Prawa pracownika

Strajk pracowników Festiwalu Filmowego w Wenecji

Świat | Prawa pracownika

Około 2 tys. pracowników Festiwalu Filmowego w Wenecji zastrajkowali w dniu otwarcia 71-ego Festiwalu Filmowego 27 sierpnia. Pracownicy podeszli do budynku w którym odbywał się festiwal podczas wyjścia gwiazd na czerwony dywan. Zostali zatrzymani przez kordon policji.

Strajkujący domagali się powrotu do poprzednich płac. Poinformowali, że w tym roku otrzymali niższe wynagrodzenie niż rok wcześniej mimo, iż wykonali taką samą pracę. "Chyba jesteśmy ważniejsi niż czerwony dywan" - powiedział przewodniczący protestu - Alessio Boat.

Zmowa pracodawców w Krzemowej Dolinie

Świat | Prawa pracownika

Największe firmy z Krzemowej Doliny walczą z kompromitującym je pozwem zbiorowym obecnych i byłych pracowników, którzy twierdzą, że zawiązano przeciwko nim spisek pracodawców. Sprawa przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości ciągnie się od jakiegoś czasu, a w kwietniu bieżącego roku firmy Apple, Adobe, Google i Intel zgodziły się wypłacić 325 milionów dolarów w zamian za ugodę w sprawie oskarżenia o działanie na szkodę pracowników. Wygląda na to, że ci ostatni mają spore szanse na uzyskanie większej sumy pieniędzy, bo kolejne zeznania i dowody w sprawie rzucają na spisek coraz więcej światła.

Prowadząca sprawę sędzia Lucy Koh w ubiegłym tygodniu praktycznie wyrzuciła propozycję ugody do kosza na śmieci argumentując całkowite jej odrzucenie tym, że sprawa jest mocna, a pracownikom należy się więcej. Oskarżyciele twierdzą, że wymienione firmy manipulowały procesami rekrutacji pracowników, konkretnie inżynierów i innych, wysokowykwalifikowanych kandydatów tak, aby ci nie mieli szans otrzymania lepszych warunków pracy (w tym pensji) u innych, największych pracodawców w tzw. Krzemowej Dolinie.

Warszawa: Akcja informacyjna przeciw Agencji Impuls pod PKiN

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Agencja ochrony Impuls, która zasłynęła z niskich stawek i niewypłacania wynagrodzeń na czas lub w ogóle, nadal na celowniku Związku Syndykalistów Polski. Jak się dowiedzieliśmy, agencja Impuls otrzymała kontrakt od władz Warszawy na pilnowanie terenu pod Pałacem Kultury i Nauki, gdzie ma swoją siedzibę m.in. Rada Warszawy. Pracownicy pilnujący terenu przed Pałacem od strony ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej są zatrudniani przez agencję Impuls. Od wielu miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń.

W związku z tym, Związek Syndykalistów Polski rozpoczął akcję informacyjną, domagając się od Impulsu natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń, a od władz miasta zmiany polityki zatrudniania nieuczciwych firm, by oszczędzić na wydatkach, kosztem pracowników. ZSP domaga się, by przetargi zawierały warunek zatrudniania pracowników na legalnych umowach o pracę wtedy gdy istnieje stosunek pracy, oraz by dyskwalifikowane były firmy, które nie płacą pracownikom.

Dzięki dotychczasowym kampaniom ZSP, pracownicy Impulsu odzyskali już około 50 tys. zaległych wynagrodzeń. Warto więc walczyć, bo nieuczciwa agencja liczy na bierność pracowników, a ci którzy walczą, najczęściej otrzymują zaległe wynagrodzenia.

Pracownice szpitala w Bełchatowie wróciły do pracy!

Kraj | Prawa pracownika

Walka pracownic Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie, które od miesięcy starały się o odzyskanie swoich miejsc pracy, zakończyła się dziś sukcesem. Dziś sprzątaczki i kuchenkowe rozpoczęły ponownie pracę w szpitalu. Zostały przyjęte przez nowego podwykonawcę, firmę Delfa z Warszawy. Będą pracować na umowach o pracę, a nie na umowach śmieciowych, co było jednym z kluczowych postulatów podczas kampanii.

Od końca kwietnia, pracownice były pozbawione pracy w wyniku wątpliwych działań firm "Naprzód" i "Dozorbud" które wadliwie przekazały umowy o pracę (Art. 23 prim Kodeksu Pracy). Nie wiadomo było kto jest pracodawcą kobiet. Zamiast nich, zatrudniono inne pracownice na umowach śmieciowych. Od tego czasu, kobiety przeprowadziły wiele protestów, domagając się przywrócenia na normalnych umowach o pracę. Pracownice przyłączyły się do Związku Syndykalistów Polski i zorganizowaliśmy demonstracje w Łodzi pod Urzędem Marszałkowskim, oraz siedzibą spółdzielni "Naprzód".

Vistula w Myślenicach zwalnia szwaczki !

Blog | Prawa pracownika

15 lipca pracownice Vistuli przeprowadziły dwu godzinny protest żądając podwyżki ok. 100 zł miesięcznie (!) przy zarobkach średnio 1300 (!). Na dzień dzisiejszy wiemy o 7 zwolnionych pracownicach- prezes grozi zwolnieniem 20 i jak zapowiedział "jak to nie pomoże zwolnię wszystkie". Prezes terrorysta zapomina jednak skąd na jego koncie biorą sie pieniądze pragniemy więc mu przypomnieć: Z CIĘŻKIEJ CODZIENNEJ PRACY SZWACZEK CWANIACZKU. Przypominamy mu też że zadzierając z pracownicami zadarł też z nami. Na początek więc pragniemy prosić Was drodzy czytelnicy oraz każdego komu nie jest obojętny los uczciwie pracujących ludzi o napisanie w tej sprawie do zarządu. Oto szczegóły zajmujące dosłownie dwie minuty :

http://www.vistulagroup.pl/informacje-o-firmie/wladze/zarzad
Po lewej stronie jest "formularz kontaktowy" :
1) wpisujemy swojego mejla i piszemy list żądający przywrócenia do pracy szwaczek i poparcie dla żądań załogi .
2) Wersja dla bardziej zabieganych (pół minuty)
Swój mejl niżej nasz tekst (kopiuj-wklej) oraz podpis.
"Stanowczo protestuje przeciwko zwolnieniom uczciwie pracującym szwaczką z zakładu Vistuli w Myślenicach, żądam przywrócenia owych kobiet do pracy, spełnienia warunków załogi oraz zwolnienia prezesa owego zakładu"

Ze swojej strony możemy zapewnić że to dopiero początek naszego protestu.

http://13oddzial.bloog.pl/id,341882258,title,Vistula-w-Myslenicach-zwaln...

Moskwa: Protest przeciw represjom wobec nauczycieli

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Działacze Federacji Pracowników Oświaty i Technologii, będącej częścią rosyjskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników pikietowali przeciwko bezprawnej ingerencji FSB i prokuratury w stosunku do pracowników Uniwersytetu w Archangielsku.

Represje dwójki wykładowców Olgi Pospelowej i Olega Klyuenkowa mają charakter polityczny ponieważ są związani z kontaktami z jedną z rosyjskich organizacji LGBT. Jeden został zwolniony, drugi upomniany i "poproszony" o zaprzestanie działalności społecznej.

Nie jest to jednak jedyna forma nękania pracowników uczelni. Od pracowników wymaga się obecności w miejscu pracy poza zajęciami.

Protest na lotnisku w Łodzi – przeciwko antyzwiązkowym represjom w Aelia Polska

Prawa pracownika

4 czerwca na Łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta, odbyła się pikieta solidarnościowa z pracownicami i pracownikami sklepów Aelia Polska.

Była to kolejna akcja (po pikietach we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie)zorganizowana w ramach protestu przeciwko zwolnieniu Anny Kucharzyk – przewodniczącej komisji zakładowej OZZ IP w Aelia Polska.

Na Łódzkim lotnisku sklep Aelii „Schengen Shop” jest zlokalizowany w „strefie wolnocłowej”, dlatego też pikieta odbyła się przed wejściem do terminalu odlotów. Podczas akcji rozdano kilkaset ulotek – „kuponów etycznego konsumenta”. Części pasażerów nie trzeba było o niczym informować, sami podchodzili do protestujących zaczynając rozmowę od „tak, tak – ta zwolniona dziewczyna z lotniska Chopina”, wszystkich zaś zachęcano do zadawania pytań dyrekcji w sklepie lub do wysyłania maili protestacyjnych.

Przywrócić pracownice Szpitala w Bełchatowie do Pracy!

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Około 50 pracownic Szpitala Wojewódzkiego protestuje już ponad dwa miesiące. Kobiety znalazły się nagle bez źródła utrzymania, po tym jak dyrekcja szpitala zmieniła podwykonawcę. Pracownice miały zostać przekazane przez Spółdzielnię „Naprzód” – swojego dotychczasowego pracodawcę, firmie DOZORBUD, która jednak nie uznała ich za swoje pracownice.

Kobiety pracowały przez wiele lat jako sprzątaczki i kuchenkowe w tym szpitalu. Gdy dyrekcja zaczęła stosować zlecanie prac podwykonawcom, zrezygnowano z bezpośredniego zatrudniania. Skutkiem tego, warunki pracy uległy pogorszeniu. Podwykonawcy zignorowali przepisy dotyczące przekazywania pracowników – pozostawiając pracownice na przysłowiowym lodzie. Są one obecnie bez ubezpieczenia i bez źródeł dochodów.

Wyślij protest, by wesprzeć pracownice: http://soli.zsp.net.pl/

Warszawa: Protest pracownic szpitala z Bełchatowa

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 3 lipca, Związek Syndykalistów Polski zorganizował w Warszawie demonstrację w sprawie szpitala w Bełchatowie. Około 50 pracownic szpitala przyjechało specjalnie wynajętym autobusem, domagając się rozwiązania swojej coraz bardziej dramatycznej sytuacji. Ich protest na terenie szpitala trwa już ponad dwa miesiące. 60 kobiet znalazło się nagle bez źródła utrzymania, po tym jak dyrekcja szpitala zmieniła podwykonawcę. Pracownice miały zostać przekazane przez Spółdzielnię "Naprzód" - swojego dotychczasowego pracodawcę, firmie DOZORBUD, która jednak nie uznała ich za swoje pracownice.

Kobiety pracowały przez wiele lat jako sprzątaczki i kuchenkowe w tym szpitalu. Gdy dyrekcja zaczęła stosować zlecanie prac podwykonawcom, zrezygnowano z bezpośredniego zatrudniania. Skutkiem tego, warunki pracy uległy pogorszeniu. Podwykonawcy zignorowali przepisy dotyczące przekazywania pracowników - pozostawiając pracownice na przysłowiowym lodzie. Są one obecnie bez ubezpieczenia i bez źródeł dochodów.

Japonia: 40 000 osób przeciwko zbrojeniom

Świat | Antyfaszyzm | Militaryzm | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Pod rezydencją premiera Japonii odbywa się masowy protest. Skierowany jest głównie przeciwko rządowym planom zwiększenia wydatków na zbrojenia, które według protestujących cofają kraj do epoki faszyzmu.

Protest ma również wydźwięk antykapitalistyczny. Protestujący solidaryzują się z pracownikami "zmuszanymi do pracy aż po grób".

W tłumie widoczne są flagi anarchistyczne i tęczowe oraz hasła pisane różnymi alfabetami.

Wśród haseł pisanych alfabetem łacińskim można rozpoznać hasła antyfaszystowskie, takie jak "no passaran" i "gegen nazis".

Akcje bezpośrednie w Urzędzie Marszałkowskim i spółdzielni "Naprzód" w Łodzi

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W poniedziałek, Związek Syndykalistów Polski, wraz z pracownicami bełchatowskiego szpitala wojewódzkiego, zorganizował w Łodzi dwie akcje bezpośrednie.

Protest pracownic szpitala trwa już drugi miesiąc. 60 kobiet znalazło się nagle bez źródła utrzymania, po tym jak dyrekcja szpitala zmieniła podwykonawcę. Pracownice miały zostać przekazane przez Spółdzielnię "Naprzód" - swojego dotychczasowego pracodawcę, firmie DOZORBUD, która jednak nie uznała ich za swoje pracownice. Pracownice są obecnie bez ubezpieczenia i bez źródeł dochodów. W sytuacji, gdy ani dyrekcja szpitala, ani "Naprzód" ani DOZORBUD nie poczuwają się do odpowiedzialności za pracownice, konieczne było podjęcie bardziej zdecydowanych działań. Pierwsza z akcji bezpośrednich miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim. Urząd Marszałkowski jest organem nadzorującym wobec szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie i właśnie tam pracownice domagały się uznania swoich praw.

Wspieraj Inicjatywę Pracowniczą - Zbiórka publiczna na OZZ IP

Kraj | Blog | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

Prawo do strajku i prawo prowadzenia działalności związkowej pozostają w Polsce często prawami jedynie „na papierze”. Ograniczają je zarówno restrykcyjne ustawy, jak i przemoc ze strony pracodawców, wspierana przez bierność sądów.

Przykłady? W 2008 r. Marcel Szary z poznańskich zakładów Hipolita Cegielskiego został skazany na 3 tys. zł grzywny za organizację „nielegalnego strajku”. Kilka lat wcześniej, policja wszczęła śledztwo wobec działaczy IP w szpitalu psychiatrycznym w Bielsku-Białej w związku z rzekomym naruszeniem przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W ubiegłym roku, władze Poznania uznały, że strajkować nie mogą pracownice żłobków, bo należą do administracji samorządowej. W lipcu 2012 r. w fabryce Chung Hong Electronics pod Wrocławiem strajk został złamany przez nielegalne zwolnienie ponad 20 strajkujących...

Znamy też wiele osób, które za działalność spotkały represje: zwolnienia, zastraszanie karą dyscyplinarną, szykany. Każdy, kto podejmuje się działalności związkowej musi wiedzieć, że jeżeli walczy, to nie zostanie sam / sama – potrzebuje solidarności, ale też pomocy
materialnej oraz prawnej.

Musimy działać!

Niskie płace, śmieciowe umowy, coraz dłuższy czas pracy, niebezpieczne warunki, wszechobecna kontrola i inwigilacja oraz brak wpływu pracowników i pracownic na ich zakłady pracy, politykę miejską i państwową... Aby to zmienić, musimy działać! Musimy jednak wiedzieć jak – znać nasze prawa, ale też wiedzieć, jak stosować nieformalne taktyki i działania bezpośrednie. Potrzebujemy spotkań, wymiany doświadczeń, szkoleń i poradników.

Zbiórka publiczna
Z wyżej wymienionych powodów, OZZ Inicjatywa Pracownicza prowadzi do lutego 2015 r. zbiórkę publiczną na:
1) Sądową obronę praw pracowniczych i pomoc prawną;
2) Pomoc materialną dla pracowników i pracownic poszkodowanych przez niezgodne z prawem działania pracodawców;
3) Kampanię szkoleniowo-informacyjną na temat prawa do zrzeszania się i prawa do strajku.

Środki finansowe zebrane w ramach zbiórki będą dodatkowym wsparciem dla działań antyrepresyjnych, które związek prowadzi na co dzień, finansując je ze składek członkowskich. Pozwolą także na rozszerzenie działań informacyjnych dotyczących prawa do zrzeszania się i prawa do strajku.

Solidarność naszą bronią!
Możliwość reagowania, gdy nagle wybuchają konflikty, wsparcie dla tych, którzy strajkują, druk i dystrybucja materiałów informacyjnych – wszystko to wymaga funduszy i Waszego wsparcia. Inicjatywa Pracownicza nie przeznacza ani grosza na własne etaty i ciepłe posadki – chcemy być tam, gdzie toczy się walka i wspierać tych, którzy stawiają opór. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby nasze działania były skuteczniejsze. W tym celu uruchomiliśmy specjalny rachunek bankowy na zbieranie środków finansowych przeznaczonych na cele zbiórki publicznej.

Prosimy o wpłaty, liczą się nawet drobne kwoty. Wszystkie zostaną publicznie rozliczone – zbiórka została zarejestrowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zgodnie z Ustawą o zbiórkach publicznych (decyzja nr 79/2014 z 11 lutego 2014 r.).

Razem jesteśmy silniejsi / silniejsze!

Wpłat można dokonywać na poniższy numer konta:

23 2130 0004 2001 0577 6570 0007
OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA
ul. Kościelna 4, 60-538 Poznań

Tytułem:
Darowizna na obronę praw pracowniczych

Prosimy również o pomoc w nagłośnieniu zbiórki poprzez umieszczanie banerka zbiórki (1, 2) i odnośnika do niniejszej strony na zaprzyjaźnionych portalach.

(http://ozzip.pl/)

Protest pracownic szpitala w Bełchatowie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 24 maja, pracownice szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie po raz kolejny protestowały w obronie swoich miejsc pracy. Ich protest trwa już ponad dwa tygodnie. 60 kobiet znalazło się nagle bez źródła utrzymania, po tym jak dyrekcja szpitala zmieniła podwykonawcę. Pracownice miały zostać przekazane przez Spółdzielnię "Naprzód" - swojego dotychczasowego pracodawcę, firmie DOZORBUD, która jednak nie uznała ich za swoje pracownice. Z powodu uchybień formalnych podczas przekazania miejsc pracy, prawdopodobne jest że pod względem prawnym pracodawcą jest nadal Spółdzielnia "Naprzód".

Kobiety pracowały przez wiele lat jako sprzątaczki i kuchenkowe w tym szpitalu. Gdy dyrekcja zaczęła stosować zlecanie prac podwykonawcom, zrezygnowano z bezpośredniego zatrudniania przez szpital. Skutkiem tego, miejsca pracy stały się bardziej niepewne, a warunki pracy uległy pogorszeniu. Podwykonawcy zignorowali przepisy dotyczące przekazywania pracowników - pozostawiając pracownice na przysłowiowym lodzie. Pracownice są obecnie bez ubezpieczenia i bez źródeł dochodów.

Podczas sobotniego protestu, do którego dołączyli działacze Związku Syndykalistów Polski, zaprezentowano przez megafon sytuację pracownic i rozdano ulotki dotyczące ich sprawy, po czym protestujący przeszli pod oddziałami szpitala. Skandowano "Pracodawcy to tchórze", "Chcemy pracować a nie wegetować". Po demonstracji odbyło się zebranie wszystkich zainteresowanych, podczas którego przeprowadzono głosowanie nad dalszymi krokami i działaniami, w tym nadchodzącymi protestami.

Poznań: Weekend związkowy

Kraj | Prawa pracownika
2014-06-26 12:00
2014-06-29 21:00

Zapraszamy wszystkich chętnych, członków i członkinie związku, potencjalnych ochotników i sympatyków Inicjatywy Pracowniczej na weekend związkowy. Postanowiliśmy w tym roku zorganizować kilkudniowe wydarzenie w miejsce letniego obozu związkowego, aby spotkać się, porozmawiać w luźniejszej atmosferze, podyskutować nad problemami i powymieniać się pozytywnymi doświadczeniami.

Zapraszamy do Poznania w dniach 26-29 czerwca (czwartek-niedziela). Program dyskusji/warsztatów/filmów powstanie wkrótce - jeśli chcecie coś zaproponować lub już zgłosić Wasz przyjazd piszcie na obozip@gmail.com.

Na pewno będziemy chcieli wspólnie uczcić obchody robotniczego Poznańskiego Czerwca pod bramami zakładu HCP.

Do zobaczenia!

(ozzip.pl)

Poznań: Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Inicjatywa Pracownicza zorganizowała w Poznaniu protest pod sklepem Apple. Odbył sie on w ramach Europejskich Dni Akcji. Podobne protesty miały miejsce również w innych miastach Europy, a także w Warszawie. Protestowano przeciwko nieludzkim warunkom pracy w fabrykach Foxconn - producenta sprzętu marki Apple. Chodzi o ukazanie realnego obrazu działalności koncernu, którego głównym komunikatem wizerunkowym jest społeczna odpowiedzialność. Tymczasem istnieje rozdźwięk pomiędzy marketingową iluzją a rzeczywistą praktyką wyzysku i przemocy.

Pikieta miała miejsce w centrum handlowym Stary Browar pod sklepem iSpot. Uczestniczyli w niej członkowie OZZ Inicjatywa Pracownicza, a dałączyli także związkowcy z Sierpnia 80 oraz aktywiści Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Podczas przemówień przypominano, że jedynie 2 proc wartości produkcji iPhonów i iPadów przeznaczane jest na wynagrodzenia dla pracowników w Chinach, a zysk operacyjny koncernu wynosi blisko 60 proc. W związku z tym skandowano: „Apple zyskuje, Foxconn wyzyskuje”, „Stop wyzyskowi” i „Żaden iPhone nie pomoże Ci w strajku”.

Kanał XML