Militaryzm

Video Relacja z pikiety pod ambasadą izraela 29.07.2006

Świat | Militaryzm | Protesty | Wideo

Video z pikiety pod ambasadą izraela 29.07.2006 z serwisu polskiej indymedia:

http://www.obin.org/video/wawa/29-07-06-izrael_antiwar.mpg

Hiroszima: rocznica kłamstwa masowego rażenia

Świat | Militaryzm | Publicystyka | Tacy są politycy

6 sierpnia nad Hiroszimą wybuchła 4-tonowa uranową bomba atomową Little Boy. Zabitych zostało natychmiast 78 100 mieszkańców, a ciężko rannych 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione, a dziesiątki tysięcy zostało napromieniowanych lub odniosło inne obrażenia. 9 sierpnia nad Nagasaki wybuchła druga bomba atomową Fat Man, która zabiła 75 tysięcy ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta.

Według patriotycznego mitu zrzucenie dwóch bomb atomowych na Japonię w sierpniu 1945 r. spowodowało kapitulację tego kraju, skutkiem czego miało zostać oszczędzone życie 500 tys. do miliona żołnierzy amerykańskich, którzy zginęliby, gdyby wojna trwała dalej. Ten mit pozwala amerykanom zachować samozadowolenie pomimo świadomości, że ich rząd zabił setki tysięcy japońskich cywilów (głównie kobiet i dzieci). Nic więc dziwnego, że wierzy w niego od 80 do 90% Amerykanów.

Mit ten jest powielany przy każdej rocznicy i recytowany z nabożeństwem, jak pacierz, także przez media w Polsce. Istnieje jednak wiele dowodów świadczących o tym, że mit ten został wymyślony po fakcie, aby usprawiedliwić straszliwą zbrodnię.

Allan Dulles – człowiek, który stał się znany jako szef CIA – napisał w swojej książce wydanej w 1966 r. pt. „Tajna kapitulacja”, że w lipcu 1945 roku przekazał on Sekretarzowi Wojny USA, Henry’emu Stimpsonowi informacje, które uzyskał w Tokio, że Japończycy chcieli się poddać pod warunkiem, że mogliby zachować Cesarza i własną konstytucję po ogłoszeniu kapitulacji.

Jednak prezydent Truman – podobnie, jak jego poprzednik Roosevelt - nie chciał słyszeć o warunkowej kapitulacji. Jedynym skutkiem takiego podejścia mógł być bezwarunkowy opór Japończyków.

Czy nie jest zatem dziwne, że gdy zrzucono bomby 6 i 9 sierpnia i gdy Japończycy skapitulowali, pozwolono im zachować Cesarza i nie poddano go trybunałowi zbrodni wojennych? Skoro prezydent Truman zaakceptował warunkową kapitulację Japonii w identycznej formie, w jakiej została zaproponowana przez Japończyków przed zrzuceniem bomb, w maju 1945 r., w jakim celu zrzucono bomby?

Aktywiści antywojenni aresztowani w Szkocji

Świat | Militaryzm

Siedmiu aktywistów antywojennych zostało zatrzymanych, kiedy weszli na pokład amerykańskiego samolotu na lotnisku Prestwick, aby sprawdzić, czy nie ma tam broni dla Izraela.

Zatrzymani zostali Marcus Armstrong, 46 lat, Chris Bluemel, 35 lat, Angie Zelter, 55 lat, Sarah Lasenby, 68 lat, Douglas Shaw, 56 lat, Jean Oliver, 48 lat i Matt Bury, 50 lat. Dzisiaj będą mieć rozprawę.

Armia potrzebuje poborowych do tresury

Kraj | Militaryzm

Armii brakuje ponad 30 tys. żołnierzy do tresury. W te lato do wojska wcieleni zostaną nie tylko terminowi poborowi (rocznik 87), ale wszyscy mężczyźni urodzeni w latach 1982-86, którzy dotychczas nie odbyli służby, bo uchylali się przed wojskiem oraz ci uznani za czasowo niezdolnych do pełnienia służby ze względu na zły stan zdrowia.

Komendanci Wojskowych Komend Uzupełnień maja tylko 18 miesięcy na łapankę, tych którzy nie odbyli jeszcze służby, a są do niej zdolni. Jeżeli nie zdążą, poborowi przejdą do rezerwy i staną się nietykalni.

Embargo z Wenezuelą w tle

Świat | Militaryzm

Amerykańskie firmy dostały zakaz współpracy z firmą „Suchoj”, która m.in. produkuje słynne samoloty bojowe, a także z firmą „Rosoboroneksport”, która eksportuje za granicę ponad 90 proc. rosyjskiej broni.

Oficjalnym powodem jest współpraca koncernu z Iranem, jednak wydaje się, że naprawdę chodzi o sprzedaż 24 myśliwców Su-30 do Wenezueli, której niezależność coraz bardziej irytuje władze USA.

Wenezuela zakupiła już od Rosji broń wartości 3 mld. dolarów i planuje wyposażyć się w rosyjski system obrony przeciwlotniczej na wypadek inwazji amerykańskiej.

Porzucony projekt "tarczy laserowej" Izraela

Świat | Militaryzm

Izraelsko-amerykański projekt budowy laserowej broni przeciwrakietowej został porzucony przez inżynierów wojskowych po dziesięciu latach trwania, pochłonąwszy 300 milionów dolarów.

Baterie laserowe rozlokowane wzdłuż północnej granicy Izraela miały stanowić obronę przeciwko niekierowanym rakietom Hezbollahu. Jednakże ze względu na koszty eksploatacji (jeden wystrał kosztuje 3 tys. dolarów) nie są one odpowiedzią na tanie rakiety wystrzeliwane w dużej liczbie.

Amerykańskie wojsko poza prawem w Polsce

Kraj | Militaryzm

Dla budowy elementów tarczy antyrakietowej władzy USA rozważa trzy - cztery lokalizacje w północno-wschodniej Polsce - stąd najłatwiej zestrzelić rakietę lecącą z Iranu lub innego kraju na Bliskim Wschodzie w kierunku Waszyngtonu. Ale warunkiem zbudowania wyrzutni antyrakietowej w Polsce jest dla Amerykanów przyznanie nowej bazie wojskowej niemal eksterytorialnych praw.

Kanał XML