Prawa kobiet/Feminizm

Przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zbiera podpisy pod protestem przeciwko wprowadzeniu do konstytucji bezwzględnego zakazu przerywania ciąży, propagowanemu przez LPR. Zostanie usunięte ‘pozwolenie’ na aborcje w przypadkach gwałtu, zagrożenia zdrowia matki czy płodu. Poprawka być może będzie głosowana już jutro, w środę 6 września.

Podpisy można składać na stronie www.federa.org.pl/podpisy.

Prezenty dla Miss

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Do hotelów gdzie nocują kandydatki na Miss World trafiły dziwne prezenty. Do broszur reklamujących warszawskie restauracje dołączone były ulotki feministyczne w języku angielskim. Ulotki te krytykują m.in. obraz królowej piękności i przedmiotowe traktowanie kobiet. Jest mowa także o związkach między ideałem piękności a anoreksją. Ulotka wzywa kandydatki do solidarności z innymi kobietami i poleca pierogarnię, gdzie spokojnie mogą przytyć do "bardziej realnego rozmiaru" w ciągu miesiąca do konkursu.

Prezenty były podpisane "Front Wyzwolenia Kobiet". Opowiedzialność za akcję wzięły na siebie anarcho-feministki. Anarchiści szykują kolejne akcje protestów, w tym akcje przeciw samemu konkursowi.

Płody w konstytucji

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Marszałek sejmu, Marek Jurek zapowiedział, że będzie namawiał PiS do poparcia wprowadzenia zapisu o ochronie płodów do konstytucji. Pomysł taki wysunęła ostatnio LPR.

Jak twierdzi Jurek, podniesienie do rangi konstytucyjnej zasady ochrony płodów "spełniło by oczekiwania wielu ludzi, również o poglądach centrowych oraz zamknęłoby spory na ten temat. Nie dyskutowaliby o tym więcej politycy, ale prawnicy-konstytucjonaliści".

Wehikuł czasu LPR - cała wstecz!

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

LPR chce wprowadzić do Konstytucji zapis o ochronie życia człowieka od momentu poczęcia i w ten sposób trwale pozbawić kobiety prawa do decydowania o swoich ciałach. Prezes LPR Roman Giertych zaapelował do PiS, PO, Samoobrony i PSL o poparcie dla propozycji Ligi w sprawie zmian w ustawie zasadniczej. Jak na razie pomysł poparła tylko Samoobrona.

Seksizm jako katastrofa psychologiczna

Kraj | Blog | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

"Wirtualna Polska przeprowadziła ankietę, w której zapytaliśmy naszych Internautów, czy kobiety powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni za taką samą pracę. Wydawało się, że jest to pytanie podobne do kwestii: „czy wolisz być piękny, zdrowy i bogaty, czy brzydki, chory i biedny”. A jednak! Okazało się, że 12% z 45873 oddających głos potrafiło mnie zaskoczyć i wybrało odpowiedź „nie”. I dlatego teraz oficjalnie wzywam wszystkie te osoby do ujawnienia się.

Nie chodzi mi oczywiście o to, żeby w jakikolwiek sposób karać czy piętnować te osoby. Na szczęście w Polsce jest wolność słowa i każdy może sobie myśleć co chce, ryzykując co najwyżej tyle, że żadna fajna dziewczyna nie będzie go chciała. Pragnę jednak (zupełnie serio!) dowiedzieć się, kim są ci obywatele, poznać ich rys psychologiczny, zobaczyć, co siedzi w ich głowach, kim są ich rodzice, wychowawcy, katecheci. Jaka katastrofa psychologiczna legła u podstaw ich poglądów."

Krzysztof Cibor, Wirtualna Polska

"Na naszych oczach - stereotyp kobiety w reklamie". Wystawa we Wrocławiu

Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Co wspólnego ma telefon komórkowy lub Coca-Cola z nagą kobietą? Na pierwszy rzut oka niewiele, ale - jak napisał John Berger w swojej książce przed 30 laty - „reklama coraz chętniej wykorzystuje seksualność po to, by cokolwiek sprzedać”. Ciało kobiece stało się narzędziem służącym interesom ekonomicznym, wydaje się, że można je kupić wraz z reklamowanym przez nie towarem.
Wszechobecność takiej reklamy autorka niniejszej wystawy Beth Lazroe (fotografka, Irlandka mieszkająca w Pradze), nazywa Atakiem Wizualnym - „to jedyne pojęcie, które może zobrazować wszechobecny sposób przedstawiania kobiety jako obiektu fantazji seksualnych. Takie obrazy nieustannie, rok po roku, dzień po dniu, bombardują mieszkańców Pragi i innych miast czeskich, niezależnie od tego, czy ktoś tego chce, czy nie” - mówi Lazroe. Stereotypowe ukazywanie kobiet w reklamie zdominowało billboardy, citylighty, czasopisma i telewizję nie tylko w Pradze, ale również we Wrocławiu i innych miastach Europy.

Reklama powielając stereotypy, jednocześnie je utrwala, wmawiając kobietom, że stają się atrakcyjne tylko wtedy, gdy są pożądane przez mężczyzn. By zareklamować produkt, czasem nie jest ważna twarz, ale wystarczą jędrne pośladki lub duży biust. Ulice wielu europejskich miast zdobią liczne billboardy nagich kobiecych ciał. Wizerunek kobiety stał się po prostu elementem, który ma poprawić wyniki sprzedaży. Stało się to tak popularne, że przestaliśmy dostrzegać niestosowność tego zjawiska.

Galeria Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej (ul. Szewska 29, Wrocław, pon. - pt. 12.00 - 15.00) zaprasza na wystawę fotografii Beth Lazroe - irlandzkiej fotografki mieszkającej w Pradze "Na naszych oczach - stereotyp kobiety w reklamie". Wystawie towarzyszy pokaz fotografii Michała Pawlika - absolwenta PHO-BOS i studenta ASP. Wystawa otwarta do 25 sierpnia.

Pensja dla pań domu

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika", 82% ludzi uważa, że kobiety, które zrezygnują z własnej kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci i zajmowania się domem, powinny otrzymywać pensję.

Niedawno GUS policzył ile jest "warta" praca gospodyń - 1205 zł miesięcznie. Ale Polacy godzą się na mniejsze pieniądze - wystarczy im, by państwo płaciło kobietom w domu około 1000 zł pensji. (Po co zarabiać więcej niż sprzątaczka?)

„Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć” - recenzja książki Barbary Ehrenreich

Gospodarka | Prawa kobiet/Feminizm | Publicystyka | Recenzje

Pojawiło się tłumaczenie książki Barbary Ehrenreich „Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć.” (Tytuł po angielsku brzmi „Nickled and Dimed”.) To jest historia Barbary, stosunkowo uprzywilejowanej kobiety, posiadającej wykształcenie i doświadczenie pracy, która postanawia starać się o pracę jako niewykwalifikowana pracownica, ukrywając swoje prawdziwe wykształcenie i doświadczenie.

Od dawna opisano już życie kobiet z niższych sfer ekonomicznych, ale niestety ich historie zwykle nie trafiają do szerszego kręgu słuchaczy. Kobiety przeżywające takie historie nie mają czasu, aby pisać ksiązki, a nawet jeśli by miały, nie mają ani kontaktów z wydawnictwem ani odpowiedniej renomy. Tak więc niestety najbardziej znana historia o biednych pracujących kobietach nie jest napisana przez jedną z nich. Ale pomimo tego, autorka pokazuje nam autentyczną sytuację tych kobiet i daje wiele do myślenia.

Jako niskoopłacany pracownik, Ehrenreich nie ma poczucia stabilności. Nie może wynajmować mieszkania, gdyż nie ma dość pieniędzy na kaucję. Nie może oszczędzić na kaucję bo wszystko idzie na koszty utrzymania. Gdyby zachorowała – to tym gorzej dla niej, bo nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Pracuje, ale żyje w skrajnej nędzy w bogatych Stanach Zjednoczonych, gdzie wielki „boom” ekonomiczny nie dotyczy znacznej części pracowników.

Ehrenreich pokazuje nie tylko nędzę, ale także doświadczaną przez tych pracowników dehumanizację. Są wyzyskiwani i muszą wykonywać pracę czasami jako maszyny, poddając się zasadzie „wydajności”. Kiedy praca zależy od wydajności ciała, kobieta musi uczyć się jak żyć z bólem i zmęczeniem, które wysysa jej życie i zostawia ją bez energii do innych zajęć. (Czekam na tłumaczenie redagowane przez Ehrenreich “Global Women”, która to książka dotyczy jeszcze bardziej wyzyskiwanej grupy kobiet – migrantów pracujących w domu jako sprzątaczki i nianie albo w burdelach – wśród których zdarza się wiele incydentów niewolnictwa i nieopłacanej pracy.)

Pozwól kobietom decydować

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Za tydzień lobby LPR jedzie na Jasną Górę gdzie będą namawiać biskupów do poparcia pomysłu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Liga chce zmienić obecne prawo krok po kroku. Na początek obowiązek rodzenia objąłby kobiety, u których badania wykryły ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Wierzejski komentuje, że "Możemy to zrobić pod hasłem "Pozwól dziecku się urodzić"."

LPR kontra kobiety

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

LPR chce zaostrzyć przepisy antyaborcyjne. Żąda zakazu usuwania ciąży, nawet gdy zagrożone jest zdrowie kobiety.

Posłowie LPR przyznają, że większość ich postulatów nie będzie spełniona, ale takie kampanie mają pomóc im zaistnieć w mediach i choć trochę odróżnić się od PiS. "Kiedy do wyborów idą podobne ugrupowania, to ludzie wybierają te bardziej wyraziste. Udowodnimy, że jesteśmy o wiele bardziej wyraziści niż PiS" - mówi Wojciech Wierzejski.

Polityka "prorodzinna"

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Nasz rząd "prorodzinny" nie popiera ochrony przed zwalnianiem z pracy po urlopie macierzyńskim. Rada Ministrów twierdzi, że "wprowadzenie ochrony przed zwalnianiem z pracy matek lub ojców po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego może stać się barierą utrudniającą zatrudnianie młodych ludzi". Rząd nie poparł propozycji przewidzianych w projektach nowelizacji Kodeksu pracy.

List w sprawie spotu reklamowego mającego rzekomo propagować posiadanie dzieci

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm

Na portalu Feminoteki został opublikowany następujący list:

Z najgłębszym zażenowaniem przyjęliśmy opublikowanie w Internecie i na antenie telewizji publicznej spotu reklamowego mającego rzekomo propagować posiadanie dzieci. Spot, przygotowany przez agencję J. Walter Thompson dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, przedstawia salę porodową, na której kobieta zamiast dziecka rodzi odkurzacz, a w komentarzu słyszymy: „A ty, co jeszcze musisz kupić, zanim zdecydujesz się na dziecko?” (...)

Ignorancja o metodach antykoncepcyjnych

Prawa kobiet/Feminizm

Co piąta kobieta w Polsce w wieku 18-40 lat nie stosuje żadnych metod antykoncepcyjnych!
Z badań dotyczących postaw Polek i Polaków wobec życia seksualnego i antykoncepcji, zrealizowanych przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że prawie 20% kobiet nie stosuje żadnej z metod antykoncepcyjnych. Najczęściej stosowaną przez kobiety metodą jest prezerwatywa (33%), pigułka doustna (21%) oraz stosunek przerywany (17%). Co 5 Polka (21%) uważa tę ostatnią za metodę skuteczną! 12% kobiet stosuje metodę naturalną w postaci kalendarzyka, a 4% metodę termiczną. W Polsce przeważa antykoncepcja „domowa”, czyli dostępna bez konsultacji z lekarzem.
(źródło: Feminoteka)

USA: Anarchiści znowu walczą z prawicowymi ekstremistami

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Anarchiści i aktywiści ARA (Akcja Antyrasistowska) organizują akcje obrony praw kobiet w stanie Mississippi. Akcja pod nazwą „Reproductive Freedom Summer” (czyli Lato Wolności Reprodukcyjnej) jest aluzją do słynnej akcji „Freedom Summer” w latach 60. w tymże stanie Missippi i jest odpowiedzią na akcje ultrakonserwatystów, którzy chcą terroryzować jedyną klinikę aborcyjną w stanie.

Ultrakonserwatyści z organizacji Operation Save America „czyli Operacja Ratuj Amerykę” organizują akcję przeciwko biednym kobietom, lekarzom i innym pracującym w klinikach aborcyjnych w Stanach. Cel akcji: uniemożliwić dostęp do klinik i terroryzować lekarzy i kobiety, które nie chcą urodzić dziecka.

Walka o prawa antykoncepcyjne

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny walczy o prawo do sterylizacji.

Sterylizacja jest stosowana w ponad siedemdziesięciu krajach na świecie, ale w Polsce lekarze uważają, że to metoda nielegalna i odmawiają wykonania zabiegu. Ale są lekarze, którzy robią to potajemnie, w prywatnych gabinetach. Oprócz tego, kobiety mogą jechać zagranicę, głównie do Niemiec, żeby wykonać zabieg.

Kanał XML