Militaryzm

Akcja antywojenna w Bielsku-Białej

Kraj | Militaryzm | Protesty

Redakcja CIA dostała informację prasową od jednego z naszych czytelników. Poniżej publikujemy oświadczenie o akcji antywojennej w Bielsku-Białej.

INFORMACJA PRASOWA

W nocy z 29 na 30 listopada w Bielsku-Białej zawiesiliśmy plakaty oraz baner o tematyce antywojennej. Naszą motywacją było zatrzymanie polskich żołnierzy pod zarzutem popełnienia zbrodni na ludności cywilnej w Afganistanie, zdajemy sobie sprawę, że te dwie sprawy będą ze sobą kojarzone.

NASZYM CELEM NIE BYŁO JEDNAK KOLEJNE NAPIĘTNOWYWANIE ZATRZYMANYCH ŻOŁNIERZY

Chcemy, aby bielszczanie faktycznie zainteresowali się obecnością polskich wojsk na misjach w innych krajach. Chcemy, aby zainteresowało ich to, co za tym tak naprawdę stoi, dlaczego żołnierze są tam wysyłani a ci z kolei, dlaczego chcą tam jechać i czy po powrocie ich motywacje są nadal aktualne. Dlaczego? - Ponieważ to Bielszczanie mogą przekonać się jako pierwsi o prawdziwej bliskości tego konfliktu. Dosyć abstrakcyjna wizja Bielska-Białej jako celu odwetowego, staje się całkiem realna, mając na swym terenie jednostkę wojskową, z której wyjeżdżają żołnierze na misje.

Przeciwko NATO, przeciwko militaryzmowi

Świat | Militaryzm

1 grudnia w warszawskim Infoszopie odbyło się spotkanie z aktywistą z belgijskiej grupy Bombspotting. Bombspotting prowadzi w tym roku akcję "Nato Game Over", wielki protest przeciw polityce NATO, który odbędzie się 22 marca w Brukseli. Grupa Bombspotting zaczęła się od kampanii przeciw broni nuklearnej w Belgii. Choć to jest nielegalne według belgijskiego prawa, znajduje się tam broń nuklearna NATO. Od lat broń była ukryta i nikt nie chciał przyznać, że znajduje się na terenie Belgii; kilka lat temu NATO przyznało, że ma broń nuklearną w tym kraju. Akcje aktywistów Bombspotting polegały na tym, że ludzie przedostawali się na teren baz militarnych metodami akcji bezpośredniej. Tam szukali broni nuklearnej. Bombspotting także "zamknęło" różne buira, zablokowało pociąg z bronią i dokonało innych ciekawych akcji.

Aktywiści doszli do wniosku, że chcą być częścią międzynarodowego ruchu anty-NATO. 22 marca odbędą się akcje w siedzibie NATO w Brukseli. Te akcje będą także częścią serii antymilitarnych akcji, który odbędą się w ciągu miesiąca, w tym demonstracja antytarczowa 29 marca w Polsce oraz akcje anty-NATO podczas szczytu NATO w Bukareszcie na początku kwietnia.

Więcej informacji o akcji Bombspotting znajduje się na stronie kampanii:
www.bomspotting.be

Angola: Wybory Miss Miny Przeciwpiechotnej

Świat | Militaryzm

W Angoli odbywa się konkurs na Miss Miny Przeciwpiechotnej, na nietypowy pomysł wpadł norweski artysta, Morten Traavik, który w ten sposób pragnie zwrócić uwagę na problem min przeciwpiechotnych w Angoli oraz na osoby, które przez nie ucierpiały.

W Angoli, po trwającej 26 lat wojnie domowej, (skończyła się w 2001 roku), wciąż zalega w ziemi około 80 tys. min przeciwpiechotnych, które w każdej chwili mogą wybuchnąć zabijając lub ciężko kalecząc ludzi. Szacuje się, ze usunięcie wszystkich min może zająć nawet 10 lat.

W konkursie biorą udział kobiety od 19 do 35 lat reprezentujące konkretne rejony kraju, które ucierpiały w skutek wybuchu miny, najczęściej podczas pracy na polu. Na kandydatki pretendujące do korony Miss można głosować na stronie konkursu. Zwyciężczyni otrzyma złotą protezę zrobioną specjalnie dla niej. Kobiety biorące udział w konkursie skarżą się głównie na niemożność zdobycia jakiejkolwiek pracy.

Powszechne zwątpienie w zbrodnię w Afganistanie

Blog | Militaryzm

Narasta powszechne zwątpienie w winę żołnierzy oskarżonych w zbornie wojenną w Afganistanie. Wprawdzie nie ujawniono nowych faktów w tej sprawie, ale "opinia publiczna" otrząsnęła się już ze stanu niepewności. Media w końcu przełknęły chrzest bojowy naszej armii i przypomniały sobie o swojej właściwej roli.

Oto bowiem w niedzielnych wiadomościach zostaliśmy poinformowani o nagim fakcie: "coraz mniej ludzi wierzy" w zbrodnię w Afganistanie. Na poparcie tej tezy pokazano przedstawiciela stowarzyszenia "pokolenie 89", który w imieniu młodych w kraju wyraził wsparcie moralne dla oskarżonych - wszystko w ramach odpowiedniej kampanii. Szczerze i dość jednoznacznie wypowiedział się też jeden z generałów. Liczy na to, iż zarzuty - jak to ujął - zostaną "jakoś zminimalizowane albo unieważnione".

Akcja w Afganistanie - co kryją dzienniki bojowe?

Kraj | Świat | Militaryzm

Jak twierdzi "Rz" prokuratura może łatwo ustalić, kto wydał rozkaz ostrzelania wioski w Afganistanie ponieważ wszystkie informacje o przebiegu akcji bojowych są odnotowywane w dzienniku działań bojowych jednostki.

Dokumenty są co prawda tajne, ale prokuratura może wystąpić z wnioskiem o ich oddtajnienie. Rozbieżności w zeznaniach żołnierzy mogłyby zostać zweryfikowane zapisami w tych dokumentach.

Dowódcy kazali ostrzelać wioski

Kraj | Świat | Militaryzm

"Gazeta Wyborcza" twierdzi, że dowódcy kazali otworzyć ogień z moździerzy do trzech afgańskich wiosek, zanim polscy żołnierze w ogóle wyjechali z bazy. Gdy zginęło sześcioro cywilów, dowódcy ustalili też, jak zeznawać. Dlatego sąd żołnierzy aresztował.

Wczoraj żołnierzy zeznali w prokuraturze. Prokuratura zarzuciła sześciu z nich zbrodnię wojenną.

Siatki skrajnej prawicy w USA czyli co się kryje za Blackwaters

Świat | Militaryzm | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

La Tribuna Hispana ujawnia nowe fakty związane z działalnością Blackwaters. Głośna historia sprawców masakry w Iraku okazała się wierzchołkiem góry lodowej. Firma stanowi jedynie operacyjną odnogę skrajnie prawicowego lobby, posiadającego znaczne wpływy w różnych gałęziach prywatno-państwowego aparatu represyjnego w USA.

USA: protest przeciwko School of Americas

Świat | Militaryzm | Protesty

18 listopada ponad 25 tys. osób protestowało przed Fort Benning w corocznej demonstracji przeciw tzw. "Szkole Ameryk". Instytut Bezpieczeństwa i Współpracy Zachodniej Hemisfery do roku 2001 zwany był Szkołą Ameryk (SOA) i znajduje się w Forcie Benning. SOA przez ponad 60 lat szkoli terrorystów i oficerów armii państw Ameryki Środkowej i Południowej. Wśród absolwentów Szkoły Ameryk znajduje się wielu spośród najgorszych masowych morderców, dyktatorów, miłośników tortur i państwowych terrorystów, jakich poznał kontynent południowo-amerykański.

W czasie protestów 11 osób zostało aresztowanych. Już ponad 200 osób przewinęło się przez federalne więzienia za udział w protestach przeciwko SOA.

Telefon od Condoleezzy Rice

Kraj | Blog | Militaryzm | Tacy są politycy

Jeden z głównych portali informacyjnych przynosi nam radosną nowinę. Polskie MSZ z dumą ogłosiło, że sekretarz stanu USA Condoleezza Rice osobiście zadzwoniła do Radosława Sikorskiego. Przecieracie oczy? Niepotrzebnie. Oto nasz sen wreszcie się ziścił. Pani sekretarz zadzwoniła osobiście i to po to, by złożyć Sikorskiemu gratulacje z okazji objęcia nowego urzędu ministra spraw zagranicznych. Tak! Możemy być dumni i spokojni zarazem. Oznacza to bowiem, że sprawy definitywnie przybrały właściwy obrót. Linia polskiej polityki zagranicznej została zabezpieczona. Genialna ponoć pani sekretarz zdążyła przy okazji omówić parę spraw. Jak informuje gazeta.pl:

"Tematy rozmowy to wspólne działania w Iraku, Afganistanie oraz Gruzji, a także negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej. Obie strony wyraziły nadzieję na rychłą wizytę premiera Donalda Tuska w USA".

Całkiem nieźle jak na telefon z gratulacjami. I choć trudno się dziwić, że zmiana władzy podziałała na Gazetę Wyborczą jak dobra dawka heroiny, to jednak nawet w tym obrazie powszechnej harmonii coś skrzeczy i aż prosi się o teorię spiskową. Brzmi ona tak: rozmowa de facto odbyła się na najwyższym szczeblu, przynajmniej z punktu widzenia jednej ze stron. Nasz T.E. Lawrence, który chyba tak już ma, że nigdy nie wiadomo kogo lub co reprezentuje, stał się oficjalnym pośrednikiem między "centrum dowodzenia" a Tuskiem. Został namaszczony na dyspozytora informacji i nacisków - faktycznego reżysera działań rządu na poziomie międzynarodowym. Rozmowa Rice z jej młodym namiestnikiem komunikuje nam również kuszącą obietnicę - obietnicę wprowadzenia Donalda Tuska do grona arystokracji imperialnej. Maszyna ruszyła.

Polscy żołnierze w Iraku też zabijali cywilów

Kraj | Świat | Militaryzm

Polski patrol, przejeżdżając przez wioskę w palmowym gaju, dostał się pod ogień karabinów maszynowych. "Nasi żołnierze" odpowiedzieli ogniem. Bojownicy wycofali się. Wtedy okazało się, że pod palmą leży ciężko ranny mężczyzna. Zmarł w szpitalu.

Żołnierze "nie pamiętają", czy zabity miał broń. Wiadomo natomiast, że dowództwo wojsk lądowych zapłaciło rodzinie Irakijczyka odszkodowanie, a rodzinom terrorystów nie płaci się odszkodowań - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Sprawą zajął się prokurator, ale szybko umorzył śledztwo. Uznano, że był to wypadek.

Rakiety Iskander na Białorusi - opowiedź na tarczę antyrakietową

Kraj | Świat | Militaryzm

W odpowiedzi na budowę w Europie systemu obrony przeciwrakietowej Rosja może przekazać na Białoruś rakiety Iskander-E. "Każda akcja powoduje reakcję" - powiedział generał Zaricki nawiązując do planów rozmieszczenia w Polsce i Republice Czeskiej elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Zarzuty dla polskich bandytów w mundurach

Świat | Militaryzm

Prokuratura wojskowa postawiła zarzuty zabójstwa ludności cywilnej sześciu żołnierzom biorącym udział w akcji w Afganistanie w trakcie której zginęło 6 cywili. Wioska Nangar Khel została ostrzelana przez żołnierzy polskich z wielkokalibrowego karabinu maszynowego, a następnie granatami moździerzowymi kalibru 60 mm. Żołnierze naruszyli przepisy prawa międzynarodowego chroniące ludność cywilną i miejscowości nie bronione w trakcie działań zbrojnych m.in. konwencję haską i genewską.

Zarzuty dotyczą m.in. zakazanych sposobów i środków walki. Siódmy żołnierz usłyszał zarzut ataku na nie broniony obiekt cywilny. Prokuratura wystąpi też do sądu o areszt dla wszystkich z nich. Zarzuty wobec sześciu żołnierzy z różnych paragrafów są zagrożone karą więzienia nie krótszą niż 12 lat, karą 25 lat lub dożywotniego więzienia. Siódmemu żołnierzowi grozi kara nie krótsza niż 5 lat więzienia albo 25 lat.

Armia zawodowa w Polsce od 2008 ?

Kraj | Militaryzm

Donald Tusk zapowiedział, że Platforma Obywatelska od przyszłego roku planuje wprowadzić armię zawodową i zamierza zrezygnować z obowiązkowego poboru do wojska.

Platforma uzasadnia pomysł oszczędnościami dla Państwa, które ma przynieść reorganizacja armii. Obowiązkowy pobór do wojska wymaga ciągłego szkolenia kolejnych roczników, których umiejętności w czasach są niepotrzebne.

Tusk zapowiedział także wycofanie wojsk z Iraku najpóźniej w 2009 roku.

źródło lewica.pl

USA: Blokada transportu Strykerów

Świat | Militaryzm | Protesty

O tym jak aktywiści w stanie Waszyngton próbują blokować przewóz transporterów opancerzonych typu Stryker i innego sprzętu wojskowego ze swojego miasta już pisaliśmy na CIA.

Wczoraj grupie anarchistów, która chciała "zamknąć miasto" podczas protestów w Tacoma nie udała się tego robić. Jednak udało się skutecznie zablokować przewóz Strykera w porcie Olympia. Aktywiści zabarykadowali ulicę prowadząca do portu.

Policja użyła gazu wobec demonstrantów i aresztowała 13 osób.

Tutaj znajduje się wideo z podobnej akcji 7 listopada.

Okupowałeś Irak? Trafisz na ulicę

Świat | Militaryzm

Co najmniej jedna czwarta wszystkich bezdomnych w USA to byli żołnierze, walczący kiedyś w Wietnamie, Iraku czy Afganistanie. Rząd w Waszyngtonie, choć oficjalnie nazywa ich "bohaterami", zupełnie nie interesuje się ich losem.

Choć weterani stanowią tylko 11 proc. całej populacji Stanów Zjednoczonych, to wśród bezdomnych są największą grupą.

Kanał XML