Prawa pracownika

Trybunał Konstytucyjny wzmacnia kapitalistów

Kraj | Prawa pracownika

Trybunał Konstutucyjny orzekł, że przepis ustawy o związkach zawodowych przyznający status zakładowych organizacji związkowym tylko tym organizacjom, które zrzeszają co najmniej 10 członków, jest zgodny z konstytucją.

Przepis zaskarżyła Konfederacja Pracy, która uważa, że obowiązujący art. 251 ustawy o związkach zawodowych utrudnia prowadzenie działalności związków zawodowych i przez to jest niekonstytucyjny.

- Przepisy te są po to, by ułatwić przedsiębiorcom sprawniejsze zarządzanie mniejszymi zakładami, kierowanie nimi, w tym także zwalnianie pracowników - powiedział w uzasadnieniu czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego sędzia Bohdan Zdziennicki.

Zwolnienia w Mittal Steel Poland

Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia

Mittal Steel Poland ma zwolnić 9 tysięcy pracowników do końca 2007 roku.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną firma ma utrzymać zatrudnienie do 2009 roku, zaś konieczność zwolnienia 9 000 wynika z umowy miedzy rządem polskim a Unią Europejską. Z tej skomplikowanej sytuacji Mittal Steel Poland wybrnie najprawdopodobniej sprzedając część spółek.

Pracownicy nie są szczęśliwi. Za bardzo nie chcą być sprzedani, część rozważa dobrowolne odejście z odprawą (ok. 50 tys. zł).

Demonstracja antywojenna i pikieta związkowa w Manchesterze

Świat | Militaryzm | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

23 września w brytyjskim Manchesterze, gdzie rządząca Partia Pracy zorganizowała konwencję, odbyła się duża manifestacja antywojenna w którym brał udział spory blok anarchistyczny złożony z członków anarchistycznych grup (m.in. anarchosyndykalistów z Solidarity Federation oraz anarchokomunistów z Anarchist Federation) oraz anarchistów niezrzeszonych. Oprócz wojny aktywiści sprzeciwiali się także wprowadzeniu dowodów osobistych i ograniczaniu wolności obywatelskich. Wznoszono okrzyki: "żadnych przywódców, żadnych kłamstw, żadnych wojen" oraz tradycyjne: "ani Boga, ani pana".

Pielęgniarki nadal głodują w Przemyślu

Kraj | Prawa pracownika

Jak już informowaliśmy, od piątku trwa strajk pielęgniarek i położnych w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Okupują one gabinet dyrektora, a 11 z nich prowadzi głodówkę, domagając się obiecanych podwyżek płac.

Nie doszło do zaplanowanych rozmów z dyrekcją szpitala. Podczas poprzednich rozmów zaproponowano strajkującym podwyżkę w kwocie 370 zł brutto, ale nie poparto tego żadnym dokumentem. Z tego powodu pielęgniarki nie tylko nie zaprzestały akcji protestacyjnej, ale trzy kolejne przystąpiły do głodówki.

Okrągły Stół o pracy tymczasowej

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

14 września 2006 r. odbyła się debata "Okrągły Stół: dialog społeczny w pracy tymczasowej". Organizatorem spotkania była Komisja Europejska a współorganizatorami byli Eurociett (Europejska Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia) oraz Uni-Europa – europejska organizacja zrzeszająca związki zawodowe. Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, PIP-u, PKKP Lewiatana, OPZZ i Solidarności wzięli udział w debacie.

Strajk pielęgniarek i położnych szpitala w Przemyślu

Kraj | Prawa pracownika

W Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu pielęgniarki i położne rozpoczęły strajk, domagając się obiecanych podwyżek płac. Pięć z nich przystąpiło do strajku głodowego. Strajkujące kobiety nie przerwały pracy, by z powodu ich protestu nie ucierpieli pacjenci.

Miesięczna głodówka w obronie miejsc pracy

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy cukrowni w Wożuczynie protestują przeciwko likwidacji zakładu. Jako formę przyjęli strajk głodowy, który trwa już miesiąc czasu: gdy strajkujący trafiają do szpitala ich miejsce zajmują kolejni. To pierwszy tak wielki protest przeciwko polityce Krajowej Spółki Cukrowej.

Protestujący pracownicy są zupełnie ignorowani przez władze. Podobnie „Solidarność” odwróciła się od strajkujących. Ale pracownicy są zdeterminowani. Chcą walczyć, aż do skutku. Jak powiedział Lucjan Pieprzowski dla Dziennika Wschodniego: Przetrwaliśmy dwie wojny światowe, to przeżyjemy i restrukturyzację. To my zakładaliśmy KSC i dlatego możemy wytknąć zarządowi błędy. Mamy takie prawo, bo spółka to także my.

Demonstracja pod ratuszem

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Wczoraj w Paczkowie pracownicy tamtejszej Polleny protestowali pod ratuszem. Przyczyną wystąpienia była zapowiadana redukcja zatrudnienia. Działacze związkowi oskarżają burmistrza, że nie wynegocjował dobrze pakietu socjalnego.

Źle przeprowadzona prywatyzacja, źle sprzedany zakład. Wszystko było ustawione z korzyścią dla gminy, a dla ludzi zero - żaliła się dla Nowej Trybuny Opolskiej jedna z pracownic.

Współcześni niewolnicy

Świat | Prawa pracownika

Za werbowanie mieszkańców Białorusi skazano mieszkańca Mołdawii na 3,5 roku więzienia. Razem z innymi handlarzami niewolników obiecywał po 300 dolarów miesięcznie zarobku. Zamiast tego pracownicy trafili do obozu pracy pod Woroneż.

500 niewolników mieszkało w rozwalających się barakach bez ogrzewania. Karmieni byli czarnym chlebem i prosem, pilnowani przez ochroniarzy, którzy ich nie wypuszczali. Za ciężką pracę przy przecinaniu jabłoni nie zapłacono nic.

Rumunia: Nauczyciele razem z uczniami przeciwko rządowym kłamstwom

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika

Osiem tysięcy rumuńskich nauczycieli z całego kraju demonstrowało w piątek w centrum Bukaresztu, protestując przeciwko niskim pensjom.

Nauczyciele, do których dołączyli też uczniowie, przeszli pod siedzibę rządu, aby doręczyć list ze swoimi żądaniami, krzycząc: "Powinniście się wstydzić!", "Okłamaliście nas!" Chodzi o niedotrzymanie obietnicy podwyżki w tym roku płac przeciętnie o 11,8 procent i przeznaczenia ponad 1 mld euro na inwestycje w edukację.

Piątek był w Rumunii dniem rozpoczęcia roku szkolnego, jednak część szkół była zamknięta z powodu protestu nauczycieli.

Kierowcy walczą o "europejskie" płace

Kraj | Świat | Prawa pracownika

Pozwy przeciwko holenderskiej firmie z siedzibą w Opolu skierowali zatrudnieni w niej kierowcy. Domagają się wypłaty wynagrodzeń. Spór dotyczy różnicy pomiędzy płacą minimalną w Holandii, a rzeczywistymi wynagrodzeniami jakie otrzymywali tam polscy kierowcy, oraz pieniędzy za nadgodziny.

Lekarze żądają 100 proc. podwyżek

Kraj | Prawa pracownika

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy żąda od przyszłego roku 100 proc. podwyżek. - Od początku mówiliśmy, że od przyszłego roku chcemy 100 proc. podwyżki. - mówi Krzysztof Bukiel, szef OZZL zrzeszającego ok. 14 tys. osób. Zapowiada, że jeśli rząd nie spełni oczekiwań związkowców, OZZL zaplanuje ogólnopolską akcję strajkową, w której weźmie udział co najmniej 500 szpitali.

Wykorzystywanie pracowników tymczasowych

Kraj | Prawa pracownika

„Dziennik Polski” pisze o dyskryminowaniu pracowników tymczasowych. Dostają mniejsze pensje za tą samą pracę, mają też utrudniane organizowanie się w związki zawodowe.

Zgodnie z obowiązującą od 2004 r. ustawą o pracy tymczasowej, po 12 miesiącach zatrudnienia tymczasowego pracodawca powinien podpisać z pracownikiem umowę o pracę - lub mu podziękować. Prawo stanowi również, że osoby zatrudnione tymczasowo powinny otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak inni wykonujący tę samą pracę. Oba te przepisy są często łamane, szczególnie w przypadku młodych ludzi, nie mających doświadczenia w upominaniu się o swoje prawa

Nie będzie zmian propracowniczych

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu pracy i nadgodzinach. Przewidywano w nim wzrost dodatku za nadgodziny ze 100% do 150% w niedziele, noc i święta oraz z 50% do 100% w pozostałych dniach. Za odrzuceniem głosowało 323 posłów, w tym cały ‘socjalistyczny’ PiS. Rząd też nie chce dalszych prac nad projektem.

Intel planuje zwolnienia

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Zwolnienia

Koncern Intel, by poprawić swoją pozycję na rynku, zamierza zwolnić 2 tysiące osób w Malezji. Zwolnienia mogą objąć około 5 tysięcy osób w europejskich oddziałach koncernu.

Kanał XML