Militaryzm

"Kłopoty" z tarczą antyrakietową - Tusk nie daje za wygraną

Militaryzm | Tacy są politycy

Kongres USA w końcu wycofał z przyszłorocznego budżetu 85 milionów dolarów przewidziane na dziesięć wyrzutni rakietowych w Polsce. I to mimo tego, że przyznał środki (ponad 8 miliardów dolarów) na pozostałe elementy projektu administracji Busha, czyli budowę systemu antyrakietowego na terenie USA i na Pacyfiku. Nie oznacza to jednak, ze tarczy w Polsce nie będzie. Wiadomo natomiast, że budowa może rozpocząć się najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

Instalacja w Polsce "może" bowiem zostać sfinansowana z dodatkowych środków, przyznawanych na bieżąco. Tym bardziej, że (przyszły) polski rząd, nie zrażony lekceważeniem kongresu, nie daje za wygraną. Tusk najwyraźniej chce zdystansować Kaczyńskich i zamiast milczącego uporu w tej sprawie przymierza się do "ofensywy dyplomatycznej". Zapewnia że "rośnie poparcie w Europie dla stanowiska USA w sprawie tarczy".

Biały Dom: PKK musi być "wykorzeniona".

Świat | Militaryzm

Na spotkaniu z premierem Turcji, Tayyipem Erdoganem, prezydent Bush obiecał mu pomoc w walce z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając ją "wrogiem Stanów Zjednoczonych". - PKK jest organizacją terrorystyczną. Są to wrogowie Turcji, wrogowie Iraku i wrogowie Stanów Zjednoczonych - powiedział Bush podczas spotkania z Erdoganem w poniedziałek w Białym Domu.

Rzeczniczka Białego Domu, Dana Perino, powiedziała, że PKK musi być "wykorzeniona". - Będziemy współpracować z Turcją i z Irakijczykami, aby zapewnić, ze nie będzie bezpiecznego schronienia dla PKK w irackim Kurdystanie - oświadczyła.

W 2008 r. Polacy wycofają się z Iraku?

Kraj | Blog | Militaryzm

Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że lipiec - sierpień przyszłego roku to realny termin wycofania żołnierzy z Iraku.

Akcja promocyjna wojska

Kraj | Militaryzm

Od poniedziałku, przez tydzień, w 42 miastach Polski specjalne grupy żołnierzy będą zachęcać młodych ludzi do wstąpienia do wojska. W punktach informacyjnych, które powstaną m.in. na rynkach i głównych placach miast, będą oni wyjaśniać m.in., jak wygląda służba wojskowa i jakie daje możliwości.

Punkty funkcjonować będą w godzinach od 14 do ok. 18. Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na stronach MON - www.mon.gov.pl oraz Dowództwa Wojsk Lądowych - www.army.mil.pl.

Waszyngton przeciwko Kurdom

Świat | Militaryzm

Stany Zjednoczone obiecały pomóc Turcji w zwalczaniu Kurdów z Partii Pracujących Kurdystanu. Stany zjednoczone boją się, że jeżeli tego nie zrobią Turkowie wkroczą do Iraku, gdzie wielu Kurdów chroni się w górach. USA deklarują, że pomogą Turcji rozwiązanie tego problemu pod warunkiem niedestabilizowania sytuacji w Iraku

Kongres USA nie da pieniędzy na tarczę w Polsce

Kraj | Świat | Militaryzm

Amerykański kongresman John Murtha powiedział, że rząd nie dostanie w przyszłym roku żadnych pieniędzy na budowę tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. To poważna groźba dla projektu ponieważ Murtha zasiada we komisji przydziału środków budżetowych i kieruje tam podkomisją budżetu obronnego.

Wcześniej demokraci, mający większość w Kongresie, zdecydowali się na obcięcie 139 mln z 310 milionów proponowanych przez Busha na budowę tarczy. Nie wiadomo czy demokraci widzą możliwość odmrożenia tych pieniędzy w przyszłości. Jeśli słowa kongresmana Murthy o całkowitym wycięciu z budżetu Pentagonu środków na tarczę w Europie okażą się prawdą, to może być koniec projektu.

Ostateczne decyzje w sprawie pieniędzy na tarczę w budżecie USA powinny zapaść w tym miesiącu.

USA: Protesty przeciwko militaryzmowi i okupacji Iraku

Świat | Militaryzm | Protesty

W sobotę w 11 wielkich miastach USA odbyły się protesty przeciwko militarystycznej polityce rządu i okupacji Iraku. Żądano aby kongres zaprzestał finansowania wojny, domagano się impeachmentu Busha, padały hasła „Opieka zdrowotna zamiast wojny”, "Bush najgorszym prezydentem w historii”, "Natychmiast zakończyć wojnę". Według organizatorów najwięcej uczestników akcja przyciągnęła w San Francisco, gdzie demonstrowało 30 000 osób, w tym wiele po raz pierwszy. Inicjatorem protestów, które zgromadziły w sumie około 100 000 ludzi, jest ruch antywojenny „Zjednoczeni na rzecz pokoju i sprawiedliwości” (UFPJ) - szeroka koalicja zrzeszająca organizacje lewicowe i anarchistyczne, weteranów wojennych, grupy religijne i pacyfistyczne oraz inne inicjatywy obywatelskie.

Piekło kobiet we wschodnim Kongo

Świat | Militaryzm | Prawa kobiet/Feminizm

Organizacje pomocowe powiązane z ONZ alarmują, że w Demokratycznej Republice Konga w rejonie granicy z Ruandą doszło do jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych ostatnich lat. Chodzi o praktyki masowych gwałtów, które stopniowo przekształciły się w metodę systematycznego terroru wobec ludności wschodniej części kraju. Celem jest psychiczne i fizyczne wyniszczenie kobiet.

Zbiorowych gwałtów dopuszczają się właściwie wszystkie strony, zarówno uchodźcy Hutu, jak i Tutsi z Ruandy, „oficjalnie rozbrojone” bandy, jak i policja. Najgorsze jest to, że – jak twierdzi specjalna korespondentka ONZ Yakin Ertürk – znęcanie się nad kobietami przekształca się ostatnio w systematyczną taktykę terroru wojennego, a nawet we właściwy cel działań. Kobiety i dziewczynki (głównie) są zwykle porywane nocą z wiosek, przetrzymywane w obozach w dżungli, gdzie są wielokrotnie gwałcone, także przy użyciu luf karabinów, a czasem na oczach swoich mężów, których również zmusza się do stosunków kazirodczych, w tym z własnymi dziećmi. W szpitalu w Bukawu pełno jest kobiet, które jedynie natychmiastowa operacja uchroniła przed śmiercią w wyniku uszkodzeń narządów wewnętrznych. Zdaniem podsekretarza ONZ do spraw praw człowieka Johna Holmes’a, nawet na tle podobnych praktyk z przeszłości „skala i brutalność zjawiska w Kongo przekracza możliwość ludzkiego wyobrażenia”.

Ameryka wydaje biliony na wojny

Świat | Militaryzm

Jak wynika z opublikowanego w środę raportu amerykańskiego Kongresu łączne koszty wojny w Iraku i Afganistanie do 2017r. mogą wynieść 2,4 bln dolarów.

Polecieli do USA, by zwiedzić bazy

Kraj | Militaryzm

Sześciu przedstawicieli regionu słupskiego poleciało do Stanów Zjednoczonych, żeby zwiedzić dwie bazy Globalnego Systemu Obrony Przeciwrakietowej.

Starosta Sławomir Ziemianowicz poinformował, że przed kilkoma dniami otrzymał informacje z MON, że na lotnisku w Redzikowie mają się niebawem zacząć szczegółowe badania geologiczne gruntu.

USA rozważa opóźnienie uruchomienia tarczy

Kraj | Świat | Militaryzm

Minister obrony Robert Gates oświadczył w Pradze, że USA mogą opóźnić uruchomienie tarczy antyrakietowej, dopóki nie będą mieć "definitywnego dowodu" zagrożenia rakietowego ze strony Iranu.

Rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow powiedział wczoraj, że plany rozmieszczenia tarczy w Polsce i Czechach skłaniają Rosję i Białoruś do aktywniejszego współdziałania w sferze wojskowo-politycznej i wojskowej. Sierdiukow zapowiedział, że Rosja będzie kontynuować dostawy broni i techniki wojskowej dla Białorusi na zasadach ulgowych i priorytetowych.

MON chce rekrutować biednych do armii

Kraj | Militaryzm

MON przygotowuje listę miast w Polsce, w których zamierza rekrutować mężczyzn do armii zawodowej. Taka armia ma powstać do końca 2012 r. i liczyć 150 tys. żołnierzy. Regiony, w których MON będzie się promował, muszą spełniać cztery kryteria: wysokie bezrobocie, niskie średnie zarobki, duży odsetek osób chcących pozostać w armii po odbyciu służby zasadniczej i bliskość dużej jednostki wojskowej. Brane są pod uwagę m.in. województwa: podkarpackie, pomorskie oraz warmińsko- mazurskie.

USA: pomyłka z B-52

Świat | Militaryzm

Lotnictwo wojskowe USA przyznało, że 30 września w wyniku pomyłki samolot B-52 odbył lot nad terytorium kraju wyposażony w pociski z głowicami jądrowymi. Obecność pocisków nuklearnych wykryto dopiero po lądowaniu. Samolot leciał ponad 3 godziny.

ALTERGODZINA antywojenna [mp3]

Kraj | Audio | Militaryzm | Protesty | Represje | Tacy są politycy

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne". Dzisiejsza audycja do pobrania. (format mp3).

Usłyszycie:
W minioną sobotę w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem "Nie wybieraj wojny", której uczestnicy i uczestniczki domagali się jak najszybszego wycofania polskich wojsk z Iraku i Afganistanu oraz sprzeciwiali się umieszczaniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.

Turcja: nowe operacje w Iraku?

Świat | Militaryzm

Turecki rząd postanowił w poniedziałek wystąpić o zgodę parlamentu na wysłanie wojska do północnego Iraku. Od tygodnia Turcja bombarduje północny Irak w celu zniszczenia baz kurdyjskich rebeliantów.

Kanał XML