Prawa pracownika

Kolejarze będą walczyć o wcześniejsze emerytury

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Związki zawodowe kolejarzy domagają się prawa do wcześniejszych emerytur dla pracowników związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów i pasażerów. Pracodawcy ani rząd nie chcą się na to zgodzić. Kolejarze stwierdzili, że potrafią też walczyć jak górnicy.

Kolejarze odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu i pasażerów muszą mieć prawo do wcześniejszych emerytur bez względu na wiek. Nie pozwolimy na to, żeby od 1 stycznia 2008 r. maszyniści, ustawiacze, zwrotniczy czy dyżurni ruchu musieli pracować do 65 roku życia. Nikt z pasażerów nie będzie chciał podróżować pociągiem, który prowadzi osoba w tym wieku – powiedział dla Gazety Prawnej Aleksander Motyka, przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.

Wal-Mart musi zapłacić

Świat | Prawa pracownika

Sąd w Pensylwanii wydał wyrok w sprawie z powództwa pracowników Wal-Mart przeciwko tej sieci handlowej. Wal-Mart musi zapłacić 78,47 milionów dolarów za wymuszony i nieopłacony czas pracy. Odszkodowanie otrzyma 187 tysięcy pracowników zatrudnionych w Wal-Marcie w Pensylwanii między marcem 1997 a majem 2006.

Protest jajkami w Media Markt

Kraj | Prawa pracownika

Wczoraj ok 200 związkowców przyszło pod Media Markt w Gdańsku, aby protestować przeciwko zwolnieniu przewodniczącego zakładowej "S". Atmosfera była gorąca, działacze odpalili petardy i obrzucili sklep jajkami.

Szykanowanie związkowców w Straży Pożarnej?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

9 października ponad 40 strażaków-związkowców protestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu. Domagali się odwołania komendanta wojewódzkiego. Wojewoda Bogdan Tomaszek odesłał delegację, by mu przynieśli zażalenie na piśmie. Dał im dwa tygodnie.

Bunt pracowników

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy puławskiego Kauflandu poinformowali Dziennik Wschodni o skandalicznych warunkach pracy.

Obraz jaki zarysowują jest nieciekawy: muszą być na każde wezwanie, standardem jest praca po kilkanaście godzin. Za pracę w nadgodzinach pracownikom odbierane są premie. Problemy są też z urlopami, przestrzeganiem regulaminu pracy…

– Popołudniowa zmiana w teorii zaczyna się ok. godz. 16, a kończy ok. godz. 22-23. A my często zostajemy nawet do godz. 4-5 rano. Zdarza się, że chodzimy na takie zmiany cztery noce pod rząd. – mówi jedna z pracowniczek.

Łódź: Demonstracja w obronie Sławka Kaczmarka

Kraj | Prawa pracownika | Protesty
2006-10-26 13:00
2006-10-26 16:00

26 października 2006 roku w Łodzi o godz. 13.30. spod zakładów Uniontex ul. Tymienieckiego 3, rusza manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i innych związkowców wyrzucanych z pracy z swoją działalność. Występować będziemy także w obronie pracowników agencji pracy tymczasowej. Organizatorem akcji jest Komitet Obrony i Pomocy Represjonowanych Pracowników, w ramach którego działa Inicjatywa Pracownicza. IP wzywa członków i sympatyków do masowego udziału. W Poznaniu i na Śląsku będą podstawione przez IP autobusy.

Kontakt:
Poznań - ip@post.pl
Śląsk - nigraespero@interia.pl

26 września 2006 roku, po wielu miesiącach procesu przed łódzkim sądem pracy zapadł wyrok w sprawie Sławomira Kaczmarka, przewodniczącego OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex SP. Sąd zmienił tryb zwolnienia Kaczmarka z dyscyplinarki (art. 52 KP) na zwykły i zasądził odszkodowanie w wysokości jednej pensji. Formalnie zatem proces został przez Sławomira Kaczmarka wygrany, jednak Inicjatywa Pracownicza domagała się przywrócenia do pracy. Wyrok zatem traktujemy za niekorzystny.

Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex w Łodzi, Sławek Kaczmarek został w grudniu 2004 roku wyrzucony z pracy, pomimo iż był prawnie chronionym przed zwolnieniem. Jego odejście z zakładu związane było z realizacją przez zarząd działań zmierzających do pozbycia się wszystkich współzałożycieli przedsiębiorstwa. Uniontex SP powstał pod koniec 2003 roku jako spółka pracownicza mająca ratować miejsca pracy w zlikwidowanych Zakładach Przemysły Bawełnianego Uniontex S.A. Niestety z powodu braku kontroli udziałowców nad spółką pracowniczą doszło do przejęcia kontroli nad nią przez zarząd zakładu.

Wszystko wskazuje na to, że 10 października br. zostanie ogłoszony, przed sądem pracy w Zielonej Górze, wyrok w sprawie Jacka Rosołowskiego, działacza IP z Kostrzyna, który został w marcu 2006 roku zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w firmie Impel-Tom. W tym przypadku zażądaliśmy wysokiego odszkodowania, bowiem Jacek Rosołowski zatrudniony był na czas określony, zatem nie może się domagać przywrócenia do pracy. Faktycznie prawne zablokowanie żądania przywrócenia do pracy (odnoście umów czasowych), w przypadku jawnej dyskryminacji, jest rzeczą kuriozalną.

Nowy kodeks pracy prawie gotowy

Kraj | Prawa pracownika

Już jutro o godz. 9.00, w Sejmie odbędzie się sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym i poselskich projektach ustaw o zmianie Kodeksu Pracy dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Projekt przewiduje stopniowe wydłużanie urlopów macierzyńskich - do 26 tygodni przy pierwszym porodzie, 38 tygodni przy drugim porodzie oraz 52 tygodnie przy trzecim i następnym porodzie.

Oko "Wielkiego Brata" w miejscach pracy

Kraj | Prawa pracownika

Coraz częstsze jest zjawisko podglądania i szpiegowania pracowników przez pracodawcę za pomocą różnych metod, które nie zawsze respektują godność człowieka. Kontroli poddawane są skrzynki e-mailowe i rozmowy telefoniczne, a kamery montowane nawet w toaletach! Kodeks pracy nic nie mówi o tym, które metody inwigilacji personelu przez pracodawców są legalne.

Szefowie firm monitorujący pomieszczenia służbowe, także toalety, powołują się np. na przepisy BHP. Twierdzą, że czynią to dla bezpieczeństwa pracowników. Inwigilowanym pracownikom ciężko dochodzić swoich praw.

Włochy: 24-godzinny strajk pracowników komunikacji

Świat | Prawa pracownika

We Włoszech trwa 24-godzinny strajk pracowników komunikacji - informuje PAP. Nie kursują autobusy, tramwaje i metro. Protest zorganizowały największe centrale związkowe domagając się podpisania układu zbiorowego; poprzedni wygasł w grudniu zeszłego roku.

Zgodnie ze strajkową praktyką we Włoszech uczestnicy protestu przerwali go rano na czas szczytu komunikacyjnego i uczynią to samo późnym popołudniem zapewniając minimalną liczbę kursów.

Trwa także strajk dziennikarzy i media nie informują o zasięgu strajku transportowców i o tym, jaki procent załóg do niego przystąpił.

CGT w Polsce

Kraj | Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

W dniach 19-22 września Inicjatywa Pracownicza gościła przedstawicieli hiszpańskiej Powszechnej Konfederacji Pracy (Confederación General Del Trabajo): Eladio Villanueva i Antonio Carretero z sekretariatu ds. akcji socjalnej tego związku. Eladio i Antonio przyjechali specjalnie do Polski, aby spotkać się z pracownikami największych zakładów, w których działa Inicjatywa Pracownicza i aktywistami anarchistycznymi. Odwiedzili Warszawę, Poznań i Łódź. W trakcie spotkań omówiono zasady współpracy pomiędzy IP i CGT. Będzie ona rozwijana w trzech zasadniczych kierunkach: po pierwsze w zakresie działań na rzecz pracowników sezonowych i emigrantów (m.in. pomoc Polakom wykorzystanym przez pracodawców w Hiszpanii); po drugie - w zakresie akcji solidarnościowych w przypadku drastycznego łamania praw pracowniczych w Polsce i Hiszpanii; i wreszcie po trzecie - rozwijanie współpracy komisji obu związków działających w zakładach motoryzacyjnych.

Polder Plants: Szef się zwinął

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Spółka Polder Plants zajmowała się uprawą truskawek w szklarniach przy Autostradzie Poznańskiej. Zatrudniano około 60 osób. W lecie zaczęły się problemy z wypłatami. Następnie prezes zniknął – wyjechał za granicę. Ostatni raz wdziano go w sierpniu.

Prezes nie zapłacił pracownikom, ani nie rozwiązał z nimi umowy. Przez co musieli przychodzić do pracy oraz nie mogli się zarejestrować w Urzędzie Pracy. Pracownicy musieli przychodzić do pracy i patrzeć na zwiędłe krzaki truskawek. Wreszcie powiedzieli dość i rozwiązali umowę z winy pracodawcy. Prośbę o wypełnienie świadectw pracy wysłali pocztą kurierską. I czekają.

Byli hutnicy uzdrowieni przez ZUS

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

ZUS po 10 latach zabrał kilku hutnikom świadczenia chorym na Azbestoza, jakiej nabawili się pracując w hucie Szklary. Wdychanie azbestu spowodowało nieodwracalne zmiany w ich płucach. Tymczasem ZUS uważa, że mogą spokojnie zatrudnić się w pracy nie powodującej dalszego rozwoju choroby.

Byli hutnicy żałują, że nie poparli głodówki górników walczących o swoje renty.

– Jedyną szansą dla nas są renty specjalne. Jeśli teraz ich nie wywalczymy, to już po nas. Przyjdzie czekać tylko na śmierć - mówią.

Tymczasem politycy działają spokojnie. Pomimo obietnic danych wcześniej protestującym górnikom, nie zajęto się ustawą, która dawałaby im prawo do emerytury po przebywaniu łącznie przez 15 lat na rencie i pracy pod ziemią. Premier obiecywał renty specjalne, ale póki co obietnicy nie dotrzymał.

Czy polityka PRL-u znów staje się modna?

Prawa pracownika | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Jaki przekaz anarchistyczny będzie w Trybunie Robotniczej?

Wróciła Trybuna Robotnicza. Dla niektórych działaczy młodego pokolenia, nazwa tej gazety nie wzbudziła żadnej reakcji, bo nawet nie wiedzą, że to była oficjalna publikacja w czasach PRL-u z większym nakładem od Trybuny Ludu. Już dla niektórych młodych PRL i autorytarny komunizm, ze swoją fałszywą władzą pracownicza stały się abstrakcją. Tym bardziej, że prawica zajęła się walką z przeszłością, więc niejako na zasadzie reakcji, można od czasu do czasu usłyszeć komentarze młodych, że nasza wiedza o PRL-u jest filtrowana przez szkła kontaktowe prawicy – a może to wszystko przesada, a może naprawdę nie było to tak źle.

Już dawno powstała moda na nostalgię peerelowską, ale jest pytanie czy to ma wpływ na młodych działaczy lewicowych?


Trudno powiedzieć, ale jesteśmy świadkami powrotu ideologii peerelowskiej i autorytarnego komunizmu do centrum mainstreamowej lewicy. Uważam, że ta ideologia nie jest aż tak popularna, jednak nie została zmarginalizowana. Wręcz przeciwnie, została przywrócona do Wielkiego Salonu Lewicy poprzez środowiska takie, jak Nowy Robotnik, Polska Partia Pracy i Sierpień 80.

Programowo niektóre ugrupowania już się zbliżają do ekonomicznej polityki peerelowskich komunistów. Także trzeba odnotować obecność takich grup jak Komunistyczna Partia Polski, czy Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka w koalicji z Polską Partią Pracy. Choć słychać trochę krytycznych głosów na spotkaniach prywatnych lub na forach polskiej lewicy, istnieje niby zmowa milczenia o tym w największych mediach lewicowych, a nawet ich de facto promowanie.

W tym wszystkim warto się zastanowić nad tym w kontekście powrotu nazwy Trybuny Robotniczej. Warto żeby się zastanowili anarchiści, a przede wszystkim ci, którzy widzą siebie jako część lewicy i szukają dla siebie miejsca lub pola do działania na lewicy.

Czy kobieta w ciąży nie ma prawa dostać pracy?

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

Nie wolno dyskryminować pracowników, nie wolno odmówić zatrudnienia kobiety w ciąży, jednak jeśli firma zatrudnia taką kobietę, może ona być podejrzana o zawarcie umowy, bo jest w ciązy.

Katarzyna Konkol, 24-letnia pracująca studentka, wychowuje syna samotnie. Ojciec wyjechał z Polski i nie płaci alimentów. Katarzynę z synem utrzymuje teraz jej mama ponieważ ZUS odmawia wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Podejrzane dla urzędników okazało się to, że Katarzyna dostała etat, gdy była na początku ósmego miesiąca ciąży.

Kanał XML