Militaryzm
Znani naukowcy podważają oficjalną wersję o wydarzeniach 11.09.2001
Panicz Guli, Pon, 2008-02-11 21:30 Świat | Militaryzm | Publicystyka„To smutne, że z powodów politycznych nie można wprost mówić tego, co wszyscy wiedzą - że wojna w Iraku toczy się głównie o ropę” - pisał w swoich wspomnieniach były szef banku centralnego USA, Alan Greenspan.[1] Tymczasem prawdę o wydarzeniach 11 września, które były bezpośrednim powodem wojny, poznaje coraz większa liczba mieszkańców globalnego imperium.
Alterkino.org: Inwazja na Panamę
Tomasso, Pon, 2008-02-11 00:04 Świat | Militaryzm | Tacy są politycyAlterKino.org udostępnia dla Was kolejny film: Inwazja na Panamę.
Zanim po raz pierwszy zaatakowali Irak (na początku lat 90-ych) Amerykanie przetestowali swój arsenał na małej,słabo uzbrojonej Panamie w 1989 roku. Gdy Świat świętował upadek Muru Berlińskiego Stany Zjednoczone (a konkretniej: tata obecnego prezydenta USA) postanowiły uczcić to we własnym stylu i bezpośrednio sięgnąć po kontrolę nad strategicznym Kanałem Panamskim, który zgodnie z umowami w niedalekiej przyszłości miał wymknąć się spod ich jurysdykcji.
Pretekstów nie brakowało bowiem Panamą rządził skorumpowany mafioso Noriega - podobnie jak swego czasu Hussain - przez wiele lat podporządkowany mocodawcom z Waszyngtonu.Jak na prawdziwych gangsterów przystało wzamian za posłuszeństwo przymykali oni oko na przestępstwa dyktatora, a nawet czerpali z nich profity. [więcej info]
Rosja: nowa broń "niezbędną odpowiedzią" dla USA
Czytelnik CIA, Sob, 2008-02-09 22:39 Świat | MilitaryzmRosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył w piątek na posiedzeniu Rady Państwa, że rozpoczyna się nowy światowy wyścig zbrojeń. Zdaniem Putina z powodu tego wyścigu i braku prób poszukiwania kompromisu ze strony NATO, Rosja zmuszona będzie do podjęcia odpowiednich kroków w sprawie obrony narodowego bezpieczeństwa.
- Rosja nie miała zamiaru angażować się w ten wyścig zbrojeń, to jedynie konieczna odpowiedź dla obrony naszych interesów - powiedział rzecznik Kremla, odpowiadając w Monachium na pytanie AFP o nowe typy broni, które rozwija Rosja. - Nowa broń to "niezbędna odpowiedź" na amerykański projekt rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie.
Polacy przeciwko tarczy
Akai47, Sob, 2008-02-09 08:28 Kraj | Militaryzm52 procent ankietowanych jest przeciwko budowie bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej a tylko 33 proc. badanych opowiedziało się za. W opinii 20 proc. ankietowanych budowa bazy zwiększy bezpieczeństwo Polski w relacjach z Rosją, 43 proc. uważa, że je zmniejszy, a zdaniem 23 proc. nie wpłynie na nie. 52 proc. badanych sądzi, że budowa bazy leży w interesie tylko Amerykanów. Sondaż dla "GW" przeprowadziła 6 lutego PBS DGA na 500-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.
Sny Wujka Stefana i działania polskiego rządu by je zrealizować
Vino, Czw, 2008-02-07 15:29 Kraj | Świat | Militaryzm | Tacy są politycy„To mój sen by w Polsce były amerykańskie bazy, to moje marzenie” - powiedział wczoraj w TVN24 poseł PO, wicemarszałek sejmu Stefan Niesiołowski odnosząc się do planów budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski. Obecność wojsk amerykańskich miałaby – zdaniem Niesiołowskiego – wzmocnić suwerenność kraju.
Na 10 marca zapowiedziano spotkanie pomiędzy Donaldem Tuskiem a Georgem Bushem w Waszyngtonie. Podczas ostatniego spotkania z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych premier zapewnił, że Stany Zjednoczone są „naszym” kluczowym partnerem.
Tusk podczas spotkania użył słownictwa rodem z dawnych relacji PRL – ZSRR, mówiąc o „wiernym sojusznictwie” i „przyjaźni” Amerykańsko – Polskiej. Zaznaczył, że jest przekonany, że "wystarczy wszystkim dobrej woli i wyobraźni, aby te rozmowy zakończyły się powodzeniem".
W zeszłym tygodniu, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zawarł z „amerykańskimi partnerami porozumienie co do zasad” pomocy we wzmocnieniu polskiej obrony powietrznej, co jest rzekomą korzyścią w zamian za instalację tarczy na terytorium Polski.
Estonia: Przeciw państwu policyjnemu
Vino, Śro, 2008-02-06 21:20 Świat | Militaryzm | ProtestyW ten sam sposób, w jaki amerykański rząd użył ataków 11 września w celu powiększenia kontroli nad obywatelami (wprowadzając Patriot act), teraz estoński rząd używa z podobnym zamiarem zeszłoroczne kwietniowe zamieszki by wprowadzić przepisy, które dramatycznie poszerzą prawa policji. Propozycja zmian wyszła od ministra spraw wewnętrznych, Jüri Pihla, członka partii socjaldemokratycznej.
Proponowane zmiany obejmują:
- Zaostrzenie konstytucji w kwestii dotyczącej demonstracji, które będą mogły zostać zakazane w przypadku propagowania zmian porządku konstytucyjnego.
- Daje rządowi możliwość nadużywania policji
- Daje policjantom możliwość nadużywania swoich praw
- Pozwala na zablokowanie organom represji pokojowej demonstracji bez podania powodów takiej decyzji
- Pozwala na „prewencyjne zatrzymywanie osób bez powodu”
- Pozwala na zatrzymywanie pokojowych demonstrantów pod pretekstem posiadania „przedmiotów mogących służyć do zamaskowania twarzy”
- Osłabia przepisy uniemożliwiające do tej pory używanie podsłuchów na masową skalę
- Pozwala funkcjonariuszowi policji w przypadku nie zadziałania perswazji użyć śmiertelnej broni elektrycznej
Irak: Kolejne morderstwa na ludności cywilnej
Vino, Wto, 2008-02-05 17:52 Świat | Militaryzm | RepresjeDowództwo amerykańskich sił zbrojnych okupujących Irak przyznało, że wczoraj żołnierze dokonali zabójstwa czwórki niewinnych cywili. Amerykańscy żołnierze wyważyli drzwi i od razu otworzyli ogień zabijając rodziców, ich 19-letniego syna i małą córeczkę. Druga córka przeżyła i znajduje się w szpitalu.
Kuzyn, który był świadkiem zabójstwa powiedział, że żołnierze strzelali bez zastanowienia, od razu wyłamaniu drzwi. Do incydentu doszło zaledwie dwa dni po zabiciu 13 cywilów (w tym 2 kobiet i dziecka) w wyniku amerykańskiego nalotu na południowy Bagdad.
Dziś mija 5 rocznica, gdy ówczesny sekretarz stanu Colin Powell wystąpił na Forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zarzucił Irakowi ukrywanie broni masowego rażenia przed inspektorami ONZ. Dowodami były fragmenty przechwyconych przez służby amerykańskie rozmów między funkcjonariuszami irackimi o tym, by schować przed przybyciem inspektorów nielegalną amunicję.
Budżet USA - 515 milardów dla Pentagonu, mniej pieniądzy dla chorych
Akai47, Pon, 2008-02-04 22:59 Świat | MilitaryzmGeorge Bush ogłosił rządowy projekt budżetu na rok podatkowy 2009, przewidujący m.in. rekordowe wydatki na Pentagon. Wydatki mają ogółem wynieść 3,1 biliona dolarów, co sprawi - jeżeli budżet zostanie zatwierdzony przez Kongres - że deficyt sięgnie w przyszłym roku 407 miliardów dolarów.
Według planu administracji, Pentagon ma otrzymać 515,4 miliarda dolarów. Proponowany budżet resortu obrony - nie uwzględniający dodatkowych wydatków na wojny w Iraku i Afganistanie oraz broń nuklearną - byłby większy o 5 procent od budżetu tegorocznego.
Plan Busha także przewiduje zmniejszenie o 196 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat wydatków na dwie programy rządowe: federalne fundusze ubezpieczeń zdrowotnych Medicaid (dla biednych) i Medicare (dla (emerytów).
Porozumienie z diabłem ds. baz amerykańskich w Polsce
Czytelnik CIA, Sob, 2008-02-02 03:16 Kraj | Świat | MilitaryzmPolska uzyskała obietnice pomocy USA w modernizacji swych sił zbrojnych, co przybliża porozumienie między obu krajami w sprawie umieszczenia na jej terytorium amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował po spotkaniu z sekretarz stanu Condoleezzą Rice minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Zauważył przy tym, że "mamy porozumienie co do zasad".
Jak jednak wynika z wypowiedzi Sikorskiego i Rice na wspólnej konferencji prasowej, są to na razie obietnice ogólnikowe i nie jest jasne, czy deklarowana pomoc odpowiada postulatom nowego rządu RP, stawianym jako warunek zgody na lokalizację tarczy w Polsce.
- Nie jesteśmy jeszcze na końcu drogi, raczej w połowie drogi. Mamy porozumienie co do zasad. Jestem jednak zadowolony, że zasady, za którymi argumentowaliśmy, zostały zaakceptowane - twierdzi Sikorski.
Tarcza antyrakietowa: Nadgorliwość polskiego rządu wciąż nie daje rezultatów
pankin, Pią, 2008-02-01 00:20 Militaryzm | Tacy są politycyNadeszły nowe medialne komunikaty Sikorskiego. Amerykańskie środowiska polityczne demonstrują rosnące lekceważenie wobec planów budowy tarczy w Polsce. Cheney w osobistej rozmowie z naszym "mężem stanu" nabrał ponoć wody w usta. Z kolei demokraci niedwuznacznie sugerują, że polscy politycy muszą dalej prosić o tarczę, jeżeli chcą cokolwiek wskórać. Sikorski nie daje jednak za wygraną, mimo że wygląda już na poirytowanego. Być może udaje, bo nie przeszkadza mu to dobijać z Cheney'em - za plecami kogokolwiek - dalszych układów militarnych odnośnie Afganistanu i Iraku. Nie podał szczegółów. Być może pozna je Tusk.
Jednocześnie Sikorski powraca do ataku medialnego na Rosję.
USA: 11 osób skazanych za protest przeciw "Szkole zabójców"
Vino, Śro, 2008-01-30 15:17 Świat | Militaryzm | Protesty | RepresjeJedenastu aktywistów na rzecz praw człowieka zostało skazanych i osadzonych w federalnym więzieniu za protest w Forcie Benning w Georgii – siedzibie Instytutu Zachodniej Półkuli ds. Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa – formalnie „Szkole Ameryk”. Wyrok skazujący wydano w związku z zarzutem naruszenia zakazu wejścia nieuprawnionym na teren obiektu. Przestępstwa dokonano, gdy 25000 ludzi protestowało pod siedzibą „szkoły”, a jedenastu protestujących przedarło się na jej teren, domagając się jej zamknięcia.
Amerykańskie wojsko używa obiektu do treningu latynoamerykańskich żołnierzy w walce, działaniach przeciwpartyzanckich i antynarkotykowych. Instytut wielokrotnie nazywano „Szkołą zabójców” – krytycy twierdzą, że jej absolwenci są odpowiedzialni za najbardziej zatrważające naruszenia praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Aktywiści otrzymali wyroki o miesiąca do trzech miesięcy pobytu w więzieniu federalnym.
Baza wojennych kłamstw USA
Tomasso, Śro, 2008-01-30 08:16 Świat | Militaryzm | Tacy są politycyW internecie pojawiła się baza wypowiedzi czołowych amerykańskich polityków, które dotyczyły konieczności zbrojnej interwencji w Iraku. W ocenie organizacji Center for Public Integrity (organizacja non-profit zajmująca się badaniem materiałów dziennikarskich związanych z ważnymi sprawami publicznymi.), śledząc te wypowiedzi można szybko przekonać się, że politycy składali wiele fałszywych oświadczeń, aby tworzyć w mediach atmosferę zagrożenia.
Udostępniona przez organizację baza wypowiedzi amerykańskich polityków to zbiór gróźb wojennych przedstawionych w różnych mediach przez prezydenta Busha oraz siedmiu innych polityków takich jak Richard Cheney, Donald Rumsfeld, Colin Powell i Condoleeza Rice. Zebrane w bazie wypowiedzi liczą w sumie ok. 380 tys. słów. Są tam oświadczenia udzielone prasie, artykuły, wywiady itd. Według Center for Public Integrity aż 935 wypowiedzi można uznać za fałszywe np. mówią one o budowaniu przez Irak broni nuklearnej, której do dziś nie znaleziono.
Bush domaga się dodatkowych 70 mld dla Pentagonu
Czytelnik CIA, Wto, 2008-01-29 13:41 Świat | MilitaryzmO 70 mld dolarów na wojnę w Iraku i Afganistanie będzie prosić w przyszłym tygodniu w Kongresie administracja prezydenta Busha. Mają to być środki dodatkowe, obok budżetu Pentagonu, który zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.
W belgijskiej bazie NATO znajduje się broń atomowa
Akai47, Wto, 2008-01-29 10:26 Świat | MilitaryzmCzłonkowie rządu belgijskiego potwierdzili raporty aktywistów ruchu antymilitarystycznego: w Belgii znajduję się broń atomowa.
- Minister obrony nie zaprzecza, ani nie potwierdza, ale wszyscy wiemy, że w bazie Kleine Brogel jest potencjał nuklearny - powiedział Minister Obrony De Crem belgijskiej telewizji VRT podczas swej pierwszej wizyty w bazie, w ubiegłą środę.
W 2005 parlamentarzyści w Belgii domagali się wycofania broni nuklearnej z bazy Kleine Brogel choć rząd oficjalnie nie przyznał, że tam znajduje się broń. Aktywiści z organizacji antymilitarystycznych prowadzą kampanię informacyjną na ten temacie.
W Europie do niedawna znajdowało się 480 amerykańskich rakiet i głowic atomowych. Widocznie amerykanie już wycofali 130 rakiet z bazy w Rammstein, ale nie wiadomo gdzie zostały przeniesione.
Starosta słupski w zespole negocjacyjnym ws. tarczy antyrakietowej
dominika, Pią, 2008-01-25 19:02 Kraj | MilitaryzmW rządowym zespole negocjującym z USA warunki budowy elementów tarczy antyrakietowej znajdzie się starosta słupski Sławomir Ziemianowicz. Wniosek o włączenie Ziemianowicza do zespołu zgłosili, do premiera Tuska, słupscy samorządowcy, którzy w ubiegłym roku na zaproszenie ambasady USA oglądali bazy antyrakietowe w Stanach Zjednoczonych.
Rzecznik starostwa Leszek Kreft poinformował, że Ziemianowicz został już zaproszony do MSZ na rozmowy o charakterze negocjacji z rządem amerykańskim. Najprawdopodobniej 11 lutego starosta słupski spotka się z wiceministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.