Prawa pracownika
87 złotych podwyżki?
Akai47, Wto, 2006-11-28 23:41 Kraj | Prawa pracownikaDyrekcja Poczty Polskiej chce dać listonoszom podwyżki. Jest gotowa wyłożyć na podwyżki 150 milionów złotych. Nie wszyscy dostaliby po tyle samo. Ci, którzy teraz zarabiają najmniej, mają dostać pensje wyższe aż o 160 złotych. Ci, którzy, jak na razie, mają najwyższe wynagrodzenia, mogliby liczyć tylko na 60 złotych więcej.
Opole: Strajk włoski pocztowców
oski, Wto, 2006-11-28 20:58 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW Opolu listonosze wrócili do pracy. Postanowili zmienić formę protestu, tłumacząc, że dotychczas na ich strajku najbardziej cierpieli klienci. Od dziś dyrektorem pocztowców ma być zegarek. Pracujemy tylko osiem godzin, zgodnie z przepisami. Nie będzie obładowanych ulotkami toreb ani „rozbiórek”, czyli zastępstw po godzinach, za które nie dostawaliśmy ani grosza- powiedział Kazimierz Szurdak, członek komitetu protestacyjnego.
Podwyżek na razie nie wywalczono. Wciąż trwają rozmowy. Wiadomo jednak, że ulotki będą roznosić osoby specjalnie do tego zatrudnione.
Prudnik: Pracodawca broni się przed solidarnością pracowników
oski, Wto, 2006-11-28 20:47 Kraj | Prawa pracownikaChodzą plotki o planowanym strajku w Falck. Tymczasem jak donosi NTO szefostwo zaostrzyło kontrole pracowników. Między innymi zakazało kontaktów z innymi oddziałami, nagrywają spotkania. Starają się wymusić lojalność wobec firmy, mówią pracownicy. Pracodawca wszystkiemu zaprzecza.
Grodzisk: Zastraszanie listonoszy
oski, Pon, 2006-11-27 23:37 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyKierowniczka Urzędu Pocztowego w Grodzisku Wlkp. Dominika Czub, zmusza listonoszy do podpisywania oświadczeń odnośnie noszenia ulotek. Stosuje wobec pracowników nacisk psychologiczny, gra na ich uczuciach – naciska na listonoszów by jednak roznosili ulotki.
Nie ma jak Nescafe albo walka o fundusze unijne
oski, Pon, 2006-11-27 23:31 Kraj | Prawa pracownikaPani Krystyna, bezrobotna, dostała ofertę pracy w Nescafe w Urzędzie Pracy. Kupiła strój wymagany przez pracodawcę, zrobiła badania lekarskie, podpisała umowę – poczym po 4 dniach została zwolniona. Okazało się, że pracodawca potrzebował pracownika tylko na cztery dni, by dopełnić formalności związanych z dotacjami z Funduszu Pracy.
- Zostałam potraktowana jak przedmiot. Urząd pracy wysłał mnie do kawiarni tylko po to, by właściciel mógł zgarnąć siedem tysięcy. A ten skwapliwie z tej okazji skorzystał. A ja straciłam tydzień i nadal nie mam pracy – powiedziała dla Dziennika Wschodniego pani Krystyna.
Nescafe uważa, że wszystko jest w porządku: nikt nie zmuszał pani Krystyny do zakupu stroju do pracy, mówią.
Polityk PiS łamie prawo pracy
oski, Pon, 2006-11-27 23:13 Kraj | Prawa pracownika | Tacy są politycyNowy przewodniczący Rady Miasta w Lublinie, Piotr Dreher, członek PiS ma zapłacić ponad 18 tysięcy złoty za bezprawne zwolnienie.
Ryszard W. pracował w Lubelskim Centrum Zdrowia Publicznego. Piotr D. zwolnił go, bo ponoć nie dbał o poufne dokumenty. Anna Jabłońska-Chmielewska, ówczesna dyrektorka, na rozprawie stwierdziła, że było to skandaliczne zwolnienie, bez żadnych racjonalnych powodów.
Francja – Solidarność ze związkowcami pocztowcami
Akai47, Pon, 2006-11-27 20:18 Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny O represjach związkowców w Francji już napisaliśmy na CIA. 20 lat od swojego powstania, francuski związek zawodowy pocztowców zrzeszony w CNT dostał zakaz działania w ramach przedsiębiorstwa pocztowego La Poste.
25 listopada, CNT organizowało akcje solidarnościowe w całej Francji. Akcje odbywały się w głownych miastach Francji gdzie przybyło po kilkaset osób.
W oświadczeniu CNT napisało:
„Atak na CNT w Poczcie francuskiej to tak naprawdę klasowy atak na syndykalizm sprzeciwiający się restrukturyzacji i prywatyzacji. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to tylko kolejny krok na drodze do totalnego okiełznania wszelkich przejawów walki o prawa pracownicze, we wszystkich sektorach gospodarki. Niedługo zaatakowane zostaną i inne działy usług w sektorze państwowym, nie mówiąc o sektorze prywatnym! Przetrwają tylko mainstreamowe związki zawodowe nie stojące w opozycji do antypracowniczych działań rządu”.
(Szczecin) ZOSTAJEMY – otwarte spotkanie OZZ Inicjatywa Pracownicza
oski, Nie, 2006-11-26 20:36 Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistycznyZapraszamy na drugie otwarte spotkanie OZZ Inicjatywa Pracownicza w ramach Kampanii ZOSTAJEMY. Spotkania mają na celu integracje środowiska wolnościowego i pracowniczego, jak też inspirować praktykę dążącą do zmiany obecnego układu sił.
Tym razem przyszykowano następujące atrakcje:
-wykład o Anarchosyndykalizmie
-dyskusja na temat komisji studenckiej w ramach OZZ IP
Oprócz tego dyskusje nad bieżącymi problemami. Wymania informacji, doświadczeń, pomysłów.
Nie zamierzamy emigrować do Włoch ani Anglii, ale tutaj walczyć o lepsze życie.
Sobota 02.12.2006 godzina 17:00
Społeczny InfoPunk ALERT ulica ŚLĄSKA 34
Medialna polityka antystrajkowa
oski, Pią, 2006-11-24 18:26 Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | PublicystykaPodczas jednej z Ogólnopolskich Konferencji Pracowniczych przysłuchiwałem się wykładowi o okresie tzw. pierwszej Solidarności. Jeden z uczestników tamtych wydarzeń starał się odpowiedzieć na pytanie - na bazie własnych doświadczeń, jak też doświadczeń samego ruchu - kiedy strajk jest skuteczny. Wysunął dwie główne zasady jakie sprawiają, że protest pracowników staje się niebezpieczny dla władzy i przedsiębiorcy.
Pierwsza polegała na tym, aby nie interesować się legalnością lub nielegalnością protestu. Jest to pewien poziom świadomości uczestników strajku. Pracownicy podejmujący akcje protestacyjną nie patrząc czy to jest zgodne czy niezgodne z literą prawa, ustanawiają się w sposób antagonistyczny do całości systemu, zastępując niejako prawo istniejące swoim własnym. Przyjmują, że mają prawo do strajku, mają prawo walczyć o lepszy byt dla siebie i innych ludzi pracy, a w ostateczności dla całego społeczeństwa. Jednocześnie w swojej słusznej, we własnym przekonaniu, walce kierują się nie zasadą legalności, ale skuteczności. Wymagając jednocześnie implicite akceptacji przez władze tych form oporu, albo wejścia w bezpośrednią konfrontację. Odwoływanie się do prawa pisanego nie stanowi w tym przypadku legitymizacji poczynań władzy, ale wręcz jest okrzykiem bojowym przeciwko pracownikom.
Drugą zasadą jest poparcie społeczne dla strajku. Bez wsparcia ludności lokalnej czy krajowej, a w niektórych przypadkach światowej, protestujący tracą oparcie, stają się wyizolowani, a tym samym coraz słabsi. Słabnie wtedy i zasada pierwsza, pojawia się kwestionowanie własnego prawa do protestu i żądań, a nawet zmiany prawa – w ekstremalnych sytuacjach całego systemu.
Można powiedzieć, że zasada druga jest zasadą nadrzędną. Żaden protest się nie powiedzie, nie będzie skuteczny, jeśli nie dostanie wsparcia od społeczeństwa. Jest to źródło siły dla pracowników, a źródło lęku dla pracodawców i polityków.
Będzie strajk w Falck?
oski, Pią, 2006-11-24 16:56 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyJak niesie wieść ratownicy i pielęgniarze z prywatnej firmy Falck w Brzegu planują strajk. Głównym powodem strajku są niskie pensje. Firma zaproponowała podwyżki 100 – 150 złotowe. Pracownicy odrzucają tą ofertę. Przygotowują się do protestu.
Niewykwalifikowani górnicy
Czytelnik CIA, Czw, 2006-11-23 06:13 Kraj | Prawa pracownikaCoraz częściej w kopalniach pracują ludzie, którzy nie są wykwalifikowanymi górnikami. Po wybuchu w Halembie związki obarczyły winą za katastrofę prywatne firmy, które na zlecenie kopalń wykonują w nich prace i zatrudniają pracowników niewykwalifikowanych bądź emerytowanych górników. Związkowcy twierdzą, że efektem tej sytuacji są coraz częstsze wypadki.
Zamykane placówki w Warszawie i Szczecinie
roberto, Śro, 2006-11-22 19:37 Kraj | Prawa pracownika | Protesty Na warszawskiej Pradze i w Zachodniopomorskiem zamykane są placówki pocztowe. Do strajku listonoszy przyłączają się pozostali pracownicy urzędów pocztowych: kasjerzy, ekspedytorzy i inni. Placówki nie wpuszczają klientów. Pocztowcy w Warszawie nie nadążają z wydawaniem listów i paczek. Nie pracuje też część urzędów pocztowych w Zachodniopomorskiem. W Szczecinie zamknięto 23 placówki. Do strajku przyłączyli się tam kasjerzy oraz pracownicy ekspedycji, odpowiedzialni za segregację listów. W niektórych urzędach można odebrać jedynie rentę, emeryturę lub zasiłek. Jutro może dojść w regionie do strajku generalnego.
Tragedia w kopalni "Halemba"
XaViER, Śro, 2006-11-22 16:20 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaWe wtorek o 16.30 nastąpił wybuch metanu w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. W wyniku wybuchu pod ziemią zostało uwięzionych 23 górników. Wszyscy zginęli. Akcja ratunkowa, która rozpoczęła się zaraz po wybuchu, została przerwana ze względu na zagrożenie ponownym wybuchem. W środę wieczorem stężenie metanu się zmniejszyło i akcja została wznowiona, ale niestety nie udało się nikogo uratować. W momencie wybuchu temperatura w wyrobisku mogła sięgać 1500 stopni.
W miejscu wybuchu pracowało m.in. 15 pracowników z firmy zewnętrznej. Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, mówi, że "był zorganizowany przetarg i jeżeli firma wygrywa, to widocznie była lepsza od innych". Związkowcy podkreślają, że często "lepiej" znaczy przede wszystkim "taniej". Często pracownicy wynajmowani przez takie firmy są źle opłacani i wyposażeni, pracując w ciężkich warunkach. Górnicy opowiadają, jak wygląda sytuacja w firmach podwykonawczych.
Szczecin: Pracownicy poczty zaostrzają protest
oski, Śro, 2006-11-22 11:51 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś w Szczecinie do listonoszów przyłączyli się inni pracownicy poczty. Pracodawca nie zgodził się na razie na żadne z postulatów, wysuwanych przez strajkujących. Zobaczymy co teraz powiedzą – mówi jedna z pracownic. Klienci są odsyłani do domów, ale wyrażają poparcie.
Trwa okupacja głównej poczty na warszawskiej Pradze
Akai47, Śro, 2006-11-22 09:23 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś pracownicy główniej poczty na Pradze zajęli budynek i blokowali wejścia. Aktywiści z Federacji Anarchistycznej Praga rozdali ulotki i rozmawiali z strajkuącymi o radykalizacji protestu. Ludzie, którzy przyszli na pocztę także rozmawiali z pracownikami i popierali protest.
We wtorek 1614 spośród blisko 3 tys. warszawskich listonoszy nie podjęło pracy.