieścić elementy tzw. "tarczy antyrakietowej". Witold Waszczykowski powiedział wczoraj, że Amerykanie wprowadzą rozmowy z Litwą w tej sprawie.

Kanał XML