Prawa pracownika

Bułgaria: Walka z restrukturyzacją kolei

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Na początku roku, bułgarski minister transportu będący reprezentantem prawicowo-liberalnego rządu, postanowił wdrożyć w życie "reformę".

Jej pierwszym obiektem stała się kolej. Restrukturyzacja kolei państwowej polega na likwidacji 140 linii czyli 1/3 wszystkich linii kolejowych w kraju. Natychmiast po ogłoszeniu planu wybuchły protesty.

Powstał masowy ruch pracowników obejmujący wiele miast i miasteczek w całym kraju. Nadzwyczajne posiedzenie rządu i komitetu transportu zostało ustalone na dzień przed planowanymi protestami cele uniknięcia masowych demonstracji.

Organizatorem protestu w Warnie jest anarchosyndykalistyczny Niezależny Związek Pracowników (ARS).

Ukraina: Protest w zakładzie przemysłu obronnego

Świat | Prawa pracownika | Protesty

21 stycznia, pracownicy zakładu przemysłu obronnego Yuzhmash w Dnipropetrowsku domagali się wydania zaległych wypłat, których nie otrzymują od lipca. Państwowa fabryka wisi im 80 milionów hrywien (około 5 milionów dolarów).

Domagają się również uwzględnienia swoich wypłat w rządowym planie budżetowym na rok 2015, pomocy dla pracowników wysłanych na przymusowy "urlop" w znalezieniu nowej pracy, zlecenia produkcji broni na potrzeby obrony.

Protest zorganizowany został spontanicznie, a związek zawodowy działający w fabryce informuje, iż nie bierze w nim udziału.

Zapowiadają kolejny protest w ciągu dwóch tygodni, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione.

USA: Akcja solidarnościowa IWW z pracownikami Amazona w Polsce

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

W Milwaukee w stanie Illinois odbyła się akcja lokalnych struktur związku zawodowego Industrial Workers of the World w centralnej siedzibie firmy Manpower.

W Amazon Polska od początku naruszane są prawa pracownicze, dlatego Związek Syndykalistów Polski postanowił rozpocząć kampanię w tej sprawie.

Firma Manpower pośredniczy w zatrudnieniu pracowników. Aktywiści ze związku IWW po wkroczeniu do centrali agencji pracy tymczasowej przedstawili żądania, których realizacji domagają się pracownice i pracownicy zrzeszeni w Związku Syndykalistów Polski w Amazonie, a dotyczące poprawy warunków pracy i płacy oraz zaprzestania zastraszania pracowników chcących działać w organizacji.

Donbas: Cięcia w świadczeniach dla górników

Świat | Prawa pracownika | Represje | Tacy są politycy

Wspierany uzbrojonymi żołnierzami "przywódca" Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksandr Zacharczenko zaproponował obniżenie zasiłków dla górników. Poinformowała na swoim facebooku Jelena Błocha, redaktorka “Municypalnej gazety”, wspierającej separatystów.

“Dziś w Doniecku mówiono też o reformach. Własciwie, o reformie
przemysłu węglowego. Ale te rozmowy, myślę, bardzo różnią się od bełkotu w Kijowie, a nawet wcześniej w Donbasie.

Węgiel ma być czysty, bez domieszek, trzy związku zawodowe w przemyśle węglowym to za dużo, zasiłki warto obniżyć, nawet dla górników, podobnie 66 dni urlopu. Mówi się o skróceniu urlopu do 24 dni, a czasu pracy zwiększenia do ośmiu godzin dziennie.

Akcja solidarnościowa z Górnikami - zbiórka potrzebnych rzeczy!

Gospodarka | Prawa pracownika | Strajk
2015-01-14 16:00
2015-01-19 21:00

W związku z ostatnimi wydarzeniami i rozszerzającym się protestem górników stajemy w obronie przeznaczonych do likwidacji kopalni.

Naszymi siłami postanowiliśmy wspomóc kopalnię Bobrek-Centrum w Bytomiu. Jedną z możliwości działania jest zbiórka rzeczy potrzebnych protestującym górnikom. Jesteśmy w stałym kontakcie i z protestującymi i ze sztabem protestacyjnym. Na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebne są:
-koce
-napoje (woda, soki)
-kawa rozpuszczalna, herbata
-kubki jednorazowe
-suchy prowiant

Zbiórkę organizujemy w Wolnych Torach, gdzie potrzebne rzeczy możecie przynosić :
W ŚRODĘ między godziną 17-20.oo
W CZWARTEK od godziny 17 do późnych godzin wieczornych
w PIĄTEK od godziny 18 do późnych godzin nocnych
w NIEDZIELĘ od godziny 18 do 20.oo
w PONIEDZIAŁEK od godziny 19 do 21.oo

https://www.facebook.com/wolne.tory

Dodatkowe info pod naszym nr telefonu 794142319

Akcję organizujemy wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza oraz z Federacją Anarchistyczną Śląsk

"Uderzenie w jednego lub jedną z nas przyjmujemy jako uderzenie we wszystkich!"

Zwolnienia polskich pracowników Amazona

Kraj | Prawa pracownika

Jak podaje biznesowy portal Forsal, polscy pracownicy nowo otwartych centrów dystrybucyjnych Amazona mogą nie dać sobie rady z wymaganiami ich amerykańskiego pracodawcy. Szykują się zwolnienia.

W Amazonie funkcjonuje system zmianowy. Pracownicy pracują po 10 godzin dziennie w pozycji stojącej przez 4 dni w tygodniu: od niedzieli do środy lub od środy do soboty.

Zmiana dzienna trwa od 6 do 16.30, a nocna - od 18 do 4.30 razem z przerwami. „Amazon znany jest z wysokich norm dotyczących wydajności" - mówi przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Pracownicy krakowskiego PKS walczą o zaległe pensje, schowali autobus

Kraj | Prawa pracownika

– Nie dostaliśmy żadnych pieniędzy od stycznia, niektórzy nawet od grudnia ubiegłego roku. Wyprzedawane są kolejne autobusy, a do tej pory nie zobaczyliśmy ani złotówki – skarżą się pracownicy krakowskiego PKS.

To dlatego, gdy tylko pojawiła się informacja, że zostanie sprzedany kolejny pojazd, pracownicy PKS Kraków postanowili go... ukryć. Zagrozili, że jeśli nie dostaną zaległych wynagrodzeń, autobusu nie wydadzą. – Chcieliśmy po dwa tysiące, obiecywano nam po tysiącu, ostatecznie doszliśmy do porozumienia, że będzie to 1,5 tysiąca. Ale najpierw musimy je dostać, dopiero wtedy oddamy autobus – usłyszeliśmy od jednego z pracowników.

Wrocław: Pikieta pod bankiem Santander

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W środę pod bankiem Santander we Wrocławiu odbyła się pikieta solidarnościowa ze zwolnionym aktywistą hiszpańskiego związku zawodowego CNT. Przez pewien czas aktywiści i aktywistki ZSP Wrocław blokowali wejście do banku przy ul. Ruskiej (w centrum miasta). W międzyczasie wręczono list protestacyjny w tej sprawie przedstawicielce banku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników (którego członkami są ZSP i CNT) organizuje międzynarodową kampanię protestacyjną w sprawie sytuacji w tym banku.

Oprócz represjonowania związkowców, dochodzi tam do łamania innych praw pracowniczych, np. zatrudniana za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, co wiąże się z obniżeniem płac i zmuszaniem do niepłatnych nadgodzin. Sytuacja dotyczy 10 tysięcy pracowników.

Grecja: Protesty antyrządowe w Salonikach

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście w dniu 6 września w Salonikach. Protestujący wyszli na ulice zamanifestować przeciwko gospodarczej polityce rządu i bezrobociu.

Marsz zbiegł się w czasie z otwarciem dorocznych targów na które przybyło wielu polityków. W akcji brali też udział anarchiści, którzy wspierali działaczy ruchu przeciwko budowie kopalni złota.

Mimo ogromnej ilości policji nie dochodziło do masowej eskalacji przemocy. W jednym tylko przypadku policjanci potraktowali gazem anarchistów wykrzykujących hasła antypolicyjne.

W drugim policja zablokowała pochód nauczycieli w kierunku targów, który później rozpędziła.

Wrocław: niepełnosprawni domagali się utworzenia ZAZ-u

Kraj | Prawa pracownika

Niepełnosprawni z Wałbrzycha zorganizowali dzisiaj manifestację pod urzędem marszałkowskim. W ten sposób domagali się stworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej. Dopięli swego. Marszałek obiecał, że przekaże na ten cel 2 mln zł.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej pracę znaleźć ma 65 osób. Przedstawiciele Fundacji im. de Gaulle'a z Wałbrzycha od roku starają się o fundusze na jego uruchomienie. - Pieniądze od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na utworzenie nowego zakładu są już zarezerwowane w budżecie województwa, a kompletny projekt, którego szczegóły były na bieżąco ustalane z pracownikami Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, został złożony i zaakceptowany już kilka miesięcy temu - mówi Jarosław Klonowski, prezes fundacji. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego władze województwa wciąż nie podjęły decyzji o przyznaniu, bądź też o nieprzyznaniu, środków na ten cel. - Nie mogliśmy się dogadać z urzędnikami. Protest był naszą ostatnią deską ratunku - zapewnia Klonowski.

Wróci 6-dniowy tydzień pracy?

Kraj | Prawa pracownika

W Sejmie trwają parce nad zmianą przepisów Kodeksu pracy, dzięki którym za pracę w soboty, lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Związkowcy ostrzegają – w ten sposób pracodawcy otrzymają narzędzie do przywrócenia sześciodniowego tygodnia pracy.

ak wyliczyli pomysłodawcy zmian, grupa posłów PO, dodatek wyniósłby 114 zł, w przypadku osób zarabiających średnią krajową.

Dodatek furtką do 6-dniowego tygodnia pracy

Pomysł jednak krytykuje Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ. ─ Ten, procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce 6-dniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego – mówi ekspert.

Poznań: nowe galerie handlowe zabierają miejsca pracy

Kraj | Prawa pracownika

Nowe galerie handlowe zabierają miejsca pracy. Taki paradoksalny wniosek wypływa z analizy wykonanej przez stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. Tylko w ciągu 5 lat liczba osób zatrudnionych w handlu spadła o blisko 7 tysięcy.

W Poznaniu właściwie każdego roku powstaje przynajmniej jedno duże centrum handlowe. W latach 1998-2013 w stolicy Wielkopolski powstało aż osiem obiektów handlowych o powierzchni przynajmniej 40 tys. metrów kwadratowych. Niedawno na Ratajach ruszyła budowa centrum Posnania, która ma być największą galerią handlową w całej Wielkopolsce i trzecią pod względem wielkości w kraju. Wkrótce ma też ruszyć budowa kolejnego dużego obiektu przy ul. Hetmańskiej.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania postanowiło przeanalizować, jak powstanie kolejnych dużych obiektów handlowych wpływa na zatrudnienie. Wnioski są dość zaskakujące.

USA: Represje podczas strajku pracowników fastfoodów

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

W 150 amerykańskich miastach odbyły się protesty pracowników fastfoodów, którzy domagali się wyższych płac oraz prawa do tworzenia związków zawodowych. Jest to największy protest pracowniczy w USA od dwóch lat. Policja aresztowała ponad 400 osób, pod pretekstem zakłócania ruchu drogowego.

Strajk rozpoczął się przedwczoraj. Głównym postulatem protestujących jest zwiększenie pensji minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Pracownicy fastfoodów zarabiają obecnie około 7,5 dolara za godzinę co ledwo starcza im na utrzymanie.

Model biznesowy fastfoodów oparty jest na maksymalnej rentowności, co oznacza, że lobby pracodawców będzie się sprzeciwiać postulatom podwyżek płac z pełną stanowczością.

Kolumbia: Zabójstwo liderki związku zawodowego

Świat | Prawa pracownika | Represje

W piątek o 15:00 czasu miejscowego nieznani sprawcy zastrzelili Edith Santos, liderkę Związku Zawodowego Pracowników Sektora Naftowego USO.

Ministerstwo Pracy zwróciło się do prokuratury z prośbą o zbadanie zbrodni i podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu "ustalenia faktów."

Według programu Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP), ponad 2800 związkowców straciło w Kolumbii życie w latach 1984-2011.

Jest to jeden z krajów o najwyższej liczbie takich zabójstw.

Solidarność dała dupy

Kraj | Prawa pracownika | Publicystyka | Tacy są politycy

Nie raz już Związek Syndykalistów Polski pisał o tym, co się stało z członkami „Solidarności” w supermarkecie Dino. Nie będę więc w tym artykule powtarzać informacji zawartych gdzie indziej. (Dla zainteresowanych, jest link na końcu.) Chcę jednak skomentować reakcje pewnych profesjonalnych związkowców, dlatego że nie jest nam obojętne, co się stało z pracownikami, którzy na swoje nieszczęście zaufali temu związkowi.

W ciągu ostatnich dni, niektórzy etatowi działacze „S” starają się bronić tego związku przed krytyką ZSP. Wśród aktywnych komentatorów i promotorów związku wyróżniają się Ł.K. z Działu Rozwoju Związku Komisji Krajowej, D.C. - radny PiS, od lat związany z „S”, oraz R.S. - PR-owiec związku. Większość ich komentarzy i argumentacji podpiera się legendą „S” i liczebnością związku, a nie odnosi się do sprawy Dino. Jest to temat, którego zazwyczaj unikają. Ale to, co mówią (czy nie mówią) o sprawie zwolnień związkowców i łamania praw pracowniczych w marketach tylko nasuwa kolejne pytania.

Kanał XML